Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE

ACTIVITATE
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când,cum și de ce
se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Cum mă îmbrac?”

Educatoare:Bejan Elena Beatrice


Grădinița cu Program Prelungit „Voinicelul”,
Slpobozia
An școlar 2022-2023
1. PROIECT DE ACTIVITATE ADE (DLC)
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit Voinicelul, Slobozia
EDUCATOARE: Bejan Elena Beatrice
NIVEL I: Grupa mică „Steluțele”
TEMA ANUALĂ: Când,cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Cum mă îmbrac?”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Limbă și
Comunicare
DISCIPLINA: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Așa mă îmbrac”
TIPUL ACTIVITĂȚII: însușire de noi cunoștințe
MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea și educarea limbajului copiilor prin memorizarea și recitarea
unei poezii, cât și dezvoltarea vocabularului fiecăruia.
COMPORTAMENTE VIZATE: Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare avalorificării
ideilor, emoțiilor semnificațiilor, etc.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul activității, toți preșcolarii vor fi capabili:
O1: Să redea logic versurile poeziei „Așa mă îmbrac” propuse de educatoare;
O2: Să își însușească cuvintele necunoscute din poezia „Așa mă îmbrac” ;
O3: Să recite clar și expresiv poezia ”Așa mă îmbrac”;
O4: Să răspundă la întrebările adresate de educatoare.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: memorizarea, conversația, explicația, rememorarea, exercițiul, recitarea
fragmentată, repetiția;
 Mijloace didactice: poezie, coș, imagini, planșă, recompense;
 Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri;
 Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor, aprecieri
verbale, analiza răspunsurilor preșcolarilor, recompensarea, aplauze;
 Durata: 15-20 de minute.
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie 2019;
2. ”Îndrumător metodic 3-4 ani”, Laurenția Culea, Editura Diana, 2020.
SCENARIUL DIDACTIC
Ob Strategii didactice
Etapele .
Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare
activității Op
procedee didactice organizare
.
Pregătesc spațiul necesar desfășurării activității în
1. Moment
condiții optime. Aerisesc sala de grupă și așez
organizatoric
scăunelele în semicerc.
2. Captarea și O1 Se va realiza printr-un mic joc. Coș Observarea
orientarea Pe tabla magnetică se află o planșă cu un copil conversația Imagini sistematică a
atenției îmbracat doar cu un tricou. Iar într-un coșuleț planșă frontal comportamentului
diverse obiecte de îmbrăcăminte. copiilor
Le prezit preșcolarilor ce haine sunt în imaginile
din coș, aceștia denumindu-le. Aprecieri verbale
Voi pune un copil să aleagă o bluză din coș și să o
lipească la locul poptrivit.Apoi alt copil să lipească
pantalonii, așa se procedeaza cu toate celelalte
imagini.
Voi adresa întrebările:
-Cu ce este îmbrăcat copilul?
-De ce este așa îmbrăcat?
-Voi cum vă îmbrăcați când este frig afară?
-De ce ne îmbrăcăm gros când este frig afară?

Îi voi întreba pe copii dacă ei știu vreo poezie și îi Analiza


3.Reactualizare
voi pofti să ne-o spună dacă și-o amintesc. Conversația frontal răspunsurilor
a cunoștințelor
(„Morcovelul cu codiță”) Rememorarea preșcolarilor
4. Anunțarea Le spun copiilor că astăzi vom învăța poezia „Așa
temei și a mă îmbrac” și vom afla cum trebuie să ne conversația frontal
obiectivelor îmbrăcam când afară este frig.
5. Dirijarea O2 După ce le spun copiilor titlul poeziei noastre
învățării O1 (Anexa 1) le-o voi citi eu o dată, clar, rar și cu Frontal
O3 intonație. Îi întreb dacă sunt cuvinte pe care nu le Demonstrația

cunosc și le explic tot ceea ce este nevoie. Explicația

Adresez întrebările:
-Ce obiecte de îmbrăcăminte sunt auzite în poezie?
Exercițiul
-Dacă și-a luat căciulă,fular,mănuși și ghetuțe,cum
Observarea
credeți că era vremea afară?Cald sau frig?
Recitarea sistematică a
Pentru memorizarea propriu-zisă, vom începe cu
fragmentată Individual comportamentului
prima strofă a poeziei. O citesc eu o dată, apoi îi
Memorizarea preșcolarilor
îndemn pe copii să repete odată cu mine cuvintele.
Aplauze
Repetăm împreună de câteva ori apoi îi las pe ei să
spună singuri prima strofă. Întâi vor repeta în cor,
apoi voi numi unul-doi copiii să recite în fața Aprecieri verbale
colegilor. Aplaudăm fiecare preșcolar care spune Frontal
strofa.Trecem la a doua strofă pe care o spunem
împreună cu prima. Repetăm aceiași pași ca la
prima:
Repetiția
- Spun eu strofa;
Individual
- O repetăm împreună de câteva ori;
- Las copiii să o spună singuri în grup;
- Numesc unul sau doi copii să recite singuri
O4 (ambele strofe din poezie).
Voi învăța cu preșcolarii doar primele două strofe,
poezia fiind una mai lungă, dar, în mod normal, aș
proceda la fel cu toate strofele de memorizat.
Voi pune accentul pe rostirea rară și clară a
cuvintelor și pe expresivitate.
O4 După ce consider că toți preșcolarii și-au însușit Memorizarea
versurile poeziei, îi împart în grupuri de câte 3 și repetiția recompense Pe grupuri Recompensarea
6. Obținerea
invit fiecare grup în față să recite poezia. Grupul Aplauze
performanței
care recită cel mai frumos va fi recompensat la Aprecieri verbale
final.
7. Încheierea Fac aprecieri generale și individuale cu privire la
activității activitatea desfășurată. Felicit copiii care s-au
conversația Frontal Aprecieri verbale
remarcat.
finale
ANEXE

Anexa 1 – Așa mă îmbrac

Când afară este frig

Eu mă îbrac potrivit

Iau căciula și fular,

Ghetuțe și să nu uit iar,

Să-mi iau haina calduroasă

Ca să pot pleca de acasă.

S-ar putea să vă placă și