Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 13.10.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „I. Teodorescu” Cogeasca
PROPUNĂTOR: Prof. înv. preșc. Dobîndă Andreea
GRUPA: Mică „Buburuzele”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
PROIECT TEMATIC: „Toamnă, ce ne-aduci?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Legume sănătoase și gustoase”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul om și societate (DOS 2)
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: „Coșul cu legume”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
MIJLOC DE REALIZARE: Lipire
TIPUL ACTIVITĂȚII: formare de priceperi și deprinderi
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
- Activare și manifestare a potențialului creativ;
- Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Manifestă creativitate în activități diverse;
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea priceperilor și deprinderilor de a lipi legumelor într-
un spațiu dat;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să denumească materialele de lucru, așezate pe măsuță;
O2: Să execute corect exercițiile de încălzire a mâinilor;
O2: Să lipească legumele, respectând etapele de lucru;
O3: Să utilizeze corect materialele puse la dispoziție.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode, procedee și tehnici didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,
observaţia
Mijloace de învățământ: lipici, șablon, legume, coș cu legume
Forme de organizare: frontală, individuală;
RESURSE TEMPORALE: 10-15 de minute
RESURSE UMANE: 16 preșcolari
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
 Petricică, M., Petre, M., (1966), Metodica predării activităţilor manual în grădiniţa
de copii, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti.
 Seghedin, E., (2010), Activităţi practice în grădiniţe, Editura Performantică, Iaşi.
Ministerul Educației Naționale, (2019), Curriculum pentru educația timpurie 
Demersul didactic

Nr. Etapele Ob. Conținutul Strategia didactică Evaluare


Crt. activității Op. instructiv - educativ Metode și Mijloace Forme de
procedee de organizare
învățământ
1. Momentul Se asigură condițiile optime pentru buna
organizatoric desfășurare a activității:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea măsuțelor pe două grupe;
- pregatirea materialelor necesare;
2. Captarea Se va realiza cu ajutorul unui coș cu legume Conversația Coș cu Frontală Capacitatea copiilor
atenției din grădină. Se prezintă legumele, iar legume de a denumi legumele
preșcolarii trebuie să le denumească. din coș;
3. Anunțarea Pe baza discuției anterioare anunț titlul Explicația Frontală
temei și a activității, apoi le spun copiilor că vor trebui să
obiectivelor lipească legumele la locul potrivit.

4. Dirijarea a) Prezentarea planșei model: Explicația Capacitatea copiilor


învățării - Ce observăm în această imagine? Planșa de a numi elementele
(Anexa 1) Observarea model Frontală din planşa model;
- Ce legume recunoașteți? (morcov,
vânătă, cartof, ceapă, roșie, ardei)
b) Intuirea materialelor didactice: Capacitatea copiilor
O1 - Ce aveți pe măsuțe? (Coș, legume, de a identifica
lipici) materialele de pe
c) Explicarea și demonstrarea tehnicii de măsuţă;
lucru:
Demonstrația
Se explică și se demonstrează etapele de lucru:
1. Aplicăm lipici pe spatele fiecărei
legume.
Explicația
2. Lipim legumele pe șablon.
Se va așeza pe tabla magnetică foaia șablon,
apoi voi demonstra etapele de lucru, utilizând
și explicațiile necesare.
d) Exerciții pregătitoare:
O2 Înainte de a ne apuca de lucru, vom executa Capacitatea copiilor
Individual
câteva exerciții de încălzire a mâinilor: de a executa corect
„Mișcăm degețelele, Demonstrația exerciţiile
Batem-batem palmele, Exercițiul pregătitoare pentru
Ploaia cade încetișor, activitate.
Stroarcem rufele ușor!”
e) Executarea temei de către copii:
Deprinderea copiilor
O3 După explicarea și demonstrarea sarcinilor de de a lipi elementele,
lucru, voi da semnalul de începere a lucrului. Lipici respectând etapele de
O4 Voi supraveghea modul în care copiii își Șablon lucru.
realizează lucrările, voi interveni cu explicații Legume
Exercițiul Individual Deprinderea copiilor
individuale atunci când este nevoie și voi
urmări ca toți copiii să-și ducă munca la bun de a utiliza corect
sfârșit. materialele de lucru.
5. Obținerea Preşcolarii vor înceta lucrul, iar lucrările vor fi
performanței expuse pe un panou, apoi le vor privi cu
atenţie.
Lucrările vor fi analizate de către copii cu
Capacitatea copiilor
ajutorul următoarelor întrebări:
Conversația Individual de a evalua corect
- „Care este lucrarea care vă place mai mult?
lucrările, ţinând cont
De ce?”
Explicația Frontal de criteriile stabilite;
- „Ce lipit noi astăzi?”
Preşcolarii vor analiza lucrările ţinând cont de
următoarele criterii:
 respectarea etapelor;
 lipirea corectă a acestora;
 încadrarea;
 acurateţea;
 creativitate.
6. Încheierea Voi face aprecieri generale și individuale Conversația Individual
activității asupra modului în care s-a desfășurat Explicația
activitatea. Frontală

PROCESUL TEHNOLOGIC
Denumirea activităţii: „Coșul cu legume”
Materialele folosite:
 lipici;
 coș
 legume
Etapele de lucru:
1. Aplicarea lipiciului pe toată suprafața legumelor;
2. Lipirea legumelor în spațiul dat.

S-ar putea să vă placă și