Sunteți pe pagina 1din 17

,, Iubii povetile

copii,
Ele ne nva
Cum s ne purtm
n via!

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA DE NVMNT:
EDUCATOARE: Raileanu Agafia
GRUPA: Mijlocie ,, Strugura
TEMA SPTMNII: n lumea povetilor
TEMA ZILEI: Tristua cu poveti
MESAJUL ZILEI: ,, Iubii povetile copii,
Ele ne nva
Cum s ne purtm n via!
TIPUL ACTIVITII: verificare i consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi;
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat
ADP + ALA + ADE (DLC- Educarea limbajului) + ALA(AR)
MIJLOC DE REALIZARE: jocuri i activiti didactice alese/ joc didactic/
dramatizare/ dans tematic
SCOPUL ACTIVITII:
Consolidarea i verificarea cunotinelor despre povetile cunoscute;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
ADE:
DLC- Educarea limbajului
S selecteze siluetele personajelor conform sarcinii formulate de educatoare;
S plaseze silueta la povestea potrivit;
S stabileasc valoarea de adevr a unei propoziii;
S recunoasc personajul dup descrierea fcut de educatoare;

ALA:
1) Activiti pe centre de interes:
Art:
S coloreze n contur imagini cu personaje din poveti;
S lipeasc imaginile colorate pentru realizarea afiului;
Joc de mas:
S aleag numai piesele corespunztoare povetilor precizate;
S reconstituie din cuburi ilustrate numai scenele din
povetile precizate ;

Bibliotec:
S citeasc imagini din poveti;
S ordoneze imaginile date, respectnd
succesiunea logic a evenimentelor din poveste;
Joc de rol:
S reproduc scene din povetile nvate;
2) Activiti recreative:
Joc distractiv:
S execute micri ritmice specifice dansului;( valorificarea povetii ,,Povestea
celor apte rae)
S prezinte mesajul educativ al povetii ,,Coliba iepuraului
S interpreteze rolurile versificate, respectnd intonaia, pauzele i ritmul
versurilor;(valorificarea povetii ,,Turtia)
S prezinte mesajul educativ al povetii ,,Iedul cu trei capre;
Dans tematic:
S execute micri ritmice specifice dansului;
S coordoneze micrile cu muzica.
3

STRATEGII DIDACTICE :
a)metode i procedee: expunerea, demonstraia, conversaia, explicaia, exerciiul,
lucrul pe grupe, jocul de rol, jocul, problematizarea, ,,Bingo, ,,Blazonul, ,,Venii,
povestii, aplaudai!, ,,Eticheta martor; elemente de joc: surpriza, ghicirea,
mnuirea materialelor, nchiderea i deschiderea ochilor, aplauze, micarea.
b)material didactic:
ntlnirea de diminea: panoul ,,Astzi sunt prezent, albinue cu fotografia
copilului, calendarul naturii, jetoane cu zilele sptmnii, starea vremii, data.
Art: imagini din poveti, coal flip-chart, ceracolor, lipici;
Joc de mas: puzzle cu imagini din poveti, cuburi scene din poveti;
Bibliotec: imagini din poveti;
Joc de rol: costume de lup, Scufia roie, bunicua
Educarea limbajului: 3 tablouri cu imagini din povetile Capra cu trei iezi,
Scufia Roie, Ursul pclit de vulpe, siluete cu personaje ce aparin povetilor,
pioneze colorate, ghicitori, baghet, ecusoane cu personaje din poveti, brri colorate
( 3 culori).
Activitate recreativ: costume specifice rolurilor interpretate, CD, calculator,
csu, decor adecvat pentru dramatizarea povetilor.
c)forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
RESURSE:
umane: educatoarea i grupa de copiii;
temporale : o zi

SCENARIUL ZILEI

NTLNIREA DE DIMINEA:
I. SALUTUL

La sosirea n sala de grup i ntorc ,,albinua la panoul ,,Astzi sunt prezent i prin
metoda ,,mna oarb extrag un ecuson i i-l pun n piept. Dup servirea micului dejun i
reunesc spunnd:
Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
n cerc s ne adunm
Cu toi s ne salutm.
Cntm mpreun ,, Bun dimineaa:
Ursuleii s-au trezit, bun dimineaa!
Iepuraii s-au trezit, bun dimineaa!
oriceii s-au trezit, bun dimineaa!
i copiii s-au trezit, bun dimineaa!
Ritmul de nviorare
I-a cuprins pe fiecare,
Dup ce i-au fcut patul
A urmat apoi splatul,
In urechi, pe subiori,
Pe ochi i pe diniori.
Bine e s fii curat,
ngrijit i pieptnat. apoi ne salutm:
,, Bun dimineaa albinuelor
M bucur c ne rentlnim
A-nceput o nou zi
Bun dimineaa copii!
5

PREZENA:
,, Dup ce ne-am adunat
i frumos ne-am salutat
Colegii ne-am ntlnit,
Cine oare n-a venit?
(Se verific copiii abseni).
CALENDARUL NATURII:

Se lucreaz pe panou:
n ce anotimp suntem ?
Ce zi a sptmnii este astzi?
Ce zi a fost ieri?
Ce zi va fi mine?
Cum este vremea ?
II. MPRTIREA CU CEILALI/ ACTIVITATEA DE GRUP:
Joc : ,,Dac ai fi un personaj din poveste cine ai dori s fii? (Copiii denumesc
personajul ndrgit btnd palma cu educatoarea). Mai nchidem o dat ochiorii
(Educatoarea se dezbrac repede de pelerin) i cnd i deschid...o vd pe Zna Povetilor
care rostete:
Vai copii, ce s-a-ntmplat,
Zna Znelor m-a transformat!
n strai nou m-a mbrcat
Numele de Zna Povetilor mi-a dat
Bagheta i tristua fermecat mi-a ncredinat
i o dorin s-i ndeplinim ea m-a rugat:
Vrea s mergei la grupa mic s fii actori pentru o zi, pentru a-i nva i pe
copiii mai mici s iubeasc povetile pentru c:

III. NOUTI/EVENIMENTE/TIREA ZILEI:


Mesajul zilei : ,, Iubii povetile copii,
Ele ne nva
Cum s ne purtm n via!
Ea mi-a spus c n tristu vom gsi indicaii pentru a rezolva mai multe sarcini prin
care s dovedim c-i putem ndeplini dorina- de a merge la grupa mic s fii actori
pentru o zi. S vedem- se extrage din tristu biletul cu obiectivele zilei. Oare ce sarcini
avem de rezolvat? Zna Znelor dorete s: ordonm imagini din poveti, s ne reamintim
personajele din povetile nvate i s i dansm puin pentru a-i putea nveseli pe
spectatori.
Dac toate sarcinile pentru a-i ndeplini dorina le vom rezolva
La sfrit multe surprize ne vor atepta.!
Se solicit acordul copiilor. Toi actorii nainte de premier fac o repetiie general cu
civa spectatori. Iat ce v propun: Vom face i noi o repetiie. Musafirii vor fi
spectatorii. Le vom da i lor o misiune- dac vom rezolva corect o sarcin ne vor rsplti
cu cte un ,,Zmbrici, aa vom ti c suntem aproape de a-i ndeplini dorina Znei .
RUTINE : mi atept rndul- deprinderea de a anuna prin ridicarea minii cnd
solicit un anumit lucru;
Tranziie: ,,Bat din palme- joc cu text i cnt
Se trece la activitatea pe sectoare. Se prezint sarcinile la fiecare sector. Copiii vor
lucra independent sau pe grupe. Copiii vor citi imagini din povesti, le vor ordona conform
desfurrii aciunii, vor realiza puzzle, vor colora imagini din poveti, le vor lipi pentru a
realiza un afi, vor reconstitui drumul Scufiei Roii la bunica i vor reproduce scene din
povestea ,,Capra cu trei iezi. Prin metoda ,,Venii, povestii, aplaudai! se realizeaz
evaluarea activitilor pe centre.
Tranziie:

,,Trei iezi cucuiei....(cntec)

DLC- Educarea limbajului: Copiii vor juca jocul ,,Ghici, ghici unde vor trebui s
numeasc povestea din care face parte tabloul, s recunoasc personajele din poveti dup
siluete, s plaseze silueta la povestea corect i s se grupeze n funcie de insemnul primit.
Tranziie: ( recitare ritmic):
,, Unu-doi, unu-doi
Mergem toi n pas vioi.
7

n costume s ne-mbrcm
De dans s ne apucm.
,,Cntecul Turtiei
Joc distractiv: ,,Trenul personajelor din poveti. Copiii vor executa micri ritmice
specifice dansului (valorificarea povetii ,,Povestea celor apte rae), vor prezenta mesajul
educativ al povetilor ,,Coliba iepuraului i ,,Iedul cu trei capre i vor interpreta roluri
versificate, respectnd intonaia, pauzele i ritmul versurilor (valorificarea povetii
,,Turtia).
La sfritul zilei se fac aprecieri generale asupra desfurrii activitii
concluzionnd: Zna este foarte mulumit. I-am demonstrat prin repetiia de astzi c-i
putem ndeplini dorina. Putem merge deci la grupa mic s fim actori pentru o zi i s-i
ndemnm i pe cei mici:
,, Iubii povetile copii,
Ele ne nva
Cum s ne purtm n via!

EVENIMENTUL
DIDACTIC

CONINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV

0.

1.

1. Moment
organizatoric

Se pregtete sala de grup i materialul necesar pentru


buna desfurare a activitii.

2.Captarea
ateniei

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Metode i
procedee

Mijloace de
nvmnt

Forma de
organizare

2.

3.

4.

Vai copii, ce s-a-ntmplat,/ Zna Znelor m-a


transformat!

Recitare
ritmic

Baghet

n strai nou m-a mbrcat/ Numele de Zna Povetilor


mi-a dat/ /Bagheta i tristua fermecat mi-a
ncredinat i o dorin s-i ndeplinim ea m-a rugat:

surpriza

5.

Educatoarea recit:

Tristu
Costumaia
Znei

- Vrea s mergei la grupa mic s fii actori pentru o zi,


pentru a-i nva i pe copiii mai mici s iubeasc
povetile pentru c:
Se citete mesajul zilei:
,, Iubii povetile copii,
Ele ne nva
Cum s ne purtm n via!
Se solicit acordul copiilor. Bagheta fermecat se
aprinde.
TRANZIIE: ,,Bat din palme- joc cu text i cnt

Baner
cu
mesajul zilei

Frontal

Stimularea
interesului
pentru
activitate

3. Reactualizarea
cunotinelor

Copiii se ndreapt ctre cele 5 centre deschise. Dup Explicaia


intuirea materialelor se formeaz grupele de lucru:
Art: - selecteaz imagini pentru tema propus;

Tehnica
-coloreaz n contur imaginile date pentru Blazonului
realizarea temei;
Exerciiul
- ntind pasta de lipit pe spatele imaginii colorate;

Imagini cu
personaje din
poveti

Pe grupe
Individual

cooperare cu
ceilali copii
pentru a
finaliza
lucrarea.

Coal A3

- lipesc imaginea pe suprafaa dat.

Lipici

- concep un afi din imaginile colorate

Ceracolor

Aprecierea
modului de

Bibliotec: - citesc imagini din povetile planificate;

Lucrul
pe
-ordoneaz imaginile date, respectnd grupe
Imagini din
succesiunea evenimentelor;
cele trei
Exerciiul
poveti
Nisip i ap: - umezesc, modeleaz i aeaz elemente
decorative specifice povetii ,, Scufia Roie;
Mas Nisip
ap
Forme
Siluete
personaje

Joc de mas: - reconstituie imagini din piesele date;


-

reconstituie scene din poveti din cuburi ilustrate;

Exerciiul

Pe grupe

Pe grupe

Aprecierea
respectrii
sarcinii date

Individual
Aprecierea
modului
de
cooperare cu
ceilali copii
pentru
a
finaliza
lucrarea.

Puzzle
Cuburi
imagini din
poveti

Joc de rol: - povestesc, redau, reproduc scene din Joc de rol


Exerciiul
poveti;

Aprecierea
rezolvrii
corecte
a
sarcinilor date;

Pe grupe
Costume
specifice

Aprecierea
rezolvrii
11

Fiecare grup prezint rezultatele activitii desfurate.

,,Venii,
povestii
aplaudai

rolurilor
Pe grupe

Aprecierea
rezultatului
activitii de
grup.

Conversaia
TRANZIIE: ,,Trei iezi cucuiei....(cntec)
4. Anunarea
temei i a
obiectivelor
activitii

Se propune desfurarea jocului ,,Ghici, ghici. Copiii:

expunerea

corecte
a
sarcinilor date;

baner

Frontal

Baghet

Frontal

- recunosc personajele din poveti dup siluete,


- numesc povestea din care fac parte aceste personaje,

Stimularea
interesului
pentru
activitate

- recunosc personajele dup descrierea fcut de explicaia


educatoare,
- stabilesc valoarea de adevr a unei propoziii.

5. Dirijarea
nvrii

a) Explicarea regulilor de joc:


- gruparea se face n funcie de insemnul primit;

explicaia

- rspunsul la ghicitori se d prin ridicarea n picioare i


rostirea unei onomatopee sau a unei replici specifice
personajului;

Tristu
Siluete cu
personaje

- deplasarea de la un punct la altul al grupei se face doar


la semnalul educatoarei;
- rspunsurile corecte sunt apreciate cu ,,Zmbrici.

demonstraia

b) Jocul de prob:
Se aeaz pe covor cele trei tablouri specifice
,,Eticheta
povetilor ,,Scufia Roie, ,,Capra cu trei iezi, ,,Ursul
martor
pclit de vulpe. Se formeaz grupele de lucru dup

Tablouri
specifice
povetilor:
,,Scufia
Roie,
,,Capra cu trei
iezi, ,,Ursul
pclit de
vulpe

Frontal

Aprecierea
rezolvrii
corecte

a
12

insemnul primit.(brri- 3culori). Copiii selecteaz doar


personajele care fac parte din poveste i le amplaseaz pe
tablou.

,,Zmbrici.

c) Desfurarea jocului

Siluete cu
personaje

Varianta I

sarcinilor date;

,,Suprici

,,Eticheta
martor

Copiii denumesc povestea din care face parte tabloul,


aleg i aeaz numai personajele din poveste
Varianta II
Zna Povetilor spune cte o ghicitoare pentru fiecare
personaj din cele trei poveti. Copiii recunosc n
rspunsul la ghicitoare personajul de pe ecuson i se
ridic n picioare rostind numele personajului;

Tablouri
specifice
povetilor:
,,Scufia
Roie,
,,Capra cu trei
iezi, ,,Ursul
pclit de
vulpe

,,Ateni de vei fi

Pe grupe

Aprecierea
rspunsurilor
date.
Frontal

Pe ecuson de vei privi


Personajul vei ghici,
i-n picioare vei sri!

Exerciiul

El e cel ce-a ascultat / i-n cuptor s-a furiat/ Iar cnd


mama a venit/ Iute-n brae i-a srit./ Ghici, ghici cine
este? (Ied mic)
Pe crare tot mergnd/ A-ntlnit lupul flmnd./ De Problematiza
sfatul mamei a uitat/ i greeala a costat!/ Ghici, ghici rea
cine este? (Scufia Roie)
A avut o coad lung,/ Lung, mare i stufoas/ i o mai
avea i astzi/ Dac nu se lcomea/ S prind pete mult
din balt/ Precum vulpea l-a-nvat!/ Ghici, ghici cine
este? (Ursul)

Ecusoane cu
personaje din
povetile:
,,Scufia
Roie,
,,Capra cu trei
iezi, ,,Ursul
pclit de
vulpe

Frontal

Aprecieri

13

E un personaj vestit/ Dintr-o poveste a venit/ i-a


pedepsit fr de veste/ Tot un lup dintr-o poveste!/ Ghici,
ghici cine este? (Vntorul)
Lupul ru m-a pclit./ Creznd c-i nepoata mea/
nuntru l-am poftit/ i pe loc m-a i-nghiit!/ Ghici,
Exerciiul
ghici cine este? (Bunica)
Sub covat s-a bgat/ Iar cnd lupul a strnutat/ Sntate
i-a urat! / Ghici, ghici cine este? (Ied mijlociu)
Povee bune eu i-am dat/ S nu stea cu nimeni la sfat,/ La
bunica repede s-ajung/ C-i bolnav i btrn!/ Ghici,
ghici cine este? (Mama)
De cel mic n-a ascultat/ Dup u s-a ascuns/ i zvorul
el a tras!/ Ghici, ghici cine este? (Ied mare)

verbale;

Ghicitori

Ecusoane cu
personaje din
povetile:
,,Scufia
Roie,
,,Capra cu trei
iezi, ,,Ursul
pclit de
vulpe

Frontal

i pe iezi i pe Scufi/ Imediat i-a nghiit./ Dar i-a venit


de hac cumtra/ i vntorul iscusit!/ Ghici, ghici cine Problematiza
rea
este? (Lup)
Un cntec i-a nvat/ Dar ei nu au ascultat/ i drumul la
u au dat!/ Ghici, ghici cine este? (Capra)

Ghicitori

Tare-i greu s fii ca ea/ C toi o vorbesc de ru:/ Spun


c-i hoa, c-i viclean/ Ori c mintei-i pare ru!/
Ghici, ghici cine este? (Vulpea)
Vulpea ru l-a pclit,/ n mijlocul drumului s-a trntit./
El, creznd c este moart,/ n carul plin cu pete a
aruncat-o-ndat./ Ghici, ghici cine este? (ran)
Varianta III
,,Jocul pclelilor (Recunoaterea variantei adevrate Exerciiul
prin deplasarea de la un punct la altul al grupei).
Problematiza
rea

2 foi A4
scrise cu
Adevrat i
Fals

Frontal

Aprecierea
respectrii
14

- Iedul cel mic s-a ascuns dup u.

sarcinii date

- Vulpea a rmas fr coad.


- Capra l-a pedepsit pe lup.
- Scufia Roie s-a ntlnit cu ursul.
- Ursul i-a bgat coada n balt.
6. Asigurarea
reteniei, a
transferului de
cunotine i
obinerea
performanei

Se cere copiilor ca la semnalul dat s plece n cutarea Explicaia


altui copil care are pe foaie acelai personaj din poveste
ca el. n momentul n care l-a gsit l ia de mn i ies n ,,Bingo
fa strignd: ,,Bingo!
Exerciiul
TRANZIIE: ( recitare ritmic):
,, Unu-doi, unu-doi
Mergem toi n pas vioi.

Foi A4 cu Frontal
personaje din
povetile:
,,Scufia
Roie,
,,Capra cu trei
iezi, ,,Ursul
pclit
de
vulpe

Aprecierea
rezolvrii
corecte a
sarcinilor date;

n costume s ne-mbrcm
De dans s ne apucm! ,,Cntecul Turtiei
7. ncheierea
activitii

,,Sarcinile le-am ndeplinit/ Zna va fi mulumit!


Daram gsit nc ceva./ Trebuie s ne grbim
Fiindc timp mai e puin./ i ultima sarcin de-o vom
ndeplini
Surprize vom primi!
Ziua se ncheie prin desfurarea jocului distractiv:
Trenul personajelor din poveti prin care se valorific
povetile: ,,Turtia/ ,,Povestea celor apte rae/ ,,Coliba
iepuraului/ ,,Iedul cu trei capre.
Urc n tren:- personajele povetii ,,Turtia dac ne arat

Frontal

Costume
15

Cine i cum a pclit pe Turti?

Exerciiul

- personajele povetii ,,Povestea celor apte rae dac nu Joc de rol


se mai ceart ci se bucur dansnd mpreun!
Micarea
- personajele povetii ,,Coliba iepuraului dac ne spun
Dansul
Ce nseamn s ai prieteni i cum i-i alegi?

adecvate
CD, calculator
Pe grupe

Apreciri
stimulative,
aplauze.

- personajele povetii ,,Iedul cu trei capre dac ne


povestesc Ce a nvat iedul din cele ce a pit?
i ,,Dansul personajelor din poveti- dans tematic
Se revine la mesajul zilei pentru concluzii finale i
sublinierea acestuia:
,, Iubii povetile copii,
Ele ne nva

CD-uri cu
poveti cu
mesajul zilei

Cum s ne purtm n via!


Se ofer stimulente copiilor.

16

17

S-ar putea să vă placă și