Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA : Gradinita cu P.P. Nr.29 Sibiu

PROFESOR : Nastase Manuela Ioana

GRUPA : Mare

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim ?

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „ Cum ma ingrijesc , sanatos sa cresc ! „

TEMA ACTIVITĂȚII: „Piramida alimentelor”

CATEGORIA DE ACTIVITATE : DOS – Domeniul om si societate - Educatie pentru societate

FORMA DE REALIZARE : Joc didactic


TIPUL ACTIVITĂŢII: mixta ( transmitere , consolidare cunostinte )

SCOPUL: consolidarea si sistematizarea cunoştinţelor copiilor referitoare la alimentele sănătoase

si nesanatoase , cultivarea unui stil de viata sanatos ;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

A.3.Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală

C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare

D.2.Exprimarea orală a mesajului, a emoțiilor etc. (comunicare expresivă)

E.3.Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

COMPORTAMENTE VIZATE:

A.3.1. Exersează, cu sprijin, respectarea unor principii de bază specifice unei alimentaţii sănătoase

C.1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi

D.2.4. Exersează și extinde progresiv vocabularul

E.3.2. Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: sa denumeasca alimentele reprezentate pe jetoane ;


O2: sa specifice categoria din care face parte alimentul de pe jeton : aliment sanatos sau nesanatos ;
O3: să enumere produse ce aparţin fiecărei trepte din piramida alimentelor ;
O4 : sa aseze alimentele pe piramida la locul corespunzator ;
O5 : să alcătuiască meniul unei zile cu alimente sănătoase ;
O6 : sa lipeasca pe dintisorul fericit alimente sanatoase si pe cel trist alimente nesanatoase ;
METODE ŞI PROCEDEE:

− explicatia , conversatia , demonstratia , exercitiul ;

MIJLOACE DIDACTICE:

− jetoane reprezentand alimente sanatoase si nesanatoase , piramida alimentelor macheta , foi

de hartie cu dintisorul fericit si trist , foaie de hartie cu alimente sanatoase si nesanatoase ;

FORME DE ORGANIZARE:

● • frontal

● individual

● in perechi

DEMERS DIDACTIC

Etapele Conţinut instructiv educativ Metode şi Evaluare


activităţii procedee

I. Organizarea Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a


activităţii activităţii:
● Aerisirea sălii de grupă
● amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii
● -pregătirea materialului didactic
III. Se realizează prin elementul surpriză păpuşa Măriuca. conversaţia,
Introducerea în “ Dimineaţa când am venit la voi la grădiniţa, am găsit elementul
activitate pe scări o păpuşa care plângea. Am întrebat-o ce a păţit surpriză
şi captarea şi ea mi-a povestit că o doare burtica. Mi- a spus că o
atenţiei doare burtica, deoarece a mâncat foarte multe dulciuri.
Eu am invitat-o la noi la grupa mare, să o învăţăm cum
sa mănânce sănătos.”
II. Se va realiza printr-un șir de întrebări pe baza conversaţia, verificarea
Reactualizarea cunoștințelor dobândite anterior cunoştinţelor
cunoștințelor -Care sunt mesele principale ale zilei? însuşite în
- Ce consumați voi la micul dejun/ prânz/ cină? lecţiile
anterioare
IV. Anunţarea Astăzi la activiatea noastră ne vom reaminti alimentele Conversatia
temei pe care trebuie să le consumăm pentru a rămâne Dialogul
sănătoşi
Activitatea de astăzi se numeşte : “Piramida
alimentelor ! “ si este un joc in care vom invata care
sunt alimentele sanatoase si cele nesanatoase , cum
trebuie sa le consumam si in ce cantitati trebuie acestea
consumate .
● Știe cineva cum arată o piramidă ? Li se
prezinta copiilor o piramida pentru a intelege
conceptul legt de forma acesteia .
V. Desfăşurarea Voi purta cu copiii o discutie legata de alimentele Explicaţia
activităţii sanatoase si cele nesantoase :
● Care este mâncarea voastră preferată ?
● Care sunt fructele și legumele voastre
preferate ? conversaţia
Se prezinta copiilor piramida alimentelor : euristică
● Copii toate aceste alimente sunt așezate în acest
fel cu un scop anume, pentru a ne arăta nouă ce evaluarea
mâncăruri sunt cele mai sănătoase și mai modului de
indicate să le mâncăm și care sunt cele pe care realizare a
trebuie să le evităm. Demonstratia sarcinilor
● Copiii vor realiza impreuna cu eduatoarea primite
« Piramida alimentelor » astfel:
● Pe rând fiecare copil alege din coşuleţe un jeton
pe care il denumeste apoi precizeaza categoria
din care face parte : aliment sanatos , aliment exerciţiul activ
mai putin sanatos , aliment nesanatos ;
De real folos este piramida alimentelor, pe care am
folosit-o ca material didactic. Pe aceasta piramida
copiii trebuie sa aseze jetoanele din cosulet pentru a
intelege faptul ca :
evaluarea
1.Pe primul loc în alimentația lor trebuie să
înţelegerii
fie cerealele integrale, pe care le găsim în diverse
importanţei
produse de panificație. De asemenea, cereale pot fi
conversaţia unei
consumate ca atare, la micul dejun 
euristică alimentaţii
sănătoase
2. Un  rol important în dezvoltarea armonioasă a
copilului îl reprezintă fructele și legumele.Cu fieacare
ocazie, ne amintim cât de sănătoase sunt acestea și câte
vitamine conțin. Introduse zilnic în alimentație, fructele
și legumele ne oferă foarte multă energie, atât de
necesară la vârsta marilor descoperiri.

3. Pe locul 3, se află produsele lactate, dar


și carnea.Laptele , sub toate formele lui ( iaurt, sana,
Explicatia
lapte bătut, brânză, cașcaval) conține foarte mult calciu
și este sănătos. Carnea este și ea foarte importantă în
alimentația celor mici.
4. Pe ultimul loc în alimentația noastră, se
află dulciurile. Deși sunt cele mai iubite, ele nu sunt
tocmai sănătoase . Zahărul ne ia energia și ne oferă, de
cele mai multe ori, dureri dentare.

Legat de piramida alimentelor trebuie explicat


copiilor faptul ca locul pe care acestea il ocupa pe
piramida ne indica si cantitatea in care putem sa le
consumam . Astfel produsele de la baza piramidei sunt
foarte sanatoase si asa cum arata si piramida pot fi
consumate in cantitati mari . Cele din varful piramidei (
dulciurile ) apar in cantitate mica pe piramida si este
bine sa fie consumate mai putin deoarece sunt
nesanatoase .
Un aspect important , care trebuie mentiont este
faptul ca alimentele este recomandat sa fie condumate
în forma lor naturală, fără a mai trece prin diverse
procese , care fac mai mult rău. Este vorba de
mezeluri , lactate care se proceseaza in procesul de
productie si caror li se adauga aditivi care sa mentina
culoarea frumoasa a produsului si conservanti astfel
incat acesta sa nu se strice repede .

Complicarea jocului :
Educatoarea cere copiilor sa alcatuiasca meniul
unei zile din alimente sanatoase . Se stabilesc mesele
principale : dimineata , amiaza , seara . In functie de
alimentele asezate pe piramida fiecare copil va
compune un meniu sanatos .

După ce am consolidat alimentele sănătoase pe


care trebui să le consumăm zilnic, am insistat asupra
faptului că alimentele nesănătoase ne fac dinții triști.
Pentru că am văzut pe un site o activitate foarte
frumoasă, am pus-o în practică cu puisorii mei. A fost
ceva de muncă  pentru a decupa atâtea alimente, dar a
meritat efortul.
Puisorii au sortat alimentele care fac dinții
fericiți, dar și pe cele care îi fac să plângă.

VI. Obtinerea ● Se realizează pe baza unei fișe “ Dintisor fericit - explicatia evaluarea
performantei /dintisor trist “ înţelegerii
● Copiii vor avea de lipit alimente sănătoase pe importanţei
dintisorul fericit si cele nesanatoase pe unei
dintisorul trist . alimentaţii
sănătoase
VII. Incheierea Se vor face aprecieri asupra modului de desfasurare al - conversatia evaluare
activitatii activitatii si asupra participarii copiilor la activitate . Se sumativă
vor împărți recompense.

I. Organizarea
activităţii Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a
activităţii:
● Aerisirea sălii de grupă
● amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii
● -pregătirea materialului didactic

conversaţia, verificarea
II. Se va realiza printr-un șir de întrebări pe baza cunoştinţelor
Reactualizarea cunoștințelor dobândite anterior însuşite în
cunoștințelor -Care sunt mesele principale ale zilei? lecţiile
- Ce consumați voi la micul dejun/ prânz/ cină? anterioare

conversaţia,
Se realizează prin elementul surpriză păpuşa Măriuca. elementul
III. “ Dimineaţa când am venit la voi la grădiniţa, am găsit surpriză
Introducerea în pe scări o păpuşa care plângea. Am întrebat-o ce a păţit
activitate şi ea mi-a povestit că o doare burtica. Mi- a spus că o
şi captarea doare burtica, deoarece a mâncat foarte multe dulciuri.
atenţiei Eu am invitat-o la noi la grupa mare, să o învăţăm cum
sa mănânce sănătos.”

observare
directă

Astăzi la activiatea noastră ne vom reaminti alimentele


pe care trebuie să le consumăm pentru a rămâne
sănătoşi.

Activitatea de astăzi se numeşte : “Jocul alimentelor conversaţia


sanatoase ! “
IV. Anunţarea În această activitate noi ne vom reaminti cum se
temei mănâncă sănătos, motiv pentru care vom realiza
“Piramida alimentelor”.
● Știe cineva cum arată o piramidă ?

V. Desfăşurarea Voi adresa câteva întrebări copiilor  legate de


activităţii alimentație:
● Care este mâncarea voastră preferată ?

conversaţia

● Care sunt fructele și legumele voastre


preferate ?
● Ce observați pe piramidă ?
● Copii toate aceste alimente sunt așezate în acest evaluarea
fel cu un scop anume, pentru a ne arăta nouă ce modului de
mâncăruri sunt cele mai sănătoase și mai explicaţia realizare a
indicate să le mâncăm și care sunt cele pe care sarcinilor
trebuie să le evităm. primite
demonstraţia
VI. Obținerea Copiii vor realiza « Piramida alimentelor » astfel:
performanțelor Pe rând fiecare copil alege din coşuleţe un aliment şi va conversaţia
răspunde întrebarilor adresate de educatoare. euristică

Convorbirea se va purta pe baza unor întrebări:


Ex. : “Este bine să mâncăm fructe în fiecare zi?” exerciţiul activ
Se vor adresa întrebări pentru fiecare categorie de
VII. Incheierea alimente.
activitatii

Se realizează pe baza unei fișe “Alimente sănătoase


pentru burtica mea”.
Copiii vor avea de lipit alimente sănătoase pentru o
alimentație corespunzătoare.

La finalul activităţii păpuşa Măriuca mulţumeşte


copiilor şi va pleca să pună în aplicare ce a învăţat azi.

Se vor face aprecieri și se vor împărți recompense.

S-ar putea să vă placă și