Sunteți pe pagina 1din 10

LICEUL „TIMOTEI CIPARIU”

LOCALITATEA DUMBRĂVENI, JUD. SIBIU


GRĂDINIȚA CU P.P. NR.2 DUMBRĂVENI

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
TEMA ACTIVITĂȚII: „Eu spun una, tu spui multe”

Educatoare:
AVRAM NICOLETA-OCTAVIA
PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: Avram Nicoleta Octavia


UNITATEA DE ÎNVÂŢĂMÂNT: Liceul ”Timotei Cipariu” Dumbrăveni;
Grădiniţa cu P.P. nr.2 - structură
DATA: 25.01.20223
GRUPA: Mare “Voiniceii”
NIVEL: II
TEMA DE STUDIU: Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?
PROIECTUL TEMATIC: ”În lumea animalelor”
SUBTEMA PROIECTULUI: ”Pretutindeni trăiesc animale!”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DLC – Domeniul limbă și comunicare
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI IMPLICATE: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂȚII: „Eu spun una, tu spui multe”
MIJLOCUL DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare și verificare de cunoștințe
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
 Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute.
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc, în situații uzuale în calitate de
vorbitor;
 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
 Demonstrează extinderea progresivă avocabularului;
 Discriminează/diferențiează fonetic cuvinte, silabe.
SCOPUL: consolidarea deprinderii de a folosi corect singularul și pluralul substantivelor,
de a despărții cuvintele în silabe precizand numărului acestora și de a alcătui propoziții
corecte din punct de vedere gramatical, respectând acordul între subiect și predicat.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 Să găsească forma de singular sau plural a substantivelor în funcție de cerința
exprimată;
O2 Să formuleze propoziții simple și dezvoltate, în care să utilizeze substantivele respective;
O3 Să despartă în silabe cuvintele de pe cub și să spună numărul acestora;
O4 Să reprezinte grafic silabele.
SARCINI DIDACTICE:
 Alegerea unui jeton, reprezentând un obiect și numirea acestuia;
 Găsirea formei de plural/singular a substantivului;
 Alcătuirea unei propoziții simple/dezvoltate, folosindu-se de imaginea de pe jeton;
 Despărțirea cuvintelor în silabe, reprezentarea grafică a acestora.
REGULI DE JOC:
Copiii acționează cu materialul, rezolvă sarcina dată numai la comanda educatoarei,
aplaudă răspunsurile corecte. Copiii solicitați aleg un jeton de pe măsuță, denumesc
imaginea la singular apoi cer colegilor să aleagă și să denumeasca jetonl cu pluralul acelui
cuvânt. Se așează la panou jetonul cu un singur element, alături se așează jetonul cu mai
multe elemente. Copiii alcătuiesc propoziții folosind corect substantivele la singular și
plural. Copiii despart în silabe imaginile date și le reprezinta grafic.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, conversaţia dirijată, jocul didactic,
exerciţiul, problematizarea.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: jetoane cu imagini reprezentând animale domestice și
sălbatice, tabla magnetică, cub didactic, recompense.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe.
EVALUARE:
FORME DE EVALUARE: orală
METODE DE EVALUARE: observarea comportamentului copiilor, exerciții orale de
verificare a cunoștințelor.
DURATA: 35 minute;
LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:
- Ioan Damșa, Maria Toma-Damșa și Zoe Ivănuș -„Dezvoltarea vorbirii în grădinița
de copii și în clasele I și a II-a” Ed. Didactică și Pedagogică, R.A.București, 1996;
- Ileana Hangiu, Cireșica Raclaru -„Jocuri pentru preșcolari” Editura Aramis,
București, 2005;
- Magdalena Dumitrana. „Educarea limbajului în învăţământul preşcolar” Ed.
Compania, Bucureşti, 1999

Desfășurarea jocului

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare


didactic
Metode şi Mijloace de Instrumente
procedee învăţământ Indicatori

1. Moment Se organizează
organizatoric spaţiul şi climatul
educativ într-un mod Observarea
optim desfăşurării comportamentului
activităţii propuse:
copiilor
- aerisirea sălii de
grupă;
- amenajarea
mobilierului;
- pregătirea
materialului
didactic.
2.Captarea Se realizează printr-o
atenţiei discuție cu cei mici,
carora le spun că
deoarece în curând vor fi
școlari, ei vor trebui să
Conversaţia Observaţia asupra
vorbească corect, să se
euristică copiilor.
exprime în propoziții
simple și dezvoltate Modul în care răspund.
atunci când sunt întrebați
și că activitatea de astăzi
este un pas înspre școală
și toate tainele pe care ei
le vor descoperii acolo.

Pentru acest lucru va


trebui să trecem prin mai
multe probe în cadrul
cărora vom denumi
corect cuvintele la
singular/plural, vom
formula propoziții despre
imaginile de pe jetoane,
vom despărți cuvintele în
silabe și le vom
reprezenta grafic.
3.Anunţarea Se anunţă tema şi
temei şi a obiectivele activităţii, în
obiectivelor termeni accesibili
copiilor: Observaţia asupra
copiilor.
Astăzi la activitatea de Conversaţia
educarea limbajului ne Reacţia copiilor la
Explicaţia
vom juca jocul: – „Eu anunţarea temei.
spun una, tu spui multe”,
Interesul pentru
activitate

4.Reactualizarea Se intuiesc
cunoștințelor materialele didactice
necesare jocului si se
realizează câteva exerciţii
de pronunţie prin
repetarea unor frământări
de limbă:
Capacitatea de a
1.Ne trimite Tic-pitic Conversația pronunța clar cuvintele
O scrisoare într-un plic: și articula corect
”Înghețată de fistic Exercițiul sunetele
Nu mai este nici un pic!”

2.Fluturașul colorat/ De
pe-o floare a zburat/Și
tot zboară, și tot
zboară/Și pe o floare
coboară.

5.Desfășurarea Copiii vor fi împărțiți în


activității două grupe: grupa
”Iepurașilor” și grupa
”Cățelușilor”

a) Explicarea
regulilor jocului:

“În fața voastră sunt două


măsuțe. Pe fiecare dintre
ele există jetoane. Pe o
masuță sunt jetoane cu
imagini care denumesc
Explicaţia Jetoane cu Observaţia asupra
un singur element, iar pe
animale copiilor.
cealaltă măsuță jetoane
domestice și
cu imagini care Gradul de înţelegere a
Jocul sălbatice
denumesc mai multe regulilor explicate.
elemente de același fel.
Un copil dintr-o echipă
va alege un jeton de pe
prima măsuță, denumește
imaginea și o așează la
panou, iar colegul din
echipa adversă va veni la
masuță să caute
imaginea cu mai multe
elemente.

Pentru fiecare răspuns


corect echipa primește
câte o bulină. Echipa care
strânge cele mai multe
buline câștigă.

b) Jocul de probă:

Educatoarea numește un
copil. Îi cere să aleagă de
pe masă un jeton și să Observaţia asupra
denumească imaginea Jetoane
Demonstrația copiilor.
reprezentată pe el. Dacă
răspunsul este corect le Exercițiul
Modul în care participă
cere celorlalți copii să-l
la joc
aplaude, dacă nu,
numește alt copil care îl
va corecta.

c) Jocul propiu-zis:
VARIANTA I Exprimarea clară,
corectă și coerentă în
Câte un copil de la
propoziții
fiecare echipă ia de pe
simple/dezvoltate
masă un jeton
reprezentând un element/
animal, îl denumește
exprimându-se în
propoziții simple, corect
formulate: ”Eu văd o
pisică.”. Educatoarea Jocul
precizează formula
jocului: ”Eu spun o Exercițiu Observarea modului de
pisică. Tu cum spui?”. implicare în joc al
Formularea corectă: ”Eu
copiilor .
spun mai multe pisici”.
În cazul unui răspuns
Explicația Respectarea regulilor
greșit un copil de la
jocului.
cealaltă echipă va putea
Conversația Jetoane
răspunde.
euristică
Copilul solicitat va așeza
jetonul la tabla Tabla
Jocul magnetică
magnetică. Jocul
continuă până ce fiecare
copil este solicitat

să participe la joc.

COMPLICAREA
JOCULUI:
După ce toate jetoanele
au fost așezare la panou Jocul
educatoarea cere celor
Aplauze
mici să-și acopere ochii
cu palmele, apoi schimbă
poziția câtorva jetoane pe
tabla magnetică cerându-
le mai apoi să identifice
”intrușii”.
Fiecare răspuns corect va Capacitatea de realizare
fi aplaudat. corectă a acordului
subiectului cu predicatul
Varianta II și adjectivul

Imagini ilustrate sunt


așezate fără a putea fi
văzute pe o tablă Jetoane
magnetică. Copiii aleg o Conversația
imagine, o denumesc și
construiesc o propoziție Problematizarea
cu aceasta, alăturând un
adjectiv și făcând acordul
acestuia cu substantivul.

Ex. ”Pisica este


roșcată.”/ ”Pisicile sunt
roșcate.„

6.Obţinerea Educatoarea solicită un


performanţei preșcolar să vină la
Problematizarea
măsuță să dea cu zarul/
cubul, să denumească Observarea modului de
imaginea, să o despartă implicare în joc al
Exercițiul
cuvântul ce denumește copiilor .
imaginea în silabe Jetoane
precizând numărul
Tabla
acestora, apoi să
magnetică
identifice pe fișă
pregătită la tabla Fișă
magnetică imaginea
denumită și să reprezinte
grafic silabele.

Fiecare răspuns corect va


fi aplaudat.

7.Evaluarea Copiii sunt solicitaţi să


activităţii numere bulinele primite
Observ reacţia
de fiecare grupă și se
copiilor la anunţarea
numește echipa
câștigătoare. Câştigătorii Exerciţiul câştigătorilor.
vor fi aplaudaţi de copiii
Gradul de implicare în
din grupă.
acest moment.
Se cere copiilor
denumirea animalelor cu
care s-au jucat.

Apreciez participarea
copiilor la joc,
respectarea regulilor, a
ordinii şi disciplinei în
timpul activităţii.

8.Încheierea Toți vor primi


activităţii recompense dulci și
ecusoane pentru
răspunsurile date la
activitate.

Activitatea se încheie pe
jocul muzical ”Țăranul
e pe câmp” realizând
trenulețul și părăsind sala
de grupă.

S-ar putea să vă placă și