Sunteți pe pagina 1din 18

Disciplina Științe și didactica domeniului Științe

Coordonator :Lector dr.R.Voicu


PROIECT DIDACTIC REALIZAT DE STUDENȚII

- CHIRIAC (AVRAM) CORINA


- IGNAT (JORA) VASILICA ALINA
- DUMITRU (COJOCARU) CRISTINA
- HORDUNA (DĂDĂNOGU) DIANA
- XIMENA ANEGROAIE
- RUSU DANIEL

Data : 21.01.2022
Grupa: Mijlocie
Unitatea de invățământ:
Tema anuală de studiu: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim’’?
Tema proiectului tematic: ,,Iarna, anotimp de bucurii”
Subtema: ,,Jocurile iernii”
Tema activității:,,Joc și veselie in zăpadă’’
Tipul activităţii: de consolidare și sistematizare a cunoștințelor, de formare de priceperi și deprinderi
Categoria de activitate de învățare: Activitate integrată – DȘ (Cunoaștere mediului) -,,Jocurile copiilor iarna!’’-lectura
dupa imagini +DEC :„Săniuța’’-modelare
Scopul activităţii :Consolidarea și verificarea cunoștințelor copiilor cu privire la aspectele caracteristice anotimpului iarna
realizand corespondențe cu diferite tehnici de lucru specifice activității de educație plastică.

Obiective operaţionale:
 O1-să denumească caracteristicile anotimpului iarna , pe baza imaginilor prezentate;
 O2-să enumere jocurile copiilor din anotimpul iarna, pe baza imaginilor prezentate;
 O3-să comunice impresii și idei pe baza imaginilor observate ;
 O4-să răspundă la intrebări in termeni adecvați temei și formuland propoziții logice,valorificand experiența personală;
 O5-să redea forma săniuței prin aplicarea unor tehnici ale modelajului dupa modelul dat;
 O6-să participe activ și cu plăcere la activități.

Strategii didactice:
Metode si procedee didactice: observația, explicația, exercițiul, demonstrația, conversația
Mijloace didactice: planşe cu imagini reprezentând elemente ale anotimpului Iarna,planșe cu imagini reprezentand jocurile
copiilor iarna,planșeta, plastilină, servețele,tabla magnetică,jetoane cu aspecte de iarnă,coșuleț
Forme de organizare a activității: frontal, individual
Evaluare:observativă
Resurse:
1. Umane: 23 de elevi – grupa mijlocie
2. Spațiale: sala de grupă
3. Temporale: 30 minute

Bibliografie:
1. Curriculum pentru educatie timpturie, 2019;
2. Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum-ul pentru educație
timpurie-2019
3.Tătaru L., Glava A., Chiș O.,Chiș V.,Piramida cunoașterii –repere metodice in aplicarea curricumului preșcolar
,Ed.Diamant, Pitești ,2014
Scenariul zilei

1. Momentul organizatoric
In vederea desfășurării activității in condiții optime , mobilierul este aranjat corespunzător modului de concepere al
activității și se asigură o atmosferă de lucru adecvată.
2. Intalnirea de dimineața copiii sunt introduși in sala de grupă utilizand ca fond sonor un cantecel de iarnă cunoscut
și indragit de ei .Vor fi așezați pe scăunele in poziția in care poate fi stabilit contactul vizual cu toti membrii grupei.
Prezența se va realiza cu ajutorul copiilor care vor numi fetițele și băiețeii prezenți utilizand pozele copiilor expuse in
locul specific zilelor de naștere.
Calendarul naturii:aici copiii vor observa aspectele naturii in acel moment și vor completa calendarul naturii :afară
ninge, soarele este acoperit de nori pufoși , copiii se imbracă cu haine groase.
3.Captarea atenției
Noutatea zilei:Voi introduce copiii in atmosfera peisajelor de iarnă și le voi spune o scurtă poveste despre aspectele
caracteristice anotimpului iarna.
,,Era cea mai frumoasă iarnă din cate fuseseră pană atunci. Zana Iarnă iși lăsa fulgușorii veseli să se harjonească și in
joaca lor să impodobeasca pămaintul. Zăpada acoperea munții și strălucea pană departe ,de unde se auzea zvon de veselie.
Ce-o fi oare?O mulțime de copii care umplea văile cu chicotele lor.’’
4.Anunțarea temei si a obiectivelor
Se va purta cu copiii o discuție dirijată cu ajutorul intrebărilor care va reliefa cele mai apreciate momente petrecute de
copii in natură , in anotimpul iarna, jocurile acestora in zăpadă.
5.Dirijarea invățării și obținerea performanței
Le voi prezenta copiilor versurile poeziei ,,Iarna’’ de Cornelia Marta și le voi cere acestora să recunoască jocurile
sugerate de versuri:mersul cu săniuța, cu schiurile,cu patinele, construcția omului de zăpadă, jocul cu bulgări de zăpadă.
,,Ura,a venit băbuța
Ne vom da cu săniuța
Cu patinele-n picioare
Mergem toți la patinoare
Poți să mergi dacă tu știi
Chiar pe partia de schi
Impreună toți grămadă
Facem oameni de zăpadă
Iar cu bulgări albi și moi
Vom porni chiar un război.’’
ADE:Domeniul știință(cunoașterea mediului-lectură după imagini)
Pe tabla magnetică este așezat un tablou care ilustrează jocurile copiilor din anotimpul iarna.Copiii sunt indrumați să
citească imaginea , incepand cu elementele din planul central și să verbalizeze ceea ce văd. Vor sesiza aspecte legate de
imbrăcămintea copiilor adecvată acestui anotimp:căciuli, fulare, mănuși, jachete, ghetuțe. Vor identifica obiectele folosite in
joaca lor: săniuțe, schiuri, patine, bulgări de zăpadă și aspectele caracteristice ale naturii in acest anotimp:zăpada, gheața,
fulgi de nea.
După observarea planului central al tabloului, voi sintetiza ideile enunțate de copii prin citirea imaginilor, apoi le voi
dirija percepția către celelealte planuri ale tabloului.
Prin intermediul versurilor ,,Hai la joacă afară/Cu toți in sănioară/Veseli să pornim/Zăpada o indrăgim , utilizate ca
tranziție, voi continua activitatea pentru Domeniul Estetic și Creativ in care copiii vor avea de modelat săniuța dupa modelul
dat. Pentru această activitate , copiii intai vor intui materialul cu care vor lucra, le voi explica pașii pe care trebuie să-i
urmeze pentru a reuși să modeleze săniuța și unde va fi nevoie vor fi ajutați.
Inainte de a se apuca de modelat , vom face cateva exerciții pentru incălzirea mușchilor mici ale mainilor:
,,Ne jucăm , ne jucăm
Coatele noi le mișcăm
Mana lebădă o fac
Care dă mereu din cap
Lebedele-n jur privesc
Mainile eu le rotesc
Ștergem tabla, uite așa
Să putem iar modela
Degetele-mi sunt petale
Le desfac ca la o floare.’’
Copiii vor modela săniuța dupa modelul dat de educatoare,iar unde vor avea nevoie vor fi ajutați. După terminarea
sarcinii , copiii iși vor expune lucrarea la centrul tematic..
6.Asigurarea feedback-ului, a retenției și a transferului
Pentru a demonstra că au invățat multe lucruri interesante despre anotimpul iarna, ii voi antrena intr-un joc ,,Ce știi
despre iarnă?’’, in cadrul căruia fiecare copil este invitat să extragă cate un jeton din cosuleț și să precizeze un aspect al
acestui anotimp pe care el il consideră seminficativ.
7.Evaluarea performanței:
Fiecare copil va trece pe la centrul tematic și iși va autoevalua lucrarea .Va impărtăși impresii și păreri despre celelalte
lucrări ale colegilor săi.
8.Incheierea activității
Voi face aprecieri verbale asupra modului de realizare a sarcinilor , a comportamentului copiilor și voi recompensa
copiii cu stimulente sub formă de fulgi de nea.Copiii se vor imbarca in sănioare și in ritmul jocului ,,Călușeii’’ vor părăsi
sala de grupă.
Pe tot parcursul activității voi observa comportamentul copiilor și gradul de implicare in activități , voi oferi intăriri
pozitive, voi corecta eventualele greșeli, voi oferi feedback constructiv și voin formula aprecieri individuale și colective cu
privire la prestațiile copiilor.
Demersul didactic

Nr. Etapele Ob. Conținutul științific Evaluare


crt. lecției Op Strategii didactice

Activitatea Metode Mijloace de Forme de


educatoarei/copiilor didactice invățămant organizare
1. Momentul In vederea desfășurării
organizatoric activității in condiții
1min optime , mobilierul
este aranjat
corespunzător modului
de concepere al
activității și se asigură
o atmosferă de lucru
adecvată.

2. Captarea O6 Voi introduce copiii in conversația Planșe cu frontală


atenției atmosfera peisajelor de imagini
2min iarnă și le voi spune o caracteristice
scurtă poveste despre anotimpului
aspectele caracteristice expunerea de iarnă
anotimpului iarna.
,,Era cea mai frumoasă
iarnă din cate fuseseră
pană atunci. Zana
Iarnă iși lăsa fulgușorii
veseli să se
harjonească și in joaca
lor să impodobeasca
pămaintul.Zăpada
acoperea munții și
strălucea pană
departe ,de unde se
auzea zvon de veselie.
Ce-o fi oare?O
mulțime de copii care
umplea văile cu
chicotele lor.’’

3 Reactualizarea O1 Voi pune intrebări conversația frontală


cunoștințelor referitoare la
2min cunoștințele dobăndite
anterior despre
anotimpul iarna:
O4 -Ce este iarna?
(Iarna este un anotimp)
-Cum este iarna?
(Iarna este frig)
-Cum ne imbrăcăm
iarna?
(Iarna ne imbrăcăm cu
hainuțe groase)
4. Anunțarea O2 Se va purta cu copiii o conversația Planșe cu frontală
temei și a discuție dirijată cu imagini
obiectivelor O4 ajutorul intrebărilor caracteristice
2min care va reliefa cele mai jocurilor
apreciate momente copiilor iarna
O6
petrecute de copii in
natură , in anotimpul
iarna, jocurile acestora
in zăpadă.

5. Dirijarea O2 Le voi prezenta expunerea imagini cu frontală Formative


invățării și copiilor versurile poezia Iarna
obținerea poeziei ,,Iarna’’ de de Cornelia
performanței O6 Cornelia Marta și le Marta
15min voi cere acestora să
recunoască jocurile
sugerate de
versuri:mersul cu
O1 săniuța, cu schiurile,cu
patinele, construcția
omului de zăpadă,
jocul cu bulgări de
zăpadă.

,,Ura,a venit băbuța


Ne vom da cu săniuța
Cu patinele-n picioare
Mergem toți la tablă
patinoare magnetică
Poți să mergi dacă tu conversația
știi
Chiar pe partia de schi
Impreună toți grămadă
Facem oameni de
zăpadă
Iar cu bulgări albi și
moi
Vom porni chiar un
război.’’

Pe tabla magnetică este


O4 așezat un tablou care
ilustrează jocurile
copiilor din anotimpul
iarna.Copiii sunt
indrumați să citească
imaginea , incepand cu
elementele din planul
central și să
verbalizeze ceea ce
văd. Vor sesiza aspecte
legate de
O6 imbrăcămintea copiilor observarea
adecvată acestui comportamentului
anotimp:căciuli, fulare, copiilor
mănuși, jachete,
ghetuțe. Vor identifica
obiectele folosite in
joaca lor: săniuțe,
schiuri, patine, bulgări
de zăpadă și aspectele
caracteristice ale
naturii in acest
anotimp:zăpada,
gheața, fulgi de nea.
După observarea
planului central al explicația
tabloului, voi sintetiza
ideile enunțate de copii
prin citirea imaginilor,
apoi le voi dirija
O5
percepția către
celelealte planuri ale
tabloului.
Prin intermediul
versurilor ,,Hai la
joacă afară/Cu toți in demonstrația
sănioară/Veseli să
pornim/Zăpada o
indrăgim , utilizate ca individual
tranziție, voi continua
activitatea pentru
Domeniul Estetic și
O6 Creativ in care copiii
vor avea de modelat
săniuța dupa modelul
dat. Pentru această
activitate , copiii intai
vor intui materialul cu exercițiul
care vor lucra, le voi
explica și demonstra
pașii pe care trebuie
să-i urmeze pentru a
reuși să modeleze
săniuța și unde va fi
O5
nevoie vor fi ajutați.
Inainte de a se apuca
de modelat , vom face
cateva exerciții pentru
incălzirea mușchilor
mici ale mainilor:
,,Ne jucăm , ne jucăm
Coatele noi le mișcăm
Mana lebădă o fac
Care dă mereu din cap
Lebedele-n jur privesc
Mainile eu le rotesc
Ștergem tabla, uite așa
Să putem iar modela
Degetele-mi sunt
petale
Le desfac ca la o
floare.’’
Copiii vor modela
săniuța dupa modelul
dat de educatoare,iar
unde vor avea nevoie
vor fi ajutați. După
terminarea sarcinii ,
copiii iși vor expune
lucrarea la centrul
tematic..
6. Asigurarea O1 Pentru a demonstra că conversația jetoane cu frontală
feedback-ului a au invățat multe lucruri aspect si
retenției și a O2 interesante despre jocuri de iarnă individual
transferului anotimpul iarna, ii voi
4min antrena intr-un joc ,,Ce coșuleț
știi despre iarnă?’’, in
O6 cadrul căruia fiecare
copil este invitat să
precizeze un aspect al
acestui anotimp pe
care el il consideră
seminficativ.
O4
Copiii răspund iar cei
care nu se vor descurca
vor fi ajutați cu alte
intrebări pană ating
obiectivele urmărite.
7. Evaluarea O3 Fiecare copil va trece observația individual autoevaluare
performanței pe la centrul tematic și
3min iși va autoevalua conversația
lucrarea .Va impărtăși
impresii și păreri
despre celelalte lucrări
ale colegilor săi.

8. Incheierea Voi face aprecieri conversația stimulente frontal orală


activității verbale frontale și individual
1min individuale asupra
modului de realizare a
sarcinilor , a
comportamentului
copiilor și voi
recompensa copiii cu
stimulente sub formă
de fulgi de nea.Copiii
se vor imbarca in
sănioare și in ritmul
jocului ,,Călușeii’’ vor
părăsi sala de grupă.
PLANȘE CU IMAGINI ȘI ASPECTE CARACTERISTICE ANOTIMPULUI IARNA
JOCURILE COPIILOR IARNA
JETOANE FOLOSITE IN ACTIVITATE

S-ar putea să vă placă și