Grupă Combinată
Educatoare Feşteu Iulia
Proiect de activitate
Programul zilei
Activităţi de dezvoltare personală (ADP):
Întâlnirea de dimineață „ Bună dimineaţa ,flori de primăvară“
Rutine : ,,Suntem mici, dar voinici’’
Tranziţii : Câte unul pe carare , Soarele a răsărit , Prin codrii primăvara ;
După primirea copiilor , activitatea începe cu ”Întâlnirea de dimineață” în cadrul căreia copiii sunt salutați de educatoare:
” Bună dimineața, flori!
Mă bucur că aveți multe culori.
A-nceput o nouă zi...
Bine ați venit, copii! ”,
Ca și activitate de grup voi iniţia o discuţie cu privire la anotimpul primăvara , în cadrul căreia copiii vor spune de ce le place
primăvara , caracteristici şi schimbări petrecute în natură. Vom cânta apoi cântecul ”Soarele a răsărit „ , iar copiii vor face mişcările
sugerate de text.
La noutatea zilei le voi prezenta sectoarele deschise de Zâna Primăvara pentru aceasta zi şi îi voi îndruma în funcţie de dorinţa lor
şi de vârstă, pentru a forma grupe echilibrate , la ce sector să se aşeze. După finalizarea activităţilor de la sectoare ,vom părasi sala de
grupă intonând căntecul „Câte unul pe cărare”.
Activităţile pe domenii experienţiale debutează cu o scrisoare lasată de Zâna Primăvara prin care aceasta ne roagă să o ajutăm sa
numere florile , pomi , insectele din grădina primăverii. Vom desfăşura o activitate integrată care implică Domeniul Ştiinţe- joc didactic şi
Domeniul Om şi Societate – o activitate practică . Pe parcursul jocului didactic copiii vor veni în faţă pentru a număra obiectele lăsate de
Zâna , vor realiza un tablou de primăvara şi vor realiza o lucrare colectivă care va reprezenta un tablou pentru Zâna Primăvara.
La activităţile recreative , cu ajutorul ecusoanelor lăsate drept răsplata de Zâna , vom face o hora a florilor , buburuzelor şi
păsărelelor.
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Momentele întâlnirii de dimineaţă
• Salutul – ” Bună dimineața, flori!
Mă bucur că aveți multe culori.
A-nceput o nouă zi...
Bine ați venit, copii! ”
• Prezenţa – Prezenţa se va realiza cu ajutorul panoului cu fotografiile copiilor. Preșcolarii vor sesiza absenții şi vor muta fotografiile în
coş. Un băiat va număra câte fete sunt prezente la grădiniţă , iar o fetiţă băieţii.
• Calendarul naturii – ”Vremea să o studiem
În curte s-o observăm,
De e ploaie sau e soare,
Sau e vreme de plimbare.”
Se vor purta discuţii cu copiii pentru a stabili anotimpul, fenomene care caracterizează ziua în care suntem.
• Activitatea de grup – După salutul de dimineață, voi iniția o discuție cu copiii referitoare la anotimpul primăvara și trezirea naturii la
viață.;
• Noutatea zilei – Se realizează prin informarea copiilor asupra faptului că Zâna Primăverii se pregăteşte se plece de la noi şi pentru a pleca
bucuroasă aceştia vor avea de îndeplinit câteva sarcini , după care se vor îndrepta spre Sectoare intonând cântecul “Prin codri primăvara”.
Obiective operaţionale:
-să păstreze poziţia corectă a corpului faţă de suprafaţa de scris ;
-să realizeze o lucrare folosind ca tehnica de lucru dactilopicură;
Materiale: fişa , acuarele.
2. ŞTIINŢĂ
Tema activităţii: Din jumătăţi întreg!
Obiective operaţionale:
- să reconstituie imagini de primăvară cu ajutorul pieselor puzzle;
-să descrie caracteristicile anotimpului primăvara din imaginea realizată.
Materiale: imagini de primăvara sub forma de puzzle .
3. . CONSTRUCŢII
Tema activitatii: “Gardul grădinii cu flori”
- să mânuiască materialele puse la dispozitie;
- să realizeze construcţia respectând tema dată
- să coopereze cu colegii de grup;
Materiale : beţisoare din lemn , polistiren , crenguţe , plastelină
Bibliografie:
*Minsisterul Educației, Cercetării și Tineretului- Curriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7ani*Coordonator Viorica Preda (2009),
Metodica activităților instructiv-educative în grădinița de copii, Editura Gheorghe Cârțu Alexandru, Craiova
Momentul organizatoric:
Sala de grupă va fi aerisită, materialul didactic pregătit în prealabil.
Întâlnirea de dimineață se va desfășura pe scăunelele așezate în semicerc, de unde vor trece la activitatea din cele trei centre
pregătite.
Scopul activităţii: Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor cu privire la anotimpul primăvara şi a număratului în limitele 1-8.
Obiective operaţionale :
- să numere obiectele de pe machetă , lipindu-le idividual în tabloul primăverii ;
- să raporteze corect cantitatea la număr/numărul la cantitate;
- să ordoneze crescător grupele de obiecte şi să raporteze numărul la cantitate;
- să execute mişcări de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
- să realizeze lucrări estetice:
Strategii didactice :
Metode şi procedee : exerciţiul , jocul didactic, conversaţia , explicatia, expunerea , demonstraţia , problematizarea , brainstorming-ul ,
munca indepedependentă;
Mijloace didactice : macheta –grădina primăverii, material mărunt individiual (soare , pomi , narcise , lalele , flori , albine , frunze ) ,
scrisori– mesaje , tabla magnetică , lipici , hârtie colorată;
Sarcina jocului : numărarea obiectelor, ordonarea în şir crescător, raportarea numărului la cantitatea de obiecte ;
Elemente de joc: surpriza,închiderea şi deschiderea ochilor, atingeri cu albina , aplauzeler, ghicirea, mânuirea materialelor.
Bibliografie :
EVENIMENTUL
CONTINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUAREA
DIDACTIC
Dirijarea
învăţării şi Varianta I
obţinerea Constă în găsirea răspunsurilor la câteva Conversaţia Frontal
performanţei ghicitori:
“Este simplu de făcut
După unu e trecut Explicatia,
Seamănă cu o lebădă,
Sigur știți e cifra......(doi)”
Varianta II
Macheta
Le voi prezenta macheta lăsată de
Zâna primăvara şi vom itui materialele de
pe măsuţe. Toate obiectele care apar pe Jocul
machetă se găsesc şi în farfurioarele
copiilor , iar noi va trebui să descoperim
numărul lor şi să realizăm un tablou cu Conversaţia
materialul mărunt din farfurioare.
Individual
După explicarea sarcinii , vom
executa câteva mişcări de încălzire a
mâinilor : Explicatia
1–
EVENIMENTUL
CONTINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUAREA
DIDACTIC
Material
individual
Recompensarea cu
aplauze a răspunsurilor
2- Exerciţiul corecte.
3–
4- Tabla
Explicaţia magnetică
5–
6– Aprecierea a
comportamentului şi a
răspunsurilor date de
copii.
7–
8– (în pom )
Demonstraţia
Grupa mică va constitui grupe şi
număra în limitele 1-3;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
- să intoneze corect cântecul, și să asocieze mișcările corespunzătoare;
- să participe activ, în calitate de actor;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: explicaţia , demonstraţia , conversaţia;
Mijloace de învatamânt: ecusoane cu flori , buburuză , păsări;
Elemente de joc: roluri–versuri, aplauze,.
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;
– Florica Mitu, Ştefania Antonovici –Jocuri didactice integrate pentru învatamânt preşcolar, Editura Humanitas Educaţional
2005.
EVENIMENT CONȚINUT ȘTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
Captarea Copii sunt invitaţi să participe la Ecusoane Frontal
atenţiei horă de primăvară.
,,Pentru că Zâna Primăverii ne-a
făcut nouă atâtea surprize frumoase Conversaţia
să-i arătăm și noi cum ştim cânta şi
dansa”.