GRĂDINIŢA CU P.N.
MICLEŞTI
VASLUI
« DARURILE PRIMĂVERII »
„Primăvară mult iubită
Fii la noi binevenită!”
Educatoare: Pânzaru Camelia
18 aprilie 2013
,,,
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: mare
TEMA ANUALĂ: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: “Primăvara, anotimpul bucuriei”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Zvon de primăvară”
TEMA ZILEI: „Darurile primăverii”.
MESAJUL ZILEI: „Primăvară mult iubită
Fii la noi binevenită!”
TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi;
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată.
ADP + ALA + ADE (DLC-Educarea limbajului) + DOS-Activităţi practice şi elemente de
activitate casnică + ALA (AR).
MIJLOC DE REALIZARE: desen / modelaj / puzzle / joc didactic/ activitate practică / joc cu text şi cânt /
joc distractiv, dans tematic.
SCOPUL:
Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor despre anotimpul de primăvară;
Stimularea imaginaţiei creatoare, dezvoltarea sensibilităţii şi a gustului pentru frumos;
Consolidarea deprinderilor practice de a decupa după contur, de a lipi şi asambla;
Educarea sentimentelor de dragoste faţă de anotimpul de primăvară;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADE:
DLC- Educarea limbajului
Să enumere principalele caracteristici ale anotimpului de primăvară (aspecte din natură,
păsări călătoare, insecte, flori de primăvară, jocurile copiilor, miei pe câmpii) precizând
poziţiile spaţiale ale acestora;
Să formuleze propoziţii simple şi dezvoltate despre primăvară;
Să reprezinte grafic două propoziţii din cele formulate;
DOS - Om şi societate:
Să decupeze după contur imagini de primăvară;
Să lipească şi să asambleze imaginile decupate realizând două machetă de primăvară: „Grădina
cu flori” şi „Mărul înflorit”;
, 2
Să elaboreze creaţii colective originale cu ajutorul unor elemente care intră în componenţa unei
machete (flori de primăvară, insecte, păsări călătoare, frunze şi flori ale pomului înflorit);
Să empatizeze cu colegii în realizarea lucrării.
ALA:
1) Activităţi pe centre de interes:
Artă:
Afiş: „Iubiţi primăvara copii/Ea ne-aduce numai bucurii!”- desen, lipire;
“Flori de primăvară” – desen în contur, decupare;
„Flori de măr” – decupare;
“Legume de primăvară!” – modelaj;
Obiective:
Să lipească imaginile colorate pentru realizarea afişului.
Să deseneze în contur florile de primăvară;
Să decupeze după contur flori de primăvară şi flori de măr
Să realizeze, cu ajutorul plastelinei, legume de primăvară;
Joc de masă:
„Caută şi potriveşte”: „Prietena mea, primăvara”, „Pălăria primăverii” – puzzle;
Obiective:
Să aleagă părţile necesare reconstituirii întregului/imaginilor precizate;
Să coopereze în grup pentru asamblarea imaginilor.
Bibliotecă:
„Completează ce lipseşte” – completare de desene;
„Fluturi”, „Rochiţa Primăverii” - decorare cu elemente grafice (cerculeţul, linia oblică
orientată spre dreapta, linia oblică orientată spre stânga);
Obiective:
Să utilizeze corect carioca în exprimare liberă a gestului grafic;
Să traseze elementele grafice învăţate (cerculeţul, linia oblică orientată
spre dreapta, linia oblică orientată spre stânga), într-un spaţiu dat, păstrând poziţia corectă a
corpului;
Să completeze desenele de pe figurile incomplete date pe fişa de lucru, urmărind realizarea
unor elemente de primăvară.
Ştiinţă:
, 3
„Flori de primăvară; „Miei, păsări călătoare şi insecte” – sortarea imaginilor după
denumire;
Obiective:
Să selecteze numai florile de primăvară;
Să sorteze, după denumire, numai elemente specifice primăverii (miei, păsări călătoare,
insecte).
2) Jocuri şi activităţi recreative:
Joc distractiv: „Hai în trenul Primăverii;
Dans tematic:”Valsul fluturilor”
Obiective:
Să coordoneze mişcările şi gesturile sugerate de textul cântecului cu melodia;
Să rezolve sarcina didactică, respectând regula jocului.
RUTINE : “Îmi aştept rândul”- deprinderea de a se anunţa prin ridicarea mâinii când solicită un
anumit lucru.
TRANZIŢII: „Primăvara a sosit” – joc cu text şi cânt; „E primăvară iar” – cântec; “Vine, vine
primăvara!” – recitativ ritmic; “Unu – doi, unu – doi / Mergem toţi în pas vioi / În costume ne-
mbrăcăm / Şi să-ncepem să dansăm.”
Elemente de euritmie - zborul fluturaşilor, păsărelelor .
STRATEGII DIDACTICE :
a) Metode şi procedee: demonstraţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucrul pe
grupe, ,,Veniţi, povestiţi, aplaudaţi!”; „Mâna oarbă”, „Visul de un minut”, Cubul, „Moşul cu
pălărie”, „Turul galeriei” jocul de rol.
Elemente de joc: surpriza, ghicirea, mânuirea materialelor, închiderea şi deschiderea ochilor,
aplauze, mişcarea, aplauze, Zâna Primăvară, surpriza, ghicire, mişcare, aplauze, stimulente,
folosirea onomatopeelor.
b) Material didactic:
Întâlnirea de dimineaţa: fluturaşi cu fotografia copilului, Calendarul naturii, jetoane cu zilele
săptămânii, starea vremii, data, evenimentul, clepsidra;
Artă: carioca, ceracolor, flori, lipici, plastelină;
Joc de masă: puzzle cu imagini de primăvară, coală A3, lipici;
Bibliotecă: fişe de lucru A4 pentru completare de desene, carioca, lipici, siluete fluturi şi rochiţa
primăverii);
Ştiinţă: jetoane cu flori de primăvară, jetoane cu miei, păsări călătoare, insecte;
Educarea limbajului: coşul cu surprize, banner, cub mare şi cuburi mici, jetoane / siluete cu
aspecte de primăvară, imagini de primăvară, flipchart, carioca, ecusoane cu flori şi fluturi;
, 4
Activitate practică şi elemente de activitate casnică (asamblare / îmbinare): machetă
polistiren, machetă copac, hârtie colorată, hârtie creponată, foarfece, lipici, codiţe pentru flori,
ecusoane cu flori şi fluturi;
Activităţi recreative: coroniţe ale primăverii, costume reprezentând elemente specifice
primăverii, flori naturale;
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
RESURSE:
umane: educatoarea şi grupa de copiii;
temporale : o zi
Bibliografice:
Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6 /7 ani, 2008;
BREBEN, SILVIA, GONGEA, ELENA; RUIU, GEORGETA; FULGA, MIHAELA, Metode
interactive de grup – ghid metodic – Editura Arves; Piteşti, 2002;
CULEA, LAURENŢIA; SESOVICI, ANGELA, ş.a. Activitate integrată din grădiniţă (Ghid
pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar); Editura didactica Publising House,
Bucureşti, 2008;
DINCĂ, MARGARETA , Teste de creativitate Editura Paideia, Bucureşti, 2001;
Revista Învăţământului Preşcolar, nr. 3 – 4 / 2003, Editura Rip, Bucureşti, Coordonator profesor-
doctor Silvia Dima;
Revista Învăţământul Preşcolar şi primar, nr. 3 – 4 / 2012, Editura Arlequin;
SCENARIUL ZILEI
A. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă.
„Cercul magic”:
„Dimineaţa a sosit / Toţi copiii au venit / În cerc să ne adunăm / Cu toţi să ne salutăm.”
Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei.
Cântec: „Bună dimineaţa”: „Ursuleţii s-au trezit, bună dimineaţa!/Iepuraşii s-au trezit, bună
dimineaţa! /Şoriceii s-au trezit, bună dimineaţa! / Şi copii s-au trezit, bună dimineaţa! / Ritmul de înviorare
/ I-a cuprins pe fiecare, / După ce şi-au făcut patul / A urmat apoi spălatul, / În urechi pe subţiori, / Pe ochi
şi pe dinţişori. / Bine e să fii curat, / Îngrijit şi pieptănat.”
Prezenţa: „După ce ne-am adunat / Şi frumos ne-am salutat / Colegii ne-am întâlnit / Cine
oare n-a venit. (se verifică copii absenţi)
Calendarul naturii:
Se lucrează pe panou:
- În ce anotimp suntem?
- Ce zi a săptămânii este astăzi?
- În ce dată suntem?
, 5
- Cum este vremea?
II. ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI/ ACTIVITATEA DE GRUP:
Joc: „Cine ai vrea să fii?”- realizat prin „Visul de un minut”. Copiii închid ochii, timp de un minut,
imaginându-şi că sunt Zâna Primăvară şi aduc oamenilor daruri specifice anotimpului de primăvară.
La deschiderea ochilor vor spune ce dar aduc, timp în care bat palma cu educatoarea.
III. Noutăţi / Evenimente / Ştirea zilei:
Introducerea în activitate se va realiza prin elementul surpriză „Primăvara”, având cu ea multe
surprize!
Zâna Primăvară ( veselă, bucuroasă), intră, cu toate surprizele, recitând:
„Eu sunt Zâna Primăvară / Ce colind întreaga ţară, / Astăzi am venit la voi / Peste câmpuri şi zăvoi,
Flori pe câmp am semănat / Păsărelele-am chemat / Gâzele eu le-am trezit / Şi zăpada am topit, / Vântul
cald mi-a povestit / Că natura-aţi observat / Despre mine-aţi învăţat / Multe lucruri sunt schimbate / Mi le
povestiţi pe toate? /Şi aş vrea să aflu dacă: toate „DARURILE” mele sunt cunoscute de voi, dacă am adus
puţină bucurie lumii, dacă mă iubiţi!”
Educatoarea: ”Mult te-am aşteptat, draga noastră Primăvară! Întradevăr, multe lucruri despre
tine am învăţat şi-ţi mulţumim pentru toate darurile aduse! Şi ca să te convingem cât de mult te iubim, uite,
astăzi am pregătit o temă despre tine (se arată panoul cu mesajul zilei): „Primăvară mult dorită / Fii la noi
binevenită!” (banner).
Primăvara: „Mă bucur! Eu am dus multe surprize pentru copii şi aş vrea, dacă se poate să rămân
astăzi cu voi!”.
Educatoarea solicită acordul copiilor. Primăvara este invitată să rămână la activităţi alături de copiii
grupei. Se anunţă activităţile zilei.
Se anunţă obiectivele zilei: vom lucra pe centre de activitate; vom juca un joc de educarea
limbajului, vom realiza două machete de primăvară cu care vom înfrumuseţa sala de clasă, şi cum spune un
proverb românesc: „După muncă şi răsplată” la final, muzică, dans şi poezie şi surprize meritate!
Se negociază cu copiii „călătoria zilei”.
Tranziţie: ,,Primăvara a sosit” – joc cu text şi cânt”
Se trece la activitatea pe centre: se prezintă sarcinile la fiecare centru, copiii vor lucra independent şi pe
grupe. Vor realiza un afiş de primăvară, vor colora flori de primăvară, vor decupa flori de primăvară şi flori
de măr, vor modela legume timpurii, vor reconstitui imaginea unui întreg, vor decora fluturi dar şi rochiţa
primăverii, vor completa desene, vor sorta numai elemente de primăvară.
După expirarea timpului de lucru, prin metoda „Veniţi, povestiţi, aplaudaţi!” se evaluează rezultatele
activităţii independente şi de grup, se realizează expoziţia cu lucrările copiilor şi se oferă feedback pozitiv.
, 6
Prin tranziţia: ,,E primăvară iar” – cântec”, se trece la activitatea pe domenii experienţiale, DLC-
Educarea limbajului: jocul didactic: ,,Darurile primăverii”.
Prin tranziţia „Vine, vine primăvara” – recitativ ritmic” se trece la activitatea pe domenii experienţiale,
DOS-activităţi practice şi elemente de activitate casnică, machete de primăvară cu titlul: ”Grădina cu flori”
şi „Mărul înflorit”.
Prin tranziţia ,, Unu-doi, unu-doi / Mergem toţi în pas vioi / În costume să ne-mbrăcăm / De dans să
ne apucăm.” se trece la activităţile recreative.
Joc distractiv: ,,Hai în trenul primăverii”. Copiii, costumaţi în simboluri ale anotimpului de primăvară
(„Daruri ale primăverii”) vor fi invitaţi în „trenul primăverii”. Vor urca în tren doar personajele care
respectă regula jocului şi rezolvă sarcina didactică. Ziua se încheie cu dansul „Valsul fluturilor”.
Evaluarea zilei:
Joc: „Hai să face o poveste” – realizat prin „Visul de un minut”. Copiii închid ochii şi visează despre tot
ceea ce au învăţat astăzi. Când visul se sfârşeşte copiii compun o povestesc pe baza a ceea ce au visat.
Se fac aprecieri generale şi individuale, copiii primesc stimulente, diplome şi dulciuri.
, 7
Activităţi recreative
Activităţi de dezvoltare personală:
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: „Trenul primăverii „
Întâlnirea de dimineaţă: ,,Dacă ai fi primăvara joc distractiv
ce dar ai aduce?”
”Valsul fluturilor „ - dans tematic
Rutine: ,,Îmi aştept rândul”(deprinderea de a
anunţa prin ridicarea mâinii când solicită un anumit
lucru);
Tranziţii: ,,Primăvara a sosit”- joc cu text şi cânt
,,E primăvară iar…”- cântec
„Vine, vine primăvara - recitări ritmice
„Unu - doi, unu - doi / Mergem toţi în pas vioi Activităţi pe domenii
Activităţi liber alese
În costume ne-mbrăcăm / ŞI să-ncepem să dansăm
- recitare ritmică
experienţiale:
Joc de masă
DLC: Educarea limbajul,”Darurile „Caută şi potriveşte”
primăverii”-joc didactic
”Primăvara, prietena
DOS-activităţi practice şi elemete de
mea”,,Pălăria primăverii”
Activităţi liber alese activitate casnică: „Grădina cu flori”,
Artă:”Afiş pentru primăvară”- desen, lipire „Mărul înflorit” - machete - Puzzle -
„Flori de primăvară”- desen, decupare
„Flori de măr” - decupare
”Legume de primăvară”- modelaj
Activităţi liber alese Activităţi liber alese:
Ştiinţă Biblioteca:
„Afiş pentru Primăvară”
„Flori de primăvară” „Fluturi”/”Rochiţa Primăverii”-
grafisme;
„Miei, păsări călătoare,
insecte” - selectare după „Completează ce lipseşte” –
denumire completare de desene
, 8
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC
Metode şi Mijloace de Forma de
procedee învăţământ organizare
0. 1. 2. 3. 4. 5.
[Link] Se pregăteşte sala de grupă şi materialul necesar pentru
organizatoric buna desfăşurare a activităţii.
Introducerea în activitate se va realiza prin elementul Surpriza; (Zâna Frontal
surpriză „Zâna Primăvară”, având cu ea un coşuleţ în Primăvară)
care se află mai multe surprize (conform scenariului Joc de rol surpriza
didactic).
[Link] Zâna Primăvară: “Eu sunt Zâna Primăvară/Ce colind
întreaga ţară/ Astăzi am venit la voi/ Peste câmpuri şi
Atenţiei zăvoi/Flori pe câmp am semănat/Păsărelele-am chemat / Costumaţie
Gâzele eu le-am trezit / ŞI zăpada am topit / Vântul cald Zâna
Joc de rol
mi-a povestit / Că natura-aţi observat / Despre mine-aţi Primăvară;
învăţat.....Multe lucruri sunt schimbate/Mi le povestiţi pe Stimularea
toate?/ Aş vrea să aflu dacă „DARURILE” mele sunt interesului
cunoscute de copii, dacă am adus puţină bucurie lumii, pentru
Banner cu
dacă mă iubiţi!!!” activitate
Exerciţiul mesajul zilei
Educatoarea: arată panoul cu mesajul zilei):
Explicaţia
„Primăvară mult dorită / Fii la noi binevenită!” (banner)
Primăvara: „Eu am dus multe surprize pentru copii şi aş
vrea, dacă se poate să rămân astăzi cu voi!”. Educatoarea
solicită acordul copiilor. Primăvara este invitată să
rămână la activităţi alături de copiii grupei, urmând ca, Convorbirea
împreună să descopere surprizele aduse de aceasta.
,,,
Tranziţie „Primăvara a sosit” – joc cu text şi cânt
Copiii se îndreaptă către centrele de activitate deschise. Pe grupe
[Link] Intuirea materialului didactic şi anunţarea temelor pentru Individual
cunoştinţelor fiecare centru.
Aprecierea
Artă: modului de
Silueta Zânei cooperare cu
- lipesc imaginile colorate pentru realizarea unui afiş de Primăvara
Explicaţia ,Carioci, ceilalţi copii
primăvară; pentru
Ceracolor,
- desenează în contur flori de primăvară folosind culorile Siluete de Pe grupe şi realizarea
corespunzătoare; flori, Lipici, individual sarcinilor şi
Plastilină finalizarea
- realizează, cu ajutorul plastelinei, legume de primăvară; Exerciţiul lucrărilor.
Fişe de lucru,
Bibliotecă: - completează desene folosind figurile coală A4
Aprecierea
Carioca
incomplete de pe fişa de lucru, urmărind realizarea unor Individual rezolvării
elemente de primăvară; Siluete de corecte a
fluturi sarcinilor date;
- trasează elemente grafice: cercul, linia oblică orientată Silueta
spre dreapta, linia oblică orientată spre stânga; rochiţei Aprecierea
Lucrul pe
primăverii, respectării
Joc de masă: - aleg părţile necesare reconstituirii grupe coală A4 Pe grupe
sarcinii date
întregului/imaginilor precizate; puzzle
Exerciţiul
Aprecierea
- cooperează în grup pentru asamblarea imaginilor; Siluete de
flori, miei, modului de
Ştiinţă:- selectează numai florile de primăvară; păsări cooperare cu
călătoare, ceilalţi copii
- sortează, după denumire, numai elemente insecte pentru a
Pe grupe
specifice primăverii (miei, păsări călătoare, finaliza
insecte); Exerciţiul lucrarea.
Aprecierea
, 10
rezultatului
activităţii de
grup.
Fiecare grupă prezintă rezultatele activităţii desfăşurate. ,,Veniţi,
povestiţi
aplaudaţi” Pe grupe
TRANZIŢIE: ,,E primăvară iar”- cântec.
Pe grupe
[Link]ţarea temei Se propune desfăşurarea jocului ,,Darurile primăverii”. expunerea Frontal Stimularea
şi a obiectivelor Obiective: interesului
activităţii pentru
- enumeră principalele caracteristici ale anotimpului de activitate
primăvară;
- formulează propoziţii simple şi dezvoltate despre explicaţia
primăvară;(pe marginea caracteristicilor enumerate);
- reprezintă, grafic, două propoziţii din cele formulate;,
a) Explicarea regulilor de joc: explicaţia Un cub mare; 6 grupe
- copii formează 6 grupe prin tehnica număratului; exerciţiul Observarea
respectării
5. Dirijarea -copii închid şi deschid ochii doar la semnalul sonor al regulilor de
învăţării clopoţelului; formare a
Explicaţia
- răspunde grupa a cărui cub are acceaşi culoare ca cea grupelor de
de pe faţa cubului mare al educatoarei; conversaţia lucru.
- răspunsurile corecte sunt apreciate cu bomboane demonstraţia Frontal
, 11
aşezate într-un bol;
- deplasarea, aşezarea într-o altă formaţiune de lucru se
face numai la semnalul educatoarei;
Răspunsurile corecte sunt aplaudate şi recompensate cu
bomboane.
b) Explicarea şi demonstrarea jocului:
Se prezintă sarcinile şi regulile jocului şi se explică
modul de desfăşurare: un reprezentant de la fiecare grupă Cub mare, 6
ia din coşul Zânei un plic surpriză. Timp de un minut cuburi mici
Aprecierea
„citesc” imaginile împreună cu coechipierii, în şoaptă să fiecare având
rezolvării
poată lucra toţi copiii. Se anunţă start-joc! La semnalul explicaţia, o culoare ca
corecte a
sonor al clopoţelului copiii închid ochii, educatoarea conversaţia cea de pe
sarcinilor date;
aruncă cubul, la următorul semnal sonr al clopoţelului cubul mare;
deschid ochii, răspunde grupa care are aceeaşi culoarea exerciţiul
cu cea de pe faţa cubului mare. Un copil desemnat de
coechipieri va citi imaginea, un alt copil afişează Jetoane /
imaginea pe panoul cu tema şi mesajul zilei. Astfel se siluete cu
procedează cu fiecare imagine, jeton. Pentru fiecare aspecte de
răspuns corect se primesc aplauze şi bomboane. primăvară Aprecierea
răspunsurilor
date
Jocul de probă: un reprezentant de la una dintre grupele Explicaţia Pe grupe
(bomboane)
formate primeşte de la Zâna Primăvară un plic surpriză! Demonstraţia
Împreună cu coechipierii, rezolvă sarcinile: spune despre
ce este vorba, „citeşte” imaginea, după care o afişează pe Exerciţiul
panoul cu tema şi mesajul zilei (în final va rezulta un
tablou de primăvară). Pentru fiecare răspuns corect se Cub, jetoane
primesc aplauze şi bomboane. cu unul dintre
aspectele de
, 12
c) Desfăşurarea jocului primăvară
Varianta I
Copiii enumeră principalele caracteristici ale anotimpului
de primăvară. Fiecare grupă are alte imagini:
Jetoane cu Aprecieri
- aspecte ale naturii: vremea este caldă, soarele soare, nori, verbale,
încălzeşte, iarba înverzeşte, cerul este senin, copacii explicaţia pomi înfloriţi bomboaane în
înmuguresc şi înfloresc; Exerciţiul bol.
Jetoane cu
- florile de primăvară (ghiocei, toporaşi, viorele, flori de
zambile, lalele, narcise, lăcrămioare, bujori); primăvară
- insecte (fluturi, buburuze, albine, libelule, cărăbuşi); Jetoane cu
insecte
- păsări călătoare (berze, rândunele, cuci, cocori, mierle,
privighetori, turturele, sturzi) Jetoane cu
păsări Aprecierea
- jocurile copiilor („De-a v-aţi ascunselea”, „De-a baba călătoare
oarba”, „Prinsul fluturilor”, jocuri cu mingea) respectării
explicaţia Pe grupe regulilor
Siluete de
- mieii pe câmpii (mieii zburdă, sunt jucăuşi) jocului, a
Exerciţiul copii
rezolvării
Un reprezentant de la fiecare grupă ia din coşul Zânei un Jetoane cu sarcinii
plic surpriză. Tim de un minut „citesc” imaginile miei didactice.
împreună cu coechipierii, în şoaptă să poată lucra toţi
copiii. Se anunţă start-joc! La semnalul sonor al
clopoţelului copiii închid ochii, educatoarea aruncă
cubul, la sunetul clopoţelului deschid ochii, răspunde
grupa care are aceeaşi culoarea cu cea de pe faţa cubului
mare. Un copil desemnat de coechipieri va citi imaginea,
un alt copil afişează imaginea pe panoul cu tema şi
mesajul zilei. Astfel se procedează cu fiecare imagine,
, 13
jeton, numai că de fiecare dată va răspunde un alt
coechipier. În acest timp ceilalţi copii şi celelalte grupe
urmăresc răspunsurile şi acordă „Zâmbărici”. Pentru
fiecare răspuns corect se primesc aplauze şi bomboane.
Varianta II
Copiii formulează propoziţii simple şi dezvoltate despre Moşul cu Evaluare orală
primăvară, pe marginea imaginilor „citite” şi afişate la pălărie..
panou.
Varianta III
Reprezintă grafic o propoziţie.
Exerciţiul.
c) Complicarea jocului: Flipchart,
Carioca, Grupa Evaluare
Fiecare grupă primeşte câte o imagine Planşe cu fluturaşilor scrisă
Fişe roz şi grupa
surpriză, o citeşte, formulează o propoziţie, iar un copil imagini de individuale de fluturaşilor
primăvară lucru...
o reprezintă grafic. galbeni
Explicaţia, Planşe cu
exerciţiul imagini de
primăvară
, 14
TRANZIŢIE: ( recitare ritmică): „Vine, vine primăvara” exerciţiul Frontal Aprecierea
denumirii
6. Asigurarea „Darurile” Zânei primăvara vor fi aşezate în 2 machete. polistiren corecte a
retenţiei, a materialelor cu
Copiii se grupează în 2 subgrupe după însemnul de pe Explicaţia
transferului de care urmează
ecusoane. Se intuieşte materialul de pe mese, se anunţă
cunoştinţe şi Hârtie să lucreze
tema: „Grădina cu flori” şi „Mărul înflorit”, apoi se
obţinerea colorată,
explică modul de lucru: Exerciţiul
performanţei hârtie Pe grupe
- se decupează, după contur, imaginile; creponată
- se întinde lipici pe spatele imaginii şi se lipeşte pe Lucrul pe Lipici Pe grupe
codiţa florii sau pe crenguţa copacului; grupe Foarfecă
- se efectuează exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai
mâinilor: Codiţe pentru
flori
,, Degetele răsfirăm/ Şi apoi le adunăm
Exerciţiul crenguţe de
Ploaia bate uşor în geam/ Iar noi cântăm la pian. copac
Degetele-mi sunt petale/ Se deschid ca şi o floare.”
- Realizarea lucrărilor de către copii.
Conversaţia
În timp ce copiii execută lucrările se trece pe la fiecare
grupă pentru a-i îndruma, stimulându-le încrederea în Explicaţia
forţele proprii, încurajându-i. Aprecierea
Exerciţiul rezolvării
După expirarea timpului de lucru se analizează corecte a
rezultatele, se oferă feed-back pozitiv, machetele sunt sarcinilor date;
aşezate în sala de clasă. Turul galeriei
, 15
TRANZIŢIE: ,, Unu-doi, unu-doi / Mergem toţi în pas
vioi / În costume să ne-mbrăcăm / De dans să ne
apucăm”.
7. Încheierea ,,Sarcinile le-am îndeplinit/ Zâna va fi mulţumită! / Dar
activităţii mai e încă ceva / Trebuie să ne grăbim / Fiindcă timp
mai e puţin / Şi ultima sarcină de o vom îndeplini /
Surprize vom primi!” Exerciţiul
Ziua se încheie prin desfăşurarea jocului distractiv: Joc de rol Costume
„Trenul primăverii” prin care se valorifică cunoştinţele adecvate
despre anotimpul de primăvară: flori, insecte, păsări Mişcarea CD, calculator
călătoare.
Dansul Frontal
„Vaslul fluturilor” - dans tematic pe fond muzical
Evaluarea zilei: Joc - „Hai să facem o poveste”
Explicaţia
Se revine la mesajul zilei pentru concluzii finale şi
Exerciţiul Pe grupe Apreciri
sublinierea acestuia:
stimulative,
,, Primăvară mult dorită/Fii la noi bine venită!” aplauze.
Diplome
Primăvara: „Sunt fericită! Darurile mele bucură Lumea!
Drept răsplata ia priviţi / Flori, bomboane-o să primiţi!”. Explicaţia Bomboane
Se realizează aprecieri generale şi individuale privind Exerciţiul Flori
participarea copiilor la activitate şi se revine la mesajul
zilei.
, 16
Anexe
”Moşul cu pălărie” – joc
Conţinut
- Aranjaţi în cerc, copiii deplasează din mână în mână o pălărie, spunând cuvintele: “Moşul are
pălărie /Moşul nostru multe ştie “.
- Cel care s-a ales cu pălăria în mână va spune ce a învăţat astăzi.
- Dacă răspunsul este corect, colegii urmează exclamarea în cor a versurilor: “Moşul nostru multe
ştie / Lasă altul moş să fie “.
- În situaţia când copilul nu răspunde corect, este ajutat şi se continuă cu alte versuri: “Moşul
nostru nu prea ştie /Lasă altul moş să fie”.
- „Trenul primăverii” – joc distractiv
- Conţinut:
- „Toţi copii sunt grupaţi în funcţie de simbolul de primăvară pe care-l reprezintă (soare, fluturi,
flori, albine, păsări călătoare, etc.) şi stau în cerc. Educatoarea este locomotiva care simulează
sunete şi mişcări sugestive, merge în cerc până în faţa unui grup de personaje-simbol formulând
o sarcină didactică (să cânte o strofă dintr-un cântec despre una dintre flori; să răspundă la o
ghicitoare despre albină; să recite o strofă despre una dintre păsările călătoare;). Dacă grupul
rezolvă sarcina urcă în „Trenul Primăverii” ca un nou vagon, toţi participanţii strigându-le
numele (Ghiocei, Narcise, Lalele, Buburuze, Fluturi, Albine, Berze, Rândunele, Cocori).
Pornind împreună, se deplasează în cerc până la un alt participant. Tot „echipajul” strigă numele
grupului ce urcă în tren şi continuă drumul.”
-
- „Valsul fluturilor” - dans tematic
- Conţinut:
- Zâna Primăvară, printr-o atingere magică, dezmorţeşte florile, insectele, păsările călătoare şi
dansează alături de acestea.
Joc - „Hai să facem o poveste”
Conţinut: „Copiii închid ochii, timp de un minut şi visează despre tot ceea ce au învăţat
astăzi. Când visul se sfârşeşte copiii povestesc ce au visat şi astfel compun o poveste: „A
fost odată ca niciodată …”.
,,,