Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 26.03.2021
GRUPA: Mare 2
EDUCATOARE:
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul limba si comunicare
ACTIVITATEA: Educarea limbajului
TEMA: „Completează ce lipseste”
TIPUL DE ACTIVITATE: joc didactic
FORMA DE REALIZARE: frontal-individuala
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formularea unor propozitii simple si dezvoltate corecte din punct de vedere
gramatical.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII: D1 Mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute.


COMPORTAMENTE VIZATE: D1.1 Exerseaza, cu sprijin, ascultarea activa a unui mesaj, in vederea
intelegerii si receptarii lui (comunicare receptiva).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să denumeasca imaginile de pe jetoane;
 să alcatuiasca propozitii cu cuvintele care denumesc imaginile de pe jetoane;
 sa continue o propozitie adaugand cuvinte noi;
SARCINA DIDACTICĂ: Denumirea unor jetoane si alcatuirea unor propozitii simple sau dezvoltate cu
cuvintele respective.
REGULILE DE JOC: educatoarea dă semnalul de început şi de sfârşit al jocului. Un copil numit de
educatoare va extrage un jeton, va denumi imaginea si va formula o propozitie cu acel cuvant. In complicarea
jocului se vor alege cativa copii care sa formuleze o propozitie in care sa foloseasca toate cuvintele de pe
jetoane alese.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze, manuirea materialului.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul, demonstratia, observarea,
problematizarea.
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: jetoane cu aspecte de primavara, recompense.
DURATA: 30-35 min
BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru educatie timpurie 2019;
Metodica ctivitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar de Florica Mitu si
Stefania Antonovici;
Repere fundamentale in invatarea si dezvoltarea timpurie a copilului de la nastere la 7 ani.
DEMERSUL DIDACTIC

NR. ETAPELE CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


CRT ACTIVITATII DIDACTICE
1. Moment Se asigura un climat optim pentru
organizatoric desfasurarea activitatii:
-aerisirea salii de grupa;
-pregatirea materialului didactic
necesar;
-aranjarea scaunelelor si masutelor in
forma de careu.
- intrarea si asezarea ordonata a copiilor.
2. Captarea atentiei Se prezintă sub forma de surpriza Surpriza frontala
materialul didactic. Se intuieste
materialul didactic.
3. Reactualizarea Se realizeaza printr-o scurta conversatie Conversatia frontala
cunostintelor despre tema anterioara.
4. Anuntarea temei Va fi anuntat titlul activitatii explicatia frontala
si a obiectivelor „Completeaza ce lipseste” si vor fi
prezentate obiectivele pe intelesul
copiilor.
5. Desfasurarea Educatoarea le explica copiilor sarcina Frontal-
jocului si regulile jocului. Educatoarea alege un Observatia individuala
jeton, denumeste imaginea si alcatuieste
o propozitie cu acel cuvant Demonstratia
(demonstrarea jocului). Jocul de
proba se realizeaza prin solicitarea unui Conversatia
copil care sa aleaga un jeton, sa
denumeasca imaginea si un alt copil sa
alcatuiasca o propozitie cu acel cuvant. Explicatia
Se trece la desfasurarea jocului propriu-
zis cu 5-6 copii care aleg cate un jeton,
denumesc imaginea, si alcatuiesc cate o
propozitie. Raspunsurile corecte se
aplauda, cele gresite se corecteaza cu Manuirea
ajutorul celorlalti copii. materialului
Varianta. Un copil alege un jeton, Exercitiul
denumeste imaginea si incepe o
propozitie simpla cu acel cuvant.
Copilul de langa el va repeta propozitia Aplauze
si va mai adauga un cuvant. Se
procedeaza analog pana la finalizarea
propozitiei. Educatoarea poate veni in
ajutorul copiilor daca este cazul.
Complicarea jocului. Educatoarea
formuleaza cate o propozitie, iar copiii
trebuie sa gaseasca mai multe variante
de a o completa cu cuvintele potrivite.
6. Obtinerea Se va realiza printr-un joc: „Alege Explicatia individuala
performantei imaginea potrivita si continua joc
propoyitia”. Educatoarea formuleaza
cate o propozitie fara a o termina. De pe
masuta cate un copil va alege jetonul cu
imaginea potrivita cuvantului care se
potriveste in continuarea propozitiei
incepute de educatoare.
7. Incheierea Se vor face aprecieri asupra modului in Conversatia Frontal-
activitatii care au raspuns copiii la activitate si se Explicatia individuala
vor acorda recompense copiilor care s- recompense
au descurcat cel mai bine. (toti)

S-ar putea să vă placă și