Sunteți pe pagina 1din 10

Grdinia cu Program Normal Rducneni, jud.

Iai

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Data: 29-11-2012 Nivel: II grupa mare Educatoare: Duca Valeria Tema de studiu: Cum a fost, este i va fi pe Pmnt Subiectul: Suflet de copil n prag de srbtoare Subtema: Obiceiuri strbune Mo Nicolae i copiii Forma de organizare: activitate integrat Tipul de activitate: consolidare i nsuire de cunotine

PROGRAMUL ZILEI

ALA: 1. Art fie de lucru: Deseneaz ceea ce ai dori s-i aduc Mo Nicolae n ghetue; 2. Joc de construcie: Casa lui Mo Nicolae ADE: 1. DLC lectura educatoarei: Legenda lui Mo Nicolae; 2. DOS activitate practic: Ghetua lui Mo Nicolae ADP: ntlnirea de dimineat: Vine Mo Nicolae Discuia de diminea: salutul, prezena copiilor, calendarul naturii, igiena personal Tranziie: recitri de poezii, cntece i joc (dans) pentru Mo Nicolae

Scopul activitii: Dezvoltarea capacitii de cunoatere a obiceiurilor i tradiiilor specifice poporului romn legate de venirea lui Mo Nicolae; Utilizarea comportamentului moral religios (bun, cuminte, asculttor etc.) Folosirea tehnicii de lucru aleas pentru ndeplinirea obiectivelor propuse

Locul de desfurare: n sala de grup

ALA 1. Sectorul - Art Tema: fie de lucru Deseneaz n ghetu ceea ce ai dori s-i aduc Mo Nicolae Obiective operaionale: O1: s deseneze cu creionul ceea ce doresc s le aduc Mo Nicolae; O2: s coloreze ghetua i cadourile desenate cu culori adecvate; O3: s utilizeze corect instrumentele de scris. Strategii didactice: explicaia, conversaia, munca independent Material didactic: fie de lucru, creion negru de scris, creioane colorate, carioci Forma de organizare: individual 2. Sectorul - Construcii Tema: Casa ui Mo Nicolae Obiective operaionale: O1: s selecteze materiale n vederea realizrii temei; O2: s asambleze corespunztor materiale n plan orizontal i vertical; O3: s respecte tehnica de lucru aleas, plasnd piesele de construcie pentru a reda modele din realitate. Strategii didactice: explicaia, conversaia, munca independent Material didactic: piese de construcie (trei tipuri de joc cu piese diferite) Forma de oraganizare: pe micro-grupuri sau individual

ADE 1. DLC lectura educatoare: Legenda lui Mo Nicolae 2. DOS activitate practic: Ghetua lui Mo Nicolae lipire, nuruire, legarea i ndoirea iretului

Obiective operaionale: Cognitiv-formative O1: s-i mbogeasc vocabularul cu cuvinte noi din text; O2: s enumere comportamentele pozitive necesare pentru a primi cadouri de la Mo Nicolae (cuminte, ascultator, bun etc.); O3: s se exprime n propoziii simple i dezvoltate corect construite gramatical; O4: s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice; O5: s-i consolideze deprinderea de a lipi, de a nurui, de a lega i innoda ireturile de la ghetu; O6: s respecte etapele de lucru pentru realizarea cu succes a temei. Psiho-motorii O1: s acioneze rapid la alegerea sectorului; O2: s respecte poziia corect a corpului pe tot parcursul activitii; O3: s participe la realizarea unei expoziii din lucrrile finalizate la nivelul grupei. Afective O1: s se implice in activitate; O2: s coopereze n cadrul grupului; O3: s fie capabil s triasc emoii n funcie de coninutul prezentat. Strategii didactice: Metode i procedee: conversaia, lectura, explicaia, exerciiul, demonstraia, observarea Material didactic: Educatoare: panouri, lectura legendei lui Mo Nicolae, dou imagini cu Mo Nicolae clare pe cal alb i o imagine Mo Nicolae cu o barb mare alb simbolul fulgilor de nea; Copii: piese de construcii - diferite jocuri, fie de lucru, creieone, culori, lipici, nur, ghetue decupate din carton, hrtie pentru mototolire de introdus n ghetute.

Forma de organizare: frontal i pe micro-grupuri Durata: 40-50 minute Bibliografie: Programa activitilor instructiv-educative precolari; Tradiional i modern n nvmntul precolar, Ed. Omfal Esential 2007; Metode interactive de grup, Ed. Arves 2009

Desfurarea activitii Etapele activitii 1. Moment organizatoric Coninutul tiinific Se asigur condiiile necesare pentru buna desfurare a activitii (aerisirea slii de grup, aranjarea mobilierului pentru activitate, pregatirea materialelor necesare desfurrii activitii), introducerea organizat a copiilor n sala de grup. Sun telefonul! - Cine poate s ne deranjeze acuma? - S rspund copii? - Da! - Alo! Alo! Da, GPN. Rducneni. - Cu cine vorbesc? - Bun ziua! Da, doamna educatoare de la grupa mare. Astzi avem musafiri, dar v rog s venii, copiii sunt cumini, asculttori, nva bine, deseneaz, lucreaz frumos. Cnd veniti? Joi pe 5 decembrie noaptea acasa la copii? Bine, Mo Nicolae, le transmit copiilor. Noi te ateptm s vii i la grdini. La revedere! Te ateptm! Vine Mo Nicolae!, dar mai nti merge la copiii srmani, sraci, care nu au mama, care nu au tat... Astazi am sa va citesc o poveste foarte frumoasa, numitLegenda lui Mo Nicolae. Voi repeta titlul cu 2-3 copii pentru fixare. Trebuie s ascultai cu mare atenie aceast poveste ca s o spunei i voi prinilor i bunicilor votri. Voi lectura povestea clar, accesibil i expresiv pentru a putea trezi emoii i pentru a asigura motivaia nvrii. Expresivitatea expunerii o voi realiza prin modelarea vocii, schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, pauze logice, accenturi i scderi ale intensitii vocii, repetiii, mimic i gestic. Cu ajutorul ntrebrilor, copiii vor expune coninutul povestirii conform planului principal de idei, redat prin cele dou imagini cu Mo Nicolae. Se va insista pe mesajul Strategii didactice Evaluare

conversaia surpriz dialog (educatoare Mo Nicolae)

aprecierea verbal curent

2. Captarea ateniei

Mesajul zilei

3. Anunarea temei

conversaia conversaia

4.Desfurarea activitii

lectura textului

chestionarea oral problematizarea

educativ al povetii. Mo Nicolae clare pe un cal alb simbolul puritii. Mo Nicolae cu o barb mare simbolul aducerii fulgilor de nea. Cntec: tii la noapte cine vine? Tranziia Alegerea sectoarelor

observarea celor dou imagini

intoneaz cntecul

Fiecare copil va extrage dintr-un plic cte un element (imagine) - Stelute de ghea; - Fulg de nea; - Noriori de zpad. Dup ce au extras fiecare imaginea, vor merge la mesua cu simbolul ales, realiznd astfel mprirea pe microgrupuri. Grupa steluelorde ghea va realiza Casa lui Mo Nicolae (cum i-o imagineaz fiecare copil). explicaia Grupa noriorilorde zpad va desena pe demonstraia fie (n ghetue) ce dorete s i aduc Mo Nicolae. Grupa fulgilor de nea va lipi, nurui, lega i nnoda iretul la ghetua lui Mo Nicolae. Se realizeaz nclzirea muchilor mici ai minii prin diverse exerciii (micm degeelele, cntm la pian, frecm minile, batem din palme) Se ureaz spor la lucru. Dup finalizare, copiii i aeaz lucrrile pentru expoziie n faa clasei. expoziia

toi copiii execut sarcinile primite

aprecieri

5. Feed-back

Este reamintit titlul legendei, mesajul educativ: - Cum se numete povestea pe care ai ascultat-o astzi? - Ce am nvat noi din aceast poveste? - Cnd vine Mo Nicolae la noi? Se face fixarea la fiecare sector. - Pe ce vine Mo Nicolae? - Ce ne aduce Mo Nicolae? Toi copiii se adun n faa clasei i recit poezii, cnt i danseaz pentru Mo Nicolae. Educatoarea face aprecieri asupra felului cum au lucrat i s-au comportat copiii n timpul activitii.

explozia stelara conversaia problematizarea chestionarea oral

6. ncheierea activitii

aprecieri verbale, stimulente

Legenda lui Mo Nicolae

Nicolae provenea dintr-o familie instarita, iar la moartea ambilor parinti a mostenit intreaga avere, pe care a folosit-o pentru a-i ajuta pe oamenii nevoiasi. In noaptea de 5 spre 6 decembrie, se spune ca Mos Nicolae vine la geamuri si vede copiii care dorm si sunt cumini, lasandu-le in ghetute, dulciuri si diverse cadouri. Tot el este acela care-i pedepseste pe cei lenesi si neascultatori lasandu-le o nuielusa.

Spre deosebire de Mos Craciun, Mos Nicolae nu se arata niciodata. De altfel, povestea darurilor imparite pe furis in aceasta noapte incepe din vechime. Legenda spune ca trei surori, fete sarmane, nu se puteau casatori datorita situatie financiare dificile si de aceea tatal lor vroia sa le vanda.

Se spune ca atunci cand fata cea mare a ajuns la vremea maritisului, Nicolae, care era episcop, a lasat noaptea, la usa casei lor, un saculet cu aur. Situatia s-a repetat si in cazul surorii mijlocii, astfel ca, atunci cand i-a venit vremea si fetei mici, tatal s-a hotarat ca in noaptea dinaintea nuntii sa stea de paza si l-a vazut pe Sfantul Nicolae cum a urcat pe acoperisul casei si a aruncat pe horn un saculet care a cazut intr-o soseta ce era pusa la uscat.

De aici a aparut obiceiul asezarii sosetutelor sau a ghetutelor in noaptea de Mos Nicolae.Cardinalul l-a rugat pe nobil sa pastreze secretul, insa acesta nu a facut-o si de atunci fiecare sarac care primea ceva, ii multumea lui Nicolae.

Cei trei saculeti de aur facuti cadou fetelor au devenit simbolul Sfantului Nicolae, sub forma a trei bile de aur.

Deseneaz ceea ce ai dori s-i aduc Mo Nicolae

S-ar putea să vă placă și