Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate

Grupa:Mijlocie

Nivel I

Educatoare:Mihai Madalina-Ionela

Tema anuala:”Cine sunt/suntem?”

Tema saptamanii: :”Meseria care-mi place”

Tema zilei: „Ce ştim despre meserii?”

Scopul zilei: Formarea capacităţii copiilor de a înţelege şi aprecia diferitele meserii pe care le
desfăşoară oamenii pentru a fi folositori societatii.

Activitate pe domenii experienţiale: Activitate integrată

Tema activitatii: ”Meseria, bratara de aur”

Tipul: formare de priceperi si deprinderi, consolidare.

Forme de realizare:
Domeniul limba si comunicare-lectura educatoarei:”Povestea painii”;
Domeniul Estetic creativ-ed.muzicala:Versuri cu joc si cant”Brutarii”
-modelaj:”Brutarii”
Scopul: Consolidarea cunoştinţelor copiilor referitoare la meserii si dezvoltarea unei atitudini
positive fata de munca.

Obiective operaţionale:
O1: sa participe activ la demersul didactic prin raspunsuri la intrebarile adresate;
O2:sa dezvolte o atitudine pozitiva fata de meseria de brutar si fata de munca, in general;
O3:sa asculte cu atentie si interes povestea propusa de educatoare;
O4:sa povesteasca pe scurt fragmentele din povestea citita, cu ajutorul educatoarei;
O5:sa utilizeze vorbirea in propozitii complete si corecte din punct de vedere gramatical.
O6:sa modeleze coca conform etapelor propuse de educatoare;
O7:sa manevreze cu usurinta materialele puse la dispozitia sa;
O8:sa cante versurile jocului mimand actiunile verbalizate;
Sarcina didactică: să asulte cu atenţie textul lectuat de educatoare,să povestească fragmente
din acesta,să întindă plăcinte din aluat de pâine şi să modeleze cornuri.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, demonstraţia, explicaţia, descrierea,
problematizarea,munca independentă.
b) Materiale didactice:imagini,carte de poveşti,făină,drojdie,apă,planşete,fă
căleţ,şorţuri,bonete,material ppt.
c) forma de organizare: frontal, individual ,pe grupuri.

Etapele lectiei Ob.op. Continutul stiintific si metodologia Strategii Evaluare


desfasurarii activitatii didactice

Moment Voi aerisi sala de grupa, voi pregati


organizatoric materialul didactic necesar desfăşurării
activităţii, apoi vom aseza copiii la sub
forma de semicerc. Se va asigura linistea
si disciplina pe parcursul activitatii.

Se realizează prin prezentarea unei


păpuşi pe care o cheamă Raluca şi a venit
Captarea atenţiei -explicaţia -sesizarea
astazi cu doamna educatoare sa le aduca
atenţiei
copiilor o scrisoare.” Buna ziua copiii, ea -conversatia copiilor
este papusa Raluca si a venit astazi
impreuna cu mine pentru a va transmite -surpriza -observatie
o scrisoare”. Voi solicita un copil pentru a sistematica
deschide scrisoarea, apoi voi citi: „Buna
ziua, dragi copii/Voi credeti in jucarii?/Eu
va spun ca stiu prea bine,/Toate meseriile
pe lume./Astazi voi ve-ti fi brutari/Si ve-ti
coace painici mari.Alaturi de scrisoare,
Raluca mai are o poveste. Vreti sa vi-o
spun si voua, copii?”

Se anunţă tema activităţii:”Astazi copiii, -observarea


dupa cum ne-a spus si Raluca noi vom fii comporta-
-explicaţia mentului
brutari. Vom canta, ne vom juca, vom
asculta povestea aduca de Raluca si vom -conversaţia verbal şi
Anunţarea temei
nonverbal al
si a obiectivelor modela painici, dar pentru a face toate
copiilor
lucrurile acestea avem nevoie de foarte
multa liniste, atentie si ordine”.

O1 Solicit un copil pentru a deschide


O2 povestea :” Raluca ne-a adus o poveste
care se numeste „Povestea painii” si in
care ea ne prezinta intamplarile care s-au
petrecut cand aceasta era la nasa,
impreuna cu fratiorul ei. ”

Educatoarea se va asigura ca toti copiii


sunt atenti si va incepe sa citeasca
povestea corect, coerent, rar si cu
Prezentarea intonatie.
conţinutului si -observarea
Dupa ce educatoarea a terminat lectura -lectura
dirijarea învăţării comporta-
ea prezinta copiilor ilustratii pe tabla educatoarei
magnetica in legatura cu povestea citita. mentului
-conversaţia verbal şi
Ea selecteaza copii care sa descrie
nonverbal al
imaginile, pe rand. Copiii vor fi ajutati problemati-
copiilor
prin intrebari(Ce observi? Ce s-a zarea
intamplat? De ce? Ce crezi tu despre
aceasta?).

Asigurarea O1, O2, Voi solicita un copil pentru a ordona


transferului si O3, O4, cronologic, conform povestirii.Se
O5
retentiei adreseaza urmatoarele intrebari:”Care
sunt personajele din poveste?Ce face -explicaţia -observarea
Raluca atunci când mama îi adduce felia comportame
de pâine cu miere?Ce îi povesteşte -conversaţia ntu-
fratele ei,Cătălin?Care este povestea lui verbal şi
pâinii?Câţi oameni muncesc pentru ca nonverbal al
pâinea să ajungă pe mesele noastre?” copiilor

Voi solicita un alt copil pentru a povesti


pe scurt, in fata celarlalti copii, cu
ajutorul meu, povestea.

În continuare le explic copiilor cuvintele


necunoscute.

Se fixează titlul poveştii şi mesajul


acesteia.

Păpuşa este mulţumită de răspunsurile


date de copii şi se bucură că au înţeles
importanţa pe care o are această
meserie,dar le spune copiilor că toate
meseriile sunt la fel de
importante.Pentru că acum au învăţat
care este” drumul pâinii”vom merge la
bucătărie să facem cornuri din aluatul
pregătit dimineaţă.Înainte de aceasta
vom merge cu toţii să ne spălăm pe mâini
si sa ne echipam cu sortulete si bonete.

O6,O7 Dupa ce masutele au fost asezate si


pregatite pentru a incepe activitatea de
modelaj le voi prezenta copiilor un ppt cu
cantecul „Brutarii”. Acestia isi vor
reaminti versurile cu joc si cant
„Brutarii”. Vor canta si vor mima astfel
incat atentia lor va fi captata.

Se vor comunica tema si obiectivele: -observarea


-conversaţia
modului de
„Raluca ne-a prezentat o poveste despre lucru al
Asigurarea -explicaţia
meseria de brutar si drumul painii, dar copiilor,de
feedback-ului
oare cum ar fi sa devenim brutari? Voua -exerciţiul participare şi
va place aceasta meserie?(Da sau nu. de
demonstra- îndeplinire a
Daca nu de ce?) Astazi vom modela
tia sarcinii.
painici impletite si le vom coace in
cuptior. Pentru a face acest lucru trebuie -munca
sa fiti atenti la instructiunile mele, sa independen
respectati etapele de lucru si sa fiti cat tă
mai ordonati in lucrul vostru cu coca.”

Se va prezenta modelul educatoarei de


painica impletita „ Aceasta este painica
facuta de mine si de Raluca. Va doriti si
voi una asemanatoare? Sa fiti atenti si sa
vedeti ce aveti de facut.

Voi demonstra modul de lucru si voi


verbaliza fiecare miscare:” Mai intai vom
imparti coca in trei parti egale. Vom
modela coca sub forma de „serpisor”,
foarte lunga, apoi o vom impleti, iar eu va
voi ajuta. Aveti intrebari?”

Se face incalzirea muschilor mici ai


mainii, apoi voi ura copiilor „ Spor la
treaba!”

Pe parcursul desfasurarii lucrarii efective


de catre copiii, acestia vor primi sprijin
din partea educatoarei, iar aceasta va
mentine linistea si disciplina copiilor in
sala de grupa.

Dupa realizarea acestora se va face


evaluarea produselor finite prin
observatii si apreciei, apoi painicile se vor
pune la copt.

O1,O2 Painicile vor fi aranjate pe o tavă pentru a


putea fi puse la cuptior.

Pe timpul coacerii painicilor voi adresa


-aprecierea -aprecieri
copiilor intrebari despre meseriile individuale
modului în
parintilor, meseria lor preferata si se va
care copiii
pune accentul pe motivul pentru care
Evaluarea şi-au
muncim( la fim de folos celorlalti, sa ne
performanţei îndeplinit
castigam existenta etc).
sarcinile de
Dupa ce painicile s-au copt copiii vor lucru.
observa mirosul, gustul, culoarea si
textura painii.

Încheierea Păpuşa Raluca este foarte bucuroasă de


activităţii modul în care au lucrat copiii şi doreşte şi
-aprecieri
ea să mănânce cu acestia.
verbale
-conversaţia
Copiii vor fi recompensaţi cu painicile -acordare de
facute chiar de ei. recompense

S-ar putea să vă placă și