Sunteți pe pagina 1din 23

PROIECT DE ACTIVITATE

1
INSTITUŢIA: GPP,,Sângeorz-Băi,,Structura ,,Valea Borcutului,,

PROFESOR: Cărbune Cătălina

NIVEL/ GRUPĂ: Mare

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cum este ,a fost și va fi aici pe Pămant ?”

TEMA PROIECTULUI INTEGRAT:,,Pământul,o planeta din Univers,,

TEMA SĂPTĂMÂNII: ” Viața la poli „

TEMA ZILEI: „Să-l ajutăm pe pinguin”

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ: ÎD –DȘ-DOS-ALA1-ALA2

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂȚARE ABORDATE:

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):


ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: ”Ce mi-a povestit un pinguin?”

- salutul, prezenţa, calendarul naturii, împărtăşirea cu ceilalţi, activitatea de grup, noutatea zilei.

Rutine : ,,Nu mă grăbesc,,(deprinderi de a avea răbdare)

,, Sunt valoros când ajut,, (deprinderea de a-și dezvolta empatia).

Tranziţii: ,Pinguinul,, - poezie;

„Dansul pinguinului- joc de mişcare

"Sunt micul pinguin" ”- cântec

2
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)(TEMA, MIJLOCUL DE
REALIZARE) :

DȘ: „Să-l ajutăm pe pinguin”- joc didactic matematic;

DOS: „Prietenii pinguinului”- activitate practică (decupare,lipire ,asamblare)

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE(ALA):


ALA1:

Bibliotecă: “ Scrisoare pentru eschimoși”- semne grafice

Artă: „Felicitare pentru animalele de la Polul Nord”- confecționare

Construcţii:”Igluri pentru prietenii pinguinului”- lego

JOC DE MIȘCARE: “ Podul de gheață”

JOC LINIŞTITOR: ,,Plimbă pinguinul”

OBIECTIVE GENERALE:

Verificarea și consolidarea cunoștințelor matematice privind constituirea de mulțimi dupa criteriul


dat, ,așezarea în ordine crescătoare /descrescătoare după mărime,raportarea cifrei la cantitate ,precizarea
cifrelor în șirul numeric ;
Stimularea și dezvoltarea proceselor psihice cognititve și afective :memoria, atenția ,limbajul,
gândirea;
Educarea capacității de a exprima verbal și nonverbal idei, opinii, sentimente proprii.

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE


(preluate din planificarea săptămânală )

1.1 . Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat
2.1. Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia
2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
1.3. Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc în calitate de uditor;
2.5. Demonstrează acceptare și înțelegere față de celelalte persoane din mediul apropiat;
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice ,muzicale și practice ,în conversații și
povestiri creative;

3
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Până la sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:

O1: să formeze mulțimea de animale polare după zona în care trăiesc, pe baza cunoştinţelor acumúlate
anterior ; ( 85%)
O2: să ordoneze în șir crescător și descrescător animalele de la poli dupa marime , respectând indicațiile
educatoarei; (80%)
O3: să realizeze corespondența între numar- cantitate ; (85%)
O4:să identifice corect locul cifrei în șirul numeric 1-7,utilizând numeralul ordinal; (85%)
O5: să confecţioneze pinguinul, respectând indicațiile educatoarei; (85%)
O6: să realizeze scrisori pentru exchimoși, cu ajutorul semnelor grafice; (90%)
O7: să confecționeze felicitări pentru prietenii pinguinului cu ajutorul materialelor puse la dispoziție;
(95%)
O8:să construiască igluri, din cuburi de zahar pentru prietenii pinguinului; (95%)
O9:să respecte regulile jocurilor propuse de către educatoare; (95%)

Sarcina didactica:
Fiecare echipă va răspunde corect la sarcinile de pe spatele fiecarui ghețar.

Regulile de joc:
Copiii vor fi împărţiţi în două echipe (echipa pinguinilor şi echipa ursilor polari) . Fiecare echipă
ajută pinguinul să ajungă cât mai repede la căsuța lui la Polul Nord.Pentru a-l ajuta să ajungă
acasă ,echipele trebuie să treacă peste obstacolele sub forma unor sarcini.Dacă rezolvă corect sarcina
care se află pe ghețari ,trec la următoarea încercare,dacă nu pinguinul rămane pe loc până rezolvă
sarcina.Caştigă eghipa care răspunde la cele mai multe întrebări.

Elemente de joc:
- Aplauze, ȋnchiderea si deschiderea ochilor, mânuirea materialelor;

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee didactice:

- conversaţia, explicaţia, jocul didactic, demonstraţia, , exerciţiul, problematizarea


Mijloace didactice:

4
- surpriza, macheta reprezentând cele doua poluri, personaje din polistiren, pești, jetoane cu animale,
hartie albă, creion, cuburi de zahar, pensula,acuarela,lipici ,creion,, hârtie colorată

Forme de organizare a activității:

- frontal, individual , pe grupe

SISTEM STRATEGII DE EVALUARE

1.Forme de evaluare: evaluare formativă;

2.Metode şi tehnici de evaluare: - observare continuă

-chestionare orală

- verificarea produselor activităţii.

3.Instrumente de evaluare: - aprecieri verbale (globale şi individuale)

- fişa de lucru

DURATA: 3 ore

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru educația timpurie-2019

,, Copiii învață mai bine atunci când sunt într-un climat socio-afectiv sigur ,când relaționează plăcut cu
părinții ,cu educatorii și cu ceilalți din jurul lor,,.

John Bennet, UNESCO, 2004

5
SCENARIUL ZILEI
Copiii vor intra în sala de grupă şi se vor aşeza pe scăunele aranjate în formă de semicerc, pentru
desfăşurarea,, Întâlnirii de dimineaţă,, astfel încât, fiecare copil să aibă contact vizual cu toţi ceilalţi
copii ai grupei. .
Activitate va debuta cu Întâlnirea de dimineaţă “Ce mi-a povestit un pinguin ?,,
Salutul se va realiza dupa formula: “Bună dimineaţa, ..”, fiecare copil salutându-şi vecinul aflat
în stânga sa, prin întoarcerea capului spre acesta.
Prezenţa o va realiza educatoarea, fiecare copil spune “prezent” când îşi aude numele, iar cei
absenţi vor fi remarcaţi tot de către copii.
Urmează Calendarul Naturii în cadrul căruia copiii vor stabili: ziua săptămânii, data, luna,
anul, anotimpul, vremea.
Urmează Momentul de poveste ȋn cadrul căreia vor asculta povestea “”.
Noutatea zilei va consta ȋn prezentarea musafirului şi a activităților care urmează să se
desfăşoare pe parcursul zilei .
Prietenul noastru pinguin a venit în vizită la noi şi este foarte trist deoarece zilele trecute el se
juca pe afară cu prietenii lui , iar la un moment s-a îndepartat foarte tare de casa lui ... şi nu a mai găsit
drumul spre casă. El este foarte trist si îi este foarte dor de familia lui ,de mama,de tata si de toți
prietenii.M-am gândit că poate vreți să-l ajutăm noi.Vreți să-l ajutăm?Ca să-l putem ajuta sa se întoarcă
acasă trebuie să trecem nişte obstacole si să demonstrăm câte lucruri frumoase am învățat .
Urmează activitătile pe domeniile experienţiale: DŞ-Să-l ajutăm pe pinguin? - joc didactic
matematic şi DOS: Prietenii pinguinului- activitate practică.
Voi prezenta copiilor macheta cu drumul spre casa pinguinului unde vom găsi câteva sarcini pe
care trebuie să le rezolvăm pentru a putea ajunge la casa acestuia. Se va intrerupe activitatea în
momentul în care pinguinul mai are foarte puțin până să ajungă acasă.Vom continua cu activitatea din
domeniul om si societate unde vom avea de confectionat ,,Prietenii pinguinului,,care-l așteapta cu mare
drag si într-un număr foarte mare . Vom relua jocul didactic şi vom merge mai departe până ajungem la
căsuţă. Apoi, vom scrie scrisori pentru eschimosi, vom confectiona felicitări pentru animalele de la Polul
Nord şi vom construi igluri pentru prietenii acestuia.
Se desfaşoară activitătile pe arii de stimulare :
La sectorul Artă, copiii vor confecționa felicitări pentru animalele de la Polul Nord.

6
La sectorul Bibliotecă, copiii vor realiza scrisori pentru eschimoși.
La sectorul “Construcţii” ,copiii vor construi igluri pentru prietenii pinguinului, din cuburi de
zahăr.
Pe tot parcursul desfăşurării activităţii pe grupuri mici, copiii vor fi încurajaţi şi sprijiniţi în vederea
realizării sarcinilor primite. Voi trece pe la fiecare grupă, dând indicaţii şi oferind ajutor copiilor care au
nevoie.
Ziua se va încheia cu jocul linistitor ”Plimbăm pinguinul” şi jocul de mişcare ” Podul de gheață.”
La final, se face evaluarea zilei, precizându-se progresul realizat de fiecare copil în raport cu el
însuşi.
Voi face aprecieri globale şi individuale asupra activităţii desfăşurate de copii.

7
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategii didactice Sistem Strategii de evaluare

Etapele Du- Ob. Conţinutul metodico-științific Metode şi Metode Instrumen


demersului op. al activităţii Forme de Forme de
rata procedee Mijloace şi tehnici te de
didactic organizare evaluare
didactice didactice de evaluare
a activității
evaluare

3 Voi asigura condiţiile necesare


1) Moment min bunei desfăşurări a activităţii
organizatoric (aerisirea sălii de grupă,
pregătirea materialelor necesare,
aranjarea mobilierului, intrarea
copiilor în grupă.

2) Captarea Activitatea va debuta cu Conversația Frontală Observare


3 Întâlnirea de dimineaţă “Ce curentă
atenţiei
min mai râs si ce mai zarvă lânga
micul pinguin !,, Urmeaza
salutul, prezenţa, calendarul Explicația Calendar
naturii, împartăşirea cu ceilalti. ul naturii

Momentul de poveste «  »
Formarea motivatiei specifice se

8
face prin prezentarea
personajului surpriza –
Pinguinul
Prietenul nostru a venit
în vizită la noi şi este foarte
trist deoarece zilele trecute se Conversația Pinguinu Frontală
juca pe afară cu prietenii lui , iar l,silueta
la un moment dat s-a îndepărata din Formativă
foarte mult de ei. El nu a mai polistiren
găsit drumul spre casă și s-a
pomenit la Polul Nord. M-am
Explicația
gândit că poate vreți să -l
ajutăm noi să ajungă acasă.Ca
să -l putem ajuta, trebuie să
trecem pe la fiecare animal și să
rezolvăm nişte sarcini ca să
demonstrăm câte lucruri Observare
frumoase ştim noi ..sperăm ca la curentă
finalul zilei să reuşim să-i
readucem pinguinului zâmbetul
pe buze.

.
Voi anunţa în termeni
accesibili tema activităţii:Să
3) Anunţarea ajutăm pinguinul! Astăzi vom
temei şi a încerca să ne ajutăm musafirul
prin toate activităţile pe care le
obiectivelor
vom desfăşura.
3 Astfel,vom lucra pe sectoare,va Coversația Frontală
min trebui să rezolvăm cateva
sarcini în cadrul careia ne vom
juca cu cifrele,apoi vom

9
desfăşura o activitate practica.

Reactualizarea cunoştinţelor
la domeniul ştiinţe Frontal
( matematica) se realizează cu
4) Dirijarea 25- ajutorul unor exerciţii pentru
învăţării prin 30 încălzirea minții
abordarea min - Numărăm crescator și Conversația Chestionar Aprecieri
integrată a descrescător e orală verbale
Explicația
conţinuturilor - Ghiciți cifra de pe paletă.
-Bate din palme de atatea ori cat Demonstrația Macheta Formativă
DŞ-joc îți indică cifra
didactic Prezentarea materialului
Se prezintă materialul: macheta
cu traseul pe care –l vom avea
de parcurs și coşuleţul cu
diferite elemente pe care le vom
folosi la activitatea de
O1 matematică.
Explicarea jocului:
Copiii vor fi împarţiţi în două
echipe care vor ajuta pinguinul
să ajungă la familia lui ,la Polul Jetoane
Sud. Pentru a ajuta cu
pinguinul,fiecare echipă va avea animale
O2 de trecut patru obstacole polare
(sarcini)care se vor afla pe
drumul pe care îl va avea de
parcurs fiecare echipă,Aceste
obstacole vor fi sub forma unor
ghețari mici ,așezati lângă
animale.
Pe rând, va veni câte un copil
din fiecare echipă va ridica
ghețarul şi va încerca să

10
rezolve sarcina singur sau
împreună cu echipa.Dacă
rezolvă sarcina,animalul lasă Explicața
echipa să treacă mai
departe ,dacă nu reusesc să
răspundă corect , le mai dă o
O3 sarcina şi lasă echipa să treacă
mai departe.Se procedează în
Jetoane
continuare la fel pană cand sunt
rezolvate toate cele cinci Pe grupe
sarcini,iar pinguinul ajunge în
O5 acasă. Pentru fiecare răspuns Demonstrația Analiza
corect echipa va primi câte un produselor
punct pe panou. La final va
activității
câştiga echipa care are mai
multe puncte. Aprecieri
verbale
25- Executarea jocului de probă:
30 Voi oferi explicaţii suplimentare
min în cazul în care voi constata ca
regulile sau modul de
desfăşurare nu au fost bine
înţelese..
jetoane
Executarea jocului de către
copii: .

Pentru echipa pinguinilor:


Varianta I
Primul ghețar:,,Formează
multimea animalelor de la Polul
Sud,,

VariantaII
04 .Al doilea ghețar:,,Ordonează în
șir crescătoare pinguinii dupa

11
mărime

Varianta III Exercițiul Pesti


Al treilea ghețar:Pescuiește tot
atâția pești cât indică cifra? Aprecieri
verbale
Varianta IV Individual
Al patrulea ghețar:Al câtelea
Chestionar
pinguin a plecat din grup?
e orală

Pentru echipa ursilor polari:

VariantaI Jetoane
Primul ghețar:,,Formează cu
mulțimea cu animalele de la animale
Polul Nord,, de la poli
VariantaII
.Al doilea ghețar:,,Ordonează în
șir descrescătoare urșii polari
dupa mărime
Problematiza
Varianta III
rea Pesti
Al treilea ghețar:Pescuiește tot
atâția pești cât indică cifra?

Varianta IV
Al patrulea ghețar:Al câtelea
pinguin a plecat din grup? exercițiul

06
explicața Observare

12
07 Mai avem puțin și pinguinul curentă
nostru va ajunge acasă.Ca să fie
DOS- și mai fericit atunci când ajunge
activitate la Polul Sud, m-am gandit că
practica(decu 25 08 tare mult și-ar dori ca să-l
pare, lipire si min întâmpine câți mai multi
prieteni.De aceea haideti sa-i explicatia Silutele
îmbinare 25- pinguini-
facem și aceasta surpriză.
30 lor
min Copiii se vor aşeza la măsuţe,
unde vor găsi câteva materiale
pe care trebuie să le identifice Lingura
(lingura,foarfecă,lipici,silueta de plastic
demonstratia
de pinguin,ochișori).
Formativă
Se prezinta modelul realizat
apoi se demonstreaza tehnica de
lucru.
Foarfeca
Priviti cu atentie cum trebuie să
Lipici Aprecieri
lucram:
verbale
-decupati mai întai pinguinul ,
lipiti prima data labuțele ,apoi
O9
ochii,nasul ,caciula,apoi veti
introduce lingura prin partea de Ochisori
sus a pinguinului.

Se fac exercitii de incalzire a


degetelor printr-o poezie:

"Mana lebada o fac ,

Care da mereu din cap,

13
Conversația
Lebedele-n jur privesc,
Fisa de
Mainile eu le rotesc, lucru
Frontal
Mainile nu stau deloc

Si se pregatesc de joc. Explicația


Degetele-mi sunt petale Observare
curenă
Le deschid ca la o floare.

Ploaia cade nencetat

Varful degetelor bat

Si apoi le rasfiram Conversația

Si la un pian cantam"
5) Obţinerea 5m
performanţei
VARIANTA V
Așezați toți atâția pinguini cât
indică cifra din scara numerica.
COMPLICAREA JOCULUI
“ Repară greşeala”
Copiii închid ochii, în timp ce
educatoarea strecoară 2 greşeli,
pe care copiii trebuie să le
identifice şi să le corecteze.

6) Asigurarea

14
retenţiei şi a .
transferului

Trecerea la activităţile pe
centre se face prin
tranziţia,,Dansul pinguinului ”
Copiii vor ocupa locul la
centrul preferat și după ce vor
primi indicațiile
corespunzătoare vor începe
lucrul.Voi supraveghea toate
sectoarele dar ma voi ocupa in
mod special de cei de la sectorul
Biblioteca .

La centrul BIBLIOTECĂ, vor


realiza scrisori pentru
eschimoși, cu ajutorul semnelor
grafice.

La centrul ARTĂ, vor


confecționa felicitări pentru
animalele de la Polul Nord.

La centrul CONSTRUCŢII
vor construi igluri pentru
prietenii pinguinului.

Printr-o altă tranziţie ,, sunt


micul pinguin” se trece la jocul
”Plimbam pinguinul,,. Copiii
sunt organizati in formatie de
cerc. La comanda

15
educatoare,,plimbam
pinguinul ,,copilul care a primit
in mana un pinguin ,îl da cu
grija vecinului sau,fără sa-l
rețina si tot asa pinguinul va fi
dat din mână în mână.La
comanda ,,pinguinul s-a
trezit ,,copilul care îl ține în
mână în acel moment,trebuie să
–l arunce jos pentru că .
Apoi ne vom juca jocul Podul
de gheață.
Se va avea în vedere
respectarea regulilor jocului,
promtitudinea reacțiilor la
7. Evaluarea comenzile date .
activității

Se va face o evaluare asupra


modului de lucru al copiilor și
asupra produselor obținute.Se
va discută despre toate lucrările
și copiii vor face evaluări și
autoevaluarii

8. Încheierea
activității Voi face aprecieri globale şi Recompen
individuale asupra activităţii -se
desfăşurate de copii.
Copiii vor primi recompense.

16
.

Recompen
se

17
18
19
20
3

21
22
Aprecieri
verbale

Aprecieri
verbale

23

S-ar putea să vă placă și