Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data : 29.11.2018
Grupa: mare „ Piticii”
Tema anuală de studiu: Cine sunt/suntem?
Tema proiectului: Eu sunt unic
Tema săptămânii: Sunt un pui de românaş
Tema activității: Tricolorul românesc
Forma de realizare: Activitate integrată ADP + ADE (DŞ, DOS)
Activităţi de învăţare:
ADP:„Sunt român” – joc cu text şi cânt; ADE: DȘ- joc matematic cu figuri geometrice, DOS
– decupaj pe contur steagul României și lipire.
Scopul activității:
-Recunoaşterea şi denumirea pieselor geometrice şi a atributelor acestora, așezarea lor
după diferite criterii, formarea deprinderii de a tăia pe contur ; Recunoașterea apartenenței lor
la România precum și drapelul țării.
Obiective operaționale:

- Să identifice piesele geometrice: pătrat, cerc, triunghi, dreptunghi din cunoștintele


acumulate anterior;
-Să recunoască cel puţin trei atribute ale pieselor geometrice: formă, mărime (grosime),
culoare pe baza manipulării acestora;
-Să aşeze piesele sub forma drapelului, respectând ordinea culorilor, indiferent de formă sau
mărime;
-Să realizeze comparaţii între piesele trusei, precizând însuşirile pieselor, după indicațiile
educatoarei;
-Să taie cu foarfeca pe conturul dat, pentru a obţine dreptunghiuri colorate în culorile
drapelului, respectând indicaţiile educatoarei;
-Să asambleze corect materialele, lipindu-le pentru a confecţiona drapelul României , după
modelul dat;

Strategii didactice:
Metode: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, lucrul
individual.
Mijloace de învăţământ: trusa logică, farfurioare cu bucăţi de hârtie colorată pe care sunt
desenate dreptunghiuri, foarfeci, lipici, beţişoare din lemn
Forma de organizare: pe grupuri, frontal,individual
Durata : o zi
Bibliografie:
1.”XXX” Curriculum pentru Învăţământul preşcolar. Prezentare şi explicitări. (2009):
Bucureşti: Editura Didactică Publishig House;
3.Tătaru, L. Glava, A. Chiş, O.(2014). Piramida cunoaşterii-repere metodice în aplicarea
curriculumului preşcolar:Piteşti: Editura Diamant
6.Tomşa, G. (2005). Psihopedagogie preşcolară şi şcolară, definitivat şi gradul II: Bucureşti:
Editura Coresi

SCENARIUL ZILE
ADP
Tranziție, în timp ce se rostesc versurile copii se așează în semicerc :
Dimineaţa a sosit
La grădiniţă am venit
În semicerc ne-aşezăm
Cu toţii ne salutăm
A-nceput o nouă zi
Bună dimineaţa, copii!
Întâlnirea de dimineaţă debutează cu salutul ,,Bună dimineaţa, „pitici voinici”, se face
prezenţa prin aplicarea pozelor pe panoul cu copiii prezenţi. Se va lucra la calendarul naturii
pentru a stabili anotimpul în care ne aflăm, ziua din săptămână, şi fenomenele naturii
specifice zilei respective.
Joc de grup- Noi suntem românaşi şi româncuţe .
Ce este un românaș și o româncuță. Eu sunt româncuță , eu sunt românaș ....toți copii se
identifică cu cele două trăsături verbalizându-le în funcție de gen.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Eveniment Conţinul ştiinţific Strategii didactice Evaluare


didactic
1.Momentul aerisirea sălii de grupă şi asigurarea -conversația urmăresc cu atenţie
organizatoric unui climat benefic pentru desfăşurarea - explicația explicaţiile date;
activităţii; -se urmăreşte
-pregătirea materialelor necesare realizarea corectă a
sarcinilor
ADP
2.Captarea La finalul jocului, în buzunărelul cu -explicaţia; Observarea şi
atenţiei surprize, copiii vor descoperi un drapel -conversaţia; aprecierea
tricolor, îl vor denumi şi descrie. Vom -frontal comportamentului şi
stabili ordinea culorilor pe portdrapel. răspunsurilor
Tranziție :
 Albastru , galben și rosu
Acesta e drapelul nostru!
 Suntem românași și româncuțe
Cu harnice mânuțe!

3.Reactualizarea Se poartă o discuţie cu copii despre ţara conversaţia; -urmăresc cu atenţie


cunoştinţelor noastră, despre insemnele României şi -explicaţia; explicaţiile date;
despre semnificaţia zilei de 1 - frontal -se urmăreşte
Decembrie: realizarea corectă a
-Cum se numeşte ţara noastră? sarcinilor
(România)
-Cum se numeşte poporul nostru? Ce
suntem noi? (români)
-Ce vom sărbători pe 1 Decembrie?
(Ziua Naţională a României)
-Care sunt însemnele ţării noastre?
(Imnul, Stema, Drapelul)
-Care sunt culorile din steagul
României?

4.Anunţarea Voi spune copiilor că astăzi o să ne -conversaţia;


temei jucăm cu piesele geometrice, le vom - explicaţia;
selecta, le vom descrie, le vom aşeza
sub forma drapelului României, iar apoi
vom decupa figuri geometrice şi vom
confecţiona drapelul României.
5.Dirijarea Pentru jocul logic voi utiliza trusa - Explicația
învăţării logică. Piesele logice sunt aşezate pe o Aprecieri verbale şi
măsuţă, la nivelul copiilor. Pe covor voi aplauze
aşeza un tablou din carton, cu căsuţe
pătrate dispuse pe linii şi coloane. Voi
explica jocul, copiii trebuind să aşeze
piesele într-o anumită ordine, pentru a
realiza un tablou tricolor. Pentru început
vom lucra doar cu piesele mari. Specific
faptul că în partea stângă a tabloului Urmăresc modul în
vom aşeza piesele albastre, la mijloc, care copiii realizează
piesele galbene, iar în dreapta vom sarcinile
aşeza piesele roşii.
În prima fază a jocului, nu se va ţine
cont decât de culoare.

Voi chema pe rând câte un copil, care Demonstrația


va selecta o piesă, o va descrie şi o va Exercițiul
aşeza în căsuţa potrivită.
Voi adresa întrebări de genul: Ce piesă
ai ales? Este groasă sau subţire? Undte
crezi că trebuie aşezată piesa aleasă de
tine? Voi adresa întrebări şi grupei: A
aşezat corect piesa? Dacă da, vom
aplauda.

Varianta I:
Voi specifica faptul că acum vom
selecta piesele după formă şi grosime.
În selectarea pieselor, fiecare copil va fi
atent la forma şi grosimea piesei pe care
o alege. Voi sugera copiilor să începem Urmăresc modul în
cu patratele subțiri, după care vom care copiii realizează
continua cu toate piesele subțiri şi apoi Explicația sarcinile primite
cu cele groase.
Pentru fiecare răspuns corect, copiii vor Exercițiul
fi apreciaţi verbal şi prin aplauze.
Aprecieri verbale şi
aplauze

Varianta II:
În această variantă vom ţine cont doar
de formă şi culoare. Dacă începem cu
patratele, vom continua cu celelalte
piese, fără să ţinem cont de grosime.
Deci, vom aşeza toate patratele, toate
cercurile, toate triunghiurile şi toate
dreptunghiurile.
Pentru fiecare răspuns corect, copiii vor
fi apreciaţi verbal şi prin aplauze.
Urmăresc modul în
care copiii realizează
sarcinile de lucru

- Explicația
- Exercițiul Aprecieri verbale şi
- Conversația aplauze
-
6.Asigurarea  Albastru , galben și rosu Explicația Urmăresc modul în
retenției și a Acesta e drapelul nostru! care copiii realizează
transferului Copiii se deplasează la măsuţe, unde lucrarea practică
vor realiza drapelul tricolor.
Vom intui materialele primite: hârtii
colorate (roşu, galben, albastru) pe care
sunt desenate dreptunghiuri, foarfeci,
beţe şi lipici. Demonstrația
Explic şi demonstrez copiilor modul de
lucru: se vor decupa dreptunghiurile, se
vor lipi în ordinea firească, după care,
culoarea albastru se va lipi pe
ăortdrapel. Joc
Vom efectua câteva exerciţii pentru
încălzirea muşchilor mâinor:
„Batem palmele uşor,
Batem palmele de zor,
1,-2, 1-2, faceţi toţi la fel ca noi,
Închid pumnii şi-i desfac, Explicație
Degetele-mi fac pe plac, Demonstrație
1-2, 1-2, faceţi toţi la fel ca noi.
Voi face precizări legate de modul în
care se prinde corect foarfeca ( cu trei
degete: degetul mare, cel arătător şi cel
mijlociu; degetul mare şi mijlociu se Exercițiul
introduc în cele două găuri ale foarfecii,
iar degetul arătător se sprijină de partea
exterioară.
Voi atrage copiilor atenţia asupra
modului în care mânuiesc foarfeca, să
nu se accidenteze pe ei sau colegii de
lângă ei. Voi spune copiilor că pot
începe să decupeze. După ce toţi copiii
au terminat de decupat, adunăm
resturile de hârtie de pe masă, în
farfurioară.
Vor lipi apoi dreptunghiurile pentru a
obţine drapelul. Voi urmări modul de
aşezare a culorilor în drapel și voi
insista ca albastrul să fie pe portdrapel.

7. Încheierea Voi face aprecieri asupra Conversația -aprecieri verbale;


activității comportamentului copiilor pe parcursul
activităţii, a modului în care au descris -recompense
şi aşezat piesele geometrice şi au lucrat
cu materialul individual, cum au realizat
lucrările practice.
Primesc concardă cu „Românaș isteț”,
„Româncuță isteață”

Sunt român - cantec


http://www.cantecedecopii.com/cantec-sunt-român/

Sunt român, român voinic, România-i țara mea,


Tra , la , la , la Tra , la , la , la
Si n-am teama de nimic. Drag mi-e să trăiesc în ea.
Tra , la , la , la Tra , la , la , la
România-i țara mea, Măi dușmane, te păzeste,
Tra , la , la , la Tra , la , la , la
Drag mi-e să trăiesc în ea. Ca românul nu glumește !
Tra , la , la , la Tra , la , la , la
Sunt urmașul lui Traian, Nu te-atinge de hotare,
Tra , la , la , la Că sărim cu mic cu mare.
Pui de dac și de roman, Tra , la , la , la
Tra , la , la , la
Sunt român - cantec
Sunt român, român voinic,
Tra , la , la , la
Si n-am teama de nimic.
Tra , la , la , la
România-i tara mea,
Tra , la , la , la
Drag mi-e sa traiesc in ea.
Tra , la , la , la
Sunt urmasul lui Traian,
Tra , la , la , la
Pui de dac si de român,
Tra , la , la , la
România-i tara mea,
Tra , la , la , la
Drag mi-e sa traiesc in ea.
Tra , la , la , la
Mai dusmane, te pazeste,
Tra , la , la , la
Ca românul nu glumeste !
Tra , la , la , la
Nu te-atinge de hotare,
Tra , la , la , la
Ca sarim cu mic cu mare.
Tra , la , la , la

S-ar putea să vă placă și