Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Prof. înv. Preșcolar Galea Dorina-Rebeca

1
Proiect de activitate didactică

DATA:02.12.2021

EDUCATOAREA:GALEA DORINA-REBECA

GRUPA:3-4 ani, NIVEL I, GRUPA MIJLOCIE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: -

TEMA PROIECTULUI : TEMĂ ÎN AFARA PROIECTULUI

TEMA SĂPTĂMÂNII:“MÂNDRU ROMÂNAȘ “ “

TEMA ACTIVITĂȚII:”Ia “

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

DOS2: “Ia“- decupare, lipire

COMPORTAMENTE VIZATE:

A 1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.

C 3.1. Manifestă creativitate în activități diverse.

C 3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în


conversații și povestiri creative.
2
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

A 1.1. Își coordonează mușchii în O1:Să denumească toate materialele de lucru


desfășurarea unor activități diversificate, aflate pe măsuță, utilizând un limbaj specific.
specifice vârstei.
O2:Să realizeze prin tehnica decupării și a lipirii
C 3.1. Manifestă creativitate în activități o Ie, pe baza modelul educatoarei.
diverse.
O3:Să utilizeze corect un limbaj specific
C 3.2. Demonstrează creativitate prin activităților practice, valorificând cunoștințele
activități artistico-plastice, muzicale și anterioare.
practice, în conversații și povestiri
creative.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE DIDACTICE: Conversația, Explicația, Exercițiul, Demonstrația, Turul galeriei

MIJLOACE DIDACTICE: foi albe, șervețele, carioci, lipici, foarfecă.

FORME DE ORGANIZARE:Frontal, Individual

3
MODALITATE DE REALIZARE:Activitate de sine stătătoare

DURATA: 30 MIN

BIBLIOGRAFIE: *Curriculum Pentru Educația Timpurie, 2019

*Repere fundamentale în învãåarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naætere la 7 ani

Nr. Comportame Obiective Momentele activității Strategii Didactice Evaluare


crt nte

1.Captarea atenției Mijloace didactice :

Captarea atenției se realizează cu -marionetă Evaluare orală


ajutorul lui Mihai, care nu are Ie pentru
-calculator
paradă, și dorește ca cei mici să îl ajute
1. să cu această chestiune. -boxe

2.Anunțarea temei Observare


Metode didactice: sistematică a
Educatoarea le spune copiilor că,
comportamentul
deoarece Mihai este trist că nu are Ie -Conversația
ui copiilor
pentru paradă, noi îi vom face cele mai
2. -Explicație
frumoase Ii.

4
Forme de :

-organizare

-frontal

3.Dirijarea învățării

Copiii sunt așezați la măsuțe și au în Metode didactice:


față materialele de lucru.
-Conversația,
Se poartă o scurtă discuție despre cum
-Explicația Observarea
am putea realiza o Ie, din ce materiale.
sistematică a
3. A.1.1. O1 Apoi, se prezintă modelul de lucru. -Exercițiul
comportamentul
C.3.1 O2 Educatoarea le explică faptul că, vor -Demnonstrația ui copiilor

C.3.2 O3 lucra prin tehnica decupării și a lipirii.


Le explică și le demonstrează tehnica de
lucru astfel:”Luăm foaia unde avem
partea din față a cămășii, și o decupăm
cu grijă. Apoi, decupăm mânecile din
Mijloace didactice:
șervețelul pe care îl aveți în bol. Le
- foi albe, șervețele, Evaluare orală
lipim cu grijă pe foaia din fața noastră.
lipici, boluri, foarfece
Apoi, cu carioca, desenăm pe mâneci si
pe cămașă câteva modele colorate

5
tradiționale, pentru a o face cât mai
frumoasă”

Se intuies materialele de lucru: foi albe,


Aprecieri
foarfece, șervețele, lipici, boluri.
verbale
Înainte să înceapă să lucreze, copiii
împreună cu educatoarea execută
exercițiile de încălzire a mâinilor:

Palemele îmi sunt petale Forme de organizare:

Le desfac precum o floare. -Frontal

Cântăm la pian -Individual

Vine ploaia pic-pic-pic

Închid pumnișorii, deschid pumnișorii


( câteva repetări).

Se fac precizări legate de modul de


lucru.: “Se lucrează îngrijit fără să
facem mizerie în sală și suntem atenți
să nu ne murdărim de lipici pe haine sau
să ne tăiem cu foarfeca.”

6
Apoi, copiii trec la realizarea lucrărilor
în liniște, respectând tehnica de lucru
explicată anterior.

4.Obținerea performanței Metode didactice:

Se realizează cu ajutorul unui șifonie -Conversație


tradițional desenat pe tabla magnetică
-Explicație
unde copiii așază lucrările. Copiii
4. numiți de educatoare, evaluează -Exercițiu Evaluare orală

lucrările altor colegi așezate pe tablă,


insistând pe verbalizarea modului în
Mijloace didactice:
care au fost realizate acestea ( corect,
estetic, respectând tehnica de lucru). -tablă magnetică

Forme de organizare:

-frontal

-individual

5.Încheierea activității

5. În încheiere se fac aprecieri asupra Aprecieri


modului în care s-a lucrat și se atribuie

7
recompense. verbale

S-ar putea să vă placă și