Sunteți pe pagina 1din 6

MIJLOACE TERESTRE

DE TRANSPORT
RUTIER
“ŞOFER PENTRU O ZI”

GRĂDINIŢA “DUMBRAVA MINUNATĂ”


GRUPA MICĂ
ED. LAURA ANAMARIA SUCIU
PROIECT DIDACTIC
DATA: 28.03.2012
GRUPA: mică
GRĂDINIŢA “DUMBRAVA MINUNATĂ” CLUJ-NAPOCA
TEMA: “CINE ŞI CUM PLANIFICĂ/ ORGANIZEAZĂ O ACTIVITATE?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: “ MIJLOACE TERESTRE DE TRANSPORT RUTIER”
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Şofer pentru o zi “
TIPUL DE ACTIVITATE: activitate cu conţinuturi integrate
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: ALA I + ADE + ALA II
ALA I
-CONSTRUCŢII: -să asambleze cuburile în vederea realizării unei construcţii;
-să utilizeze în joc formule de politeţe.
-JOC DE MASA: -să sorteze imaginile specifice ;
-să denumească mijloacele de transport terestre rutiere din imagini.
-ARTĂ: -să coloreze imaginile cu mijloacele de transport terestre rutiere;
-să utilizeze corect instrumentele de lucru.
ALA II
-să participe activ la jocurile comune;
-să respecte regulile jocului.
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Sistematizarea cunoştinţelor copiilor referitoare la mijloacele terestre de transport
rutier şi dezvoltarea abilităţilor practice specifice vârstei.

DOMENII EXPERENŢIALE:
LIMBĂ ŞI COMUNICARE, OM ŞI SOCIETATE
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să identifice mijloacele terestre de transport rutier pornind de la imagini;
- să pronunţe corect cuvintele;
- să recite nunaţat poezia;
- să execute corect exerciţiile de încălzire a musculaturii mici a mâinii;
- să aplice lipiciul dinspre interior spre exterior;
- să lipească maşina pe şosea.
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca în
grupuri, turul galeriei,mâna oarbă.
MIJLOACE DIDACTICE: imagini reprezentând mijloace de transport terestre rutiere,
televizor, D.V.D, semafoare, volane colorate, maşini colorate, lipici.
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE
M.E.N. – „Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii”,
Bucureşti, 2006;
MECT , „Curriculum pentru învătământul preşcolar” 3 – 6/7 ani, 2008;
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Copiii se adună în cerc la auzul versurilor:
“Dimineaţă ne-am trezit
La gradiniţă am venit
În cerc să ne adunăm
Cu toţii să ne salutăm”
Bună dimineaţa!
Copiii încep să se salute de la stanga la dreapta.
Se realizează prezenţa copiilor, copiii răspunzând cu « prezent » şi « absent ».

Calendarul naturii : In ce anotimp suntem? Cum e vremea ? Se stabilesc


caracteristicile zilei în funcţie de starea vremii, completându-se calendarul naturii cu
imaginile corespunzătoare.
Copiii participă la o scurta conversaţie despre tema săptămânii, după care vizionează
o prezentare power-point cu imagini ale mijloacelor terestre de transport rutier. După
vizionarea prezentării, educatoarea le propune copiilor să împărtăşească cu ce mijloc terestru
de transport rutier le-ar face plăcere să se plimbe. Educatoarea le propune copiilor să fie
şoferi pentru o zi, să pornească într-o călătorie.
Mesajul zilei: „Şoferi pentru o zi”.
Noutatea zilei: Copiii îşi aleg volane colorate utilizând metoda mâna oarbă.
Pentru ca să putem porni în călătorie trebuie să facem puţină mişcare.
Tranziţie:
„Ca să fiu şofer voinic
Eu fac sport încă de mic,
Merg în pas alergător,
Sar apoi într-un picior,
Mă opresc,respir uşor
Întind braţele să zbor.
Ăsta-i doar un început
Ia priviţi cât am crescut!”

La semnalul educatoarei pornim maşinile, tranziţie : „Bum, bum, bum”.În calea nostră
se iveşte un semafor care are culoarea roşie şi nu ne lasă să trecem până când nu îndeplinim
sarcina scrisă pe bilet: „Pentru a putea merge mai departe volanele roşii trebuie să se aşeze la
masa roşie şi să construiască o parcare mare, volanele galbene trebuie să se aşeze la masa
galbenă şi să sorteze imaginile cu mijloacele de transport terestre rutiere, iar volanele albastre
trebuie să se aşeze la masa albastră şi să coloreze mijloacele de transport terestre rutiere.”
Fiecare copil îşi ocupă locul.
După finalizarea sarcinilor se desfăşoară turul galeriei, fiecare sector prezentându-şi
sarcina.
Toţi şoferii se “urcă” în autobuzul ce se deplasează la toaletă.Tranziţie: “Autobuzul ”.
La întoarcerea de la toaletă semaforul are culoarea verde, semn că a fost mulţumit şi
ne dă voie să mergem mai departe. În drmul nostru mai apare un semafor care are culoarea
roşie şi o sarcină pentru noi. Pentru a merge mai departe trebuie sa desfăşurăm un joc,
utilizând imaginile de la jocul de masă. Le prezint copiilor regulile jocului şi sarcina. După ce
desfăşurăm jocul copiii recită poezia “Cu maşina” ca semaforul să ne lase să trecem.
Tranziţia: “Bum, bum, bum”
Un alt semafor ne opreşte. El are o întrebare pentru noi : “Pe unde circulă maşina?”
Răspunsul : “Pe şosea.” Pentru a fi mai convingători, copiii trebuie sa lipească maşinile pe
şosea astfel: fiecare copil lipeşte maşina care are culoarea volanului său. Le prezint copiilor
modelul, după care le explic cum se aplică lipiciul, demonstrând. Înainte de a începe lucrul
executăm exerciţii de încălzire a musculaturii mici a mâinii:
“Mişcăm degeţelele
Scuturăm mânuţele
Batem tare palmele
Pumnii îi înţepenim
Îi rotim, îi scuturăm
Şi de lucru ne apucăm!”
Pe tot parcursul activităţii le ofer sprijin şi ajutor copiilor. La semnalul meu toţi copiii
se opresc. Analizăm pe scurt produsul finit al fiecăruia, după care fiecare îşi ia maşina şi o
aşează în marea parcarea construită dimineaţa.
Toţi copiii “se urcă” în autobuzul ce merge la toaletă. Tranziţie: “Autobuzul”
La întoarcere le propun copiilor să desfăşurăm jocul „Cursa de maşini”. Copiii sunt
împărţiţi în trei echipe după culoarea volanelor şi le sunt prezentate regulile jocului. Echipa
cu cele mai multe steluţe câştigate este declarată câştigătoare.

S-ar putea să vă placă și