Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 18.03.2014 Grupa: Mica 1 Subiectul: Eu spun una, tu spui multe ! Domeniul de activitate: Limba si comunicare Tipul activitatii: predare invatare Mijloc de realizare: joc didactic Metode si procedee: povestirea, conversatia, explicatia, problematizarea Forme de organizare: frontal, individual Scopul lectiei: formarea deprinderi de a forma pluralul substantivelor, in scopul dezvoltarii vorbirii curente, precum si formarea deprinderii de a denumi corect si de a recunoaste diferite obiecte si animale; educarea spiritului de observatie. Obiective operationale: O1: sa asculte cu atentie povestea cu papusa; O2: sa recunoasca obiectele sau animalele desenate pe jetoane; O3: sa formeze corect singularul si pluralul substantivelor; O4: sa participe cu interes si placere la activitate; O5: sa manifeste intelegere si rabdare fata de colegii care raspund si care au, eventual, un ritm mai lent.

Evenimentele lectiei Momentul organizatoric Captarea atentiei

Activitatea propunatoarei Pregatirea si aranjarea salii de grupa. - Copii, azi m-am indreptat spre scoala, si cu cine credeti ca m-am intalnit? - M-am intalnit cu papusica Ela, si am intrebat-o unde merge. Mi-a spus ca merge grupa mica sa-i vada pe copii cum raspund. Iam zis ca acolo merg si eu, si iata-ne pe amandoua aici ! - Buna ziua, copii ! Eu am venit aici, sa vad cat de cuminti si de destepti sunteti. reti sa imi aratati ? - Copii, azi ne vom juca un joc %oarte %rumos, care se numeste & ' (aspunde repede) Eu spun una tu spui multe ! & . *unteti pregatiti ? E+plic jocul. In acest saculet, eu am niste jetoane, pe care este desenat cate un obiect sau cate un animal. Cu bag,eta %ermecata care mi-a dat-o papusica Ela, voi atinge copilul cel mai cuminte, care va veni apoi in %ata si va e+trage un jeton din saculet.

Activitatea prescolarilor Intra si se aseaza pe scaune. - !u stim !

Metode si procedee

Forme de organizare

Povestirea #rontal Buna ziua ! - "a, vrem ! $sculta. Converastia "a ! E+plicatia #rontal Conversatia

$nuntarea temei E+plicarea si demonstrarea jocului

#rontal

.btinerea per%ormantei

Inc,eierea activitatii

*a spunem ca pe jeton este desenat un creion. "aca ar %i mai multe, cum spunem? #oarte bine ! -n creion, mai multe creioane. eti cauta apoi pe masuta jetonul pe care sunt desenate mai multe creioane. -rmeaza des%asurarea propriu-zisa a jocului. $cum, Ela vrea sa se asigure ca ati inteles. Eu spun tot cate un obiect, iar voi cat mai repede spuneti mai multe obiecte. *pre e+emplu eu spun & %ir &, iar voi cat mai repede trebuie sa spuneti & %ire & . sunteti pregatiti ? "es%asurarea jocului. Papusa Ela mi-a soptit la urec,e ca i-a placut de voi, si la %el si mie. /ocmai de aceea, ca rasplata, veti primi bomboane.

Creioane. Individual $sculta e+plicatiile propunatoarei. "a, suntem ! (aspund. $sculta Conversatia #rontal Conversatia E+plicatia #rontal

S-ar putea să vă placă și