Sunteți pe pagina 1din 7

Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj Napoca

Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației


Specializarea: Pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar
Extensia universitară Sighetu Marmației
Anul III, semestrul I, IF

Proiect didactic

Coordonator de practică: Lect. univ. dr. Cuc Claudia


Student practicant: Oprea Emanuela-Semida
PROIECT DIDACTIC
DATA: 19.10.2022
GRUPA: Mijlocie
MENTOR: prof. Iodi Rodica
GRǍDINIŢA: cu P.P. Nr. 7 Sighetu Marmaţiei
TEMA DE STUDIU: “Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”
SUBTEMA: “Mijloacele de transport aeriene”
TEMA ZILEI: “Racheta spațială”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integratǎ ADP+ALA1+DLC+DPM+ALA2
TIPUL ACTIVITǍŢII: mixtă
DURATA: O zi
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
Activități de Dezvoltare Personală:
Întâlnirea de dimineață: “Bună dimineața, steluțelor!” Salutul,
prezența, calendarul naturii
Rutine: ,,După ce m-am jucat, totul am ordonat!”
Tranziții: “Ne-nvârtim, ne răsucim și la centre noi pornim”, “Bate
vântul frunzele”, „Câte unul pe cărare”, “Cu pași mici de furnică”
Activități Liber Alese 1:
Nisip și apă: “Mijloace de transport aeriene” – contur după șabloane
Artă: “Rachete colorate” – lipire
Construcții: “Racheta mea”
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
DLC – “Racheta” - memorizare
DPM – aruncarea și prinderea balonului - “Zbor printre stele” – joc
dinamic
Activități Liber Alese 2: “Rachete pe lună”- joc distractiv
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Memorarea unui text liric, îmbunătățirea vocabularului și a
capacității de exprimare orală, precum și consolidarea deprinderilor motrice de aruncare
și prindere a unui balon.

DIMENSIUNI ALE COMPORTAMENTE OBIECTIVE


DEZVOLTĂRII VIZATE OPERAȚIONALE
1. Mesaje orale în diverse 2.2. Respectă regulile de Să recite poezia respectând
situaţii de comunicare exprimare corectă, în diferite ritmul, tonul și punctuația.
contexte de comunicare
2. Motricitate grosieră și 1.2. Participă la activităţi Să execute corect
motricitate fină în contexte fizice variate, adecvate exercițiile și mișcările din
de viaţă familiare nivelului lui de dezvoltare cadrul activității fizice.
3. Finalizarea sarcinilor și a 2.1. Realizează sarcinile de Să îndeplinească sarcinile
acțiunilor (persistență în lucru cu consecvență. de lucru conform etapelor
activități) corespunzătoare.
4. Comportamente 2.5. Demonstrează acceptare Să colaboreze cu colegii în
prosociale, și înțelegere faţă de celelalte cadrul jocurilor de grup.
de acceptare și de respectare persoane din mediul apropiat
a diversității
5. Activare și manifestare a 3.2. Demonstrează creativitate Să realizeze racheta prin
potențialului creativ prin activități artistico- tehnica mototoalelor de
plastice, muzicale și practice, hârtie.
în conversații și povestiri
creative

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, memorizarea, demonstrația, observația,
exercițiul, munca independentă, metoda ciorchinelui, jocul.
Mijloace didactice: recompense, tablă magnetică, patafix.
Materiale didactice: rachetă (machetă), baloane, șabloane, masă luminoasă, hârtie
creponată, lipici, cuburi, lună (machetă), obstacole (stele), mascota Grivei, imagini.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 ,,Curriculum pentru educație timpurie”, M.E.N., 2019;
 ,,Activitatea integrată din grădiniţă”, ghid metodic, Editura Didactica Publishing
House, 2008;
SCENARIUL ZILEI

Ziua va debuta cu „Întâlnirea de dimineață” în cadrul căreia copiii se vor așeza în


semicerc. Salutul adresat de educatoare este „Bună dimineața, steluțelor!”, iar copiii răspund
„Bună dimineața, doamna educatoare!”. Preșcolarii se vor saluta unul pe altul de la stânga la
dreapta, cu glas tare, clar, uitându-se unul la celălalt și folosind formula de salut " Bună
dimineața!" împreună cu numele colegului pe care îl salută. Propunătorul va completa tabela de
prezență. Fiecare copil care își va auzi numele va trebui să spună prezent. Apoi se va trece la
completarea calendarului naturii: “În ce anotimp ne aflăm?, Ce zi este astăzi?, Cum este
vremea?”. Împărtășirea cu ceilalți se realizează prin intermediul "Scaunul povestitorului". Doi
copii vor povești ce au făcut în ziua precedentă. În continuare, se vor anunța pe scurt activitățile
zilei (Noutatea zilei) : ,,Astăzi, în cadrul activității noastre, vom continua aventura mijloacelor
de transport și vom învăța mai multe despre racheta spațială."
Captarea atenției se va face prin descoperirea lui Grivei, care vine însoțit de mai multe
surprize (rachetă, poezie). Educatoarea îi va informa că Grivei este un cățel curajos care a visat
mereu să ajungă pe lună. Pentru a realiza acest lucru, el are nevoie de ajutorul copiilor și de
implicarea lor în activitățile zilei.
Anunțarea temei și a obiectivelor. Preșcolarii sunt anunțați că vor învăța o poezie despre
rachetă, vor confecționa rachete și vor juca niște jocuri de mișcare.
Înainte de a porni la centre, copiii vor face câteva exerciții de mișcare ( “Ne-nvârtim, ne
răsucim și la centre noi pornim”) - ( Tranziție). Își vor lua scaunele și se vor îndrepta spre
centre.
Pentru început, copiii își vor alege câte un centru de lucru astfel: Artă - vor confecționa o
rachetă cu ajutorul mototoalelor de hârtie creponată, Nisip și apă - pe măsuța luminoasă vor
desena mijloace de transport aeriene după un șablon dat și Construcții unde vor putea construi
rachete personalizate. După finalizarea lucrului la un sector, fiecare copil va avea posibilitatea să
treacă și la celălalt sector în funcție de dorința proprie.
Prin tranziția “Bate vântul frunzele”, se va realiza trecerea la activitățile pe domenii
experiențiale.
În cadrul activității DLC – Dezvoltarea limbajului, educatoarea va dirija preșcolarii în
memorizarea poeziei „Racheta”. Pentru început, se va face recitarea model a poeziei într-un
mod clar, corect şi expresiv, cu un ton şi o mimică adecvată:
“Din dreptunghiuri şi triunghiuri,
O rachetă construiesc,
Tot mai sus, să urc spre stele,
Luna să o cuceresc.
Când racheta-i pregătită,
Numărăm până la trei
Și, când e sus, pe orbită,
Latră mândru și Grivei!”
Se trece la familiarizarea copiilor cu conţinutul poeziei. Se explică eventualele cuvinte
necunoscute (orbită=drumul parcurs de lună pe cer) și se prezintă unele imagini care ilustrează
textul. De asemenea, educatoarea va adresa unele întrebări precum: “Care este titlul poeziei?”,
“Cum se numește persoana care conduce o rachetă?”, “Unde putem ajunge cu racheta?”. Poezia
va fi împărţită pe unităţi logice astfel: se recită model primele două versuri, apoi se repetă de 2-
3 copii; următoarele 2 versuri legate de primele două se recită model şi se repetă cu 2-3 copii. Se
repetă procedeul cu următoarele versuri, se repetă cu 2-3 copii, apoi se va trece la urmatoarele
versuri, care vor fi recitate împreună cu cele dinainte, pentru fixarea în memorie a unităţilor
logice în succesiunea lor firească. În final se recită poezia în întregime cu toți copiii. Vor fi
solicitaţi doi copii să recite integral poezia.
Obṭinerea performanṭei - în cadrul activității fizice – DPM, copiii sunt invitați să
participe la un joc dinamic “Zbor printre stele”. Prin intermediul acestui joc, copiii vor imita
zborul rachetei printre stele, având ca sarcină să mențină balonul (racheta) în aer cât mai mult
timp. Se începe cu pregătirea organismului pentru efort prin tranziția „Câte unul pe cărare”
copiii formează un șir și execută diferite variante de mers și alergare (se corectează ținuta,
mișcarea brațelor, poziția capului și corpului). Se formează un cerc mare pentru influențarea
selectivă aparatului locomotor:
EXERCIŢIUL 1 :
P.I. Stând depărtat cu mâinile pe şolduri: aplecarea capului spre stânga/dreapta.
EXERCIŢIUL 2:
P.I. Stând depărtat cu mâinile pe șolduri: aplecarea capului în față/spate.
EXERCIŢIUL 3:
P.I. Stând cu mâinile pe lângă corp: mâinile pe umeri, mâinile sus, mâinile pe umeri, mâinile pe
lângă corp.
EXERCIŢIUL 4:
P.I. – Stând depărtat cu palmele pe șolduri: înclinare laterală a trunchiului spre stânga cu arcuire;
înclinare laterală a trunchiului spre dreapta cu arcuire.
EXERCIŢIUL 6:
P.I. Stând cu mâinile pe şold: două sărituri cu deplasare înainte pe ambele picioare; două sărituri
cu deplasare pe ambele picioare înapoi.
Exerciţii de respiraţie şi relaxare: “Mirosim o floare”.
Consolidarea deprinderilor motrice învățate. Deprinderile motrice ce urmează a fi
consolidate sunt aruncarea și prinderea balonului cu două mâini. Joc “Zbor printre stele”- Li
se explică copiilor jocul și li se demonstrează desfășurarea acestuia. Se face un joc de probă.
Copiii desfășoară jocul îndrumați de educatoare. În timpul executării jocului de către copii, se va
urmări respectarea regulilor și executarea corectă a comenzilor. Copiii se vor așeza în două/trei
grupe. La semnalul educatoarei, un copil va arunca balonul în sus, iar toată echipa va avea
sarcina de a-l menține cât mai mult timp în aer. La finalul jocului, toate echipele vor primi
aplauze.
Revenirea organismului după efort se va realiza prin intermediul unor exerciții liniștitoare
de mers și respirație (“ne plimbăm prin parc”, “mirosim flori”, “suflăm frunze”).
Prin tranziția “Cu pași mici de furnică”, copiii se vor așeza pe covor, în fața tablei magnetice.
Asigurarea retenției și a transferului de cunoștințe se va realiza prin metoda ciorchinelui.
Copiii așezați pe covor vor extrage câte o imagine din coș și vor spune dacă aceasta corespunde
cu lucrurile pe care le-au învățat despre rachetă. Dacă imaginea corespunde, aceasta va fi așezată
pe tablă în jurul cuvântului “rachetă” pentru a forma un ciorchine.
La final, în cadrul activității recreative ALA 2 copiii sunt invitați să desfășoare un joc de
mișcare, “Rachete colorate pe lună”. Preșcolarii își vor lua rachetele confecționate în cadrul
centrului Artă și vor parcurge un traseu cu obstacole (stele) pentru a ajunge la lună.
Ziua se încheie printr-o scurtă evaluare a activităților desfășurate. Copiii sunt invitați să
spună dacă s-au simțit bine și ce anume le-a placut cel mai mult. Se fac aprecieri generale şi
individuale asupra modului în care copiii s-au implicat în activitate și în care au răspuns la
cerințe. Drept recompensă pentru buna lor colaborare, vor primi câte un sticker în piept.

S-ar putea să vă placă și