Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE

ACTIVITATE
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cine
sunt/suntem?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Evaluare inițială II – Eu,
tu, el/ea

Prof. Înv. Preșc. Tudor Lucia


Grădinița cu Program Prelungit nr. 23, Ploiești
An școlar 2020-2021
1. PROIECT DE ACTIVITATE ADE (DLC)

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 23, Ploiești


PROF. ÎNV. PREȘC.: Tudor Lucia
NIVEL I: Grupa mică
TEMA ANUALĂ: Cine sunt/suntem?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Eu, tu, el/ea
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Limbă și
Comunicare
DISCIPLINA: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Sunt copil de grădiniță”
TIPUL ACTIVITĂȚII: însușire de noi cunoștințe
MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea și educarea limbajului copiilor prin memorizarea și
recitarea unei poezii, cât și dezvoltarea vocabularului fiecăruia.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul activității, toți preșcolarii vor fi capabili:
O1: Să răspundă la cel puțin o întrebare adresată de educatoare, pe baza cunoștințelor
dobândite anterior;
O2: Să repete cel puțin două strofe din poezie, pe baza exemplului oferit de
educatoare;
O3: Să recite clar și cu intonație cel puțin o strofă din poezie, pe baza explicațiilor
oferite de educatoare.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: memorizarea, brainstorming, conversația, explicația,
rememorarea, exercițiul, recitarea fragmentată, repetiția;
 Mijloace didactice: poezie, recompense;
 Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri;
 Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor,
aprecieri verbale, analiza răspunsurilor preșcolarilor, recompensarea, aplauze;
 Durata: 20 de minute.
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie 2019;
2. ”Îndrumător metodic 3-4 ani”, Laurenția Culea, Editura Diana, 2020.
SCENARIUL DIDACTIC
Ob Strategii didactice
Etapele .
Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare
activității Op
procedee didactice organizare
.
Pregătesc spațiul necesar desfășurării activității în
1. Moment condiții optime. Aerisesc sala de grupă și așez
organizatoric copiii la măsuțe. Pregătesc materialul didactic
necesar.
O1 Se va realiza printr-un brainstorming despre
grădiniță. Îi voi întreba pe copii ce știu ei despre Brainstorming
Observarea
grădiniță oferind întrebări ajutătoare precum: conversația frontal
sistematică a
2. Captarea și - Unde ne aflăm noi astăzi?
comportamentului
orientarea - Cum ajungem la grădiniță?
copiilor
atenției - Ce facem noi aici?
- Ce activități putem să facem?
Aprecieri verbale
- Care este programul nostru zilnic?
- Ce vă place la grădiniță?
Analiza
3.Reactualizare Îi voi întreba pe copii dacă ei știu vreo poezie și îi
Conversația frontal răspunsurilor
a cunoștințelor voi pofti să ne-o spună dacă și-o amintesc.
Rememorarea preșcolarilor
4. Anunțarea
Le spun copiilor că astăzi vom învăța o poezie
temei și a conversația frontal
despre grădiniță și la ce mă aștept de la aceștia.
obiectivelor
5. Dirijarea O2 După ce le spun copiilor titlul și autorul poeziei
învățării O3 noastre (Anexa 1) le-o voi citi eu o dată, clar, rar și Frontal
cu intonație. Îi întreb dacă sunt cuvinte pe care nu Demonstrația

le cunosc și le explic tot ceea ce este nevoie. Explicația

Pentru memorizarea propriu-zisă, vom începe cu


prima strofă a poeziei. O citesc eu o dată, apoi îi
Exercițiul
îndemn pe copii să repete odată cu mine cuvintele.
Observarea
Repetăm împreună de câteva ori apoi îi las pe ei să
Recitarea sistematică a
spună singuri prima strofă. Întâi vor repeta în cor,
fragmentată Individual comportamentului
apoi voi numi unul-doi copiii să recite în fața
Memorizarea preșcolarilor
colegilor. Aplaudăm fiecare preșcolar care spune
Aplauze
strofa.Trecem la a doua strofă pe care o spunem
împreună cu prima. Repetăm aceiași pași ca la
Aprecieri verbale
prima: Frontal
- Spun eu strofa;
- O repetăm împreună de câteva ori;
- Las copiii să o spună singuri în grup;
- Numesc unul sau doi copii să recite singuri Repetiția
Individual
(ambele strofe din poezie).
Voi învăța cu preșcolarii doar primele două strofe,
poezia fiind una mai lungă, dar, în mod normal, aș
proceda la fel cu toate strofele de memorizat.
Voi pune accentul pe rostirea rară și clară a
cuvintelor și pe
O3 După ce consider că toți preșcolarii și-au însușit Memorizarea
versurile poeziei, îi împart în grupuri de câte 3 și repetiția recompense Pe grupuri Recompensarea
6. Obținerea
invit fiecare grup în față să recite poezia. Grupul Aplauze
performanței
care recită cel mai frumos va fi recompensat la Aprecieri verbale
final.
Fac aprecieri generale și individuale cu privire la
7. Încheierea
activitatea desfășurată. Felicit copiii care s-au conversația Frontal Aprecieri verbale
activității
remarcat. finale
ANEXE

Anexa 1 – Sunt copil de grădiniţă

de Laurenția Culea

Am plecat la grădiniţă
Să mă joc cu alţi copii,
Cu-un băiat şi c-o fetiţă
Şi cu multe jucării.

După ce-am ieşit din casă


Am găsit pe o străduţă
O pisică drăgăstoasă
Şi-un căţel zis Peticuţă.

– Mergi cu bine şi să vii


Înapoi la noi acasă,
Te iubim şi vrem să ştii
Că te aşteptăm la masă.

– Eu, îi spune Peticuţă


Tot lingându-se pe bot,
Îţi dau ţie fripturiţă
Iar eu mănânc compot…

– Miauuuu, zice pisica, lasă


C-am să prind un şoricel
Şi-am să-l ţin sus pe terasă
Să te joci şi tu cu el!…

Eu le spun „la revedere”,


Fiţi cuminţi, că am să vin
Fără vreo întârziere,
Aşteptaţi-mă puţin!

S-ar putea să vă placă și