Sunteți pe pagina 1din 9

Grădiniţa cu Program Normal ”Toți Sfinții” Rm.

Vâlcea

Proiect de activitate integrată

„ Iepurașul Țup Țup ”

Prof. Antonie Ana Maria


Data: 9.04.2013
Proiect de activitate integrată

Nivel: I, Grupa mică


Tema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema proiectului: Eu simt, eu creez, eu exprim
Subtema: Iepurașul de Paște
Tema activităţii: „Iepurașul Țup Țup”
Tipul activităţii: verificare si consolidare
Forma de realizare: activitate integrată
Forma de organizare: Frontal, individual, pe grupuri
Durata: 1 zi
Locul de desfăşurare: Sala de grupă

Scopul activităţii:

 Consolidarea si verificarea număratului in limitele 1-3 ;


 Asocierea cantitătii la număr si invers ;
 Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic,
lexical, sintactic.
 Dezvoltarea operatiilor gandirii, analiza, sinteza, generalizare ; cultivarea
interesului si plăcerii pentru invătarea prin cooperare ;
 Consolidarea unor priceperi si desprinderi de muncă practică ;
 Dezvoltarea simţului practic şi estetic al copiilor.
 Educarea trăsăturilor pozitive de voinţă şi caracter, precum şi formarea
unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi.
 Educarea dorinţei de participare activă în cadrul jocurilor propuse şi a
respectului faţă de colegi, prin realizarea unei stări de veselie accentuată.
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE

Activităţi de dezvoltare personală (ADP)

Întâlnirea de dimineaţă: Ce ți-ai dori de la Iepurașul Țup Țup?

(salutul, prezenţa, calendarul naturii, activităţi de grup, noutatea zilei)

Rutine: „Suntem harnici” – exersarea unor deprinderi de ordine;


„Apa prietena mea” – exersarea unor deprinderi de ordine;
„Pregătim materialele pentru activităţi”;

Tranziţii: „Dansul Iepurașilor” (euritmie, dans)


„Iepurașul Țup” (cântec, joc de mişcare)

Activităţi didactice alese (ALA 1)

Bibliotecă: ” Album de Paște”

 Să citească imagini cu aspecte din viaţa Iepurașului de Paște


 Să citească imagini din activitatea oamenilor în anotimpul primavara;
 Să manipuleze o carte: să o deschidă, să întoarcă foile.

Metode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia, lectura după imagini


Mijloace şi materiale didactice: reviste, cărți de povești, imagini cu iepurași, ouă
tec.

Ştiinţă: “Ajută Iepurașul să ajungă la morcov” (fişe de lucru)

 Să coloreze spaţiile desenului după legendă;


 Să denumeascăhrana Iepurașului;
 Să rezolve labirintul găsind drumul cel mai scurt şi mai sigur.
Metode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia, exerciţiul.
Mijloace şi materiale didactice: fişe, carioca, creioane colorate.

Artă: „ Iepurașul Țup Țup”,

 Să mânuiască corect instrumentele de colorat;


 Să coloreze imaginea;
 Să respecte conturul desenului;
 Să asocieze culoarea corespunzătoare ouălelor.

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul.


Mijloace şi procedee didactice: foi colorate, foarfecă, lipici, fişe de lucru, carioca,
creioane colorate.

Construcţii: „Căsuța Iepurașului”,

 Să construiască din cuburi căsuța Iepurașului și să așeze în ea un iepuraș;


 Să termine lucrul început respectând indicațiile primite;
 Să comunice verbal cu partenerii folosind expresii adecvate şi corecte.

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul.


Mijloace şi procedee didactice: lego, cuburi, rotodiscuri.

Activităţi pe Domenii Experenţiale (ADE):

Domeniul Știință (DȘ)

Tema: “Țup Țup învață să numere?”


Mijloc de realizare: joc didactic
Tipul activităţii: consolidare şi verificare de priceperi şi deprinderi
Forma de realizare: Activitate integrată
Scopul: Să numere de la 1 la 3 recunoscând grupele cu 1-3 obiecte și cifrele
corespunzătoare

Obiective operaţionale:

O1- Să formeze mulţimi cu 1,2,3 elemente ;


O2 -Să numere conştient obiectele mulţimii cu 1,2,3 elemente ;
O3-Să raporteze cantitatea la număr şi invers;
O4-Să rezolve cerinţele de pe feţele cubului ;
O5-Să verbalizeze motivând acţiunile utilizate ;

Regulile jocului:

Câte un copil atins de Iepurașul Țup va pune în coş ouă de aceeaşi culoare,formă
sau mărime, le va număra şi va prinde apoi de coşuleţ cifra corespunzătoare
numărului de ouă din coş. Copiii verbalizează acţiunea îndeplinită. Copiii vor
preciza locul fiecărui coşuleţ, folosind corect cardinalul şi ordinalul numărului.

Elemente de joc: mişcare, aplauze, mânuirea materialelor de joc, închiderea şi


deschiderea ochilor, recompense, surpriza iepuraşului.

Material didactic: Iepuraşul Ţup-Ţup, bagheta magică, jetoane cu cifrele, coşuleţe


colorate, ouă din plastic colorate, CD cu muzică

Domeniul Om și Societate (DOS)

Tema: “Țup Țup și felicitarea de Paște”


Mijloc de realizare: felicitare

Scopul: Identificarea, proiectarea şi găsirea a cât mai multe soluţii pentru


realizarea temei din cadrul activităţilor practice propuse.

Obiective operaţionale:

O1- Să enumere materialele de lucru şi etapele de realizare;


O2-Să lipească în spaţiul dat materialele;
O3- Să lucreze cu grijă pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării ;
O4-Să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi-sau faţă de a celorlalţi.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: explicaţia, demonstaţia, conversaţia, obsevaţia,


brainstorming, exerciţiul, instructajul verbal, turul galeriei, întrecerea.
Mijloace de învăţământ: jetoane, imagini, flori, crenguţe, foarfecă, beţişoare de
lemn, hârtie creponată, hârtie glasată, hârtie colorată, aracet, medalii.

Jocuri şi activităţi liber alese (ALA 2)

“Iepurașii și ouăle de Paște” (joc de mişcare)

Obiective operaţionale:

 Să ţintească “coșulețele cu ouă”;


 Să execute correct mişcările jocului;
 Să dezvolte spiritual de competiţie.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul


Mijloace şi materiale: ghivece şi ouă colorate.
Scenariul zilei

Întâlnirea de dimineaţă: salutul, completarea panoului de prezenţă şi a


calendarului zilei. Se poartă o scurtă discuţie despre anotimpul Paște, se recită
poezia “Iepurasul”.
După întâlnirea de dimineaţă, educatoarea anunţă copiii de venirea in
grupă a iepurasului Tup-tup care are mare nevoie de ajutorul copiilor pentru a-l
ajuta să numere. Iepurasul Tup-tup nu stie să numere pentru că in pădurea in care
a locuit nu este grădinita, iar iepurașul îi roagă pe copiii cuminți de la grupa mică
să îl invețe.
Copilul spre care se indreaptă l Țup Țup bagheta magică il va ajuta pe
iepuraș în tainele matematicii.
Se anunţă şi se desfăşoară, cu întreaga grupă de copii, jocul didactic matematic
cu tema: “Tup-tup invată să numere”. Câte un copil atins de Iepurașul Țup va
pune în coş ouă de aceeaşi culoare,formă sau mărime, le va număra şi va prinde
apoi de coşuleţ cifra corespunzătoare numărului de ouă din coş. Copiii
verbalizează acţiunea îndeplinită. Copiii vor preciza locul fiecărui coşuleţ, folosind
corect cardinalul şi ordinalul numărului. După jocul de probă şi exersarea sarcinii
de joc cu cel puţin jumătate dintre copii, se trece la următoarea variantă (metoda
cubului)
 formează o multime cu 1,2 ,3 obiecte (descrie)
 compară multimea ouălelor rosii cu multimea ouălelor albastre
 bate din palme de atâtea ori cat iti arată cifra (aplică)
 cu ce seamană cifra 1,2,3(asociază)
Fiecare răspuns corect va fi recompensat cu aplauze de la iepuras.
La finalul activităţii, copiii vor fi invitaţi să aşeze scăunelele la măsute unde
Iepurasul Tup-tup a pregătit coşuri pline cu ouă colorate, puișori, iepurași din
hârtie glasată pentru a realiza o felicitare de Paste (tranziţie). Astfel se va face
trecerea către activitatea practică în care ei vor realiza felicitările de Pasti. Cu
lucrările lor se va amenaja o mini expoziţie în sala de grupă, lucrările urmând a fi
trimise părintilor.
Pe măsură ce termină lucrarea, fiecare copil îşi va alege un loc de joacă la una
din zonele: Artă – “ Iepurasul Tup-tup”, Constructii ”Căsuta Iepurasului Tup-tup”
sau Biblioteca – “Album de Paște”
La finalul zilei, copiii se îmbrăca in costume pentru o petrecere in poiana lui
Tup-tup unde vor juca un joc distractiv.
Copiii se pregătesc pentru plecarea acasă (rutină şitranziţie)..
Bibliografie:

1. CULEA, Laurenţia, coord., Activitatea integrată din grădiniţă, Didactica Publishing


House, Bucureşti, 2008.
2. CULEA, Laurenţia, coord., Aplicarea noului curriculum, Editura Diana, Piteşti, 2009.
3. DIMA, Silvia, PACLEA Daniele, Veniţi să ne jucăm copii!, Antologie de jocuri editată
de Revista Învăţământului Preşcolar, Bucureşti,2000.
4. Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005.
5. NISTOR, Constanţa; COMAN Daniela, Fantezii florale, Didactica Publishing House,
Bucureştin, 2009.
6. OPREA, Crenguţa-Lăcrimioara, Strategii didactice interactive, Editura Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti, 2007.
7. Revista Învăţământului Preşcolar, nr. 1-2/2010, Editura Arlequin, Bucureşti, 2010.
8. SECRIERU, Ana, coord., Aspecte teoretice şi practice în abordarea metodei proiectelor
la vârste timpurii, Editura Şcoala Gălăţeană, Galaţi, 2007.
9. CURRICULUM PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREŞCOLAR, BUCUREŞTI, 2009

S-ar putea să vă placă și