Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Prof.inv.preș. Hazi Ana-Maria


Grupa: mijlocie
Tema anuală de studiu: Cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema proiectului: Acesta sunt eu!
Tema săptămâni: Eu sunt unic!
Tema zilei :„Diferiti,dar asemănători”

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:


 ADP: Întâlnirea de dimineață: Un altfel de elefant!
 ALA: Bibliotecă: Citim imagini cu oameni diferiti/Exercitiu grafic-Baloanele
elefantului(cercul)
 Artă:Elefantul Elmer-lipire
 Știință: Jucării colorate-sortare după culoare
 ADE: DLC: Elefantul Elmer de David McKee-povestea educatoarei
DPM:Traseu aplicativ-mers in echilibru,cățărare,târâre,săritură

o ALA2:Euritmie-Petrecerea lui Elmer


o Tranziții:
”Unul după altul”
”Bat din palme..!”

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
 Conceptul de sine
 Activare și manifestare a potențialului creativ
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a imita ceva/pe
cineva sau pentru a executa o mișcare(a merge, a alerga, a prinde/a arunca o minge
etc.)
 Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diverse situații educaționale.
 Manifestă creativitate în activități diverse
 Finalizează proiecte simple
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării
lui( comunicare receptivă)
 Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălțime,
lungime, volum.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 –Să asculte firul poveștii


O2-Să se exprime corect utilizând cuvinte noi:unic,diferit,turmă
O3- Să execute exerciții de front și formație
O4- Să exerseze deprinderi motrice de bază
O5-Să execute exerciții de respirație
O6 –Să lipească bucăți de hârtie pe un șablon dat
O7 –Să sorteze ursuleți din plastic după criteriul culoare
O8 –Să rezolve fișa propusă

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,explozia stelară,demonstrația,

Material didactic: creioane colorate, carioci, fise cu exercitii grafice,ursuleti colorati din
plastic,șablon cu elefant,bucăți de hârtie colorată,lipici,puzzle de lemn ,cartea ”Elefantul
Elmer„ de David McKee,tobogan,cercuri,tunel,tablă magnetică.

Scenariul zilei

Dimineața se realizează primirea copiilor,deprinderile specifice și jocul liber.

Rutine: ”Clasa noastră e curate,noi o aranjăm în data”-derinderea de a strange jucariile

Întâlnirea de dimineață:

”Mâinile să ni le dăm,cercul mare să formăm!”-copiii formează cercul și ne salutăm:

Bună dimineața,copii!

Bine ati venit la grădinița!

Se completează panoul cu prezența,calendarul naturii.


La noutatea zilei le prezint elefantul Elmer și le spun că este un elefant diferit și ne vom juca
cu el azi.

Împărtășirea cu ceilalți:Cum mă simt azi?

Înviorarea de dimineață: Variante de mers

”Merg soldații în pas vioi

1,2,1,2

Sunt acum un uriaș

Pasul meu are doi pași

Pot să fiu și un pitic,

Ca să merg cu pasul mic.

Merge moșul încetișor,

Că-i bătrân și toate-l dor.

Iar ștrengarul saltă pasul,

De pe un picior pe altul.

Le prezint copiilor materialele de la centrele de interes și ii ghidez spre ele.

Le explic sarcinile:La centrul Știintă v-a trebui să aranjam fiecare ursuleț la culoarea lui

La centrul Artă trebuie să lipim bucăți de hârtie pe șablonul cu Elefantul


Elmer,ca să realizăm un elefant unic

La Bibliotecă trasăm cercuri pe linia punctată si descoperim in cărți cum


sunt oamenii de diferiti,dar și asemănători în același timp.

La Joc de masa vom potrivi emoțiile ursulețului.

Voi acorda ajutor necesar realizării sarcinilor.

Voi face aprecieri referitoare la realizarea activităților.

După servirea mesei se face tranziția spre ADE prin jocul ”Bat din palme..”

Activitatea debutează cu descoperirea surprizei de la Elefantul Elmer-o carte cu aventurile lui.

Voi citi povestea,apoi vom porni si noi într-o aventură parcurgând trasel pus la
dispozițe.Ajunși la finalul traseului copiii vor alege o steluță și vor răspunde la întrebările
referitoare la poveste.

Ziua se încheie cu euritmie și un joc liniștitor și de autocontrol -Jocul mut


Desfăşurarea activității

Nr.crt Eveniment Evenimentul ștințific Metode și Evaluare


didactic procedee
1. Momentul Asigurarea condițiilor conversația
organizatoric pentru buna desfășurare a
activității:organizarea
copiiilor,pregătirea
materialului.
2. Captarea Auzim o bătaie in ușa si Conversația Observarea
atenției ingrijitoarea ne aduce o Problematizare comportamentului
cutie misterioasă. a copiilor
Vom descoperii o carte și
vom analiza coperta.
3. Anunțarea Azi vom afla aventurile Conversația
temei și a unui elefant diferit de
obiectivelor ceilalți,apoi vom porni și
noi într-o aventură pe
tobogn și prin tunel să
rezolvăm provocăriile date
de elefantul Elmer.
4. Dirijarea Voi citi expresiv
învățării povestea,facând pauze
pentru explicarea cuvintelor
necunoscute și pentru alte
explicații necesare pentru
înțelegerea textului.
Planul de idei al poveștii:
1.Elmer este un elefant
multicolor care tăiește într-
o turmă de elefanți
2.Se simte trist pentru că
este diferit și decide să iși
schimbe culoarea pielii.
3.Trece prin junglă și
găsește un copac cu fructe
de culoarea elefanților.
4.Își schimbă culoarea pielii
și nu mai este cunoscut de
turma sa.
5.Turma de elefanți ii simte
lipsa.
6.Elmer revine la culoarea
lui și realizează ca este un
lucru bun să fii diferit.
Povestea transmite un
mesaj legat de
toleranță,diversitate și
unicitate.
Voi purta o mică discuție
referitoare la poveste si
propun copiilor să ne
inveselim.

5. Pregatirea Ca să fiu copil voinic,eu fac Conversatia


organismului sport încă de mic: demonstratia
pentru efort Merg in pas alergător,apoi
sar intr-un picior
Sări minge sus(săritură pe
ambele picioare)
6, Influențarea Privim exercitiu
selectivă a tavanul,podeaua(aplecări de
aparatului cap)
locomotor Batem ceasul(indoiri
laterale de cap)
Brațe scurte,brațe
lungi(extensii și flexii de
brațe)
Roată mică,roată
mare(rotiri ale brațelor de la
nivelul umerilor)
Legăm șireturile(aplecări și
extensii ale trunchiului)
Exercițiile se realizează in 6
timpi.
7. Realizarea Traseu aplicativ Conversația Observarea
temei Mers în echilibru,escaladare Demonstrația sistematică
tobogan-coborâre,târâre Exercițiu
prin tunel,săritură pe
ambele picioare.
Copii sunt organizați pe un
rând.
După parcurgere
traseului,copiii vor lua de
pe panou o steluță cu o
întrebare referitoare la
textul povestii și se vor
așeza pe saltea.
8. Revenirea Așezați pe saltea se execută
organismului diferite exercitii de
după efort respiratie.
9. Asigurarea Copiii vor răspunde pe rând Conversația Aprecierea
retentiei si a întrebărilor de pe steluțe. Explozia stelara raspunsurilor
transferului Ce nume avea elefantul din
poveste?
Ce își dorea Elmer?
De ce își dorea Elmer să fie
de culoarea elefanților?
De ce nu l-au mai
recunoscut ceilalți elefanți?
Unde locuia Elmer?
Unde a plecat?
Cu cine s-a întâlnit?
Cine l-a salutat?
Când i-a revenit culoarea
lui Elmer?
Când isi schimbă ceilalți
elefanti culoarea pielii?

10. Încheierea Voi face aprecieri cu privire Conversatia


activității la desfășurarea activității.

ALA 2-Euritmie+Joc liniștitor și de autocontrol-Jocul mut

Pe fond muzical copiii vor executa diferite mișcări ale corpului in diferite ritmuri .

Copiii sunt organizați pe scăunele.

Se explică regulile jocului: un copil vine in fața grupului și fară sa vorbească,invita un coleg
să ii i-a locul,printr-un gest al mâinii.Sunt aleși doar copiii care nu vorbesc.

Se urmărește buna desfășurare a jocului și respectarea regulilor.

Bibliografie:

Curriculum pentru educație timpurie 2019,Anexa la ordinul ministrului Educației Naționale


nr. 4.694/2.08.2019
Transferul cunoştinţelor este o etapă aflată în legătură cu formularea obiectivelor operaţionale
(„ce ştiu să facă elevii cu ceea ce ştiu”) care constă în posibilitatea efectuării unor extensii a
cunoştinţelor la situaţii diferite de cele în care s-a realizat învăţarea lor. Transferul
cunoştinţelor este facilitat de însuşirea temeinică a sistemelor de noţiuni specifice mai multor
domenii de activitate, de priceperile şi deprinderilor intelectuale formate, precum şi de
întărirea pozitivă a celor învăţate.

In situatia de fata se faciliteaza transferal printr-un joc in care copiii raspund la intrebari
referitoare la activitatea de povestire care a avut loc la inceputul zilei.

S-ar putea să vă placă și