Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC PENTRU

ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 19.05.2021
Educatoare: prof. Blană Cătălina-Elena
Unitatea de învăţământ: G.P.N. „Voinicelul”structura ,,Scufița Roșie,,- Fălticeni
Nivelul de vârstă/ Grupa: Nivelul I / grupa mijlocie : „Năzdrăvanii”
Tema anuală de învăţare: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului: „Magia culorilor,,

Tema săptămânală: „Emoții colorate,,

Tema activităţii integrate: „Ne jucam,pe Prințul Curcubeu îl ajutăm!”


Tipul de activitate: consolidarea de cunoștințe, priceperi și deprinderi
Elemente componente ale activităţii integrate:
D.Ș. –“Să-l ajutăm pe Prințul Curcubeu”-joc didactic
D.O.S – “Rosu-furie-, galben- bucurie ” – asocierea emoției cu culoarea- experiment forme spontane obtinute
prin suflarea prin pai.
D.E.C.-“Prințul Curcubeu-”-Amprentare
-Experiment plastic
Scopul activității: Valorificarea unor achiziții la nivelul cogniției și al acțiunii ludice prin stimularea
curiozității pentru experimentare și învățare prin joc, bazată pe cunoștințele copiilor despre mărime, culoare ,
formă,emotie și pe deprinderile practice de pictură.

Obiective operaționale:

- să numere conștient și corect în limitele 1-5;


- să realizeze clasificări de obiecte după criteriul culorii si mărimii ;
-să precizeze unde sunt mai multe/putine obiecte;
- să formeze grupe cu tot atâtea obiecte în funcție de cifra dată;
- să denumească grupele formate folosind un limbaj matematic adecvat;
- să experimenteze combinarea culorilor primare, obținând o culoare secundară;
-să utilizeze corect instrumentele de lucru;
- să realizeze din culoare ,forme spontane prin care să obțină emotiile personajelor.
-să observe modificările ce se petrec în timpul experimentului, exprimând verbal cele constatate;
- să realizeze peștele curcubeu prin două tehnici –amprentare și experiment plastic;
- să combine culorile primare pentru a obține o culoare secundară
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: dialogul, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul exercițiu, jocul de probă,
experimentul, piramida;
b) Resurse materiale: scrisoare, panou, siluete, lipici, hârtie,siluete de
lemn,flanelograf,planse,jetoane,coșulețe,tablă magnetică, pahare de unică folosință,boluri,stampile din
burete de bucatarie,cărlige de lemn,pipete,dischete de sters,colorant alimentar, foi A4, bețișoare, steluța
de mare;
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
d) Elemente de joc: surprize, aplauze, manipularea materialelor,
Sarcina didactică:clasificarea de obiecte după anumite criterii, decorare prin
amprentare,miniexperiment de combinarea a culorilor, combinarea unor materiale , rezolvarea unor
sarcini care implică cunoștințe prematematice;
REGULILE DE JOC: Copilul, în fața căruia se oprește Steluța de mare, va rezolva sarcina jocului.
Dacă unul dintre copii nu răspunde corect va fi ajutat de către un coleg.

DURATA: 50 minute

BUBLIOGRAFIE:
 ***M.Ed.C.T., (2019).„Curriculum pentru învăţământul preşcolar”.;
 Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., (2007). „Metode interactive de grup-Ghid metodic”,
Editura Arves, Craiova;
 Răileanu, D., Vieriu, D., Alecsa, I., (2010). „ Proiectarea pas cu pas”, Editura Diamant, Argeş;
 C.L. Oprea,(2007). Strategii didactice interactive, Editura E.D.P.,Bucureşti;
 Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O.,(2014). ”Piramida cunoașterii”, Editura Diamant, Argeș.

SCENARIUL ACTIVITĂȚII
Copiii intră ordonați în sala de grupă și se așază pe scăunele. Preșcolarii vor descoperi o machetă și
multe alte materiale. (Elementul surpriza)Pentru început li se citește copiilor scrisoarea de la Steluța de mare, în
care li se explică ce au de făcut.(Anexa 1) Rog copiii să se grupeze după ecusonul primit și să formeze două
echipe : echipa peștișorilor și echipa steluțelor. În captarea atenției vor fi descoperite materialele cu care se va
lucra la miniflanelografe. După anunțarea titlului jocului și a obiectivelor urmărite, se vor explica sarcinile și
regulile jocului pe înțelesul copiilor ,după care se trece la executarea propriu-zisă a acestuia.Se anunță tema
jocului pe înțelesul copiilor : “Astăzi noi ne vom juca și pe Prințul Curcubeu îl vom salva! Doamna educatoare
va intona versurile ”Din Oceanul Pacific / A ieșit un pește mic /Și pe coada lui scria ?Spune iute, nu mai sta! în
timp ce ține în mână Steluța de mare (steluța mascotă) . În timp ce intonează versurile se va plimba cu steluța
printre copii, copilul în dreptul căruia se oprește va putea rezolva sarcina data. Fiecare sarcină rezolvată corect
va fi aplaudată și recompensată cu un jeton în acvariul ficărei echipe .Pentru fiecare plic cu sarcini rezolvate
steluța va înainta pe traseu spre locul unde a fost ascuns Prințul Curcubeu. La sfârșitul jocului Prințul Curcubeu
se va întâlni cu prietenii lui . Li se prezintă copiilor sarcinile jocului (vom rezolva sarcinile date având grijă să
răspundem corect).

Se va desfășura jocul de probă pentru a vedea dacă copiii au înțeles jocul și regulile acestuia. Voi intona
versurile- numărătoare : ” Din Oceanul Pacific/A iesit un pește mic/Și pe coada lui scria :/Răspunde iute,
dumneata!” și voi porni printre copii. Copilul numit va trebui să caute sub prima scoică de pe macheta-hartă,
unde va găsi o cerință .Voi citi cerința, apoi fiecare echipă își va desemna un reprezentant care va lucra la
miniflanelograf. După ce ne-am asigurat că toată lumea a înțeles jocul vom trece la desfășurarea jocului propriu
zis.

Plicul 1- Jocul de probă :

-Alege jetonul cu cifra corespunzătoare numărului de peștișori

-Alege jetonul cu cifra corespunzătoare numărului steluțelor de mare.

Fiecare sarcină rezolvată corect va fi aplaudată. Pentru că am rezolvat sarcinile din plicul 1, Steluța de mare
va înainta spre locul secret unde este scuns Prințul Curcubeu.. Tranziție “Proba 1 am rezolvat meritam un
aplaudat/ Repede în pas vioi mergem la scoica 2”

Plicul 2- Proba nr.1


Voi intona versurile- numărătoare : ” Din Oceanul Pacific/A iesit un pește mic/Și pe coada lui scria :/Răspunde
iute, dumneata!” și voi porni printre copii. Copilul numit va trebui să caute sub a doua scoică de pe macheta-
hartă, unde va găsi o altă cerință .Voi citi cerința, apoi fiecare echipă își va desemna un reprezentant care va
lucra la miniflanelograf.

Se cere copiilor sa numere crescător în limitele 1-5 ,prin intermediul versurilor :

,,Peștișorul,ce păcat/ S-a încurcat la numărat./ Hai ajută-l dacă știi/Și-o surpriză vei primi.La cele două
flanelografe, în același timp se vor așeza crescător jetoane cu cifre. Sunt rugați să închidă ochii, timp în care din
șir va fi luat un jeton. Copiii vor preciza cifra care lipsește.

Plicul 3- Proba nr.2


Voi intona versurile- numărătoare : ” Din Oceanul Pacific/A iesit un pește mic/Și pe coada lui scria :/Răspunde
iute, dumneata!” și voi porni printre copii. Copilul numit va trebui să caute sub a treia scoică de pe macheta-
hartă, unde va găsi o altă cerință .Voi citi cerința, apoi fiecare echipă își va desemna un reprezentant care va
lucra la miniflanelograf.

Se va cere copiilor sa arunce zarul, să recunoască cifra de pe zar și să așeze la flanelograf tot atâția căluți de
mare, sau steluțe de mare cât indică cifra.

Se acordă câte un stimulent pentru răspunsul corect .

Plicul 4 Proba 3

Voi intona versurile- numărătoare : ” Din Oceanul Pacific/A iesit un pește mic/Și pe coada lui scria :/Răspunde
iute, dumneata!” și voi porni printre copii. Copilul numit va trebui să caute sub a patra scoică de pe macheta-
hartă, unde va găsi o altă cerință .Voi citi cerința, apoi fiecare echipă se va îndrepta spre măsuțe unde vor
rezolva cerinta .

Se va cere copiilor sa fie atenți la materialele primite pentru a realiza experimentul de combinarea culorilor și
obținerea culorii portocalii.Pe fișa de lucru se aplică o culoare, roșu pentru fața furioasă, galben pentru fața
fericită , ulterior, portocaliu .Cu ajutorul unui pai , copiii vor folosi ,,tehnica -forme spontane,,Această tehnică,
constă în suflarea culorii pe suprafața de lucru.

Se acordă câte o ecompensă care va fi așezată în acvariul echipei.

Plicul 5 Proba 4

Voi intona versurile- numărătoare : ” Din Oceanul Pacific/A iesit un pește mic/Și pe coada lui scria :/Răspunde
iute, dumneata!” și voi porni printre copii. Copilul numit va trebui să caute sub a cincea scoică de pe macheta-
hartă, unde va găsi o altă cerință .Voi citi , apoi fiecare echipă va rezolva cerința.

Se va cere copiilor să picteze siluetele de peștisori prin doua metode: amprentarea cu burete si amprentarea cu
pipeta.

Se acordă câte o ecompensă care va fi așezată în acvariul echipei.

Pentru a merge la baie ,intonăm versurile: ,,Înoată peștișorul uite-asa/ Dă din aripioare uite-asa/ Mișcă din
codiță, uite-așa/ Si-apoi se scufundă, uite-așa./ Respiră peștișorul, uite-asa/ Dă din aripioare, uite-așa,/Mișcă din
codiță, uite-așa/ Și mergem la baie, uite-așa!,,

Copiii vor forma rândul pentru a merge la baie și apoi vom finaliza jocul.

Plicul 6 Proba5

Voi intona versurile- numărătoare : ” Din Oceanul Pacific/A iesit un pește mic/Și pe coada lui scria :/Răspunde
iute, dumneata!” și voi porni printre copii. Copilul numit va trebui să caute sub ultima scoică de pe macheta-
hartă, unde va găsi o altă cerință .Voi citi , apoi fiecare echipă va rezolva cerința

Se va explca copiilor că vom forma o piramidă după versurile: ,,Scara numerelor este/O minune de poveste/
Treptele dacă le urci/Poți la Prințul Curcubeu să ajungi,,

Se va realiza ultima cerință de pe hartă, prin metoda piramida.


La finalul jocului va câștiga echipa care are cele mai multe recompense, și îl va găsi pe Prințul
Curcubeu, apoi vor sărbători .

Odată finalizat jocul copiii vor primi o recompensă delicioasă și li se va pregăti un joc cu elemente de
euritmie. .
Strategii didactice Evaluare /Metode și
Nr. Etapele Conținutul științific Metode și Mijloace indicatori
crt activității procedee de
învățământ

1 Captarea Se realizează prin citirea scrisorii de la colegii


atenției Steluței de mare ( anexa1), copiii fiind atenți, motivați Observația Materiale
psiho-afectiv prin prezentarea conținutului și a Explicația Scrisoare
materialelor.

2 Anunțarea Se comunică tema activității și obiectivele în termeni


temei și accesibili: ne vom juca, vom utiliza cunoștințe pe care ni Dialogul,
enunțarea le-am însușit, pentru ca Steluța de mare să îl găsească pe Explicația
obiectivelor Prințul Curcubeu.

Se vor prezenta sarcinile și regulile jocului, Plicuri Probă orală:


3 apelându-se la capacitatea de înțelegere și de atenție a -verbalizarea regulilor.
copiilor, sub forma unor cerințe ferme care vor Jocul exercitiu Jetoane Observarea directa
Prezentarea
optimă a reglementa întreaga desfășurare a jocului. Dialogul Siluete -implicarea în rezolvarea
conținutului și Pentru a vedea dacă preșcolarii au înțeles regulile Macheta sarcinilor;
dirijarea jocului, se va executa prima dată jocul de probă. Explicaţia Acuarele
învățării Pe parcursul activității se va pune accent pe Scoici, Probă practica:
activitatea copiilor și pe capacitatea acestora de a Jocul de probă Pahare de -selectarea obiectelor dupa
răspunde sarcinilor propuse. unică anumite criterii;
Se va urmări sistematizarea și consolidarea Exercițiul folosință -realizarea experimentului;
cunoștințelor matematice și practice referitoare la: Pipete -realizarea peștișorului prin
- clasificări de obiecte după criteriul culorii si mărimii ; Demonstrația tehnica amprentării;
- asezarea obiectelor în diferite poziții spațiale indicate Experimentul
de educatoare;
-numărarea corectă și conștientă în concentrul 1-5, Munca
-asocierea cifrei cu cantitatea și invers, independentă
-combinarea materialelor pentru a obține un alt rezultat;
-realizarea peștișorilor prin tehnica amprentării cu burete
si cu pipeta pe dischete faciale;

Probă orală:
-descrierea, compararea,
4. Obtinerea Rezolvarea corectă a tuturor sarcinilor de la jocul Dialogul
numirea vietăților marine și a
performanței exercitiu;
Cubul Jetoane emoțiilor caracteristice;
Realizarea experimentului de catre toti copiii. Probă practica:
Explicația Imagini -selectarea jetoanelor indicate
Complicarea jocului se va realiza cu ajutorul
metodei interactive de grup- piramida .Copiii vor Exercițiul Piramida
selecta imaginile corespunzătoare si vor realiza piramida
povestii ,,Prințul Curcubeu,,

Recompe Analiza și sintetizarea


n-se cunoștințelor
Stimularea autoevaluării și coevaluării, având ca Conversația
mobil conținutul activității în integralitatea sa. evaluativă Autoevaluarea
5. Evaluare Aprecierea activității de către educatoare și prezentarea
recompensei de la Prințul Curcubeu

S-ar putea să vă placă și