Sunteți pe pagina 1din 29

Ministerul Educaţiei şi Cercetării

Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi

Şcoala Gimnazială Larga Jijia, com. Movileni, jud. Iaşi


Structura - Grădinița cu Program Normal Iepureni

INSPECȚIA CURENTĂ 2
DEFINITIVAT

Proiect de activitate integrată


“Insecte colorate de primăvara adunate”

Profesor Metodist Director Propunător


Darie Ana Răileanu Elena Ştefan Alina

Iaşi
2022
Harta proiectului
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:
În semicerc să ne aşezăm/Cu toţii să ne salutăm:
Bună dimineaţa, insecte drăgălase!
A.D.P -Primirea copiilor, Prezenţa, Împărtăşirea cu
ceilalţi, Calendarul naturii, Noutatea zilei
-Relații de grup:”Primăvara colorată
-Tranziții:”Infloresc gradinile
‚,Zum ,zum,albinuța mea
-Rutina:“Frumoşi şi curaţi ca albinele”

Tranziție: După insectele purtate,/ Ghicim jocurile toate/ La măsuțe ne-mpărțim/ Şi la lucru noi pornim.

A.L.A 1
ŞTIINŢĂ JOC DE MASĂ
BIBLIOTECĂ ,,Ajută insectele să găsească
„Insecte colorate” „Insecte" – puzzle (albinuţa,
drumul” (albinuţa la stup, fluturaşul, buburuza etc)
fluturaşul la floare, buburuza la
- exerciţii grafice - floare) - asamblare -
- labirint -

Tranziție: Cântec - „Înfloresc grădinile”

A.D.E.

DOMENIUL ŞTIINŢĂ-MATEMATICĂ DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE-


SUBIECT LUDIC: ”Insecte numărăm, de "Tablou de primavară cu insecte"
primăvară ne bucurăm!”

Tranziție: Cântec - ”Zum, zum, zum, albinuța mea”

A.L.A. 2 ”Albina la stup” - joc distractiv


,,Zboară, zboară fluturaşule!” – joc de mişcare
ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA ( ADP)
PROIECT DIDACTIC

Data : 06.04.2022
Propunător: Prof . Înv. Preşcolar Ştefan Alina
Grupă: Combinată „Albinuţele’’ (Nivel I+II)
Tema anuală de studiu: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: „Insecte şi gâze”
Tema zilei: “Insecte colorate de primăvară adunate”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare de priceperi şi deprinderi
MODALITATE DE REALIZARE: Discuții libere

DOMENIUL DE DEZVOLTARE :
DEZVOLTAREA SOCIO – EMOȚIONALĂ
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Interacţiuni cu adulţii şi cu copiii de vârste apropiate

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Inițiază /Participă la interacţiuni pozitive cu copiii de vârstă apropiată

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Formarea deprinderii de a intra în relaţie cu cei din jur, respectând norme de comportament
corect şi utile celorlalţi.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

OBIECTIVE COGNITIVE:
OC1 - să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
OC2 - să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;
OC3 - să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp).

OBIECTIVE PSIHOMOTRICE:
OPM1 - să efectueze mișcările sugerate de text, conform indicațiilor primite;

OBIECTIV AFECTIV-ATITUDINAL:
OA1 - să manifeste în relațiile cu cei din jur atitudini pozitive, prietenie, toleranță și armonie;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee didactice: jocul, conversaţia, explicaţia, învăţarea prin cooperare;
b) Mijloace de învăţământ: panoul grupei, simboluri – elemente meteorologice, Calendarul
naturii, imagini cu insecte, Zâna Insectelor.
c) Forme de organizare: frontal, individual.
RESURSE:- umane: 18 preșcolari de grupă combinată
- spațiale: sala de grupă
TEMPORALE: 25-30 minute

BIBLIOGRAFICE:
*** Curriculum pentru educaţie timpurie 2019;
*** Suport pentru explicitarea şi înţelegerea unor concepte şi instrumente cu care operează
curriculum pentru educaţie timpurie2019;
*** Scrisoarea metodică 2020, MEC;

ETAPELE ACTIVITĂȚII:

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEŢĂ: „Bun venit, dragă


albinuță ..fluturaș..buburuză!”
Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili un contact
vizual cu toţi membrii grupei. Educatoarea pentru a constitui un
model de comportament, zâmbeşte, îi priveşte, transmite căldură şi
încurajare prin toate formele de comunicare – verbală şi nonverbală.
Educatoarea rosteşte următoarele versuri: “Dimineața a sosit,/ Dragi insecte, bine ați venit! /In
semicerc să ne adunăm,/ Frumos sa ne salutăm.
SALUTUL: - Bună dimineaţa, insecte drăgălaşe! Astăzi va propun un joc. Eu sunt
soarele iar voi sunteti insecte care se joacă sub razele soarelui. Astfel, mângâiaţi de razele
soarelui, copiii încep să se salute folosind denumiri ale insectelor cunoscute “Eu sunt … “(spun
numele insectei). Urmăresc comportamentul adecvat în timpul salutului: o poziţie relaxată, dar
atentă, un limbaj al trupului respectuos, un ton calm şi sincer, mimica feţei prietenoasă şi,
obligatoriu, contact vizual şi tactil (își dau mâna). Salutul se propagă în semicerc, de la stânga la
dreapta. Pe rând, fiecare copil odată salutat, salută, la rândul lui, pe celălalt, dându-și mâna,
astfel, cercul integrator propagându-se la nivelul întregii grupe.
PREZENŢA: ”Cine este aici cu noi, vesel, harnic și vioi?” Se va realiza cu ajutorul
educatoarei si a catalogului.
COMPLETAREA ÎN CALENDARUL NATURII: Calendarul naturii se completează
ţinându-se cont de anotimp, dată, zi, vreme, vestimentaţie.
- În ce anotimp suntem?
- În ce lună suntem?
- În ce dată suntem, daca ieri am fost in....?
- În ce zi a saptămânii suntem, dacă ieri a fost....., iar mâine ce va fi?
- Cum este vremea afara?
- Cum ne îmbrăcăm ?
RUTINA- “Frumoşi şi curaţi ca albinele” (exersarea deprinderilor de a munci frumos) –
voi purta o discuție cu preşcolarii referitoare la felul ȋn care lucrăm ȋn cadrul activităţilor, să fim
ordonaţi şi curaţi la fel ca albinuţele.
ACTIVITATEA DE GRUP –”Primăvara colorata”- Ciorchinele constă alegerea
imaginilor potrivite anotimpului de primavară şi lipirea lor la panou.
ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALȚI: Se va utiliza tehnica „Masa rotundă”, în varianta de
cerc, ȋn care copiii sunt rugaţi să spună ce insecte ar dori să fie şi de ce.
NOUTATEA ZILEI: O voi prezenta sub formă de surpriză. Educatoarea le povestește copiilor
cum, că, dis-de-dimineață, înainte de-a ajunge la grădiniță a primit o scrisoare și mare i-a fost mirarea
să vadă ce mesaj a primit și că, spre surprinderea ei, mesajul nu era pentru dânsa, ci era chiar pentru ei. Li
se citeşte şi copiilor scrisoarea care a fost primită de la Zâna Primăvara: „Sunt Zâna Primăvara/ Și-am
venit la voi în zbor,/ Ca să vă cer ajutor./ Nu știu cum s-a întâmplat,/ Dar, Păianjen –Împărat./ În plasa lui
a capturat,/ Insectele din regat./ Le puteți elibera,/ Sarcini de veți rezolva./ Insectele la căsuțele lor vor
zbura/ Și veselia în regat va reînvia.”
Gimnastica de înviorare: se va realiza sub forma unor jocuri de mișcare în versuri și pe melodia:
,,Dragi insecte, Înviorarea:” Luaţi seama bine Luaţi seama bine Luaţi seama bine
În picioare drepţi! După cum v-am spus: Cum v-am arătat:
Ochii toţi la mine Ochii toţi la mine Ochii toţi la mine
Mâinile la piept Mâinile în sus Mâinile pe cap
Un, doi, trei-bis Un, doi, trei-bis Un, doi, trei -bis
Aşa copii. Aşa copii. Aşa copii.

Luaţi seama bine Luaţi seama bine


Ca să nu greșim Şi nu ne grăbim
Ochii toți la mine Ochii toţi la mine
Ca mingea sărim La locuri pornim
Un, doi, trei-bis Un, doi, trei-bis
Aşa copii Aşa copii.

Voi prezenta cele trei centre de interes dar nu înainte de a stabili obiectivele zilei, regulile grupei,
responsabilităţile copiilor. Mirată şi curioasă descopăr ȋmpreună cu copiii ecusoanele din coşuleţ.
Fiecare copil va primi cȃte un ecuson cu imagini: albine, fluturi şi buburuze. Voi purta o discuţie
despre insecte apoi prezint copiilor centrele de interes: la sectorul Joc de masă copiii vor avea de
rezolvat puzzle, la sectorul Ştiinţă vor trebui să ajute albinuţele sa găsească drumul la stup sau
fluturaşii la flori sau buburuzele la flori, iar la sectorul Bibliotecă vor uni punctele şi vor colora
imaginea obținută.
REGULILE GRUPEI
Se vor stabili un set de norme comportamentale.Mă voi axa pe ceea ce ar trebui să facă.
 1.Să vorbim pe rând și cu voce de interior.
 2.Să îi ascultăm pe cei care vorbesc.
 3. Să mergem frumos prin sala de grupă şi pe hol.
 4.Să lucrăm curat, ingrijit, să respectăm ordinea şi disciplina.

MESAJUL ZILEI: :,, Să învăţăm de la furnici/ Să fim harnici de mici”


TRANZIŢIA: Către activitate se realizează cu ajutorul versurilor După insectele purtate,/
Ghicim jocurile toate/ La măsuțe ne-mpărțim/ Și la lucru noi pornim.”.
Fiecare copil se va aşeza la măsuţa corespunzătoare ecusonului extras. Aici, copiii de la fiecare
centru vor trebui să intuiască materialele de pe masă. Le ofer explicaţii, apoi îi voi urmări pe tot
parcursul activităţii, oferindu-le ajutor suplimentar acolo unde mi se solicită şi voi face aprecieri
verbale.
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA I)
PROIECT DIDACTIC

Data : 06.04.2022
Propunător: Prof . Înv. Preşcolar Ştefan Alina
Grupă: Combinată „Albinuţele’’ (Nivel I+II)
Tema anuală de studiu: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: „Insecte şi gâze”
Tema zilei: “Insecte colorate de primăvară adunate”
Categoria de activitate: Jocuri şi activităţi liber alese (JALA 1)
CENTRE DE INTERES DESCHISE:
 BIBLIOTECĂ: „Insecte colorate” –grafisme
 ŞTIINŢĂ: ,, Ajută insectele să găsească drumul” (albinuţa la stup, fluturaşul la
floare, buburuza la floare) – labirint
 JOC DE MASĂ: „Insecte" – puzzle (albinuţa, fluturaşul, buburuza etc) asamblare
Tipul de activitate: Formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL: Consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică, a
relațiilor de prietenie, colaborare, încredere, respect între copii și stimularea capacității
preșcolarilor de a reflecta realitatea prin joc.
DIMENSIUNILE DEZVOLTĂRII:
- Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiar;
- Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
- Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
- Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități );
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;
- Manifestă încredere în adulţii cunoscuţi, prin exersarea interacţiunii cu aceştia;
- Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice
specifice;
- Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
- Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi;
- Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
- Exersează, trasarea propriu- zisă a semnelor grafice, linia dreaptă, verticală şi oblica, jumătate de
oval, în vederea întelegerii mesajului;
- Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină
dificultăți;
- Manifestă creativitate în activități diverse.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Centrul de interes BIBLIOTECĂ „ Insecte colorate”
O1: - Să denumească elementele de pe foaie;
O2: - Să unească în mod corect punctele cu o linie;
O3: - Să aplice tehnica de lucru, respectând indicaţiile educatoarei;
O4: - Să adopte o poziție corporală corectă pe întreg parcursul activității.

 Centrul de interes JOC DE MASĂ: ,, Insecte”


O1: - Să aranjeze bucăţile din imagine correct astfel încât să reconstituie imaginea cu
diferite insecte;
O2: - Să păstreze poziția corpului la masa de lucru pentru o mai bună coordonare a
materialelor.

 Centrul de interes ŞTIINŢĂ: ,,Ajută insectele să găsească drumul”


O1: - Să îşi concentreze atenţia pentru a descoperi drumul de legătură dintre albină şi
stup, fluture şi floare, buburuză si floare;
O2: - Să marcheze drumul corect cu ajutorul unui creion colorat;
O3: - Să manifeste stabilitate şi perseverenţă în realizarea sarcinilor.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, turul galeriei.
b) Mijloace de învățământ: fişe grafisme insecte (albina, fluture, buburuza), puzzle cu imagini insecte,
fişe, creioane;
c) Forma de organizare: pe grupuri mici de copii, individuala;
d) Resurse: - umane: copiii grupei, educatoarea;
- temporale: 25-30 minute.
Bibliografie:
***Grama, Filofteia, Preda, Viorica, Ghid pentru proiecte tematice – abordare în manieră integrată a
activităților din grădiniță, Editura Humanitas Educațional, București, 2005;
*** Munteanu, C., Neculai Munteanu, E., Ghid pentru învățământul preșcolar, Ed. Polirom, București,
2009
***www.pinterest.ro.
DEMERS DIDACTIC
Strategia didactică Evaluare
Nr. Etapele/ Conţinutul instructiv- educativ al procesului
Secvenţele Metode şi Materiale Forme de
crt didactic
activităţi procedee didactice organizare
Se asigură condițiile necesare pentru buna desfășurare a Conversația Frontal
1. Moment activității:
organizatoric
*aerisirea sălii de grupă ;
*amenajarea spațiului educațional;
*pregătirea materialelor didactice necesare desfășurării
activității.
2. Captarea Se realizează cu ajutorul scrisorii primite de la Zâna Ecusoane Frontal
atenției Insectelor care îi roagă pe copii să o ajute sa elibereze
insectele. Știind că astăzi avem musafiri în sala de grupă, ea
ne-a adus câteva materiale frumoase pe care noi le vom
folosi la activitățile noastre interesante. Aşadar, astăzi
Albinuţele vor fi ajutoarele Zânei Insectelor.

3. Anunțarea Se prezintă centrele de activitate și se explică într-o manieră Conversația Frontală


temelor și a accesibilă sarcinile fiecărui centru (sarcinile oglindesc
obiectivelor obiectivele operaționale urmărite).
Voi purta discuții referitoare la ceea ce vor realiza copiii cu
ajutorul materialelor puse la dispoziție și modul de utilizare
al acestora. Individuală
Voi reaminti copiilor câteva reguli de comportament:
vorbim în șoaptă fără să îi deranjăm pe ceilalți, lucrăm
frumos având grijă de materiale. Fiecare lucrare trebuie
terminată.
La centrul BIBLIOTECĂ: „Insectele colorate” - vor avea Explicația
de unit punctele pentru a obține o insectă, apoi o vor colora.
.La centrul JOC DE MASĂ: ,,Insecte”- Copiii vor avea de
Conversaţia
realizat un puzzle. Copiii primesc piesele de puzzle pe care
le vor ansambla pentru a realiza imaginile. La centru Explicaţia
ŞTIINŢĂ - ,,Ajută insectele să găsească drumul”– Copiii
vor avea de realizat un labirint prin care trebuie să conducă Demonstraţia
pe albinuţă, fluture sau buburuză pe drumul cel mai scurt
spre iesirea din labirint. Exerciţiul

Se prezintă centrele de lucru şi sarcinile, se intuiesc


4. Prezentarea Conversația
materialele de pe măsuţe, după care fiecare copil se
conținutului și Puzzle
îndreptă spre centre în funcţie de medalioanele primite la Aprecieri
dirijarea învățării Explicația
întâlnirea de dimineaţă. Se va explica modul de lucru, iar verbale
Fişe Pe grupuri
înainte de a începe lucrul se fac exerciții de încălzire a
Exercițiul
mușchilor mici ai mâinii.
Creioane
La centrul Bibliotecă vor avea de unit punctele pentru a
obține o insectă si de a o colora. .La centrul Joc de masă Demonstrația
copiii vor avea de realizat un puzzle. La centrul Ştiinţă
preşcolarii vor avea de realizat un labirint.

Explicaţia
5. Obţinerea Lucrările pe
Copiii vor lucra cu atenţie pentru realizarea temelor de la
performanţei centre de
fiecare sector.
Pe tot parcursul activitǎţii se vor asigura condiţiile optime Conversaţia activitate
pentru lucru, se va urmǎri modul de relaţionare, de
comunicare între parteneri şi se vor da indicaţii acolo unde
este cazul.
6. După finalizarea lucrărilor se va realiza turul galeriei. Se fac Turul galeriei Aprecieri
Încheierea
aprecieri generale și individuale asupra modului de lucru și frontale și
activității
de comportare al copiilor pe tot parcursul activității, individuale
ținându-se cont de următoarele criterii: Analiza
-respectarea sarcinilor de lucru; creativitate și îndemânare; produselor
Conversația
colaborare cu ceilalți. activității

Tranziţia: Înfloresc grădinile


ADE- DOMENIUL ȘTIINNŢE - MATEMATICĂ
PROIECT DIDACTIC

Data : 06.04.2022
Propunător: Prof . Înv. Preşcolar Ştefan Alina
Grupă: Combinată „Albinuţele’’ (Nivel I+II)
Tema anuală de studiu: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: „Insecte şi gâze”
Tema zilei: “Insecte colorate de primăvară adunate”
Categoria de activitate: Activităţi pe domenii experienţiale/ Domeniul ştiinte/ Activitate
matematică
Capitol: Numere naturale
Tema: Număratul ȋn limitele 1-3 (grupa mică), 1-4 (grupa mijlocie), 1-8 (grupa mare), asocierea
număr cantitate, ordonarea in șir crescător/ descrescător
Tipul activității: mixtă
Mijloc de realizare: Exerciţii cu material individual
Subiectul ludic: “Insecte numărăm, de primăvară ne bucurăm!”
DOMENII DE DEZVOLTARE: DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOASTEREA
LUMII
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Reprezentări matematice elementare, pentru rezolvarea
de probleme și cunoașterea mediului apropiat
COMPORTAMENTE VIZATE: Recunoaște unele cantități ale unor obiecte (ex.2 cutii,3
creioane)
SCOPUL ACTIVITĂȚII : Număratul conștient in concentrul 1-3 (grupa mică), 1-4 (grupa
mijlocie), 1-8 (grupa mare)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
a)COGNITIVE
OC1: să numere conştient, cu şi fără suport intuitiv, ȋn şir crescător şi descrescător ȋn limitele
1-3 (grupa mică), 1-4 (grupa mijlocie), 1-8 (grupa mare);
OC2: să recunoască vecinii numerelor naturale numindu-i;
OC3: să raporteze cantitatea la număr şi invers asociind cifra corespunzătoare;
OC4: să formeze scara numerică ȋn şir crescător şi descrescător;

b)PSIHOMOTRICE
OPM1: să mânuiască corespunzător materialul pus la dispoziție;
OPM2: să păstreze poziţia corectă pe scăunele, ordinea şi disciplina ȋn timpul activităţii

c)AFECTIV-ATITUDINALE
OA1: Vor răspunde cu un comportament adecvat situaţiei de învăţare;

STRATEGII DIDACTICE:
1. METODE ŞI PROCEDEE: demonstratia, explicatia, conversatia, exerciţiul, jocul,
piramida
2. MIJLOACE DIDACTICE: jetoane, buline, insecte, coşulete, cifre, tablă magnetică,
creioane colorate, fișe
3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe
4. FORME DE EVALUARE: verificare orală, aprecieri verbale, autoevaluare, evaluare
scrisă.

RESURSE :
a) UMANE : 18 preşcolari
b) TEMPORALE: 30 - 35 minute
c) SPAŢIALE : sala de grupă

BIBLIOGRAFICE :
***Cojocariu, Venera Mihaela, ,,Teoria şi metodologia instruirii”, E.D.P.,2004
*** Mătăsaru, Maria, Chiriloaie Maria, ,,Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar”, Editura Casei
Corpului Didactic, Bacău, 2008
***Ghid de bune practici privind educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”, Bucureşti, 2008
STRATEGII
EVENIMENTUL
DIDACTICE EVALUAR
CONŢINUTUL ŞTIINȚIFIC
DIDACTIC E
Metode si Mijloace
procedee didactice
Doamna educatoare dă citire unor versuri trimise de Zâna Primăvara, în Surpriza Scrisoare Expunerea
coşul cu surprize.
1. Captarea Iată, v-am adus aici/ Buburuze mici
atenţiei Să le număraţi cu spor/ Că mi-ar fi de ajutor ,
Iar în coşuleţe aveţi adunate/ Multe flori înmiresmate
Să le ordonaţi pe toate./ Mulţi fluturi coloraţi
Care aşteaptă să fie aşezaţi./
Să pictaţi, să desenaţi
Mulţi fluturi coloraţi! / Şi când voi veni din nou
Să văd pe panou/ Munca voastră înşirată
Şi de lume apreciată!”
2. Enuntarea Aşadar, Zâna Primăvara doreşte să vadă cât de buni matematicieni suntem, Conversaţia Material Ascultă cu
temei şi a cât de bine ştim să numărăm, dacă recunoaştem cifrele, pe vecinii lor, etc didactic atenţie tema
obiectivelor Anunţ tema activităţii,, Insecte numărăm, de primăvară ne bucurăm!” Explicaţia
şi
apoi le spun copiilor ca Zâna Primăvara ne va privi pentru a vedea cât de frumos obiectivele
vom lucra.
3. Actualizarea Se realizează cu ajutorul unui peisaj de primăvară care are diverse elemente Exerciţiul Panou
cunoştinţelor specifice anotimpului.
Se cere copiilor să precizeze numărul acestora. Se alege jetonul cu cifra Cifre
potrivită numărului.
Se cere aşezarea la panou, de jos în sus, a grupei cu un singur element (un
soare) şi, respectiv, a jetonului cu cifra potrivită (cifra 1).
În partea dreaptă se aşază buburuze în pereche cu soarele (o buburuză) și,
ulterior, cu unul mai mult decât soarele şi cifra potrivită (două buburuze și cifra
2).
Se fac câteva operaţii de comparare a grupelor (grupa buburuzelor are mai multe
elemente decât grupa soarelui, grupa soarelui are mai puţine elemente decât cea
a buburuzelor).
3 fluturi
7 albine

4. Prezentarea Educatoarea citeşte sarcinile, care trebuie îndeplinite de copii. Sarcinile sunt Explicaţia
conţinutului citite de educatoare şi rezolvate pas cu pas de către echipe:
 să raporteze numărul la cantitate
 să formeze mulţimi
 să găsească vecinii anumitor numere
 să ordoneze crescător/ descrescător

Solicit copiilor să recunoască şi să denumească materialul de pe măsuţă apoi


să precizeze ce se poate face cu acestea .
5.Dirijarea Explic copiilor că fiecare grup va folosi tehnici de lucru diferite Coşuleţe
învăţării - Ce aveţi pe măsuţe?
Metoda Material
- Un coşuleţ cu jetoane şi cifre.
gândiţi- didactic
Voi sunteţi împărţiţi în 3 grupe (grupa albinuţelor- grupa mare, grupa
lucraţi în
fluturaşilor- grupa mijlocie, grupa buburuzelor- grupa mică). Fiecare grupă va
pereche-
primi câte o sarcină, dar diferită de celelalte grupe.
comunicaţi
Grupa care rezolvă corect sarcina va primi un Zâmbărici.

Sarcina1
Grupa albinuţelor:
Scoateţi din coşuleţ 8 buburuze elemente şi aşezaţi lângă ele cifra Jocul
corespunzătoare!
Grupa buburuzelor:
Scoateţi din coşuleţ 3 buburuze şi aşezaţi lângă ele cifra corespunzătoare!
Grupa fluturaşilor: Cifre
Rezolvă
Scoateţi din coşuleţ 2 buburuze şi aşezaţi lângă ele cifra corespunzătoare!
Buburuze sarcinile
Albine

Sarcina 2:
Grupa albinuţelor:
Scoateţi pe masuţa cu o albină mai puţin decât mulţimea albinelor de pe
flanelograf. Observarea
Grupa buburuzelor: comportame
Conversaţia Zâmbărici ntului
Scoateţi din coşuleţ cu un fluturaş mai mult decât mulţimea fluturaşilor de pe
flanelograf. Explicaţia copiilor
Grupa fluturaşilor:
Scoateţi din coşuleţ tot atâtea buburuze ca mulţimea buburuzelor de pe
flanelograf.
Exerciţiul

Sarcina 3: Buburuze
Grupa albinuţelor: colorate
Scoateţi din coşuleţ cifra 7. Aşezaţi vecinii cifrei de pe măsuţă. Problematiza jetoane cu
Grupa buburuzelor: rea cifre
Scoateţi din coşuleţ cifra 2. Aşezaţi vecinii cifrei de pe măsuţă.
Grupa fluturaşilor:
Scoateţi din coşuleţ cifra 1. Aşezaţi vecinii cifrei de pe măsuţă.

flanelograf
Sarcina 4:
Grupa albinuțelor:
Aşezaţi în ordine descrescătoare cifrele în limitele 1-8!
Grupa buburuzelor:
Aşezaţi în ordine crescătoare cifrele în limitele 1-4!
Grupa3 fluturaşilor
Aşezaţi în ordine crescătoare cifrele în limitele 1-3!
6. Obţinerea Prezint copiilor piramida si le le spun sa lipeasca pe fiecare rand de jos in sus piramida
performanţei sarcinile pe care le voi citi.
Conversaţia lipici Observarea
Sarcinile PIRAMIDEI comportame
imagini ntului
Treapta 4: Aşază atâţia fluturi roșii câte buline are buburuza.
copiilor
Treapta 3: Aşază atâtea buburuze mari câte îţi arată cifra.
Exerciţiul
Treapta 2: Aşază atâtea albine câţi ochi ai.

Treapta 1: Aşază atâtea flori roz de câte ori bat din palme
7. Feedback-ul Se va urmări limbajul folosit de copii ȋn timpul rezolvării sarcinilor. Conversaţia Observarea
Se va interveni de fiecare dată pentru remedierea greşelilor copiilor. comportame
ntului
copiilor

Fişa de
8. Evaluarea Solicit copiilor să rezolve o fisa de lucru: Conversaţia lucru Aprecieri
“Desenează tot atatea buline pe spatele buburuzei cât iți indică cifra. Creioane verbale
colorate

Reamintesc titlul jocului ales pentru activitatea matematică, fac observaţii şi Apreciere
aprecieri asupra activităţii şi participării copiilor la desfăşurarea ei. verbală
9. Retentia şi Copiii vor primi stimulente, dar şi dulciuri din coşul-surpriză adus de Zâna
transferul Primăvara, la sfârşitul zilei. Stimulente
DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (DOS)
PROIECT DIDACTIC

Data: 06.04.2022
Propunător: Prof . Înv. Preşcolar Ştefan Alina
Grupă: Combinată „Albinuţele’’ (Nivel I+II)
Tema anuală de studiu: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: „Insecte şi gâze”
Tema activității: "Tablou de primăvară cu insecte"
Categoria de activitate: Activitate practică
Tipul de activitate: Consolidare de priceperi și deprinderi
Mijloc de realizare: lipire
Scopul activității:
Formarea și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.
Dimensiuni ale dezvoltării:
1. Motricitate grosieră și motricitate fină
2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
3. Activare și manifestare a potențialului creativ.
Comportamente vizate:
1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
2. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
3. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
4. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți.
5. Manifestă creativitate în activități diverse.
Obiective operaţionale: la sfârşitul activităţii preşcolarii vor fi capabili:
O1 - să denumească materialele necesare realizării lucrării;
O2 - să folosească tehnica lipitului (prin întindere pe suprafața de lucru);
O3 - să îmbine în mod original elementele pe bucata de lemn astfel încât să realizeze un tablou
de primăvară cu insecte (soare, hartie creponată, flori, fluturi, buburuze, albinuţe, iarbă)
O4: să păstreze ordine pe masa de lucru;
O5: să analizeze lucrările personale cât și pe cele ale colegilor.
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversatia, explicatia, demonstraţia, observarea, exerciţiul;
b) Mijloace didactice: bucăţi lemn rotund, hărtie creponată verde (reprezintă iarba), imagini
decupate (flori, fluturi, buburuze, albinuţe), lipici, beţisoare urechi, coşuleţe;
c) Forme de organizare: frontal, individual
Durata: 30-35 minute
Bibliografie:
***Petricica M, Petre M, Metodica predării activităților manuale pentru preșcolari, E.D.P.
București, 1978.
***Petricică, M., Petre, M., (1966), Metodica predării activităţilor manual în grădiniţa de copii,
Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti.
***Seghedin, E., (2010), Activităţi practice în grădiniţe, Editura Performantică, Iaşi.
DEMERS DIDACTIC
Nr. ETAPELE STRATEGIA DIDACTICĂ
Crt. ACTIVIȚĂȚII CONȚINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV EVALUARE
DIDACTICE Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a Conversația Frontal
organizatoric activităţii:
 aerisirea sălii de grupă;
 aranjarea mobilierului;
 pregătirea materialului didactic demonstrativ şi
distributiv;
 introducerea copiilor în sala de grupă.
2. Captarea atenției Se realizează cu ajutorul scrisorii de la Zâna Frontal
Primăvara mi-a transmis că are nevoie de ajutorul
vostru în realizarea peisajelor de primăvară. Surpriza Cutia cu
Citirea mesajului pe care aceasta îl transmit surprize
copiilor:“ Dragi copii, Explicația Scrisoarea
După cum aţi ghicit, eu sunt Zâna Primăvara şi
am aflat despre voi multe lucruri minunate. De
aceea v-am trimis o cutie prin intermediul
poştaşului, care să vă ajute la activităţile de astăzi
ca să realizati câte un tablou al primaverii cu
insecte. În cutie veţi găsi surprize minunate care cu
siguranţă o să vă placă.
Cu drag,
Zâna Primăvara!”
3. Anunțarea temei Se prezintă tema activității ,,Tablou de primăvară cu Conversația
și a obiectivelor insecte”. Sunt anunțați că vor putea realiza acest lucru Frontal
lipind elementele primite. Se precizează obiectivele
urmărite într-un limbaj accesibil și regulile specifice
activităților practice: Explicația
- nu se foloseşte mult lipici;
- lucrăm cu atenție;
- păstrăm ordinea și disciplina;
4. Dirijarea Conversația Bucăţi de
învățării lemn oval, Denumirea
Pentru a realiza această lucrare “Tablou de primăvară Observaţia lipici, hartie corectă a
a) Intuirea cu insecte”, Zâna Primăvara v-a trimis şi materialele creponată, Frontal materialelor
materialului necesare, iar eu le-am aşezat pe măsuţe. floricele,
“Ce aveţi pe măsuţe?” (Copiii enumeră materialele fluturaşi,
b) Prezentarea aflate pe măsuţă) buburuze,
și intuirea soare
lucrării model Pentru a o ajuta pe Zâna Primăvara şi eu am realizat Conversaţia Individual
un tablou pe care vă rog să-l priviţi cu atenţie pentru Modelul
că aşa va trebui să-l realizaţi şi voi. educatoarei
c) Demonstrare
a și explicarea
etapelor de lucru Mai întâi lipim hartia creponată, care reprezintă iarba, Demonstra-
pe tabloul din pânză, apoi florile, după care vor urma ția
elementele decorative: soarele, fluturi, buburuze, Exercițiul
Corectitudinea
albinuţe vor fi aplicate pe flori. Unele elemente sunt
executării
autoadezive şi trebuie dezlipite foiţele de pe spatele
mişcărilor
lor iar pe altele va trebui să aplicăm lipici. Vă veţi
construi spaţiul plastic (tabloul) din propria Explicația
imaginaţie, astfel încât la sfârşit să obţinem tablouri
viu colorate.

Se precizează faptul că după terminarea lucrărilor, se


va face o expoziţie pentru ca fiecare lucrare sa fie Exercițiul
admirată.
Înainte de începerea lucrului ne încălzim mâinile Deprinderea de
pentru a putea realiza cel mai frumos peisaj: a aplica lipiciul
Închidem şi deschidem pumnii, facem morişca, batem pe suprafața
din palme, rotim pumnii. data
Cad picăturile de ploaie,
Cad, cad, cad.. Conversația
Haideți să prindem picăturile in palme !
Pentru că am prins picăturile, ne-am udat Observaţia
Haideți să le uscăm……scuturăm mânuțele
Pentru că nu ne-am uscat complet
d) Realizarea Haideți să ne ștergem fiecare degețel.
temei de către Acum vă urez: Spor la lucru! Exercițiul
copii
Copiii vor începe să lucreze respectând etapele
sugerate de către educatoare. Cei care întâmpină
Conversația
dificultăţi în realizarea temei vor fi ajutaţi de către
Bucăţi de
educatoare.
Observaţia lemn oval,
lipici, hartie
creponată,
floricele,
fluturaşi,
buburuze,
soare
5. Evaluarea Toate lucrările vor fi expuse astfel încât toţi copiii să Conversația Lucrările Frontal Aprecieri
activității poată vedea rezultatul muncii lor, evaluând atât munca realizate de Individual individuale
lor, cât şi a colegilor către copii

6. Încheierea
activității Se adresează copiilor întrebări despre activitatea
desfășurată. Aprecieri
Se vor face aprecieri generale asupra modului în care verbale
au lucrat şi s-au comportat copiii în timpul activităţii.
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA II)
PROIECT DIDACTIC

Data : 06.04.2022
Propunător: Prof . Înv. Prescolar Ştefan Alina
Grupă: Combinata „Albinuţele’’ (Nivel I+II)
Tema anuală de studiu: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: „Insecte şi gâze”
Tema activităţii: ”Albina la stup” - joc de mişcare
,,Zboară, zboară fluturaşii” – joc distractiv
Categoria de activitate: Jocuri şi activităţi liber alese ALA 2
Mijloc de realizare: joc de mişcare, joc distractiv

Scopul activității:
Destinderea şi recreerea copiilor prin dezvoltarea atenţiei, rapidităţii în reacţii.

Obiective operaționale:
O1: - să utilizeze deprindereri motrice de bază;
O2: - să respecte regulile jocului;
O3: - să manifeste atitudini de cooperare şi de competiţie;
O4: - să participe cu interes şi plăcere la desfăşurarea jocului;
O5: - să-și coordoneze mișcările în funcţie de sarcinile jocului;
O6: - să execute mişcările specifice jocului (zborul fluturaşului şi aşezarea pe scăunel).

Strategia didactică:
d) Metode şi procedee: conversatia, explicatia, demonstraţia, instructajul verbal, exerciţiul, jocul;
e) Elemente de joc: cântecelul, aplauze;
f) Resurse materiale: scăunelele, laptop, cântecelul;
g) Forme de organizare: în grup
Resurse: - umane: preşcolarii grupei, educatoarea
Spaţiale: sala de grupa
Durata: 30-35 minute

Bibliografie:
***Silvia Dima, Elena Firea, Elena Bojin, Ileana Sima “Jocuri si exerciții pentru dezvoltarea fizică a
preșcolarilor”, Editura EDP București, 1995
*** Antonovici S., Neaţu P.: ”Jocuri şi activităţi alese”, Editura Aramis Print, Bucureşti, 2008;
***Dumitru A., Dumitru V., „Activități transdisciplinare pentru grădiniță și ciclul primar-jocuri didactice”,
Editura Paralela 45, Pitești, 2009;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Forme de EVALUARE
DIDACTIC Metode şi Mijloace
organizare
proced ee didactice
1. Captarea Copiii sunt invitaţi să se relaxeze și să se Convorbire Ghicitoarea Frontal
atenţiei distreze. Captez atenţia copiilor prin citirea unor
ghicitori.

2. Enuntarea Pentru că am ȋnvăţat multe lucruri astăzi şi Convorbire Frontal


temei şi a pentru că aţi lucrat frumos vă propun să ne
obiectivelor distrăm puţin, o să jucăm două jocuri : “Albina
la stup “ şi "Zboară, zboară fluturaşule!"

3.Actualizarea 1. Care a fost tema zilei de astăzi? Convorbire Frontal Aprecieri


cunoştinţelor 2. Ce activităţi am desfăşurat? verbale
3. Care a fost rezultatul muncii noastre?

4. Prezentarea Copiii vor participa la jocul de mişcare Explicaţia


conţinutului “Albina la stup “și la un joc distractiv „Zboară, Exerciţul
zboară fluturaşule!”
5.Dirijarea În jocul de mişcare “Albina la stup “ copiii Explicaţia
învăţării se împart în două grupe. O grupă se ţin doi câte Conversaţia
doi de mâna – formând stupul, iar cealaltă grupă
este grupa albinuţelor care zboară să culeagă Exerciţiul Aprecieri
miere din flori. În grupa albinuţelor este cu un verbale
copil mai mult decât numărul stupilor. La un
semnal dat de educatoare albinele fug să ducă Jocul
mierea la stup, dar o albinuţă rămâne pe In grup
dinafară. La al doilea semnal albinuţele zboară
din nou, iar cea rămasă pe dinafară va încerca să
fie mai atentă şi să ajungă la stup.
Ca reguli de joc copiii nu au voie să se Aprecieri
împingă şi trebuie să permită accesul albinelor în verbale
stup. De asemenea nu este permis să intre două
albinuţe în acelaşi stup.
Jocul se repetă de câteva ori.
La al doilea joc, copiii sunt organizaţi ȋn
cerc şi stau pe scăunele (floricele). Când pe Florile
fundal se aude cântecelul “Fluturaşul” copiii se (scăunele)
ridică şi imită zborul fluturaşului. In acest timp calculator
iau un scăunel din cerc iar când cântecelul se
opreşte copiii se grăbesc să se aşeze pe câte o
floare. Pe rând educatoarea ia fiecare scăunel, iar
la sfârşit doar un fluturaş va reuşi să se aşeze pe Cântecelul
floare. Pe rând voi lua fiecare scăunel, iar la
sfârşit doar un fluturaş va reuşi să se aşeze pe
floare.
Ca reguli de joc copiii nu au voie să se împingă,
nu au voie să se aşeze doi pe un scaun, iar
fluturaşii care rămân fără floare se aşează la
măsuţe încurajând fluturii aflaţi în joc.
Jocul se termină când ultimul fluturaş s-a
aşezat.
În finalul jocurilor îi voi felicita pe copii pentru
spiritul de echipă şi modul de implicare în joc
6. Evaluarea Se fac aprecieri individuale și colective cu Convorbire Recompense Insecte
privire la prestația copiilor în cadrul activităţilor. autocolante
7. Retentia şi Ce jocuri am jucat noi astăzi? Convorbire Frontal Aprecieri
transferul V-au plăcut aceste jocuri? vrebale
O să mai jucăm și altă dată?
Anexa nr. 1

Anexa nr. 2

S-ar putea să vă placă și