Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„ÎN PRAG DE SĂRBĂTORI”

Nivelul: II – Grupa mare „ B „


Tema anuală: „Cum este, a fost şi va fi pe Pământ?”
Tema proiectului: „Vin sărbătorile”
Tema săptămânii: „Obiceiuri şi tradiţii româneşti”
Tema activităţii: „În prag de sărbători”
Tipul activităţii: Mixtă [Consolidarea, evaluarea cunoştinţelor de limbaj (gramaticale)
şi dezvoltarea deprinderilor practice]
Forma de realizare: Activitate integrată de o zi
Forma de organizare: Frontală, pe grupuri mici, individuală
Durata: o zi
Modelul integrării: în reţea
Categorii de activităţi: mixtă
Activităţi liber alese: ALA I şi ALA II
Activităţi pe domenii experienţiale: DLC – Educarea limbajului
DOS – Activitate practică

Scopul activităţii:
– Dezvoltarea unei exprimări verbale corecte gramatical, lexical şi fonetic, a capacităţii
de a diferenţia sunetul iniţial al cuvintelor date, de a despărţi cuvântul dat în silabe
şi de a forma propozitii simple/ dezvoltate în funcţie de capacităţile intelectuale ale
copilului solicitat;
– Consolidarea deprinderilor şi a abilităţilor practice de lucru învăţate specifice
nivelului de dezvoltare motrică;
– Reactualizarea cunoştinţelor despre materialele de lucru şi caracteristicile acestora,
despre tehnicile necesare prelucrării lor;
– Dezvoltarea simţului estetic şi stimularea imaginaţiei creatoare, a gândirii divergente
şi a atenţiei voluntare prin activităţile din domeniul practic.

Obiective operaţionale:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:
Cognitive:
– să găsească obiectele sau jetoanele cu imagini ce reprezintă obiceiuri şi tradiţii de
Crăciun;
– să despartă corect cuvintele în silabe;
– să identifice numărul silabelor şi să le reprezinte grafic;
– să alcătuiască propoziţi simple/ dezvoltate în funcţie de capacităţile intelectuale;
– să reprezinte grafic cuvintele din propoziţii;
– să denumească materialele, să le cunoască caracteristicile şi să le utilizeze corect,
mânuindu-le cu atenţie în vederea realizării temei propuse;
– să folosească tehnicile de lucru învăţate anterior;
– să decupeze, să lipească, să răsucească şi să şnuruiască obţinând ornamente pentru
pomul de Crăciun.
Phihomotrice:
– să mânuiască cu grija materialul didactic;

Afective:
– să aplice regulile jocului;
– să participe efectiv şi afectiv la joc;
– să se conformeze regulilor de joc;
– să-şi ajute coechipierii.

Reguli de joc: Copiii respectă cerinţele transmise de cadrul didactic privind ordinea
de efectuare a sarcinilor: identificarea obiectelor (cuvintelor), despărţirea lor
în silabe, reprezentarea grafică a silabelor, alcătuirea de propoziţii simple/
dezvoltate şi reprezentarea grafică a numărului cuvintelor din propoziţii.

Elemente de joc: CD cu muzică, mişcarea sugerată de versurile ritmate, mânuirea


materialului, surpriza, aplauzele, calculator, versuri mobilizatoare, recompense.

2
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia partială, exerciţiul, învăţarea prin
descoperire, învăţarea prin cooperare, problematizarea, munca în echipă şi pe grupuri
mici, turul galeriei.
Material didacic: brăduţ, ren, ghetuţă, urs, imagini pe calculator cu colindători capra cu ursul,
cu sorcova, şi muzică specifică colindelor înregistrată şi proiectată pe calculator, tablă
magnetică, globuri, griş, aracet, foarfece, lipici, celofan colorat, nuci, carton colorat,
suitaj.

Material bibliografic:
1. *** Curriculum pentru învăţământul preşcolar, M.E.C.T., Ed. D.P.H., Bucureşti, 2008.
2. PREDA VIORICA, Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas Educaţional,
Bucureşti, 2005.
3. Metodica predării activităţilor manuale în grădiniţa de copii, Ed. Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti, 2007.
4. FLORICA MITU, ŞTEFANIA ANTONOVICI, Jocuri didactice integrate pentru
învăţământul preşcolar, Ed. Humanitas, 2005.

Scenariul activităţii
La intrarea în sala de grupă, copiii vor recita versurile poeziei „Colinde, colinde”, de
Mihai Eminescu, vor observa amenajarea sălii de grupă într-un decor de sărbătoare. În
celelalte spaţii ale grupei au fost aranjate sectoarele de lucru.
Copiii prezenţi se vor identifica cu fotografiile (completarea catalogului) şi vor
discuta despre anotimpul ce a venit şi starea vremii din această zi (Calendarul naturii).
Cadrul didactic le dezvăluie copiilor că toate aceste decoruri din grupă, precum şi
toate materialele care urmează a fi folosite au fost aduse de un spiriduş.
Copiii sunt introduşi în activitatea zilei cu tema „În prag de sărbători”,
precizându-se în ce constă activitatea fiecărui sector.
Aceştia vor fi poftiţi la sectoarele deschise şi li se va ura „Spor la lucru”.

3
Activitate de dezvoltare personală (ADP)
Rutine: Sosirea copiilor, micul dejun, Întâlnirea de dimineaţă, exersarea unor deprinderi
de igienă.
Activitatea zilei va începe cu Întâlnirea de dimineaţă.
• Salutul;
• Prezentarea musafirilor;
• Observarea decorului din sala de grupă;
• Prezentarea grupei de copii;
• Noutatea zilei;
• Completarea Calendarului Naturii.
Se vor purta discuţii despre tema săptămânii, anotimpul care debia a sosit şi se vor
face aprecieri asupra zilei săptămânii asezându-se imaginile corespunzătoare.

Tranziţii: Prin intermediul versurilor:


Şirul iute să-l formăm
La uşă să ne-aşezăm
Liniştiţi să aşteptăm
Către baie să plecăm.

Rutine: Prin versurile:


Noi nu am obosit
Şi momentul a sosit
Forţa noi să căpătăm
Şi de lucru să ne-apucăm!
• Moment de înviorare: EURITMIE – prin jocul cu text şi cânt: „Luaţi seama bine!”
„Luaţi seama bine Luaţi seama bine Luaţi seama bine
După cum am spus, După cum am spus, După cum am spus,
Ochii toţi la mine Ochii toţi la mine Ochii toţi la mine
Mâinile în sus! Mâinile la piept! În picioare drepţi!”

Refren:
Unu, doi, trei,
Unu, doi, trei,
Aşa copii!

4
Jocuri şi activităţi la alegere – ALA 1
• Artă: „Podoabe pentru brad” – pictură
• Bibliotecă: „Serveţele pentru masa de sărbători” antrenament grafic (linia orizontală,
verticală, oblică);
• Joc de rol: „Gospodinele în prag de sărbători”
• Ştiinţă (activ. matematică): „Bradul împodobit” – aşezarea pe fiecare treaptă a bradului
a grupei de decoratiuni care are „tot atâtea obiecte câte îţi arată cifra”.
Jocuri şi activităţi la alegere – ALA 2
Dans tematic: „Dansul fulgilor de nea”
Joc de mişcare: „Prinde fulgul de zăpadă”

Durata: 40 minute
Jocuri şi activităţi alese – ALA 1
Scopuri:
S1 – Extinderea sferei conţinuturilor jocurilor şi activităţilor liber-creative;
S2 – Îmbogăţirea cunoştinţelor copiilor despre obiceiurile şi tradiţiile sărbătorilor
de iarnă valorificând deprinderile de lucru însuşite în realizarea unor lucrări
plastice;
S3 – Dezvoltarea imaginaţiei şi a creativităţii.
 Artă: „Podoabe pentru brad” – pictură
 Sarcină de lucru: Copiii vor picta mulaje de ipsos
 Obiective operaţionle: Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copii vor putea:
– să aplice culoare pe suprafata data cu pensula folosind deprinderile invatate;
– să utilizeze in mod creativ culorile pe mulajele din ipsos.
 Bibliotecă: „Şerveţele pentru masa de sărbători” – antrenament grafic (linia orizontală,
verticală, oblică);
 Sarcină de lucru: Decorează şerveţelul cu semnele grafice învăţate.
 Obiective operaţionle: Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copii vor putea:
– să utilizeze instrumentele de scris, executand deprinderea motrică de trasare a
unor grafisme în contextul dat;
– să realizeze ornamentele folosind linia orizontală, verticală şi oblică după model.
Joc de rol: „Gospodinele în prag de sărbători”

5
 Sarcina de lucru: Aranjarea de sărbători a mesei şi pregătirea meniului în prag de
sărbărori.
 Obiective operaţionle: Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copii vor putea:
– să manifeste spirit cooperant în activităţile de grup;
– să exerseze deprinderile practico-gospodăreşti.
 Stiinţă: „Bradul împodobit”
 Sarcină de lucru: – Aşază pe fiecare treaptă
a bradului grupa de decoraţiuni care conţine
atâtea obiecte câte arată cifra.
 Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
– să formeze mulţimi cu 1, 2, 3, 4, 5 elemente;
– să asocieze numărul la cantitate şi invers;
– să recunoască cifra dată.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, obvervaţia, explicaţia parţială, instructaj verbal, exerciţiul,
muncă independentă, muncă pe grupuri mici, problematizarea.
Material didacic: hârtie glasată, lipici, foarfecă, şorţuleţe de bucătărie, făină, cocă, tavă,
cuptor, mulaje decorative de iarnă din ipsos, pensule, acuarele, fişe de
lucru individuală, creioane, carioci.
Material bibliografic:
1. *** Curriculum pentru învăţământul preşcolar, M.E.C.T., Ed. D.P.H., Bucureşti, 2008.
2. PREDA, VIORICA, Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas Educaţional,
Bucureşti, 2005.

Forma de realizare: individuală, pe grupuri mici.

Durata: 30 minute.
După terminarea activităţilor cuprinse la ALA 1 copiii se vor pregăti pentru activităţile pe
domenii experienţiale, DLC şi DOS care cuprind: – Jocul didactic de educare a limbajului
şi activitatea practică – cu tema „În prag de sărbători” .
Trecerea de la o activitate experienţială la alta se face cu ajutorul cântecului „Colinde,
colinde”.

6
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

NR. ETAPELE STRATEGII


CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE
CRT. ACTIVITĂŢII DIDACTICE

1. Moment Pentru a asigura buna desfăşurare


organizatoric a activităţii se vor crea condiţii
corespunzătoare:
– aerisirea sălii de grupă;
– pregatirea materialului de lucru la
îndemână;
– aşezarea scaunelelor pe două
rânduri faţă în faţă, în mijloc un Observarea
săculeţ cu „surprize” şi comporta-
calculatorul, iar în mijloc 2 table mentului
magnetice. copiilor;
Copiii se grupează după ecusoane
formând două echipe: cea a
steluţelor şi cea a brăduţilor.
Copiii intră în sala de grupă unul
după altul, cântând „Sus boieri nu
mai dormiţi”. Se aşază pe scaune.
2. Captarea Se va realiza cu surpriza – unui
atenţiei spiriduş de pluş. El se va prezenta Expunere;
şi îşi va motiva prezenţa în sala de
grupă, la grupa Mare „B”.
Motivul: Vin sărbătorile şi vreau Frontală;
să vă fac o surpriză, v-am adus un
săculeţ cu nişte minunăţii.
3. Reactualizarea Pentru reactualizarea cunoştinţelor
cunoştinţelor se vor pune câteva întrebări:
„– Ce am sărbătorit săptămâna
trecută?” Chestionare
„– Ce sărbători urmează?” Conversatia; orală;
„– Cum trebuie să ne pregătim Explicaţia;
pentru sărbătorile de iarnă?”
4. Anunţarea Copiii vor fi anunţaţi că vor juca un
temei jocului şi joc intitulat „În prag de sărbători” –
a obiectivelor folosind săculeţul Spiriduşului, joc
în care vom descoperi obiecte Explicaţia;
folosite în preajma sărbătorilor de Frontală;
iarnă. Veţi despărţi cuvintele în
silabe, vom alcătui propoziţii şi vom
confecţiona podoabe pentru bradul
de Crăciun.

7
5. Prezentarea şi DLC:
dirijarea a) Explicarea regulilor jocului:
conţintului „Astăzi ne vom juca jocul cu
tema „Silabe , cuvinte , propozitii
„ care este de fapt un concurs .
Pentru acest concurs veti forma
doua echipe : echipa steluţelor şi
echipa brăduţilor.
Veti lucra în echipe:pentru
fiecare sarcină îndeplinită veţi
primi câte o steluţă sau un brăduţ,
pe care le vom aşeza pe panou în Explicaţia;
dreptul echipei respective. Echipa Exerciţiul;
care va acumula mai multe însem-
ne (steluţe, respectiv braduţi) va
fi desemnată câştigătoare.
În timpul jocului să fiţi atenţi, să vă
gandiţi înainte de a da răspunsul,
să cooperaţi între voi. „

b) Demonstrarea jocului de către Explicaţia;


cadrul didactic: Demonstraţia
Educatoarea ia un obiect din partială;
săculeţul cu surprize, îl denumeşte,
desparte cuvântul în silabe ,
precizeaza câte silabe are si
reprezinta grafic numărul
silabelor cuvântului respectiv . Exercitiul;

c) Executarea jocului de probă:


Jocul se execută de către 1, 2 copii.
6. Desfasurarea Varianta I
propriu- zisa a Doi copii din fiecare echipă vor lua
jocului cu pe rând din săculeţ câte un obiect, îl Conversatia;
grupa de copii vor recunoaşte, îl vor denumi, Exerciţiul; Individuală;
pronunţând corect cuvântul, şi-l vor
despărţi în silabe.

Varianta II
Un alt copil din echipa lui va
reprezenta grafic pe tabla magnetică Exerciţiul; Individuală
numărul de silabe şi va alege cifra scrisa;
corespunzătoare numărului de
silabe.

Varianta III

8
Se proiectează pe rând pentru Conversatia;
fiecare echipă câte o imagine cu un Exerciţiul; Individuală
obiect specific sărbătorilor de iarnă; Problematiza- orala ;
imaginea va fi lăsată pentru a fi rea;
percepută câteva secunde, copiii
având ca sarcină să recunoască
obiectele, să despartă în silabe,
stabilind numărul silabelor şi să
construiască câte o propoziţie cu
cuvântul respectiv.
7. Obţinerea Variantă de joc (IV):
performanţei şi Preşcolarii trebuie să descopere în
a conexiunii decorul de iarnă al sălii de grupă un
inverse obiect pe care îl îndrăgesc, să-l
denumească, să despartă cuvantul în
silabe, să construiască o propoziţie
cu acel cuvânt şi să reprezinte grafic
propoziţia.
Se aplaudă răspunsurile corecte.
Spiriduşul vă mulţumeste pentru Învăţarea prin Individuală;
că l-aţi primit în sala de grupă şi a descoperire; Frontal;
asistat la jocul desfăşurat, iar acum
va porni în „Ţara lui Moş Crăciun”
pentru a-i povesti de preşcolarii
grupei Mare „B”.
Il lasam sa plece sau il oprim sa-i
aratam si alte lucruri minunate pe
care noi stim sa le lucram.

Tranziţie
„V-aţi gândit, v-aţi consultat,
Şi răspunsuri bune aţi dat,
Dar timpul a expirat.
Acum să ne ridicăm
Un cerc mare să formăm,
Sănătoşi de vrem să fim,
Hai cu toţii să sărim!
Ca mingea, ca iepuraşii,
Să zburăm ca spiriduşii
Şi ca nişte păsărele,
Ce cântă prin rămurele.
La măsuţe ne-aşezăm
Şi-ncepem să confecţionăm.”
8. Feedback-ul DOS:
activităţii De data aceasta vom desfasura o

9
activitate mai deosebită. După cum
ştiţi de Crăciun se împodobeşte Conversaţia;
bradul. Pentru lucrul acesta vă Explicaţia
propun ca în activitatea de astăzi să partiala; Frontală;
confecţionăm chiar noi ornamente
pentru brăduţ. De aceea v-am
pregătit pe măsuţe diferite
materiale:care sunt acestea ?”- se
face intuirea materialului distri-
butiv.
Deci , pe măsuţe avem : hartie
glasată, lipici, foarfecă – pentru
confecţionarea unui lanţ; globuri
albe, aracet, griş, malai – pentru
decorarea globurilor; nuci, celofan
colorat, foarfecă – pentru
confecţionarea bomboanelor de pus
în brad; carton colorat, foarfecă, Conversaţia;
suitaj – pentru şnuruirea brăduţului. Explicaţia; Individuala;
Cadrul didactic urează „Spor la Exerciţiul;
lucru” copiilor şi va urmări felul
cum lucrează copiii.
9. Evaluarea Educatoarea face aprecieri privind
performanţei modul de realizare al sarcinilor, apoi Conversaţia;
cu ornamentele confecţionate copiii Turul Frontală.
împodobesc bradul asezandu-le cu galeriei.
gust si creativitate .
10. Încheierea Copiii sunt apreciaţi verbal şi
activităţii rămân cu ecusoanele echipelor
(bradut si steluta ) ca stimulent .
Vom iesi din sala de grupa dupa
ce s-a facut turul galeriei
interpretand cantecul „Iarna”

Jocuri şi activităţi alese – ALA 2

Joc de mişcare: „Atinge fulgul de zăpadă”

Dans tematic: „Dansul fulgilor de nea”

Scopul:
– exersarea şi dezvoltarea unor aptitudini individuale ale copiilor potrivit temei
jocului propus şi a cerinţei formulate;
– extinderea sferei conţinuturilor jocurilor recreative si de miscare ;

10
– stimularea plăcerii şi a bucuriei de a se juca în colectiv.

Sarcina didactică: Copiii vor prezenta un dans realizand mişcări corespunzătoare melodie.
Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili :
–  sa aplice regulile jocului;
– sa participe cu plăcere şi interes la joc alături de ceilalţi copii;
– sa-si  dezvolte îndemânarea, răbdarea în acţiune, spiritul de echipă.

Elemente de joc: bătutul din palme, mişcarea.

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia partiala, exerciţiul, jocul.

Materiale didactice: CD cu muzică,DVD.


Material bibliografic:
1. M.E.C.T.., Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Ed. D.P.H., Bucureşti, 2008.
2. RODICA CORMOS, Călătorind cu trenul, Ed. Treira, Oradea, 2003.

11

S-ar putea să vă placă și