Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa Kitty – Iași

DATA: 29.09.2022

GRUPA: Mijlocie - Piticii

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine sunt/suntem?”

TEMA PROIECTULUI: „Eu și lumea mea!”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Familia mea!”

TEMA ACTIVITĂŢII: Acasă, de E. Căldăraru

ADE: Domeniul Limbă și Comunicare

MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare

TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare-învățare

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea memoriei voluntare și a deprinderii de a recita corect și expresiv,conștient;


sensibilizarea copiilor la expresivitatea limbajului prin însușirea unor cuvinte și expresii cu valoare emotivă.

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: pe parcursul activităţii preşcolarii vor fi capabili:

O1: Să precizeze titlul poeziei și autorul poeziei;


O2: Să recite poezia Acasă, de E. Căldăraru, corect, conștient, expresiv
O3: Să desprindă din conținutul de idei al poeziei mesajul acesteia, sentimentele exprimate ;
O4: Sa isi imbogateasca vocabularul cu cuvintele si expresiile noi

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode si procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,elemente de problematizare;

Mijloace didactice: planșe ilustrând conținutul de idei al poeziei;

Forme de organizare a activității: frontală, individuală.

Resurse:
- Umane:22 de copii
- Temporale: 25 de minute

Referințe bibliografice:
 Gherghina, D., Modoran, M., Moroianu, M., Simiciuc, E., Novac, C., Bangă, J., Ionescu, I. (2008), Metodica
activităţilor instructiv-educative în învăţământul (pre)primar – vol. II, Craiova: Editura Didactica Nova.
 Borțeanu, S., Brănișteanu, R., Breben, S., Fulga, M., Grama, F., Haiden, R., Ignat, E., Mânzu, L., Necula, G.,
Nicolae, I., Popescu, C., Răileanu, D. (2009), Curriculum pentru învățământul preșcolar, București;
 Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., (2014). Piramida cunoașterii, Pitești: Editura Diamant.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

N Secvenţele Tim Ob Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


r. activităţii p op
cr Metode şi Mijloace Forme de
t procedee didactice organizare a
activităţii
1 Moment Pentru buna desfăşurare a
oragnizatori 1 activităţii, voi asigura următoarele
c min. condiţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- pregătirea materialelor necesare
pentru desfăşurarea activităţii de
memorizare.
2 Captarea Captarea atenției se va realiza -capacitatea
atenţiei 1 printr-o discuție sensibilizatoare Conversaţia Frontală de
min. despre ce înseamnă o familie, , fotografii concentrare
Explicaţia le aduse a\ atenției
locul familiei în viața tuturor.
de copii,
reprezen-
tând
familia
O4 fiecăruia
3 Anunţarea Voi anunţa copiii că despre
temei şi a familie putem vorbi și în versuri şi
obiectivelor 1 pentru aceasta vom învăţa o
min Explicaţia Frontală
poezie care se numeşte Acasă, de
E.Căldăraru.
4 Reactualizar 3 Se realizează prin reactualizarea
ea min. poeziei anterior învățate.
cunoștințelor Se accentuează ideea potrivit
anterioare
căreia, fiecare are o familie acasă,
prima familie , dar pe langă
aceasta mai are și familia formată
din prieteni, colegi, apropiați, la
grădiniță sau, mai târziu, la școală,
la locul de muncă.
5. Dirijarea
învăţării Pentru început vom privi împreună
imaginile care transpun ideea de
conținut a poeziei,precizând că
5
Familiarizar min. împreună cu versurile poeziei vom Conversaţia Frontală
ea cu învăța și unele cuvinte noi, Explicaţia
conţinutul îmbogățindu-ne, astfel, -capacitatea
poeziei vocabularul. de
concentrare
-voi face o primă recitare model -planșe a atenției
ilustrând
Recitarea Voi face a doua recitarea model a
conținutul
model a poeziei, respectând semnele de
poeziei de idei al
punctuaţie, intonaţia şi mimica
poeziei
corespunzătoare, făcând trimitere
la imaginile ce ilustrează
conținutul de idei al poeziei.

- voi purta împreună cu copiii


oscurtă convorbire sau expunere Demonstraţi Frontală
narativă a conținutului principal al a
poeziei

Voi explica cuvintele


necunoscute:

,,cuib”= cucluș de paie , făcut de


păsări,pentru a se adăposti , a-și
depune ouăle, a scoate pui
,prag”= partea de jos a ușii,
peste care treci când intri într-o
casă
-capacitatea
„basm vrăjit”= poveste în care se
de a integra
întâmplă lucruri nemaipomenite, sintagme ,
fantastice, magice, miraculoase, în cuvinte nou
care orice este posibil întâlnite în
Învăţarea poezie, în
propriu-zisă contexte
Bine e la noi acasă
situative noi
O2 de Emilia
Căldăraru

Bine e la noi acasă! demonstrați


O4 Nu e lume mai frumoasă a
Cum e cuibul părintesc,
Unde eu trăiesc și cresc.

Tata, mama și bunici,


Eu și frățiorii mici,
Toți, aici, suntem uniți,
Bucuroși și fericiți!

Casa mea și-n somn o știu,


Orice colț pot să-l descriu.
Când pășesc al casei prag,
Tot ce vad în ea mi-e drag.

Parcă dintr-un basm vrăjit, pe grupuri


7
min. Toate-mi spun: „Bine-ai venit!”

Poezia va fi memorată pe unităţi


logice (strofe). Voi repeta prima
strofă cu 3-4 copii, apoi voi trece Voi urmări
la următoarea strofă, care va fi capacitatea
repetată împreună cu prima, Exerciţiul Individual copiilor de a
pentru fixarea în memorie a ă recita clar,
fragmentelor logice în succesiunea corect şi cu
lor firească, cu alți 3-4 copii. intonaţie,
după model.
Astfel, în final, poezia va fi
repetată integral, de 3-4 copii.

Se va realiza verificarea gradului Demonstrați capacităâi de


6. Obținerea de înţelegere al conţinutului şi a sinteza a
performan- mesajului poeziei prin întrebări cunoștințelor
ței Exercițiul
asemănătoare cu cele ce urmează:
8 O3 Care este titlul poeziei? Problematiz
min O4 Cu ce este asemănată casa unei area Frontală
O1
familii?

Cum sunt membrii unei familii


fericite?
O3
Cum te simți când pășești al casei
Individual
prag?

-recitare individuală globală a ă


poeziei(3-4 repetări)

7. Asigurarea -se va fixa titlul poeziei și tematica Aprecieri


conexiunii abordata generale şi
inverse și 1 Aprecieri individuale și colective Frontală,
individuale
evaluarea min. asupra modului cum a fost Conversaţia Individual
memorată poezia și evidențierea ă
copiilor care au memorat cele mai
multe versuri.

8. Încheierea 3 -intonarea unui cântec cu temă


activității min. asemănătoare Frontală,
-aprecieri individuale și colective Conversaţia Individual Aprecieri
ă generale şi
stimulative
individuale
Anexa 1 - poezie

Bine e la noi acasă

de Emilia Căldăraru

Bine e la noi acasă!


Nu e lume mai frumoasă
Cum e cuibul părintesc,
Unde eu trăiesc și cresc.

Tata, mama și bunici,


Eu și frățiorii mici,
Toți, aici, suntem uniți,
Bucuroși și fericiți!

Casa mea și-n somn o știu,


Orice colț pot să-l descriu.
Când pășesc al casei prag,
Tot ce vad în ea mi-e drag.
Parcă dintr-un basm vrăjit,
Toate-mi spun: „Bine-ai venit!”

S-ar putea să vă placă și