Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Prof.înv.preșc. Simona Tanase

GRUPA : Mare

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „ Cum mă îngrijesc, sănătos să cresc?”

TEMA ACTIVITĂȚII: „Piramida alimentelor”

CATEGORIA DE ACTIVITATE : DOS – Domeniul Om si societate - Educație pentru societate

FORMA DE REALIZARE : Joc didactic


TIPUL ACTIVITĂŢII: mixta (transmitere, consolidare cunoștințe)

SCOPUL: consolidarea și sistematizarea cunoştinţelor copiilor referitoare la alimentele sănătoase și nesănatoase, cultivarea unui stil de viață sănătos;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

A.3.Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală

C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare

D.2.Exprimarea orală a mesajului, a emoțiilor etc. (comunicare expresivă)

E.3.Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

COMPORTAMENTE VIZATE:

A.3.1. Exersează, cu sprijin, respectarea unor principii de bază specifice unei alimentaţii sănătoase
C.1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi

D.2.4. Exersează și extinde progresiv vocabularul

E.3.2. Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: sa denumeasca alimentele reprezentate pe jetoane;


O2: sa specifice categoria din care face parte alimentul de pe jeton: aliment sanatos sau nesanatos;
O3: să enumere produse ce aparţin fiecărei trepte din piramida alimentelor;
O4 : sa aseze alimentele pe piramida la locul corespunzator;
O5 : să alcătuiască meniul unei zile cu alimente sănătoase;
O6 : să lipească pe dintisorul fericit alimente sanatoase si pe cel trist alimente nesanatoase;
METODE ŞI PROCEDEE:

− explicația, conversația, demonstrația, exercițiul.

MIJLOACE DIDACTICE:

− jetoane reprezentand alimente sănătoase și nesănătoase, piramida alimentelor machetă, foi de hartie cu dintisorul fericit si trist, foaie de hartie

cu alimente sanatoase si nesanatoase, poster Piramida alimentelor.

FORME DE ORGANIZARE:

● frontal
● individual

DEMERS DIDACTIC

Etapele Conţinut instructiv educativ Metode şi procedee Evaluare


activităţii

I. Organizarea Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:


activităţii
● Aerisirea sălii de grupă

● amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii

● -pregătirea materialului didactic


III. Introducerea în Se realizează prin elementul surpriză păpuşa Măriuca. conversaţia, Capacitatea copiilor de a-și
activitate “ Dimineaţa când am venit la voi la grădiniţa, am găsit pe elementul surpriză concentra atenția
şi captarea atenţiei scări o păpuşa care plângea. Am întrebat-o ce a păţit şi ea
mi-a povestit că o doare burtica. Mi- a spus că o doare
burtica, deoarece a mâncat foarte multe dulciuri. Eu am
invitat-o la noi la grupa mare, să o învăţăm cum sa mănânce
sănătos.”
II. Reactualizarea Se va realiza printr-un șir de întrebări pe baza cunoștințelor conversaţia, verificarea cunoştinţelor
cunoștințelor dobândite anterior însuşite în lecţiile
-Care sunt mesele principale ale zilei? anterioare
- Ce consumați voi la micul dejun/ prânz/ cină?
IV. Anunţarea temei Astăzi la activitatea noastră ne vom reaminti alimentele pe Conversatia Capacitatea copiilor de a
care trebuie să le consumăm pentru a rămâne sănătoşi Dialogul observa şi de a reține
Activitatea de astăzi se numeşte: „Piramida sarcinile didactice
alimentelor!” și este un joc in care vom invata care sunt
alimentele sanatoase si cele nesanatoase, cum trebuie sa le
consumam si in ce cantitati trebuie acestea consumate.
● Știe cineva cum arată o piramidă ? Li se prezinta
copiilor o piramida pentru a intelege conceptul legt
de forma acesteia .
V. Desfăşurarea Voi purta cu copiii o discutie legata de alimentele Explicaţia
activităţii sanatoase si cele nesantoase:
● Care este mâncarea voastră preferată ?

● Care sunt fructele și legumele voastre preferate ? conversaţia euristică

Se prezinta copiilor piramida alimentelor :


● Copii toate aceste alimente sunt așezate în acest fel evaluarea modului de
cu un scop anume, pentru a ne arăta nouă ce realizare a sarcinilor
mâncăruri sunt cele mai sănătoase și mai indicate să Demonstratia primite
le mâncăm și care sunt cele pe care trebuie să le
evităm.
● Copiii vor realiza impreuna cu educatoarea
„Piramida alimentelor„ astfel: exerciţiul activ
● Pe rând fiecare copil alege din coşuleţe un jeton pe
care il denumeste apoi precizeaza categoria din care
face parte : aliment sanatos , aliment mai putin
sanatos , aliment nesanatos ;
evaluarea înţelegerii
De real folos este piramida alimentelor, pe care am
importanţei unei
folosit-o ca material didactic. Pe aceasta piramida copiii
trebuie sa aseze jetoanele din cosulet pentru a intelege faptul alimentaţii sănătoase
ca :
conversaţia euristică
1.Pe primul loc în alimentația lor trebuie să fie cerealele
integrale, pe care le găsim în diverse produse de panificație.
De asemenea, cereale pot fi consumate ca atare, la micul
dejun

2. Un rol important în dezvoltarea armonioasă a copilului îl


reprezintă fructele și legumele.Cu fieacare ocazie, ne
amintim cât de sănătoase sunt acestea și câte vitamine
conțin. Introduse zilnic în alimentație, fructele și legumele
ne oferă foarte multă energie, atât de necesară la vârsta
marilor descoperiri. Explicatia

3. Pe locul 3, se află produsele lactate, dar


și carnea.Laptele , sub toate formele lui ( iaurt, sana, lapte
bătut, brânză, cașcaval) conține foarte mult calciu și este
sănătos. Carnea este și ea foarte importantă în alimentația
celor mici.
4. Pe ultimul loc în alimentația noastră, se
află dulciurile. Deși sunt cele mai iubite, ele nu sunt tocmai
sănătoase . Zahărul ne ia energia și ne oferă, de cele mai
multe ori, dureri dentare.

Legat de piramida alimentelor trebuie explicat copiilor


faptul ca locul pe care acestea il ocupa pe piramida ne indica
si cantitatea in care putem sa le consumam . Astfel produsele
de la baza piramidei sunt foarte sanatoase si asa cum arata si
piramida pot fi consumate in cantitati mari . Cele din varful
piramidei ( dulciurile ) apar in cantitate mica pe piramida si
este bine sa fie consumate mai putin deoarece sunt
nesanatoase .
Un aspect important , care trebuie mentiont este faptul ca
alimentele este recomandat sa fie condumate în forma lor
naturală, fără a mai trece prin diverse procese , care fac mai
mult rău. Este vorba de mezeluri , lactate care se proceseaza
in procesul de productie si caror li se adauga aditivi care sa
mentina culoarea frumoasa a produsului si conservanti astfel
incat acesta sa nu se strice repede.

Complicarea jocului:
Educatoarea cere copiilor sa alcatuiasca meniul unei
zile din alimente sanatoase. Se stabilesc mesele principale:
dimineata, amiaza, seara. În functie de alimentele asezate pe
piramida fiecare copil va compune un meniu sanatos.

După ce am consolidat alimentele sănătoase pe care


trebui să le consumăm zilnic, am insistat asupra faptului că
alimentele nesănătoase ne fac dinții triști. Pentru că am văzut
pe un site o activitate foarte frumoasă, am pus-o în practică
cu puisorii mei. A fost ceva de muncă pentru a decupa
atâtea alimente, dar a meritat efortul.
Puisorii au sortat alimentele care fac dinții fericiți, dar
și pe cele care îi fac să plângă.

VI. Obtinerea - explicatia evaluarea înţelegerii


● Se realizează pe baza unei fișe „Dintisor fericit
performantei importanţei unei
/dintisor trist”. alimentaţii sănătoase
● Copiii vor avea de lipit alimente sănătoase pe
dintisorul fericit si cele nesanatoase pe dintisorul trist
.
///

S-ar putea să vă placă și