Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

DATA: 03.12.2018
EDUCATOR:
GRĂDINIȚA:
GRUPA:
TEMA ANUALĂ: ”Ce si cum exprimăm ce simțim?”
SUBTEMA: ”Vine Mos Nicolae”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul - Științe si cunoașterea mediului
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Convorbirea
MIJLOC DE REALIZARE: prezentare imagini și completare fișe
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: ”Ce știm despre Sfântul Nicolae?”
TIPUL DE ACTIVITATE: activitate integrată, de însușire și de consolidare a cunoștințelor
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
- Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere a obiceiurilor şi tradiţiilor specifice poporului român legate de venirea lui Moş
Nicolae;

- Utilizarea comportamentului moral religios (bun, cuminte, ascultător etc.)

- Folosirea tehnicii de lucru aleasă pentru îndeplinirea obiectivelor propuse

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvinte noi din text;
O2: să enumere comportamentele pozitive necesare pentru a primi cadouri de la Moş Nicolae (cuminte, ascultator, bun etc.);
O3: să se exprime în propoziţii simple şi dezvoltate corect construite gramatical;
O4: să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice;
O5: să-şi consolideze deprinderea de a lipi corect gemulețele și ușile pe casa Sfântului Nicolae ;
O6: să respecte etapele de lucru pentru realizarea cu succes a temei ;
O7: să acţioneze rapid la alegerea sectorului;
O8: să participe la realizarea unei expoziţii din lucrările finalizate la nivelul grupei;
O9: să se implice in activitate;
O10:să coopereze în cadrul grupului;

SARCINA DIDACTICĂ:
ALA: 1. Artă – fişe de lucru: a. „Desenează ceea ce ai dori să-ţi aducă Moş Nicolae în ghetuţe”;

b. „Colorează chipul Sfântului Nicolae”;

c. „Lipește pe casuță, geamurile și ușa casei Sfântului Nicolae”;

ADE: 1. DLC – lectura educatoarei: „Legenda lui Moş Nicolae”;

ADP: Întâlnirea de dimineată: „Vine Moş Nicolae”

Discuţia de dimineaţă: salutul, prezenţa copiilor, calendarul naturii, igiena personală

Tranziţie: recitări de poezii, cântece şi joc (dans) pentru Moş Nicolae


STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode și procedee: explicația, conversația, lectura, și exercițiul.
 Material didactic: fișe de lucru, icoane, creioane colorate,creion negru, stimulente.
 Forme de organizare: frontală, și pe micro – grupuri.
 Durata: 30-35 minute
 Resurse umane: 33 copii
 Resurse bibliografice:
Programa activităţilor instructiv-educative – preşcolari,

Lespezanu Monica, Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar, Ed. Omfal Esential, 2007,

Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive de grup, Ed. Arves, 2009,

Elena Fulger, Motivația învățării la elevii de vârstă scolară mică, cu intelect normal și cu handicap de intelect, Ed.
Bibliotheca, 2011.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Etapele Ob. Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


crt. op. Metode și Material Forme de
activității
procedee didactic organizare
1. Organizarea - aerisirea sălii de grupă; Conversaţia
activității - așezarea scăunelelor în semicerc;
- pregătirea materialelor necesare
desfășurării activității;
- intrarea ordonată a copiilor în sala
de grupă și așezarea la locurile
lor.
2. Captarea Sună telefonul! Dialog Frontal
- Cine ne caută?
atenției educatoare –
- Să răspund copii?
- Da! copii si
- Alo! Alo! Da, Grădinița Boian.
educatoare –
- Cu cine vorbesc?
- Bună ziua! Da, doamna educatoare. Moș Nicolae
-Astăzi avem musafiri, dar vă rog să
veniţi, copiii sunt cuminţi, ascultători,
învaţă bine, desenează, lucrează
frumos.
-Când veniti? Marți, pe 5 decembrie
noaptea acasa la copii?
-Da, și la gradinițe ajung mai târziu cu
două zile, ca sunt bătrân și drumul
este lung și obosesc repede.
-Bine, Moş Nicolae, le transmit
copiilor. Noi te aşteptăm cu
nerăbdare.
-La revedere! Conversația
Vine Moş Nicolae!, dar mai întâi
merge la copiii sărmani, săraci, care
nu au mama, care nu au tată..., apoi
merge la fiecare copil acasă, și apoi
vine la gradiniță.

3. Anunțarea Astazi am sa va citesc o poveste foarte Conversația Frontal


frumoasa, numită „Legenda lui Moş
temei și a Nicolae”. Voi repeta titlul cu 2-3 copii
obiectivelor pentru fixare.
Trebuie să ascultaţi cu mare atenţie
această poveste ca să o spuneţi şi voi Conversația
părinţilor şi bunicilor voştri.

4. Dirijarea Voi lectura povestea clar, accesibil şi Lectura Papirus cu


expresiv pentru a putea trezi emoţii şi
învățării O1 textul
pentru a asigura motivaţia învăţării.
Expresivitatea expunerii o voi realiza Legenda lui Frontal
prin modelarea vocii, schimbarea
ritmului vorbirii pe parcursul Moș Nicolae
expunerii, pauze logice, accentuări şi
scăderi ale intensităţii vocii, repetiţii,
mimică şi gestică.
Cu ajutorul întrebărilor, copiii vor
expune conţinutul povestirii conform
O2 planului principal de idei, redat prin Explicația Recunoașterea
cele trei imagini cu Moş Nicolae. Se
imaginilor
va insista pe mesajul educativ al
poveştii. prezentate
Moş Nicolae oferind daruri unor copii
Problema –
– simbolul generozității.
Moş Nicolae cu o barbă mare albă – tizarea
simbolul aducerii fulgilor de nea.
Sfântul Nicolae în icoană, așa cum îl
putem recunoaște când îl vedem în
biserică.

Apoi, copiii vor realiza o activitate


practica:
O9
Fiecare copil va extrage dintr-un
Explicația
săculeț câte un element (imagine)
- Omuleț de zăpadă;
O7 - Fulg de nea; Demonstrația
- Norişor de zăpadă.
După ce au extras fiecare imaginea,
vor merge la măsuţa cu simbolul ales,
realizând astfel împărţirea pe micro-
O4 grupuri.
O5 Grupa omuleților de zăpadă va Micro - Capacitatea de
desena pe fișă ( pe scrisoarea care va
O6 fi trimisă Moșului) ceea ce ar dori să-i grupuri a înțelege și a
O9 aducă Moş Nicolae , efectua
Grupa norişorilor de zăpadă va lipi
O10 sarcinile date
gemulețele și ușile pe căsuța Sfântului
Nicolae,
Grupa fulgilor de nea va colora
chipul Sfântului Nicolae.
Se realizează încălzirea muşchilor
mici ai mâinii prin diverse exerciţii
(mişcăm degeţelele, cântăm la pian, Expoziția
frecăm mâinile, batem din palme)
Se urează spor la lucru.
După finalizare, copiii îşi aşează
lucrările pentru expoziţie în faţa
O8 Conversația
clasei.
Este reamintit titlul legendei, mesajul Problema -
educativ:
- Cum se numeşte povestea tizarea
pe care aţi ascultat-o
astăzi?
- Ce am învăţat noi din
această poveste?
- Când vine Moş Nicolae la
noi?
Se face fixarea la fiecare sector. Frontal
- Pe ce vine Moş Nicolae?
- Ce ne aduce Moş Nicolae?
Toţi copiii se adună în faţa clasei şi
dansează pentru Moş Nicolae.
5. Încheierea Se fac aprecieri cu privire la modul în Conversația Frontal Capacitatea de
activităţii care au lucrat şi s-au comportat copiii a răspunde
în timpul activităţii. corect la
întrebări

S-ar putea să vă placă și