Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA

,,ANIMALE DIN PADURE,,

Profesor învățământ preșcolar: Stanila Elena


Grupa mica ‚,Delfinii jucausi”(Nivel I)
Grădiniţa Nr.218 – Sect.6-București

FEBRUARIE 2022
PROIECT DIDACTIC
DATA: 16.02.2022
INSTITUȚIA: Grădinița Nr.218
GRUPA MICA ”Delfinii jucausi” (Nivelul I)
PROFESOR ÎNV. PREȘCOLAR: Stanila Elena
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Cum este, a fost si va fi aici pe pamant?”
TEMA PROIECTULUI: ”Din lumea necuvantatoarelor”
TEMA SAPTAMANALA: ”Animale din padure”
TEMA ACTIVITĂŢII : “Prietenii animalelor”
TIPUL DE ACTIVITATE: Mixta (formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi)
DOMENIILE EXPERENTIALE VIZATE: Activitate integrată: ADP; ALA1; DLC
(educarea limbajului); DOS (activitate practică), ALA 2.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
MIJLOACE DE REALIZARE: -Joc didactic
-Activitate practică (imbinare si lipire)
DURATA: O zi.

SCOP:
● formarea capacitatii de a aprecia in situatii concrete unele comportamente si atitudini
in raport cu normele cunoscute ;
● formarea unor reprezentari corecte a animalelor padurii;
● consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

- să efectueze sarcini precizate în cadrul activităților liber alese;


- să identifice animalele ,adapostul si hrana acestora, cu ajutorul imaginilor
reprezentative acestora ;
- să recunoasca si sa foloseasca in mod decvat materialele puse la dispozitie;
- să lucreze curat și îngrijit pe parcursul activității, păstrând o pozitie adecvată în bancă.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, metoda cubului, exercițiul, demonstrația,
problematizarea.

Mijloace şi materiale didactice: boabe cafea si porumb, lipici, puzzle cu animale,


Scrisoarea, ursuletul, joben, plicurile cu sarcini, jetoane cu animale ilustrate, cubul, figuri
geometrice.

Joc de masă: Artă:


,, Ursul,vulpea, ,, ariciul si ursul”
ariciul,veverita” -lipire din boabe de cafea si
-puzzle- porumb-

Domenii experienţiale:
DLC-educarea limbajului : “ Calatorie prin padure”
– joc didactic
DOS-activitate practică : ”Capul vulpitei” –
imbinare și lipire

BIBLIOGRAFIE:

• ”Curriculum pentru creșă și grădiniță”, București, 2019;


• „Activități de dezvoltare personală prin jocuri-exerciții și tranziții”, Gabriela
Berbeceanu, E.D.P.H, București, 2011;
• „Metodica activităților instructiv-educative în grădinița de copii”, Edit.G.C.A.,Craiova,
2009;
• ”Proiectarea pas cu pas (îndrumător pentru cadrele didactice din învăţământul
preşcolar)”, Daniela Răileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa, Editura Diamant, 2010
• “Jocuri si exercitii pentru dezvoltarea fizica a prescolarilor”, Silvia Dima, Elena Firea,
Elena Bojin, Ileana Sima, Edit.EDP, Bucuresti, 1995
INVENTAR DE ACTIVITĂŢI

► ACTIVITǍŢI DE DEZVOLTARE PERSONALǍ (ADP):

 Rutine: deprinderi de igienă personală;


 Întâlnirea de dimineaţǎ: „Bună dimineața, dragi delfinasi!”;
 Noutatea zilei;
 Tranziţii :
- ,,Bat din palme clap,clap,clap,
Din picioare trap,trap,trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la centre noi pornim".

► ACTIVITǍŢI LIBER ALESE :

ALA1

 JOC DE MASĂ: ,, Ursul,vulpea, ariciul, veverita” -puzzle-

 ARTĂ: ,, ariciul si ursul” -lipire din boabe de cafea si porumb

► ACTIVITǍŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):

 DLC- Educarea limbajulu:

-“ Calatorie prin padure” – joc didactic

 DOS - Activitate practică:

-” Capul vulpitei” –imbinare și lipire

ALA2
 Joc de miscare ”Animalele la adapost”
 Joc muzical: ,,Copiii iubesc animalele"
Scenariul zilei

Activitatea zilei va începe cu Intâlnirea de dimineață. Copiii vor fi așezați în


semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toți membrii grupei.

Urmează salutul :”Bună dimineața dragi copii/ Bine ați venit la grădiniță”! iar
copiii se salută cu expresia ”Bună dimineața…”, salutul curgând firesc de la o margine la
alta a semicercului într-o atmosferă de relaxare și bună dispoziție. Dragi copii, astazi
pentru noi este o zi mai speciala , avem oaspeti deosebiti , doamna metodista Mihaela
Anghel care doreste sa va cunoasca sis a observe cat de cuminti sunteti si ce frumos stiti
voi sa lucrati; deasemenea, doamna director Emanuela este si dansa cu noi , haideti sa le
salutam….

Prezenţa: Se strigă copiii din catalog. Educatoarea așază pozele copiilor prezenți
pe panou. Atenţia copiilor se îndreaptă spre Calendarul naturii. Acesta se va completa
astfel: ziua din săptămână, luna, anotimpul şi se va discuta despre anotimpul Iarna si
caracteristicile acesteia

Noutatea zilei se realizează prin intuirea materialului din decor, intuind astfel tema
activitatii.

Captarea atenției: se realizează prin descoperirea ursuletului care tine in manute


un plic cu o scrisoare de la Zana Iarna : ursuletul „Martinel” s-a ratacit, de aceea dorește
să își găsească prietenii din padure cu ajutorul copiilor. Pe cap ursuletul poarta un joben,
dar pe el sunt lipite sarcinile jocului didactic, pentru salvarea prietenilor lui Martinel. El îi
roagă pe copii să fie foarte atenți la ce vor avea de realizat și de rezolvat.

Se realizează tranziţia spre activitățile liber-alese:

- ,,Bat din palme clap,clap,clap,


Din picioare trap,trap,trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la centre noi pornim".

Aceștia isi aleg centrele in functie de animalul preferat/aflat pe masuta. Se intuiesc


materialele pregătite. Educatoarea le spune că nu se vor mai roti la celelalte centre
deschise.
 La centrul JOC DE MASĂ: Prescolarii gasesc pe masute 4 animale din padure
(ursul,vulpea, ariciul,veverita), avand ca sarcina sa ansambleze piesele, ca in
modelul dar de educatoare, formand astfel un animal.

 La centrul ARTĂ: Pe masute se afla boluri cu boabe de cafea si porumb,


putand fi aplicat la cele doua animale: ariciul si ursul (ariciul -boabe de cafea;
ursul -boabe de borumb). Copiii vor avea si un model lasat de educatoare.
(ANEXA 1)

Educatoarea va face aprecieri referitoare la lucrarile realizate și gradul de


participare al copiilor la activitățile desfășurate.

Înainte de a trece la urmatoarea activitate se efectuează o tranziție, pentru a merge la


baie: - ,,Bat din palme clap,clap,clap,
Din picioare trap,trap,trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la baie noi pornim".

Se realizează anunţarea temei, a obiectivelor .

”Animalele din padure” este o activitate pe domenii experienţiale, care aparţine


Domeniului Limbă și Comunicare (Educarea limbajului) ce va fi realizată. În cadrul
acestei activităţi se va realiza un joc didactic ”Calatorie prin padure", prin care se vor
urmari cunoștințele și modul de formulare a răspunsurilor preșcolarilor, rezolvând mai
multe cerințe:

-Să răspundă în propoziție ce animal din plus se afla pe masuta;

-Să recunoască animalul de pe cub, mentionand culoarea acestuia si cu ce se


hraneste;

-Să raspunda cu adevarat sau fals intrebarilor adresate de catre cadrul didactic;

-Să „alintam” animalele ilustrate pe jetoane ;

-Să răspundă corect întrebărilor legate de cunostintele insusite anterior;

Se vor face aprecieri cu privire la modul de desfășurare al activității.

Copii primesc recompense.


Obținerea performanței se face cu ajutorul activității următoare:

Înainte de a trece la urmatoarea activitate se efectuează o tranziție, pentru a se


merge la baie.

Astfel, se va trece la Domeniul Om și Societate (activitate practică). Educatoarea


explică copiilor etapele de lucru. Un copil repetă etapele de lucru apoi se trece la intuirea
materialului individual. Se execută mișcări pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor:

”Degeteul mare, pleaca la plimbare

Aratatorul aduce paltonul,

Mijlociul, duce pardesiul,

Inelarul, aduce fularul

Degetul mic, nu duce nimic, fiindca este cel mai mic."

Copiii v-a realiza capul vulpitei prin tehnicile imbinare și lipire (Anexa 2).
Lucrările vor expuse pe tabla, de fiecare copil în parte. Se va efectua evaluarea lucrărilor
prin metoda “turul galeriei”.

Copiii sunt recompensați de către educatoare.

Încheierea activităţii se realizează prin:


-Jocul de miscare ”Animalele la adapost”
-Jocul muzical ,,Copii iubesc animalele ”

EXPLICAREA JOCULUI :
- Copiii asezati pe scaunele incep ,la semnalul educatoarei, sa mearga cu mainile la spate
in jurul scaunelelor. In timp ce copiii se plimba, educatoarea scoate din joc un scaun
(simbol al unui tufis din padure). La semnalul educatoarei (opreste muzica), copiii se vor
„adaposti” in spatele unui scaunel, copilul ramas fara scaun este scos pe margine. Jocul
continua astfel pana ramane in joc un singur scaunel. Copilul care se aseaza, la semnal,
pe scaunul ramas, este declarat castigator si va fi aplaudat de catre colegii de pe margine.
-”Copiii iubesc animalele”-Copiii danseaza pe joc.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
Observare
Asigurarea condiţiilor pentru curentă
1. Moment activitate : -aerisirea sălii;
organizatoric -pregătirea materialului didactic;
-aranjarea mobilierului.

Se realizează prin deschiderea


unui plic de la Zana Iarna:
2. Captarea atenţiei ,,Dragi copii, am auzit ca
sunteti cuminti si tare isteti, de aceea Observarea
m-am gandit sa trec pe la voi.Insa...pe comporta-
drum,m-am intalnit cu ursuletul Audiţia mentului
„Martinel”, care era tare necajit pentru copiilor
ca si-a pierdut prietenii din padure.
Vreti sa-l ajutam sa-i gaseasca? Pentru
aceasta ne-a pregatit pe joben,cateva
plicuri cu sarcinile de lucru, pentru
gasirea animalelor padurii. Haide-ti
sa vedem cum il putem ajuta!
Cu drag, Zana
Iarna!”

3. Reactualizarea Li se vor spune prescolarilor,cateva Conversaţia Răspunsurile


cunoştinţelor ghicitori despre animalele padurii copiilor

4. Anunţarea temei şi a În prima parte a activității copiii se


obiectivelor vor îndrepta spre centrele de interes și Expunerea;
anume: Conversaţia Observare
 JOC DE MASĂ: ,,Ursul, vulpea, curentă
ariciul,veverita”- puzzle Explicatia
 ARTĂ: ,, Ariciul si ursul”- lipire
boabe cafea si malai

În cea de-a doua parte, copiii se


vor juca un joc, care se numește
”Calatorie prin padure ”, apoi vor crea
împreună la activitate practică, prin
imbinare și lipire, capul vulpitei din
figure geometrice.

Se desfășoară jocul didactic la


educarea limbajului ``Calatorie prin Explicaţia
padure”. Copiii sunt asezati in
semicerc, ascultand si rezolvand copiii ascultă
5.Dirijarea învățării sarcinile de lucru ale ursuletului instrucţiunile
„Martinel” educatoarei.
Educatoarea prezintă copiilor Demonstraţia
regulile și sarcinile jocului.

Jocul de probă:
Educatoarea adreseaza copiilor
cateva ghicitori despre animale: Conversatia
Desfășurarea jocului:

Varianta 1: „ Cubul”
Educatoerea le va prezenta
copiilor cubul cu animale.
Prin rostogolirea cubului, copilul Problematizarea
solicitat, va avea ca sarcina:
- Sa denumeasca animalul
reprezentat pe o latura a Copiii executa
cubului; jocul
- Sa spuna culoarea acestuia;
- Cu ce se hraneste animalul
respectiv;
Fiecare răspuns corect este aplaudat.

Varianta 2: “Adevarat sau fals” Explicatia


Jocul are o nouă sarcină. Individuala
Educatoarea va citi propozitii despre Conversatia
animalele padurii, prescolarii va avea
sarcina de a raspunde cu adevarat sau
fals conform enunturilor;

Complicarea jocului
Aceasta este ultima sarcină a jocului.
Din saculetul fermecat, se va extrage Exercitiul
cate un jeton cu un animal. Sarcina Individuala
prescolarului este de a alinta
denumirea animalului reprezentat pe
jeton

Se vor face aprecieri cu privire la Conversatia Frontala


modul de desfășurare a activității.

Tranziția:
,,In padurea cu alune, Exercitiul
Aveau casa 2 pitici...".
6. Asigurarea retenţiei Voi împărți fiecărui copil Copiii rezolvă
şi a transferului materialele necesare și le voi explica Conversaţia sarcinile
sarcinile pe care urmează să le primite
realizeze în cadrul activități practice.
Va trebui să imbine figurile Exercitiul
geometrice, prin lipirea acestora pe
fisa de lucru, pentru realizarea capului
vulpitei
 Se intuieşte materialul ce trebuie
folosit;
 Se analizează modelul
educatoarei; Explicatia
 Se demonstrează modul de Demonstraţia
realizare al lucrării;
 Se execută mişcări pentru Educatoarea
încălzirea muşchilor mici ai observă modul
mâinilor; de lucru al
„Degeteul mare, pleaca la plimbare copiilor
Aratatorul aduce bastonul
Mijlociul, duce pardesiul,
Inelarul, aduce fularul
Degetul mic, nu duce nimic, fiindca
este cel mai mic."
▪ Se trece la realizarea propriu-zisă Exercitiul
a lucrării.
Copiii realizează sarcinile primite.
Educatoarea supraveghează modul de Munca Individuala
lucru al copiilor, făcând sugestii individuala;
referitoare la realizarea temei şi
ajutând unde este nevoie.

7. Evaluarea Lucrările vor fi expuse în sala de Copiii


performanţei grupă. Turul galeriei analizează
Copiii apreciază modul în care au fost obiectiv
realizate lucrările pe baza criteriilor lucrările
enumerate de educatoare
( corectitudinea imbinarii elementelor,
acuratetea lucrarii)
Educatoarea face aprecieri generale şi Frontala
individuale. individuala
8. Încheierea activităţii Educatoarea recompensează copiii
pentru hărnicia si corectitudinea cu Conversaţia
care au realizat lucrările, dar și pentru
implicarea lor în activitatea de
educarea limbajului.
Copiilor li se vor prezenta urmatoarele
activitati care se vor desfasura:

ALA2:

JOCUL MUZICAL ,,Copiii iubesc Explicatia Frontala


animalele - Copiii danseaza pe joc. Exercitiul

JOCUL DE MISCARE:”Animalele la
adapost”
Copii asezati pe scaunele incep ,la Explicatia
Frontala
semnalul educatoarei, sa mearga cu
Exercitiul
mainile la spate in jurul scaunelelor.
In timp ce copii se plimba, educatoare
scoate din joc cate un scaun (simbol al Jocul
unui tufis din padure). La semnalul
educatoarei (opreste muzica), iar
copiii se vor „adaposti” in spatele
unui scaunel, copilul ramas fara scaun
este scos pe margine. Jocul continua
astfel pana ramane in joc un singur
scaunel. Copilul care se aseaza, la
semnal, pe scaunul ramas, este
declarat castigator si va fi aplaudat de
catre colegii de pe margine.
Se fac aprecieri generale asupra
mediului de participare al copiilor la
toate activitatile de pe parcursul zilei.

ANEXA 1
ALA1 - Ariciul

Ursul

PS; TREBUIE SA-L FAC!!!!


ANEXA 2

DOS(Activitate practica)
Etapa I

Lipirea capului cu varful in jos:


Etapa II

Lipirea triunghiurilor mici ( urechile) ,cu varful in sus, deasupra triunghiului mare
Etapa a III-a

Lipirea ochlor in interioul trhiunghiului mare


Etapa a IV-a

Lipirea triunghiului mic (nasul), negru, cu varful in jos, in interiorul triunghiului mare
(capul).
Etapa a V-a

Lipirea mustatilor langa nas

S-ar putea să vă placă și