Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data:25.05.2021
Prof.inv.preș. Hazi Ana-Maria
Grupa: mica
Liceul Teoretic Teiuș
Tema anuală de studiu: ”Cum este,a fost și va fi aici pe pământ?”
Tema proiectului: Călători prin lume!
Tema săptămânii: Pe uscat,pe mare sau prin zare?
Tema zilei : O călătorie neașteptată!
Tipul activității: consolidare de cunoștințe,priceperi și deprinderi.
Mijloc de realizare: joc didactic -abordare integrată,activitate practică-confecționare,lipire.
Durata:1 zi

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

 ADP: Întâlnirea de dimineață: Cu ce mi-ar plăcea să călătoresc?


 ALA:
 Construcții: Calea ferată
 Artă: pictură prin ștampilare-mijloace de transport
 Joc de masă: Din jumătăți-întreg.

 ADE: DȘ+DLC (joc didactic) ”O călătorie neașteptată!”


DOS -confectionare-”Racheta”

o ALA2: Joc distractiv:”Aterizează avioanele”


Joc liniștitor: ”Zboară rândunica”
o Tranziții:
”Unul după altul”
”Trenulețul muzical!”
”Roțile de autobuz”

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare


 Activare și manifestare a potențialului creativ
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat

COMPORTAMENTE VIZATE:

 Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diverse situații educaționale.


 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării
lui( comunicare receptivă).
 Utilizează structuri orale simple.
 Recunoaște unele cantități ale unor obiecte.
 Manifestă creativitate în activități diverse.
 Finalizează proiecte simple.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1-să precizeze forma de singular și plural a substantivelor.


O2-să alcătuiască propoziții simple/dezvoltate,corecte din punct de vedere gramatical.
O3-să numere corect și conștient elementele de pe jeton.
O4-să plaseze corect jetonul corespunzător pe panou.

Sarcina didactică: folosirea corectă a numărului substantivului-forma de singular și forma de


plural,numerația în concentrul 1-3,alcătuirea de propoziții simple.

Regulile jocului: copiii aleg un jeton denumesc imaginea,găsesc varianta de plural,numără


elementele de pe jeton.

Elemente de joc:surpriza,mânuirea materialelor,recompense.

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,


exerciţiul,demonstrația,ciorchinele,graficul,jocul

Material didactic: balon,coș,jetoane cu mijloace de transport,cub cu mijloace de


transport,planșă cu metoda ciorchinelui,buline colorate.
Forma de organizare:frontal,,individual
Scenariul zilei

Dimineața se realizează primirea copiilor,deprinderile specifice și jocul liber.

Rutine: ”Clasa noastră e curate,noi o aranjăm în data”-derinderea de a strange jucariile

Gustarea-deprinderi de autoservire

Întâlnirea de dimineață:

”Mâinile să ni le dăm,cercul mare să formăm!”-copiii formează cercul și ne salutăm:

Bună dimineața,copii!

Bine ati venit la grădinița!

Se completează panoul cu prezența,calendarul naturii.

La noutatea zilei voi anunța copiii că vom pleca într-o călătorie cu balonul cu aer cald.

Activitatea de grup se va desfășura prin alcătuirea unui grafic cu mijloacele de transport


preferate.

Înviorarea de dimineață : (copiii execută mișcările sugerate de text)

”Ca să fiu copil voinic,

Eu fac sport încă de mic.

Merg în pas alergător,

Apoi sar într-un picior.

Mă opresc,

Respir usor,

Întind brațele să zbor.

Ăsta-i doar un început,

I-a priviți cât am crescut!”

Preșcolarii vor primii cate o bulină colorată în piept.

Tranziția către centrele de interes se realizează prin jocul cu text și cânt ”Trenulețul muzical”-
copiii se ”urcă”în tren și se opresc la stația care corespunde culorii din piept.După ce
finalizează sarcina de la centrul corespunzător,vor putea să treacă și pe la celelalte centre.
 Construcții -materiale puse la dispoziție: șine de tren din lemn,tren
magnetic,rampe.
Obiectiv operational: să asambleze piesele astfel în cât să obțină o
cale ferată

 Artă -materiale puse la dispoziție:fișe cu diferite mijloace de


transport,acuarele,dopuri de plută,paletare
Obiectiv operational: să decoreze mijloacele de transport prin tehnica
ștampilării

 Joc de masa- materiale puse la dispoziție: joc ”Din jumătăți-întreg”


reprezentând mijloace de transport
Obiective operationale: să alăture două jumătăți de imagine obținând
imaginea întreagă.

Voi acorda ajutor necesar realizării sarcinilor.

Voi face aprecieri referitoare la realizarea activităților.

Urmează rutina servirii mesei.Deprinderi specifice.Tranziția se realizează prin cântecul ”Unul


după altul”.

Activitatea integrată debutează cu descoperirea balonului cu aer cald care ”zboară” deasupra
noastră și vizita lui Mickey Mouse.Vom desfășura jocul didactic ”O călătorie
neașteptată”,unde copiii îl vor ajuta pe Mickey Mouse sa ajunga la Clubul lui,prin rezolvarea
sarcinilor.După încheierea jocului se face trecerea la activitatea de confecționare,prin jocul cu
text și cânt ”Roțile de autobuz”.

Momentul de poveste: Pete motanul și ochelarii săi magici.

Ziua se încheie cu jocurile distractive planificate.

Activitate integrată (DLC+DȘ)

Nr.crt Eveniment Evenimentul științific Metode și Evaluare


procedee
didactic

1. Momentul Asigurarea condițiilor Conversația


organizatoric pentru buna desfășurare a
activității:organizarea
copiilor,pregătirea
materialului.

2. Captarea Se realizează prin Conversația Observarea


atenției descoperirea balonului cu comportamentului
aer cald si a mascotei lui Problematizare copiilor
Mickey Mouse.Se a
realizează intuirea
materialelor din coșul
atașat.(jetoane cu mijloace
de transport)

3. Anunțarea Azi vom pleca într-o Conversația


temei și a călătorie cu balonul cu aer
obiectivelor cald,ca să îl ajutăm pe Explicația
Mickey să ajungă la
Club.Voi trebuie să fiți
atenți pentru că în călătoria
noastră vom avea câteva
provocări de trecut.Specific
regulile jocului.

4. Dirijarea Ca să îl ajutăm pe Micky în Explicația


învățării călătoria lui,voi trebuie sa
veniți pe rând,să alegeți din Conversația
coșul balonului un jeton,să Jocul
denumiți obiectul,apoi să
spuneți cum zicem mai
multe și apoi să le
numărați.

Se execută jocul de probă


pentru a vedea dacă s-au
înțeles regulile.

Desfășurarea propriu-zisă a
jocului.

Copiii aleg un
jeton,denumesc mijlocul de
transport și aleg jetonul pe
care este reprezentată
varianta de plural(mai
multe).Numără mijloacele
de transport în concentrul
1-3.
5. Asigurarea În complicarea jocului Conversația Aprecierea
retentiei si a copiii vor avea la dispoziție raspunsurilor
transferului o planșă cu metoda Jocul
ciorchinelui și un cub. Ciorchinele
Rostogolesc cubul și aleg explicația
mijlocul de transport la care
s-a oprit cubul.Îl plasează
pe planșă în funcție de
locul pe unde
circulă.Verbalizează-
Mașina merge pe
uscat/șosea.

Barca merge pe apă.

Avioanele zboară.etc

Vom analiza panoul


realizat.

6. Încheierea Voi face aprecieri cu Conversatia


activității privire la desfășurarea
activității.

Copii vor primi


recompense.

Proiect de activitate
Tema anuală de studiu: ”Cum este,a fost și va fi aici pe pământ?”
Tema proiectului: Călători prin lume!
Tema săptămânii: Pe uscat,pe mare sau prin zare?
Tema zilei : O călătorie neașteptată!
Tipul activității: consolidare de priceperi și deprinderi.
Mijloc de realizre:activitate practică-confecționare,lipire.
Domeniul experiential: Om și societate

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare


 Activare și manifestare a potențialului creativ
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

COMPORTAMENTE VIZATE:

 Manifestă creativitate în activități diverse.


 Finalizează proiecte simple.

Obiective operaționale:

O1-să denumească materialele puse la dispoziție


O2-să lipească elementele rachetei

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, instructajul

Material didactic :panou reprezentând spațiul,rachetă-model,lipici,carton colorat,hârtie


creponată,tub de carton.con din hârtie,stelute,buline.

Forma de organizare:frontal,,individual

Nr.cr Eveniment Eveniment științific Metode și Evaluare


t didactic procedee
1. Momentul Copiii vor fi așezați la mese. Convorbirea
organizatoric

2. Captarea Captarea atenției se va realiza prin


atenției prezentarea panoului reprezentând
spațiul.

3. Anunțarea Spun copiilor că după călătoria


temei și a noastră printre nori,împreună cu
obiectivelor Mikey,mi-aș dori să pot călători și
printre stele,de aceea am nevoie de
o rachetă pe care o vom
confecționa împreună.

4. Dirijarea 1.Intuirea materialului didactic


învățării
Copiii au pe mese coșulețe cu
materiale.

Solicit unui copil să precizeze ce


au pe mese.
Instructajul
2.Explicarea și demonstrarea
modului de lucru

Se analizează lucrarea model.

Explic copiilor modul și etapele


realizării lucrării.

3.Exerciții pentru încălzirea


mușchilor mici ale mânuțelor.

Copiii execută exerciții pentru


încâlzirea mușchilor mici ai
mâinii: Mișcăm degețelele
Batem tare palmele,
Ploaia cade-ncetișor
Stoarcem rufele ușor.

5. Obținerea 4. Efectuarea lucrărilor de către exercițiul


performanței copii.
Fiecare copil realizează tema
propusă după indicațiile primite.

6. Asigurarea Voi adresa copiilor întrebări Convorbirea


retentiei si a referitoare la activitatea
desfășurată:
transferului Ce am realizat astăzi?
Ce este o rachetă?
Pe unde circulă racheta?
Cine poate să mearga cu racheta?

6. Încheierea După finalizarea lucrărilor,copiii


activității pun rachetele pe panoul care
reprezintă spațiul cosmic.

Se fac aprecieri individuale și


colective referitoare la lucrarea
realizată și la modul de lucru.

ALA II

Tema activității:“Aterizează avioanele”,


Tipul activității: consolidare de cunostinte si deprinderi
Mijloc de realizare: jocuri distractive

Obiective operaționale:

 Să se orienteze rapid in spațiul de joc;


 Să respecte regulile jocului;
 Să se deplaseze ocolind diferite jaloane;
 Să execute mișcările sugerate de text.

Metode si procedee: caonversatia, explicatia, demonstratia, intrecerea, jocul.

Mijloace de invatamant: jaloane, palete cu avioane colorate, madalioane cu avioane


colorate.
Forma de organizare: pe echipe,frontal
Durata: 20 min

Regulile jocului:

Copiii sunt impărțiți in trei echipe in funcție de culoarea avionului desenat pe medalion.

Educatoarea are la dispozitie 3 palete, pe fiecare fiind desenat simbolul unei echipe (avion
roșu, verde, albastru). Copiii zboară ca avioanele prin spațiul de joc si sunt atenti la
educatoare. Când aceasta ridică o paletă, vor ateriza numai avioanele care au aceeași culoare
cu cea a avionului de pe paleta.

Joc liniștitor ”Zboară rândunica!”


Așezați pe covor copiii primesc o bucată de foaie cerată pe care trebuie să o miște pe fond
musical și să execute mișcările sugerate de text.

S-ar putea să vă placă și