Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data : 29.11.2018
Grupa: mare „ Piticii”
Tema anuală de studiu: Cine sunt/suntem?
Tema proiectului: Eu sunt unic
Tema săptămânii: Sunt un pui de românaş
Tema activității: Tricolorul românesc
Forma de realizare: Activitate integrată ADP + ADE (DŞ, DOS)
Activităţi de învăţare:
ADP:
* Întâlnirea de dimineaţă:discuţii despre anotimpul toamna , ziua din săptămână, ce
fenomene ale naturii caracterizează această zi.
*Rutină
*Tranziţii: exerciţii ritmice, numărători, joc cu text şi cânt.
„Sunt roman” – joc cu text şi cânt;

ADE: DȘ- joc matematic cu figuri geometrice, DOS – decupaj pe contur steagul României și
lipire.

Scopul activității:
-Recunoaşterea şi denumirea pieselor geometrice şi a atributelor acestora, așezarea lor
după diferite criterii, formarea deprinderii de a tăia pe contur ;

Obiective operaționale:

- Să identifice piesele geometrice: pătrat, cerc, triunghi, dreptunghi din cunoștintele


acumulate anterior;
-Să recunoască cel puţin trei atribute ale pieselor geometrice: formă, mărime (grosime),
culoare pe baza manipulării acestora;
-Să aşeze piesele sub forma drapelului, respectând ordinea culorilor, indiferent de formă sau
mărime;
-Să realizeze comparaţii între piesele trusei, precizând însuşirile pieselor, după indicațiile
educatoarei;
-Să taie cu foarfeca pe conturul dat, pentru a obţine dreptunghiuri colorate în culorile
drapelului, respectând indicaţiile educatoarei;
-Să asambleze corect materialele, lipindu-le pentru a confecţiona drapelul României , după
modelul dat;

Strategii didactice:
Metode: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, lucrul
individual.
Mijloace de învăţământ: trusa logică, farfurioare cu bucăţi de hârtie colorată pe care sunt
desenate dreptunghiuri, foarfeci, lipici, beţişoare din lemn
Forma de organizare: pe grupuri, frontal,individual
Durata : o zi
Bibliografie:
1.”XXX” Curriculum pentru Învăţământul preşcolar. Prezentare şi explicitări. (2009):
Bucureşti: Editura Didactică Publishig House;
2.Tătaru, L. Pocol, M. Glava, A. Educaţia timpurie, Ghid metodologic pentdru aplicarea
curriculumului preşcolar: Editura Paralela 45
3.Tătaru, L. Glava, A. Chiş, O.(2014). Piramida cunoaşterii-repere metodice în aplicarea
curriculumului preşcolar:Piteşti: Editura Diamant
6.Tomşa, G. (2005). Psihopedagogie preşcolară şi şcolară, definitivat şi gradul II: Bucureşti:
Editura Coresi

SCENARIUL ACTIVITĂŢII
ADP
Tranziție, în timp ce se rostesc versurile copii se așează în semicerc :
Dimineaţa a sosit
La grădiniţă am venit
În semicerc ne-aşezăm
Cu toţii ne salutăm
A-nceput o nouă zi
Bună dimineaţa, copii!

Întâlnirea de dimineaţă debutează cu salutul ,,Bună dimineaţa, „pitici voinici”, se face


prezenţa prin aplicarea pozelor pe panoul cu copiii prezenţi. Se va lucra la calendarul naturii
pentru a stabili anotimpul în care ne aflăm, ziua din săptămână, şi fenomenele naturii
specifice zilei respective.
Prezenţa – fiecare copil îşi aşează simbolul propriu la panoul cu copii prezenţi.
Calendarul naturii – Data,ziua, luna, anul
Anotimpul ni-l arată
Deci, calendarul naturii,
Să îl completăm îndată.
Se vor purta discuţii cu copiii pentru a stabili anotimpul, fenomene care caracterizează ziua în
care suntem.
Activitatea de grup- Noi suntem românaşi şi româncuţe .
Ce este un românaș și o româncuță. Eu sunt româncuță , eu sunt românaș ....toți copii se
identifică cu cele două trăsături verbalizându-le în funcție de gen.
Noutate zilei: La finalul jocului, în buzunărelul cu surprize, copiii vor descoperi un drapel
tricolor, îl vor denumi şi descrie. Vom stabili ordinea culorilor pe portdrapel.
Tranziție :
 Albastru , galben și rosu
Acesta e drapelul nostru!
 Suntem românași și româncuțe
Cu harnice mânuțe!
PROIECT DE ACTIVITATE

Eveniment Conţinul ştiinţific Strategii didactice Evaluare


didactic
1.Momentul aerisirea sălii de grupă şi asigurarea -conversația urmăresc cu atenţie
organizatoric unui climat benefic pentru - explicația explicaţiile date;
desfăşurarea activităţii; -se urmăreşte
-pregătirea materialelor necesare realizarea corectă a
sarcinilor
ADP
2.Captarea La finalul jocului, în buzunărelul cu -explicaţia; Observarea şi
atenţiei surprize, copiii vor descoperi un -conversaţia; aprecierea
drapel tricolor, îl vor denumi şi -frontal comportamentului şi
descrie. Vom stabili ordinea răspunsurilor
culorilor pe portdrapel.
3.Reactualizarea Se poartă o discuţie cu copii despre conversaţia; -urmăresc cu atenţie
cunoştinţelor ţara noastră, despre insemnele -explicaţia; explicaţiile date;
României şi despre semnificaţia - frontal -se urmăreşte
zilei de 1 Decembrie: realizarea corectă a
-Cum se numeşte ţara noastră? sarcinilor
(România)
-Cum se numeşte poporul nostru?
Ce suntem noi? (români)
-Ce vom sărbători pe 1 Decembrie?
(Ziua Naţională a României)
-Care sunt însemnele ţării noastre?
(Imnul, Stema, Drapelul)
-Care sunt culorile din steagul
României?

4.Anunţarea Voi spune copiilor că astăzi o să ne -conversaţia;


temei jucăm cu piesele geometrice, le - explicaţia;
vom selecta, le vom descrie, le vom
aşeza sub forma drapelului
României, iar apoi vom decupa
figuri geometrice şi vom
confecţiona drapelul României.
5.Dirijarea Pentru jocul logic voi utiliza trusa - Explicația
învăţării logică. Piesele logice sunt aşezate Aprecieri verbale şi
pe o măsuţă, la nivelul copiilor. Pe aplauze
covor voi aşeza un tablou din
carton, cu căsuţe pătrate dispuse pe
linii şi coloane. Voi explica jocul,
copiii trebuind să aşeze piesele într-
o anumită ordine, pentru a realiza
un tablou tricolor. Pentru început
vom lucra doar cu piesele mari. Urmăresc modul în
Specific faptul că în partea stângă a care copiii realizează
tabloului vom aşeza piesele sarcinile
albastre, la mijloc, piesele galbene,
iar în dreapta vom aşeza piesele
roşii.
- Demonstrația
În prima fază a jocului, nu se va
- Exercițiul
ţine cont decât de culoare.

Voi chema pe rând câte un copil,


care va selecta o piesă, o va descrie
şi o va aşeza în căsuţa potrivită.
Voi adresa întrebări de genul: Ce
piesă ai ales? Este groasă sau
subţire? Undte crezi că trebuie
aşezată piesa aleasă de tine? Voi
adresa întrebări şi grupei: A aşezat
corect piesa? Dacă da, vom
aplauda.

Varianta I:
Voi specifica faptul că acum vom - Explicația
selecta piesele după formă şi Urmăresc modul în
grosime. În selectarea pieselor, - Exercițiul care copiii realizează
fiecare copil va fi atent la forma şi sarcinile primite
grosimea piesei pe care o alege.
Voi sugera copiilor să începem cu
patratele subțiri, după care vom
continua cu toate piesele subțiri şi Aprecieri verbale şi
apoi cu cele groase. aplauze
Pentru fiecare răspuns corect, copiii
vor fi apreciaţi verbal şi prin
aplauze.
Varianta II: - Explicația Urmăresc modul în
În această variantă vom ţine cont - Exercițiul care copiii realizează
- Conversația
doar de formă şi culoare. Dacă sarcinile de lucru
începem cu patratele, vom continua
cu celelalte piese, fără să ţinem
cont de grosime. Deci, vom aşeza
toate patratele, toate cercurile, toate
triunghiurile şi toate
dreptunghiurile.
Pentru fiecare răspuns corect, copiii
vor fi apreciaţi verbal şi prin
aplauze.
Aprecieri verbale şi
aplauze
6.Asigurarea  Albastru , galben și rosu Explicația Urmăresc modul în
retenției și a Acesta e drapelul nostru! care copiii realizează
transferului Copiii se deplasează la măsuţe, unde lucrarea practică
vor realiza drapelul tricolor.
Vom intui materialele primite: hârtii
colorate (roşu, galben, albastru) pe
care sunt desenate dreptunghiuri,
foarfeci, beţe şi lipici.
Explic şi demonstrez copiilor modul de Demonstrația
lucru: se vor decupa dreptunghiurile,
se vor lipi în ordinea firească, după
care, culoarea albastru se va lipi pe
ăortdrapel.
Vom efectua câteva exerciţii pentru
încălzirea muşchilor mâinor:
„Batem palmele uşor,
Joc
Batem palmele de zor,
1,-2, 1-2, faceţi toţi la fel ca noi,
Închid pumnii şi-i desfac,
Degetele-mi fac pe plac,
1-2, 1-2, faceţi toţi la fel ca noi.
Voi face precizări legate de modul în
care se prinde corect foarfeca ( cu trei Explicație
degete: degetul mare, cel arătător şi cel Demonstrație
mijlociu; degetul mare şi mijlociu se
introduc în cele două găuri ale
foarfecii, iar degetul arătător se sprijină
de partea exterioară.
Voi atrage copiilor atenţia asupra
modului în care mânuiesc foarfeca, să
nu se accidenteze pe ei sau colegii de Exercițiul
lângă ei. Voi spune copiilor că pot
începe să decupeze. După ce toţi copiii
au terminat de decupat, adunăm
resturile de hârtie de pe masă, în
farfurioară.
Vor lipi apoi dreptunghiurile pentru a
obţine drapelul. Voi urmări modul de
aşezare a culorilor în drapel, iar apoi
voi insista ca albastrul să fie pe
portdrapel

7. Încheierea Voi face aprecieri asupra Conversația -aprecieri verbale;


activității comportamentului copiilor pe
parcursul activităţii, a modului în care
au descris şi aşezat piesele geometrice -recompense
şi au lucrat cu materialul individual,
cum au realizat lucrările practice.

Primesc concardă cu „Românaș isteț”,


„Româncuță isteață”
Sunt roman - cantec
Sunt roman, roman voinic,
Tra , la , la , la
Si n-am teama de nimic.
Tra , la , la , la
Romania-i tara mea,
Tra , la , la , la
Drag mi-e sa traiesc in ea.
Tra , la , la , la
Sunt urmasul lui Traian,
Tra , la , la , la
Pui de dac si de roman,
Tra , la , la , la
Romania-i tara mea,
Tra , la , la , la
Drag mi-e sa traiesc in ea.
Tra , la , la , la
Mai dusmane, te pazeste,
Tra , la , la , la
Ca romanul nu glumeste !
Tra , la , la , la
Nu te-atinge de hotare,
Tra , la , la , la
Ca sarim cu mic cu mare.
Tra , la , la , la

S-ar putea să vă placă și