Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
18, Focșani
Str. Popa Șapcă nr.9
Proiect
de
activitate
pentru
“GÂZE inspecȚi
a de
Grad II
CĂLĂTOARE AU PORNIT
Grupa Mijlocie
„Îngerașii”
SPRE SOARE”
1
Prof. înv. preșcolar.
IVAN CARMEN ADRIANA
2
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Data: 24.03.2023
Nivelul: I
Grupa: MIJLOCIE
Tema anuală de studiu: “Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ?”
Tema proiectului: “Bucuriile primăverii”
Tema săptămânii: „Gâze călătoare au pornit spre soare”
Tema activităţii: “Prieteni cu insectele”
Tipul activităţii: Consolidare de cunoștințe, priceperi şi deprinderi
Activităţi de învăţare implicate: ADP+ALA1+DLC+DOS2+ALA2
Forma de organizare: Frontal, individual, în grupuri mici
Categoria de activitate: Activitate integrată
Durata: o zi
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Întâlnirea de dimineață: “Dac-aș fi o insectă aș fi….”
Tranziții:
“Zburăm ca albinuțele”– joc de mișcare;
Joc de mișcare – Mersul furnicilor;
“Gărgăriță Riță”– recitativ ritmic;
Cantec Albinuța.
Rutine:
Sosirea copiilor;
Deprinderi de igienă personală;
Deprinderi de autonomie și autoservire – “Știm să mâncăm frumos!”
3
JALA I: ACTIVITĂȚI LIBER ALESE
4
O5 -Să redea morala textului pe baza caracterizarii omiduței.
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE
Tema activității: “FLUTURAȘUL”
Mijloc de realizare: activitate practică prin lipire, decorare
Scopul activității: consolidarea cunoștințelor legate de mesajul audiat.
Domenii de dezvoltare:
B – Dezvoltarea socio-emoțională;
Dimensiuni ale dezvoltării:
B3 Conceptul de sine
B4 Autocontrol și expresivitate emoțională
Comportamente vizate pe domenii de dezvoltare:
o B3.1. Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situații educaționale;
o B4.1. Recunoaște și exprimă emoții de bază produse de piese musicale, texte literare, obiecte de
artă.
Obiective operaționale:
O6– să denumească corect materialele de lucru pe care le folosesc în realizarea lucrării;
O7- să lipească elementele corespunzător modelului respectând etapele de lucru și originalitatea
personală;
O8 – să se autoaprecieze pe baza lucrării realizate.
5
ALA II – JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE
Tema activității: „Buburuzele și florile”
Mijloc de realizare: joc distractiv
Scop: Dezvoltarea atenției și a coeziunii grupei.
Obiective opreraționale:
O9- să respecte indicaţiile educatoarei;
O10 – să lucreze în echipă.
Desfășurarea activității:
Copiii vor fi împărțiți în două grupe, flori și buburuze. Copiii buburuze sunt mai mulți cu unul
decât florile, iar un copil este pasăre. Copiii vor fi așezați în perechi: floare-buburuză. Buburuza fără
pereche va sta în preajma lor. La comanda: Buburuza zboară! – acestea zboară printre flori. La
comanda: Buburuze vă pitiți, pasărea a venit! – fiecare buburuză încearcă să se ascundă în spatele florii.
Buburuza fără floare este prinsă de pasăre și pusă să execute o comandă hazliem, apoi devine pasăre.
Jocul se repetă schimbându-se rolurile.
6
STRATEGII DIDACTICE
Mijloc de realizare: exerciții grafice cu carioca; înșirare bobițe pe băț, pictură pe lut;
BIBLIOGRAFIE:
7
SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei va începe cu Întâlnirea de dimineață, când toți copiii stau în semicerc asigurându-
se contactul vizual între ei.
Salutul:
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit
A început o noua zi,
Insecte astăzi noi vom fi.
Pe scăunele ne-aşezăm
Şi frumos ne salutăm!”
„Bună dimineaţa, insecte dragălaşe!”
Copiii vor răspunde: “Bună dimineața!”, apoi se vor saluta între ei.!”
Prezența:
“După ce ne-am salutat
Și frumos ne-am adunat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit?”
Calendarul naturii:
În ce anotimp suntem?
Ce zi a săptămânii este astăzi?
Ce zi a fost ieri?
Cum este vremea?
8
Împărtășirea cu ceilalți va coincide cu captarea atenției și se va realiza printr-o scurtă povestioara
și prin prezentarea cutiei cu surprize adusă de Buburuză.
Tranziția care face trecerea către prima activitate DLC (educarea limbajului) se va realiza prin
jocul de mișcare “Albinuța mea”
După încheierea activității de educare a limbajului, se vor face aprecieri verbale, apoi se va face
trecerea către cea de-a doua activitate printr-un moment de tranziție: “Marșul furnicilor”. Copiii se vor
așeza la măsuțe pentru a desfășura activitatea practica, confecționarea fluturelui. După încheierea
activității se va face Turul Galeriei și se vor analiza lucrările expuse. Tranziția “Mergem ca insectele”
îi va îndruma pe copii către Centrele de interes.
Se vor prezenta copiilor centrele deschise, pentru a-i familiariza cu materialele puse la dispoziție,
cu sarcinile de lucru și obiectivele propuse.
La centrul Bibliotecă: copiii vor avea de trasat cu carioca drumul omiduței către floare. Copiii vor
fi sprijiniți pe tot parcursul activității.
La centrul: Joc de rol: copiii vor avea de înfipt boabe de strugure pe bețele de bambus și de
aranjat omiduțele pe platou.
La centrul: Artă – se va desfășura educatia plastica cu toate etapele ei. Voi avea grijă de toți
preșcolarii pentru a trece fiecare la centrele de interes punând accent pe Joc de rol și Artă. Lucrările
finalizate vor fi expuse și apreciate atat verbal, cat si cu recompense dulci.
Tranziția către ultima parte a zilei se va realiza prin recitativul ritmic: “Gărgăriță Riță”.
În ultima etapă a zilei, ALA II, copiii vor juca jocul ”Buburuzele și florile’’
9
Nr Etapele Conținut informațional Strategia didactica Evaluare /
. activității Feedback
Cr
t
Metode și Mijloace de realizare Forme de
procedee organizare
1. Moment Voi asigura condițiile necesare unei bune
organizatoric desfășurări a activității. Observarea
*Întâlnirea de dimineață: Dac-aș fi o insectă, comportamentului
aș…” Conversația Mascota zilei Frontal în initial
Copiii se vor așeza în semicerc, se vor saluta semicerc Interesul pentru
și prezenta. activitate
2. Captarea Noutatea zilei va coincide cu Captarea
atenției atenției și se va realiza prin prezentarea unei
povestioare si a coșului surpriză de la Zâna Conversația Coșul cu surprize ,
Primăvara prin solul ei, Buburuza, în care se Frontal Observarea
află toate materialele necesare desfășurării sistematică a
jocului. comportamentului
-Copii, dupa cum ati vazut, acum este Scrisoarea buburuzei preșcolarilor
primavara cu vreme calda si frumoasa. Florile
au inflorit, fluturasii au inceput sa-si
dezmorteasca aripile si sa zboare deasupra
florilor. Conversația Buburuza
-Tare placut e sa-i privesti !
-Iata ! Au poposit si la voi in clasa azi Frontal
(insectele sunt agatate prin clasa de tavan cu
ajutorul unor ate invizibile). Observarea
-Ce frumose sunt ! sistematică a
-Am uitat sa va spun ce mi s-a intamplat comportamentului
azi cand veneam spre gradinita. M-a oprit o preșcolarilor
fetita foarte frumos imbracata in culorile
Frontal
primaverii si mi-a spus ca este Buburuza. Ea
mi-a mai spus ca îi place foarte mult de voi,
10
ca in fiecare zi va priveste pe fereastra si e
mandra ca stiti atat de multe lucruri. De
asemenea, ii place foarte mult cum învățați
povești și cum știți să răspundeți. Mi-a dăruit
acest coș în care se află niște surpize. Vreți să
aflăm despre ce este vorba ?
3. Anunțarea După încheierea povestioarei, voi anunța
temei și a tema: Astăzi la activitatea de educarea Coșul cu surprize , Observarea
obiectivelor limbajului, vom asculta povestea unei insecte Conversația Scrisoarea buburuzei Frontal capacității de
care este tare iubită de copii. Singura voastră Buburuza atenție voluntară
misiune este să fiți foarte atenți pentru că la Explicația
final vom juca un joc cu întrebări.
Va trebui sa răspundem la întrebări și așa o
vom ajuta pe buburuză să ajungă la petrecere,
iar noi vom fi invitații ei.
4. Reactualizarea - Eu va propun acum sa ne aducem aminte
cunoștințelor cateva lucruri invatate de noi săptămâna
aceasta pentru ca Printesa Primaverii si
Buburuza sa ne iubeasca in continuare si sa Conversația Imagini cu insecte Frontal Oral
ne aprecieze pentru ceea ce stim. Coșul cu insect
Adresez copiilor cateva intrebari de verificare Individual
a cunostintelor:
- Despre ce temă am învățat săptămâna
aceasta?
- Ce insecte cunoaștem?
- Unde locuiește albina și ce poate să
producă?
- În ce se poate transforma o omidă?
- Cum despărțim în silabe cuvântul omidă?
5.
Desfășurarea Preșcolarii sunt invitați să viziteze centrele de fișe de lucru, Pe grupe
activității și interes deschise. Copiii vor intui materialele Explicația
11
obținerea puse la dispoziție și sarcinile de lucru. carioci, Observarea
performanței Voi expune sarcinile de la fiecare centru de Individual comportamentului
lucru și obiectivele urmărite pe înțelesul struguri, căpșuni, copiilor
copiilor:
La centrul Bibliotecă: copiii vor avea bețe de frigărui,
de trasat cu carioca drumul omiduței. Copiii
vor fi sprijiniți pe tot parcursul activității. farfurii,
O1 Produsele
La centrul: Joc de rol: copiii vor avea Conversația figurine Ipsos cu insecte, Pe grupe activității
de înfipt boabe de strugure pe bețele de acuarele,
12
voi explica cuvinntele neînțelese. Copiii vor Fluturele
repovesti cu ajutorul siluetelor iar final vom
extrage mesajul educativ al poveștii. Coșul
Fixarea cunoștințelor o voi realiza cu ajutorul
unei cutii care conține întrebări pe baza
O5 textului, denumită Cutia curioasă, din care Repovestirea Omiduța povestitoare
câțiva copii vor extrage pe rând bilețele cu Orală
întrebări și vor răspunde.
Siluete personaje
Tranziția către următoarea activitate o voi
face cu ajutorul jocului de mișcare “Mersul
furnicilor”. Fluturele
DOS2– Activitate practică – lipire Coșul
“Fluturașul”
Copiii vor fi așezați la măsuțe, le voi distribui
materialele necesare pentru realizarea temei
propuse. După intuirea materialului, voi Lucrare model
O6
explica și demonstra copiilor procedeul de
lucru iar copiii vor lucra individual. Înainte
de începerea activității, preșcolarii vor realiza Explicația
câteva exerciții de încălzire a mușchilor mici aripioare decupate, Observarea
ai mâinii.”Ne jucăm, ne jucăm, cu degetele Frontal sistematică a
ne jucăm, ale noastre degețele, se fac Converația comportamentului
O7 mândre păsărele, zboară-n sus, zboară-n jos cercuri decupate, Individual
și-am făcut un cuib frumos.” Produsele activității
După ce mă asigur că toți copiii au înțeles ce floricele și forme din spumă,
au de făcut le urez spor la treabă și le voi Demonstrația
O8 pune să asculte un fond musical.
La finalul activității, copiii vor evalua lipici.
lucrările cu ajutorul metodei Turul Galeriei.
Tranziția către următoarea activitate se va Muzică
face prin cântecul Albinuța.
13
Laptop
Grupe
O9 Explicația Observarea
ALA 2 – Jetoane buburuze și flori Individual comportamentului
O10 Copiii vor desfășura jocul distractiv
Buburuzele și florile.
7 Evaluarea Conversația
performanțelor Voi face o sinteză asupra a ceea ce au relizat
copiii la fiecare activitate începând cu Aprecierea Stimulente Frontal Aprecierea verbală
activitatea pe centre și până la activitea pe verbală
domenii experiențiale.
Expunerea
După finalizarea activităților se vor face
aprecieri asupra corectitudinii în care au
lucrat copiii, dar și asupra modului de
desfășurare a întregii activități.
14
8. Încheierea Împreună cu prescolarii voi face aprecieri Frontal
activității generale și individuale privind modul de Conversația Platoul cu desert Aprecierea verbala
desfășurare a întregii activități si le voi oferi
recompense, desertul pe care copiii l-au
pregătit pentru petrecere.
15
ANEXA 1
16
ANEXA 2
“Fluturele”
17
ANEXA 3
CU DRAG, RUZA.
18