Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu program normal Silistea


Data: 09.02.2022
Grupa: Mare
Educatoare: Serban Florina-Nicoleta
Tema anuală: ”Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ?”
Tema proiectului: “Din lumea celor care nu cuvanta”
Subtema: ”Animale sălbatice”
Tema zilei: “Călătorie în lumea animalelor sălbatice”
Forma de realizare:Activitate integrată(ADP+ALA1+ADE+ALA2)
Tipul de activitate:consolidare
Forma de organizare: Frontal, pe grupuri şi individual

Componența activități
ADP:
 Rutine - Întâlnirea de dimineaţă incepe cu o discuție despre tema
săptanâni ,,animalele sălbatice “. Le voi adresa cateva intrebari despre locul si
modul de viață al acestora, cu ce se hranesc. Le voi cere sa spuna care este
animalul preferat și de ce. (salutul, prezenţa, calendarul naturii, noutatea zilei)
 Tranziţii :“Câte unul pe cărare”
 “Ne jucam in padure”-joc muzical psiho-motric
ALA1: Activităţi pe centre de interes:
 Artă: animalul preferat-desen;
 Construcţii: adăpost pentru animale-cuburi lemn;
 Bibliotecă: Descoperă animalul – grafisme;

Activităţi pe Domenii Experienţiale:


 DLC – Educarea limbajului – Cumătra vulpe- memorizare
 DOS – Activitate practica – lipire de fire sintetice în contur ,,Vulpea”

ALA2-Activităţi recreative
 “La ospețe ursul cere” -karaoke

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi
stimularea curozităţii pentru investigarea acestuia, dezvoltarea promptitudinii şi rapidităţii
în gândire, consolidarea deprinderilor de lucru pentru realizarea unor lucrări plastice,
dezvoltarea spiritului de competiţie şi fair-play.

2
 DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII VIZATE:
 Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității.
 Autocontrol și expresivitate emoțională.
 Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare
receptivă).
 Participarea activă, cu interes și plăcere, la sarcinile de lucru.

 COMPORTAMENTE VIZATE:
 Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale,
în contexte familiare.
 Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare,
obiecte de artă etc.
 Interacţionează cu mediul apropiat.
 Respectă regulile de exprimare corectă in diferite contexte.

OBIECTIVE:Pe parcursul si la finalul activitatii copiii trebuie:

– să-şi consolideze cunoştinţele referitoare la animalele sălbatice din pădure


-să-și îmbogățească vocabularul cu unele cuvinte și expresii din textul poeziei
-să recite corect, logic expresiv versurile poeziei
– să mânuiască corespunzător materialele didactice puse la dispoziţie
- să dobândească sentimentul de bucurie şi satisfacţie faţă de rezultatul propriei muncii;

STRATEGII DIDACTICE :
Metode şi procedee: memorizarea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, turul galeriei.
Mijloace de învatamant: calendarul naturii, mijloace informatice, tabelă de prezenţă,
imagini reprezentând cuvinte din poezie, fire textile, semințe lipici , panou.
Locul desfăşurării: sala de grupă;

Forma de organizare: individual, frontal, pe grupe;

3
Bibliografie:
 “Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, ed. Didactica Publishing
House,Bucuresti,2009;
 “Aplicarea noului curriculum pentru educaţie timpurie - o provocare?”, ed. Diana,
Piteşti;
 “Metodica cunoaşterii mediului înconjurător, a dezvoltări şi corectării vorbirii
copilului preşcolar”, E. Varzari, M. Taiban, E.D.P. Bucureşti, 1978;
 “Metodica predării desenului şi modelajului în grădiniţa de copii”-Manual pentru
liceele pedagogice;
 Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii;
 Jocuri şi activităţi alese, Stefania Antonovici, Paula Neatu, Ed.Aramis, 2008;
 www.didactic.ro.

Activitatea va debuta cu Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa, completarea


calendarului naturii, activitatea de grup şi noutatea zilei;
Salutul:
Copiii aşezaţi în semicerc pe scaunele vor fi salutaţi de educatoare prin intermediul
versurilor:

4
„Dimineaţa a sosit
Toti copiii au venit,
A-nceput o noua zi ,
Buna dimineata , copii

Prezenţa:
„Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegii ne-am intalnit
Cine oare n-a venit?”
Se va realiza prezenta copiilor la panou .Se remarca copiii absenti.

Calendarul naturii:
Copiii,ajutati de educatoare,vor completa calendarul naturii
precizând ziua, luna, anul şi anotimpul în care suntem, dar şi câteva caracteristici ale vremii.
Activitatea de grup se va realiza printr-un joc: “Animale-onomatopee” Copilul selectat va
spune “Cum face?” animalul precizat de educatoare.

Noutatea zilei : Copii, săptămâna aceasta am învăţat despre animalele sălbatice. Deoarece
este una dintre temele voastre preferate, am ales ca în aceasta zi sa vorbim despre
vietuitoarele pădurii și anume despre cumătra vulpe care este cel mai siret și cel mai
viclean animal. De ce? Veti afla pe parcursul zilei de astazi.

Acum vreau să vă prezint Centrele de interes pe care le-am pregătit astăzi pentru
voi :
Artă : “Animalul preferat/Iute eu l-am colorat.
Precum cred că v-aţi dat seama la centrul Artă veti avea de colorat animalul salbatic
preferat. Voi va trebui să fiţi atenţi, să folosiţi culorile potrivite, să coloraţi cu grijă, astfel
încât să realizaţi cele mai frumoase lucrari.

Construcţii : “Cuburi de lemn colorate/ Şi cu grijă aşezate/ O căsuţă vor forma/Ca să


stea vulpea în ea !”

5
La Construcţii va trebui să realizaţi “adăpost pentru animalele salbatice”. Trebuie
să constriuţi prin îmbinarea şi suprapunerea cuburilor de construcţe din lemn, un adăpost
pentru animale.

Bibliotecă:”Punctele de vei uni/Un animal vei descoperi/ Îmi vei spune cum îl cheamă/
Sigur ştii, de bună seamă!”
La Bibliotecă avem de rezolvat o fişă cu tema “Descoperă animalul”. Voi va trebui să
uniţi punctele pentru a descoperi animalul ascuns, să-l coloraţi şi să spuneţi ceva despre
acel animal.
Tranziţie: “Bala-bam, bala-bum, în pinguini vă transform!/ Şi cu mersul legănat, către
centre am plecat!”
Copiii vor îndeplini sarcinile propuse pentru fiecare centru de interes. După rezolvarea
sarcinilor se vor aprecia lucrarile copiilor , se trece la exerciții de înviorare.
Gimnastica de înviorare : Exerciţii de înviorare;

Se trece la activitățile pe domenii experențiale DLC -memorizare ,,Cumatra


vulpe,, de Otilia Cazimir . Copiii sunt așezați in semicerc pe scăunele. Captarea atenției
se face printr-o ghicitoare : Are coada înfoiata,
Este hoață și șireată,
Dar e vai de coada ei
Când dă peste ea Grivei.
(Vulpea)
Se anunță tema și obiectivele după care se interpretează poezia model de catre
doamna educatoare. Se explică cuvintele necunoscute. Se descoperă ,,materialul
surpriză”textul poeziei care este scris pe table magnetică iar unle cuvinte din poezie sunt
înlocuite de către imagini pentru a putea fi memorat cu ușurință de către copii. Astfel
educatoare va treci câte un copil pe rând pentru a repeta versurile. În felul acesta poezia
este memorata cu ușurinta de copiii deoarece cuvintele sunt înlocuite de imagini si poate fi
reprodusă mai ușor. După ce toți copiii au repetat versurile poeziei se trece la activitatea
practica vulpea -aplicatie. Trecerea se face printr-o tranzitie ,,Vulpe tu mi-ai furat
gâsca,,

6
Copiii intuiesc materialele puse la dispozitie: fisa cu vuplea, fire textile, lipici.
Se expica modul de lucru si se fac exerciti de incalzire a palmelor. In tot acest timp
educatoarea va supraveghea modul de lucru si ajuta copiii daca este nevoie. Dupa terminare
lucrarilor copiii vor fi recompensate verbal si lucrarile expuse la panou.
Urmeaza secventa ALA 2 “La ospete ursul cere- karaoke “

Desfăşurarea activităţii
Evenimente Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactice
Se asigură condiţiile unei bune
desfăşurări a activităţii:
1.Moment -pregătirea materialului didactic;
organizatoric -aranjarea mobilierului;

7
-aerisirea sălii de grupă;
-intrarea copiilor în sala de grupă; -conversaţia;
2.Captarea atenţiei -Se va realiza printr-o ghicitoare
: Are coada înfoiata, Evaluare
Este hoață și șireată, orală
Dar e vai de coada ei
Când dă peste ea Grivei. -surpriza;
(Vulpea)

Observarea
comporta-
-conversaţia mentului
nonverbal

4. Dirijarea DLC educatoarea recita poezia Evaluare


învăţării model Cumatra Vulpe de Otilua continuă
Cazimir explica continutul poeziei -explicaţia;
si cuvintele noi din text: neroada, Observarea
isprava, dumbrava, si alcatuiesc comporta-
propoziti cu ele. Se descopera mentului
materialul surpriza versurile -conversaţia; verbal
poeziei scrise pe tabla macnetica
unel cuvinte din poezie fiind
inlocuite de imagini. Educatoarea
repeta poezia cu copiii pe
fracmente logice ajutandu-se de
imaginile de pe tabla. Copiii vor
recita in intrgime poezia de mai
multe ori. Prin tranzitia Vulpe tu
mi-ai furat gasca se trece la
domeniul DOS -activitate practica.

8
6.Obţinerea Se intuiesc materialele puse la
performanţei dispozitie : fere textile, portocali si
albe si lipici. Pe fisa vom lipi Evaluare
firele. -conversaţia; continuă
Demonstrarea tehnici de lucru- pe
foaie este desenata o vulpe , in
interiorul conturului vom pune
lipici in strat subtire, dupa lipim
firele cu mare atentie. -explicaţia;
Trebuie sa fim atenti sa nu
murdarim cartoanele si sa realizati Observarea
lucrari frumoase si curate. comporta-
-Voi realiza cu copiii câteva -conversaţia; mentului
exerciţii de încălzire a muşchilor nonverbal
mici ai mâinilor.
Executarea temei de către copii
-Urez copiilor „Spor la lucru!” -demonstraţia;
după care se va trece la realizarea
temei de către copii.
-Voi supraveghea îndeaproape
activitatea copiilor, voi trece pe -conversaţia;
rând pe la fiecare copil şi voi da
explicaţii suplimentare acolo unde
este nevoie.

9
7.Asigurarea Educatoarea pune intrebari -conversaţia Evaluare
feedback-ului copiilor despre teme de azi daca orală
le-a placut ?
-Ce materiale am folosit?
8.Încheierea -Folosind metoda „Turul galeriei” -turul galeriei; Evaluarea
activităţii copiii vor alege cele mai frumoase produselor
lucrări; -conversaţia; activităţii
-Se vor face aprecieri verbale;
-Pentru că au răspuns şi au lucrat -surpriza; Aprecieri
frumos, copiii vor fi răsplătiţi cu verbale
dulciuri. individuale

10

S-ar putea să vă placă și