Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LEC IE

DATA: 18.05.2017

CLASA: a II- a

UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial Corneliu Coposu Zalu

PROFESOR: GRUSEA CRISTINA MARIANA

ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare

DISCIPLINA: Limba Romn

SUBIECTUL: Leul i oareceledup Lev Nicolaevici Tolstoi- nelegerea textului narativ

TIPUL LECIEI: fixare i consolidare de cunotine

SCOPUL: consolidarea deprinderii de a citi i de a nelege un text narativ.

DURATA: 50 de minute

OBIECTIVE OPERAIONALE:

s citeasc n ritm propriu textul nou ;

s identifice personajele din aceasta povestire;

s desprind informaii eseniale din text;

- s rspund corect la intrebrile de pe biletele;


STRATEGIA DIDACTIC:

Forma de organizare: individual, frontal

Metode i procedee: explicaia, conversaia, exerciiul, jocul didactic;

Mijloace didactice: fi de lucru, tabl, cret, jetoane cu imagini.marker, flipchart.

Etapele instruirii i Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Evaluare


Metode i Materiale didactice
dozarea
procedee
1.Moment Conversaia Se pregtete Observaia
organizatoric se stabilete ordinea i disciplina n sala Elevii se pregtesc pentru materialul
2 min de clas; nceperea orei. didactic
- se pegtesc materialele necesare n
desfurarea activitii;
2. Captarea ateniei Conversaia Anexa 1 Oral
4 min Trezesc interesul elevilor pentru subiectul
leciei ce urmeaz a se desfura. Elevii dezleag ghicitorile i Problematizarea Aprecieri verbale
Am pregtit pentru elevi cteva ghicitori. dau rspunsul corect.

citesc elevilor ghicitori: Dezlegnd ghicitorile elevii


descoper doua animale
Mare , mare fioros, leul i oarecele
i e foarte curajos.
Fiarele l-au declarat,
Rege-n jungl, mprat.(leul)
Mic, cu inim hain,
Roade sacul de fin.(oarecele

3. Anunarea temei si Explicaia Tabl, cret


a obiectivelor Cele doua cartonae cu leu i oarece se Elevii asculta cu atenie flipchart
3 min expun pe flipchart i se anun titlul explicaiile. Conversaia
leciei :
Leul i oarecele dup Lev Tolstoi.

Astazi vom mai afla cate ceva despre


ajutor si prietenie, dar cu ajutorul celor
doua animale, soarecele si leul.. Ne vom
juca si vom rezolva multe sarcini ,
pentru ca la sfarsit sa intelegem mai bine Elevii ascult explicaiile i
ce inseamna prietenia vor ncerca s in cont de
cerinele impuse.
4.Dirijarea nvrii Explicaia Tabl, cret, Observarea
Se imparte elevilor cte o fis care Elevii citesc textul i ascult biletelele cu sistematic a
35 de minute conine textul i pun elevii s citeasc pe indicaiile profesorului. ghicitori elevilor
rnd cte un fragment din text. Conversaia
Daca este necesar elevii vor mai citi nc Aprecieri verbale
o dat textul pentru nelegerea acestuia. Fise
ntr-un bol vor fi puse cteva bileele care
conin ntrebri cu privire la nelegerea Problematizarea Anexa 2
textului citit.
Anexa 3
Care sunt personajele povestirii? Jocul didactic Anexa 3
Ce a fcut oarecele n timp ce leul Copiii extrag bileele din bol,
dormea? citesc ntrebrile i rspund la
Ce i-a promis oarecele leului? acestea.
Ce a fcut leul cnd a auzit promisiunea
fcut de oarece?
De ce crezi c a rs leul de oarece?
Ce -a ntmplat cu leul?
Ce a fcut oarecele cnd a auzit rgetele
leului?
Ce i-a spus oarecele leului?

Pentru elevii care ntmpin dificulti


voi pune ntrbri ajuttoare, pentru
girea rspunsului corect.

mpart elevilor cte o fi ( Anexa 4) care


conine o intrebare pe baz de suport Elevii rspund la intrebarea:
imagistic. Ce sentimente au trait eroii Anexa 4
din povestea noastra?
oarecele s-a simit....
Leul s-a simit....
Elevii coloreaz imaginea
care reprezint rspunsul
corect.
5.Obinerea Explicaia Anexa 5 Observarea
performanei Propun elevilor s o alt activitate. Elevii ascult indicaiile sistematic a
profesorului i rezolv activitatii
5 minute Expun pe flipchart cteva afirmaii sarcinile de lucru. Conversaia elevilor.
despre prieteni , iar elevii trebuie s le
aleag pe cele corecte.
Jocul didactic
Prietenii:
- se ncurajeaz reciproc;
- i vorbesc urt;
-se ajut unii pe alii;
-se joac mpreun.
-se amenin unii pe ceilali;
-i respect promisiunile;
-i sunt alturi i la bine i la greu.

6.ncheierea Conversatia Anexa 6 Oral


activitii Fac aprecieri asupra modului de Elevii se bucur de rezultatele
desfaurare a activitii si le multumesc obinute i se simt fericii.
1 minut elevilor pentru participare.
Pentru activitatea desfurat elevii
primesc cte o diplom Pentru cel mai
bun prieten

S-ar putea să vă placă și