Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,Gh. Brăescu”, Grădinița Nr 1 Calafat


Data:10.04.2019
Educatoare:Colici Ionela Alina
Grupa: Mare
Tema:Când cum și de ce se întâmplă?
Subtema:,,Surprizele primăverii "
Proiectul: ,,Primăvara a sosit"
Categoria de activitate: Activităţi liber alese (ALA)

Centre de interes / Mijloace de realizare:


 Bibliotecă: -,,Aspecte de primăvară’’citire de imagini
 Artă:-„Tablou de primăvară”lipire
 Joc de rol: „De-a florăreasa”

Scopul:Cunoaşterea unor aspecte despre ziua Primăvara;


Stimularea expresivităţii şi creativităţii.
Educarea abilităţii de a interacţiona cu ceilalţi;
Obiective operaţionale:

 1. Biblioteca: citire de imagini-,,Aspecte de primăvară’’citire de imagini


1.Să citească imaginile prezente la centrul bibliotecă;
2.Să rețină aspecte referitoare la anotimpul priăvara;
Material didactic folosit: imagini

 2. Arta: desen-„ Tablou de primăvară”


1.Să compună în mod original și personal spațiul plastic, utilizând materiale și tehnici diverse alese de copil;
2.Să manifeste interes şi bună dispoziţie pentru activitatea organizată;
3.Să identifice materialele puse la dispoziţie;
Material didactic folosit: planșa pe care copiii o să lipească elemente de primăvară

 Joc de rol: „De-a florăreasa”


1. Să participe activ la activitatea de joc,interpretând rolul propus ;
2. Să interacţioneze cu partenerii de joc;
3. Să stabilească rolurile şi regulile jocului.
Material didactic folosit: magazin de jucărie, bani de hârtie, flori naturale

Strategii didactice
Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul.
Materiale didactice: imagini cu anotimpul primăvara, planșa pe care copiii lipesc elemente de primăvară,
magazin de jucărie, bani de hârtie, flori naturale.
SCENARIUL DIDACTIC

NR. SECVENŢELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA Strategii didactice Evaluare


CRT. DIDACTICE EDUCATOAREI COPIILOR
1. MOMENT - Aranjarea mobilierului pe - Intră ordonat în
ORGANIZATOR grupele de lucru; sala de grupă şi
IC - Pregătirea materialului intuiesc liber
necesar realizării temelor materialele puse la
propuse; dispoziţie.
2. CAPTAREA - Se realizeaza prin intuirea - Urmăresc cu Conversaţia Observarea curentă
ATENŢIEI materialului aflat la cele trei atenţie prezentarea .
centre: artă, joc de rol,
bibliotecă.
3. ANUNŢAREA - Voi deschide prima surpriză - Intuiesc şi Explicaţia Analiza
TEMEI ŞI A care anunţa copiii că primele denumesc comportamentului
OBIECTIVELO sarcini se vor rezolva la materialele de la copiilor
R sectoarele intuite de ei, cele doua sectoare;
fiecare având posibilitatea de - Ascultă îndicaţiile
a-şi alege sectorul la care oferite .
doreşte să se joace.Pentru a
facilita alegerea sectorului,
voi anunţa temele propuse Exerciţiul
spre rezolvare la fiecare
sector în parte, respectiv:
 Lipirea unor elemente
specifice decorului de
primăvară; Conversaţia
 Citirea unor imagini
cu anotimpul
rpimăvara.
 De-a floreasa, joc de
rol

4. DIRIJAREA - După ce fiecare copil - Îşi aleg sectoarele Conversaţia Observarea


ACTIVITĂŢII este la sectorul ales,unde vor să se joace. sistematică a
voi trece pe la fiecare
- Vor urmări cu comportamentului
sector în parte şi voi da
atenţie şi interes preşcolarilor
explicaţiile necesare
indicaţiile necesare
realizării temelor
realizării temelor Explicaţia
propuse, acolo unde propuse.
este necesar. - Copiii de la
- Voi avea grijă ca toţi
sectorul artă lipi.;
copiii să ducă la bun - Preşcolarii de la
sfârşit activitatea
sectorul biblioteca
începută,dând vor dialoga pe baza
posibilitatea de a
imaginilor
schimba sectorul ales.prezentate,
antrenându-şi
memoria si limbajul.
-Copiii vinde florile.
5. EVALUAREA - după ce în prealabil am - Vor participa la Conversaţia Observarea modului
ACTIVITĂŢII anunţat copiii că se apropie „turul” sectoarelor de rezolvare a
sfârşitul activităţii , voi da ascultând şi sarcinilor
semnalul de încetare a completând
activităţii pentru a aprecierile şi
putea evalua produsele recomandările
obtinute in cele trei sectoare. făcute de mine.
- voi face aprecieri verbale
referitoare la modul de lucru,
măsura în care sarcinile au
fost duse la bun sfârşit, modul
în care au lipit ,modul în care
au raspuns în cadrul
sectorului ,,Biblioteca’’,cum
au construit, măsura în care
au cooperat în realizarea
sarcinilor.
- În încheierea activităţii voi Copiii vor participa Aprecieri verbale
anunţa copiii că Zâna la aranjarea sălii de
6. ÎNCHEIEREA Primăvara este mulțumită de grupă.
ACTIVITĂŢII ceea ce au facut până în acest
moment şi le-a pregătit şi alte
surprize pe parcursul zilei.

S-ar putea să vă placă și