Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data : 04.10.2022
Grupa : mijlocie
Tema anuală : „Cine sunt/suntem ?”
Proiect tematic : „Eu și familia mea”
Subtema : „Eu si corpul meu”
Tema activității : ,,Am spus bine / Nu am spus bine!”
Domeniul experiențial : DLC (Educarea limbajului)
Mijloc de realizare : joc didactic ;
Scop :Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic

Dimensiuni ale dezvoltării :


D2 – Mesaje orale în diverse situații de comunicare cunoscute
Comportamentele vizate :
D2.2 Respectăre gulile de exprimare corectă ,în diferite contexte de comunicare

SARCINA DIDACTICA:
- compararea pronunțării corecte cu cea incorectă;

REGULILE JOCULUI:
-să denumească obiecte pronuntând correct cuvântul ,dar și eronat;
-să repete cuvântul în cor, atunci când este correct spus, iar atunci când este greșit
semnalează;
-să pronunțe forma corectă.
-să alcătuiască o propoziție cu acel cuvânt

ELEMENTE DE JOC:
-obiecte cunoscute(părți ale corpului);
-aplauze.

STRATEGIA DIDACTICĂ :
Metode și procedee :explicația , demonstrația, exercițiul , conversația.
Materiale didactice :obiecte , părți ale corpului , materiale de igienă , imagini
FORME DE ORGANIZARE: frontal ,individual
LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de grupă
Durata:30 deminute

STRATEGIA DIDACTICĂ
MOMENTELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII EVALUARE

ACTIVITĂȚII
METODE MIJLOACE FORME DE
ORGANIZARE

1. MOMENTUL Se vor asigura condițiile


ORGANIZATORIC optimepentrurealizareaactivității:
aerisirea sălii de grupă, aşezarea
mobilierului pentru activitate, Conversația Frontal
aranjarea materialului demonstrativ
la îndemâna educatoarei, intrare
aordonată a copiilor în sala de grupă,
controlul ținutei și a poziției copiilor
pe scaune.
2. CAPTAREA Se va realiza prin întâmpinarea
ATENȚIEI noului personaj magic – Burețel .
Acesta le povestește copiilor despre Conversația Element Frontal
cât de importantă este igiena și îi surpiza
îndeamnă să le prezinte părțile
corpului deja învățate .În timp ce
acesta se prezintă , copiii vor
identifica câteva greșeli de
pronuncție în vocabularul său .
3. ANUNȚAREA „Astăzi ,îl vom ajuta pe acestasă se
TEMEI ȘI A exprime correct prin intermediul
OBIECTIVELOR unui joc .
PE ÎNȚELESUL Conversația
Astfel, se vor elimina cuvintele
COPIILOR greșite si vom avea mare grija la
exprimări .
4. DIRIJAREA Se vor explica sarcinile si regulile
ACTIVITĂȚII jocului Frontal
Explicarea și demonstrarea regulilor
de joc :
Conversația Personaj
-personajul nou venit propune o serie
de cuvinte pe care urmează să le Imagini
pronunțe .
- grupa repeat în cor cuvântul atunci Individual Aprecieri
când este correct pronunțat verbale
- atunci când cuvântul este pronunțat
greșit , preșcolarii semnalează
Demonstrați
- unul dintre aceștia va pronunța
a
forma corectă
- un alt copil va alcătui o propoziție
cu acel enunț .
Jocul de probă :
Educatoarea va alege o imagine sau Frontal
un obiect ,iar personajul în va denumi,
corectându-l daca este greșit
pronunțat.
Desfășurarea jocului:
Se vaurmări :respectarea regulilor,
corectitudinea raspunsurilor, realizarea Exercițiul
propozițiilor .

Fiecare raspuns correct va fi aplaudat.


Vor fi explicate regulile
Sarcina 1 – pronunțarea unui cuvânt
Sarcina 2 – semnalarea acestuia
Sarcina 3 – realizarea unei propoziții
cu forma corectă a cuvântului .
5. OBȚINEREA Varianta 1
PERFORMANȚEI Pe masă , vor fi așezate jetoanele ce imagini
reprezintă diverse părți ale corpului
Se va nominaliza un copil pentru Frontal
extragerea unui jeton din cutie și a-l
pronunța , iar următorul va avea Exercițiul
sarcina de a formula o propoziție
simplă cu acel cuvânt .
Individual
Varianta 2
Un copil va fii nominalizat pentru a
alege o imagine pe care o va așeza
deasupra capului . Un alt copil va
avea sarcina de a mima imaginea
respectivă, reușind să-și dea seama
de cuvânt .
Preșcolarii vor fi aplaudați .
7. ÎNCHEIEREA Se vor face aprecieri generale despre
ACTIVITĂȚII modul de lucru și comportamentele Conversația Frontal
copiilor în timpul activitățiilor.

S-ar putea să vă placă și