Sunteți pe pagina 1din 15

GRĂDINIȚA CU PP ,,ARLECHINO"GALAȚI

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

18.04.2018

ED.: PROF. TĂBĂCARU IULIA-CARMEN


Activitate integrata

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit ,,Arlechino”


GRUPA: mare A PP
PROF.ÎNV.PREŞCOLAR: Tabacaru Iulia-Carmen
TEMA ANUALĂ: „Cine și cum planifică/organizeaza o activitate?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Imi aleg o meserie”
TEMA ZILEI: „În lumea meseriilor”
TIPUL DE ACTIVITATE: activitate integrată
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 verificarea şi consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor copiilor, referitoare la
diverse meserii întâlnite în societate.

1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP )


Întâlnirea de dimineaţă: „Ce voi fi cȃnd voi fi mare?”

 Rutine: prezenţa copiilor, completarea calendarului naturii, servirea


mesei, ne pregătim pentru activităţi;
 Tranziţii: „ Hai să mergem la măsuţe /Frumos să ne aşezăm / Şi la
centre să lucrăm!”

2. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)


DŞ:“După muncă şi răsplată”-Joc didactic (concurs);
DOS: „Micii cofetari” – activitate practic –gospodărească.

3. CENTRE DE INTERES
Arta: ”Uneltele bucătarului” –desen – copiii vor desena uneltele folosite de
bucatar.
Biblioteca: ”Ruleta meseriilor”- copiii vor învârti ruleta,vor denumi meseria la
care s-a oprit şi vor identifica instrumentele necesare desfăşurării meseriei respective.
Știință: ,,Cauta și potrivește" – fișă de lucru - copiii vor rezolva sarcinile din
fișa de lucru.
Joc de rol (DOS): ,,Prăjituri pentru Albă ca zăpada" - se va desfășura
activitatea practic-gospodărească DOS ,,Micii cofetari" unde copiii vor orna ,,Prăjituri
pentru Albă ca Zăpada".

4. ACTIVITĂŢI RECREATIVE - ETAPA a III-a:

Tema: “Cursa sanitarilor pricepuţi “– joc cu caracter sportiv


„Vindecă pacientul!” – joc cu caracter sportiv.

Activitatea va debuta cu ȋntȃlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa şi completarea


calendarului naturii.
Salutul:”Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit.
În semicerc ne adunăm
Cu toţi să ne salutăm.”
“Bună dimineaţa, mici meseriaşi!”
Copiii sunt invitaţi să ȋşi ia cȃte un fluturaş şi cȃnd ȋşi aud numele să ȋl aşeze pe
imaginea cu lalelele ȋnflorite.Se numară fluturaşii rămaşi, se stabileşte numărul celor absenţi
şi numărul fetelor şi băieţilor prezenţi.
Se va completa CALENDARUL NATURII, astfel: copiii sunt rugaţi să privească pe
fereastră, să spună ce fel de vreme e afară, să aleagă jetonul potrivit şi să-l aşeze la locul care
indică starea vremii. Se precizează ziua ȋn care ne aflăm (miercuri), se aminteşte ce zi a fost
ieri (marti), ce zi va fi mȃine (joi), data, luna şi anul ȋn care ne aflăm.
Impărtăşirea cu ceilalţi:
“Roata vremii se-nvȃrteşte
Fiecare se gȃndeşte
Şi va spune cu glas tare
Ce va fi cȃnd va fi mare!”
“Eu,cȃnd voi fi mare voi fi...”. Copiii spun propoziţia şi continuă cu răspunsul pentru completare.
Activitatea de grup: Pe “scaunul povestitorului”- 2 dintre copii descriu ȋn cȃteva propoziţii
meseria pe care au ales-o, argumetȃnd opţiunea.
“Un tăciune şi-un cărbune
Toate ce s-au spus sunt bune.”
Noutatea zilei este că astăzi vom avea un invitat ,,Albă ca Zăpada” care vrea ca
prietenii ei piticii să nu mai muncească atȃt de mult ȋn mină, asa că ar dori să le facă
cunoştiinţă şi cu alte meserii. Noi vom fi astăzi prietenii ei şi vom face ȋmpreună o
călătorie ȋn lumea meseriilor. Astfel Albă ca Zăpada va vizita cele patru centre pentru a
cunoaşte cȃt mai multe meserii.
Tranziţia de la întâlnirea de dimineaţă la activităţile liber alese, se va face cu ajutorul
versurilor:” Hai să mergem la măsuţe / Frumos să ne aşezăm / Şi la centre să lucrăm!”
Activităţile pe domenii experienţiale vor avea ca element surpriza “cubul
meseriilor” şi “piramida meseriilor “ aduse de invitatul grupei - Albă ca Zăpada.
“După muncă şi răsplată” este prima activitate pe domenii experienţiale, care
aparţine Domeniului Ştiinţe şi care va consta ȋn desfăşurarea unui joc didactic sub forma de
concurs, ȋn care grupa fetiţelor va concura cu grupa băieţilor pentru a cȃştiga cȃt mai mulţi
bani ( recompensa este un ban de ciocolată). Grupele vor trimite pe rȃnd cȃte un
reprezentant care va roti cubul şi va recunoaşte meseria la care s-a oprit. Ulterior vor
răspunde la diverse ȋntrebări legate de meseria respectivă. La finalul jocului vor răspunde la
o ghicitoare şi vor alege jetonul potrivit pe ce ȋl vor plasa corespunzător pe piramida
meseriilor ( meseriile vor fi grupate pe mai multe categorii: meserii care ajută oamenii,
meserii care ȋnvaţă oamenii, meserii care distrează oamenii, meserii care asigura hrana
oamenilor).
Tranziţia la a doua activitate se va face cu ajutorul versurilor: “1,2,1,2 / Mergem
toţi în pas vioi / Mâinile să le spălăm /La masă să ne-aşezăm / Pe hol noi nu alergăm / Ca să
nu ne-accidentăm”.
În cadrul Centrelor de interes , copiii vor fi grupaţi pe arii de stimulare. . La sectorul
Artă, copiii vor fi îndrumaţi să deseneze uneltele bucatarului. La sectorul Bibliotecă copiii
vor juca jocul „Ruleta meseriilor” ȋn cadrul căruia vor alege o meseria, o vor denumi şi vor
alege instrumentele necesare desfăşurării acestei activităţii. La sectorul Știință, copiii vor
rezolva sarcinile din fișa de lucru ,,Caută și potrivește.:
Sarcini:
1. Realizează corespondența între muncitor și obiectele pe care acesta le folosește.
Gasește câte două obiecte pentru fiecare muncitor.
2. Colorează medicul, taie cu o linie grădinarul, încercuiește bucătarul.
La centrul de interes Joc de rol se va desfășura activitatea practic-gospodărească
DOS ,,Micii cofetari" unde copiii vor orna ,,Prăjituri pentru Albă ca Zăpada".
Activitatea recreativă va consta în executarea jocului de mişcare “Cursa sanitarilor
pricepuţi – joc cu caracter sportiv “ şi “ „Vindecă pacientul!” – joc cu caracter
sportiv.
Ziua se încheie prin servirea prăjiturelelor făcute la activitatea anterioară.

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să utilizeze corect formulele de salut;
 Să descrie vremea de afară aşezând în calendar jetonul potrivit;
 Să enumere ce meserie vor sa aibă cȃnd vor fi mari.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia.
RESURSE MATERIALE: catalogul grupei, calendarul naturii, fluturaşi, planşă cu
lalele.
ELEMENTE DE JOC: mişcarea, surpriza, mânuirea materialelor.
FORME DE ORGANIZARE: frontal şi individual
SALUTUL: Educatoarea salută copiii “Bună-dimineaţa, mici meseriaşi!”, apoi fiecare
copil îl salută pe cel de lângă el. După salut toţi copiii cântă cântecul “Bună-dimineaţa” –
(animalele din cântecel au fost înlocuite cu meserii).
PREZENŢA: fiecare copil care îşi va auzi numele îşi aşeza fluturaşul pe planşa cu lalele.
COMPLETAREA CALENDARULUI NATURII: copiii vor descrie vremea de
afară şi vor aşeza jetoanele corespunzătoare.
ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI: Copii răspund la întrebarea “Ce vreau să fiu
când voi fi mare?”, argumentând răspunsul.
ACTIVITATEA DE GRUP: doi copii vor argumenta alegerea făcută şi vor descrie
meseria aleasă.
NOUTATEA ZILEI: Albă ca Zăpada va face o plimbare “În lumea meseriilor”,
deoarece s-a săturat ca pititcii să muncească atȃt de mult în mină şi doreşte să descopere
şi alte meserii pe care să le prezinte prietenilor săi. La fiecare centru se află câte o cerinţă.
TRANZIŢIE: „Hai să mergem la măsuţe /Frumos să ne aşezăm / Şi la centre să
lucrăm!”

CENTRE DE INTERES
TEMA ZILEI: “În lumea meseriilor”;
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi;
MIJLOC DE REALIZARE: jocuri şi activităţi liber alese;
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul.
Știință:
 „Caută şi potriveşte!” – fișă de lucru
Obiective operaţionale
- să rezolve corect sarcinile din fișa de lucru;
- să unească printr-o linie fiecare muncitor cu 2 unelte potrivite;
- să coloreze medicul;
- să taie cu o linie grădinarul;
- să încercuiască bucătarul.
Materiale: creioane colorate, fișă de lucru.

Artă
 „Uneltele bucatarului”
Obiective operaţionale:
- să descrie uneltele bucatarului;
- să deseneze obiectele avand la indemana mai multe imagini sugestive;
- să lucreze ingrijit si frumos;.
Materiale: imagini cu meserii, creioane colorate, coli A4, cărticele.
Biblioteca

 „Ruleta meseriilor”
Obiective operaţionale:
- să învârtă ruleta;
- să denumească meseria;
- să aleagă unealta necesară desfaşurării meseriei alese.
Materiale: Ruleta meseriilor, jetoane cu meserii, unelte de jucărie.

Joc de rol (DOS)


 ,,Prăjituri pentru Albă ca Zăpada"
Obiective operaționale:
- să aplice cremă de ciocolată pe fursecuri, cu ajutorul cuțitului de plastic;
- să orneze fursecurile cu materialele puse la dispoziție;
- să așeze fursecurile pe suport.
Materiale : fursecuri, cremă de ciocolată, ornamente comestibile, suport pentru
prăjituri, cuțite de plastic, șervețele, șorțulețe.

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi alese (ALA 2)


TEMA: “Cursa sanitarilor pricepuţi “– joc cu caracter sportiv ;
“Vindecă pacientul! “– joc cu caracter sportiv .
TIPUL DE ACTIVITATE: recreativă
FORMA DE REALIZARE: jocuri cu caracter sportiv
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Antrenarea copiilor într-o activitate plăcută, relaxantă,
care să satisfacă nevoia de mişcare şi recreere a acestora.
OBIECTIVE:
O1. – să perceapă componentele spaţio-temporale ( durată, localizare);
O2. – să-si dezvolte atenţia şi capacitatea de organizare;
O3. – să se orienteze în spaţiu / să se raporteze la un reper dat;
O4. – să respecte regulile jocului stabilite de comun acord în cadrul grupului;
O5. – să participe activ şi afectiv la joc aducându-şi contribuţia la reuşita echipei.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,
demonstraţia,observaţia
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual şi pe grupe
MATERIAL DIDACTIC: 2 păpuşi, bandaj (faşă), cutie cu medicamente
BIBLIOGRAFIE:
“Curriculum pentru învăţământul preşcolar”-Didactica Publishing House,2009;
“Grădiniţa altfel”-Bucureşti, 2003;
“1001 jocuri de mişcare pentru copii„ de E.Bercan , Bucureşti
DURATA:30 minute.

1. Cursa sanitarilor pricepuţi – joc cu caracter sportiv


Copiii sunt împărţiţi în 2 echipe, egale ca număr, aşezate pe şiruri, în spatele liniei
de plecare. În partea opusă a terenului se aşează două cercuri în care se aşează 2 păpuşi.
Primii din fiecare echipă au câte o faşă în mână.
La comanda educatoarei ei aleargă până la cerc, bandajează cu faşa mâna păpuşii,
apoi se întorc, îi ating pe următorii pe umăr şi trec la coada şirurilor. Următorii aleargă până
la păpuşi, le desface bandajul, aleargă înapoi şi le înmânează următorilor.
Jocul continuă, până ce parcurg toţi copiii acest traseu. Echipa care termină prima
este câştigătoare.
În funcţie de timp şi de capacitatea de efort a copiilor , jocul se poate relua de 2 – 3
ori.

2. „Vindecă pacientul!” – joc cu caracter sportiv


Efectivul grupei de copii este împărţit în două echipe egale ca număr, aşezate pe
două şiruri. Fiecare are în mână o cutie de medicamente . Pe terenul de joc, înaintea
fiecărei echipe de medici se plasează 2-3 obstacole (scaunele) care ȋl ȋmpiedică pe doctor să
ajungă la victimă. La capătul traseului se plasează cȃte o păpuşă ( iepuraş, ursuleţ, etc.) pe
câte un scăunel cu un coşuleţ ataşat.
La comanda dată, primii medici trebuie să ocolească obstacolele, să lase câte o
pastilă la pacient în coşuleţ, să se întorcă tot prin alergare , să predea cutia de medicamente
următorilor coechipieri; aceştia parcurg acelaşi traseu, iar ei se aşează la coada şirurilor.
Câştigă echipa care a parcurs prima traseul.
PROIECT DIDACTIC
DATA: 18.04.2018
PROF.ÎNV.PREŞC.: Tăbăcaru Iulia-Carmen
NIVEL I: grupa MARE A
TEMA ANUALĂ : Ce şi cum vreau să fiu?
SUBTEMA: „ Imi aleg o meserie ”
TEMA ACTIVITĂŢII: :” În lumea meseriilor”
FORMA DE REALIZARE : activitate integrată
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
DŞ:„După muncă şi răsplată” Joc didactic (concurs)
DOS:”Micii cofetari”-activitate practic- gospodarească
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic/activitate practic- gospodarească
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor, referitoare la diverse meserii
întâlnite în societate, activizarea vocabularului cu cuvinte care denumesc meserii şi
unelte;
 formarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să recunoască şi să denumească meseriile pe baza unor imagini;
O2- să asocieze imaginea meseriei cu imaginea uneltelor necesare pentru desfăşurarea ei;
O3-să identifice pe baza unei ghicitori meseria indicată;
O4- să formeze piramida meseriilor, în funcţie de criteriile date;
O5 - să lucreze în echipa si să împărtăşească colegilor experienţa lor de ȋnvăţare;
O6- să identifice materialele pe care le vor folosi în realizarea sarcinii ;
O7- să execute exerciţiile pentru încălzirea musculaturii fine a mâinilor ;
O8- să decoreze fursecuri ;
O9-să aprecieze propria lucrare şi pe cele ale colegilor.
SARCINA DIDACTICA:

 Recunoşterea şi denumirea meseriilor ilustrate pe cub, identificare uneltelor necesare


desfăşurării meseriei recunoscute, intuirea răspunsului corect a ghicitorilor formulate de
educatoare, formarea piramidei meseriilor ȋn funcţie de criiteriile date.
REGULI DE JOC:
1 .Copiii sunt impărţiţi ȋn doua echipe: echipa fetiţelor şi echipa băieţilor. Grupele vor
trimite pe rȃnd cȃte un reprezentant care va roti cubul şi va recunoaşte meseria la care s-a
oprit.Un reprezentant al echipei adverse va identifica jetonul cu meseria de pe măsuţă şi va
răspunde primei sarcini care se afla sub acel jeton. Dacă cubul se opreşte de mai multe ori
la aceaşi imagine copiii vor rezolva următoarelor sarcini aflate sub acel jeton.
2. Copiii vor răspunde la ghicitori şi vor identifica meseriile pe care vor trebui să le aşeze
pe piramida meseriilor, respectând criteriile enunţate de educatoare (meserii care asigură
oamenilor tot felul de servicii – frizer, croitor, zidar; meserii care asigură hrana oamenilor
– brutar, bucătar,cofetar; meserii care educă oamenii – educatoare, profesor; meserii care
îngrijesc oamenii – doctor).
ELEMENTE DE JOC:

 rostogolirea cubului, mânuirea materialului(jetone cu meserii),completarea


piramidei
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, expunerea,
munca ȋn echipă , metoda cubului , jocul;
Material didactic:Cubul cu meserii, jetoane cu meserii, piramida meseriilor

FORME DE ORGANIZARE: frontal


DURATA: 30-40 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
“Curriculum pentru învăţământul preşcolar” , Editura DIDACTIC PUBLISHING HOUSE,
2009
“Revista Învăţământul preşcolar nr. 3-4/2009”, Editura ARLEQUIN, 2009
“Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura GHEORGHE-
CÂRŢU ALEXANDRU, 2009
“Metode interactive de grup”, Editura ARVES, 2009

DEMERSUL DIDACTIC ADE

MOMENTELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


ACTIVITĂŢII DIDACTICE
1. Moment Amenajarea sălii de grupă şi Conversaţia Frontală
organizatoric pregătirea copiilor pentru activitate. Explicaţia
2. Captarea Albă ca Zăpada s-a plimbat printre Observarea
atenţiei centre şi doreşte să vadă care dintre Expunerea capacităţii
copii cunosc mai bine meseriile. Observaţia de atenţie
Pentru asta a adus un cub şi o voluntară
piramida a meseriilor. Oralã / frontală
3. Anunţarea Astăzi vom participa la concursul”
temei şi a După faptă şi răsplată”, iar la sfârşitul
obiectivelor activităţii vom şti care sunt preşcolarii Conversaţia Frontală
care cunosc foarte bine meseriile.
Vom identifica meseriile prezente pe
cub, vom răspunde sarcinilor
corespunzatoare fiecărei meserii şi
vom grupa meseriile ȋn funcţie de
anumite criteri.

4. Explicarea a) Explicarea regulilor jocului


sarcinii şi fixarea propriu-zis:
regulilor jocului - În faţa voastră se afla un cub al Conversaţia Frontală /
meseriilor şi o piramidă a meseriilor Individuală
adus de Albă ca Zăpada. Pentru a Explicaţia
putea demonstra care dintre voi ştiţi
mai multe despre meserii veţi fi
ȋmpărţiţi ȋn două echipe: echipa
florilor si echipa fluturasilor. Un
reprezentant al unei echipe va
rostogoli cubul meseriilor şi va
identifica meseria iar reprezentantul
echipei adverse va răspunde sarcinilor
corespunzătoare meseriei identificate.
Pentru fiecare răspuns corect veţi
primii un bănuţ. După aceea vom
răspunde la ghicitori şi vom identifica
jetoanele cu meserii cu care vom
forma piramida meseriilor ȋn funcţie
de anumite criterii.
- Pentru ca jocul să se desfăşoare
corect trebuie să respectaţi regulile lui:
să aşteptaţi semnalul meu de start şi
terminare a jocului, să vă anunţaţi prin
ridicarea mâinii, să aşteptaţi să fiţi
numiţi.”
b) Se va realiza apoi un joc de probă
pentru a se asigura că toţi preşcolarii Exercitiul
au înţeles modul de desfăşurare. Problematizarea
Jocul didactic

c) Jocul propriu-zis:
5.Dirijarea VARIANTA1:”Cubul meseriilor”
invatarii Se va rostogoli cubul de un Problematizarea Individuala
reprezentant al echipei fetelor şi se Jocul
va identifica meseria la care s-a oprit
cubul. Echipa băieţilor va răspunde orala
primei sarcini corespunzătoare
meseriei identificate.
EXEMPLU:Doctor
Sarcini:
1.Recunoaşte ustensilele doctorului;
2.Cum se numeşte doctorul care
1.Cine tratează dinţişorii copiilor?
2.Care sunt uneltele doctorului?
3.Despărţiţi ȋn silabe cuvȃntul doctor;
4.Unde lucrează doctorul?
5.Cu ce se deplasează doctorul la o
interventie?
Copiii care nu ştiu răspunsuri vor fi
ajutaţi de colegi. Răspunsurile corecte
vor fi recompensate. Jocul se reia de
cȃteva ori.

VARIANTA 2:”Piramida
meseriilor”
Se prezinta piramida meseriilor pe
care copiii o vor decora cu imagini cu Conversatia Individuala
meserii după anumite criterii. Dacă Explicatia
vor răspunde la ghicitori ei vor putea Exerciţiul
să aşeze meseriile pe piramidă,
respectând criteriile enunţate de
educatoare (meserii care asigură
oamenilor tot felul de servicii – frizer,
croitor, zidar; meserii care asigură
hrana oamenilor – brutar,
bucătar,cofetar; meserii care educă
oamenii – educatoare, profesor;
meserii care îi ajută pe oamenii –
doctor, pompier).

Tranziţia: Vor fi apreciate răspunsurile


6.Obţinerea corecte şi se vor ȋndruma copiii spre
performantei centrele de lucru de la activitatea
practic- gospodarească . Conversaţia
Activitatea practic - gospodarească va
consta ȋn pregătirea unor produse de
cofetarie. Copiii vor fi cofetari iscusiţi
şi vor ȋnvăţa cȃte ceva despre această
meserie dulce.
Prezentarea prăjiturii pe care o vor
realiza copiii.
1.Intuirea materialului didactic
Se va intui materialul didactic:
fursecuri, cremă de ciocolată,
Conversatia Individuala
ornamente comestibile, suport pentru
prăjituri, cuțite de plastic, șervețele,
șorțulețe.
2 Explicarea şi demonstrarea
etapelor de lucru :
Observaţia Frontală
 Din platoul pe care îl avem ȋn
Individuală
faţă vom alege fursecuri; Explicaţia
 Cu ajutorul cuțitului de plastic,
vom aplica cremă de ciocolată Conversaţia
pe acestea;
 Cu ornamente comestibile vom Demonstraţia
orna prăjiturile obţinute;
 Fursecurile astfel ornate se
aşează pe un support supra-
etajat de prăjituri;

3. Executarea exerciţiilor pentru Individuală


încălzirea muşchilor mâinii: “Jocul Observaţia
degeţelelor “, “Cântăm la pian” Exerciţiul

4. Executarea lucrării de către copii.


Educatoarea va oferi ajutor şi
explicaţii suplimentare copiilor care Explicaţia Individuală
întâmpină dificultăţi. Exerciţiul
Apoi vom cânta împreună versurile : Conversaţia
„Noi suntem cofetari vestiţi
Ce ştim lucra frumos
Iar la sfârşit ne vom distra
Prăjituri vom mȃnca.”
Aprecierea lucrărilor şi a modului cum Turul galeriei Frontală
7. Evaluarea au participat copiii la activităţi. Conversaţia Individuală
activităţii Se fixează tema şi retrospectiva
întregii activităţii pe domenii
experienţiale.
8.Încheierea ALA 2 - Activităţi recreative
activităţii În ȋncheierea activităţii copiii Jocul, Frontala
desfăşoară jocurile: ”Cursa sanitarilor Exercitiul
pricepuţi” – joc cu caracter sportiv ,
„Vindecă pacientul!” – joc cu
caracter sportive.
Sunt recompensaţi cu rezultatul
muncii lor (fursecuri).

Bună-dimineaţa! (Rogvaiv)
Bucătarii s-au trezit,
Bună-dimineaţa!
Cofetarii s-au trezit,
Bună-dimineaţa!
Profesorii s-au trezit,
Bună-dimineaţa!
Şi doctorii s-au trezit,
Bună-dimineaţa!
Ritmul de înviorare
L-a cuprins pe fiecare.
După ce am făcut patul,
A urmat apoi spălatul:
În urechi, la subţiori,
Pe ochi şi pe dinţişori.
Bine e să fii curat,
Îngrijit şi pieptănat!

S-ar putea să vă placă și