Sunteți pe pagina 1din 18

Tema anuală: “Când, cum şi de ce se întâmplă 

? “

Proiect tematic: « Primăvara când sosește , la viață totul se trezește »

Nivel I
Prof. înv. preşc. Neagu Florentina
Propunătoare : Mihalea Larisa / Gavrilă Georgiana

1
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

Grupa Mică
Data: 20.04.2023
Prof. înv. preşc. Neagu Florentina
Grădinița cu PP ,,Elena Doamna,,
Galați
Tema anuală: Când, cum şi de ce se
întâmplă?
Proiect tematic: „Primăvara când
sosește , la viață totul se trezește”
Tema săptămânii: „Gâze – pete de
culoare, lângă mugur , lângă floare!”
Forma de realizare: activitate integrată
ADP + ADE ( DEC + DLC ) + ALA II
Durata : 180 de minute
Tipul activității : transmitere și însușiri
de noi cunoștințe

2
Elementele componente ale activităţii integrate:

I.ADP: ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:


Întâlnirea de dimineaţă: Salutul: ,,Bună dimineaţa florilor”; împărtăşirea cu
ceilalţi; ,,Ce flori ai adus ?”; prezenţa copiilor, calendarul naturii, ştirea zilei:
Scrisoarea Zânei Primăverii.
Tranziţii: Trenul primăverii, „Rândul iute să-l formăm!”,
cântec ,,Înfloresc grădinile”,

II.ALA I: JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE

1. Bibliotecă: ,,Flori de primăvară”- lectură după imagini


Obiective operaţionale:
- să recunoască diferite tipuri de flori de primăvară;
- să identifice asemănări şi caracteristici ale florilor de primăvară
- să precizeze mediile de viaţă ale florilor de primăvară;

2. Artă : ,,Fluturașul primăverii ,, - Caiet Creionul magic


- să mânuiască corect instrumentele de lucru ;
- să realizeze tema propusă , folosind tehnici de lucru cunoscute ;
- să manifeste implicare afectivă în realizarea sarcinilor de lucru.

3. Joc de masă: Puzzle ;


- să îmbine piesele de puzzle , recompunând imaginea de pe planșa suport;
- să așeze piesele de puzzle pe măsuța de lucru;
- să păstreze ordinea la masa de lucru.

III. ADE :ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:


Domeniul estetic și creativ :,, Gâze și flori - modelaj”
Domeniul limbă și comunicare:,,Povestea Narcisei – povestirea educatoarei”

IV. ALA II : JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE


Tema : „Sări din floare în floare”- joc de mişcare
Obiective operaţionale:
- Să reţină conţinuturile jocului propus de educatoare: „Zboară din floare în floare”;
- Să respecte regulile de desfăşurare a jocului;
3
- Să execute cu rapiditate mişcările sugerate de joc;

Scopul:
- educarea dragostei faţă de frumosul din natură, cultivarea dorinţei de a
îngriji florile (plantele), de a le folosi la înfrumuseţarea mediului înconjurător.
- dezvoltarea abilităţii de a relaţiona cu ceilalţi copii;
- dezvoltarea simţului practic şi estetic.

Obiective urmărite
Activitaţi pe domenii experienţiale

Domeniul estetic și creativ:

A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE


1. Motricitate grosieră şi motricitate fină în contexte de viaţă familiare
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice
vârstei;
1.2. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate.

C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE


2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină
dificultăți.

Obiective operaţionale:
- Să modeleze gâze și flori prin mișcări circulare , translatorii și de aplatizare ale
palmelor față de planșetă ;
- Să descrie propriile produse ale activității ;
- Să ducă la bun sfârșit tema dată.

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: observaţia dirijată, demonstrația , conversaţia, explicaţia,
exerciţiul.
2. Material didactic: planșetă , plastilină , model .
3. Forma de organizare : frontal

Domeniul limbă și comunicare :

D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII


ȘI SCRIERII
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
4
2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă)

C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE


1.1. Manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi
1.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul
apropiat

Obiective operaţionale:
- Să asculte cu atenție conținutul povestirii ;
- Să redea pe scurt episoadele povestirii , cu ajutorul imaginilor ;
- Să înțeleagă sensul cuvintelor noi ( gingașă , furioasă , briză , stranie , gigantic )

Forma de organizare: frontală.

Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, povestirea , repovestirea , observaţia,
aprecierea verbală.

Mijloace didactice: imagini din poveste.

Forme de organizare: frontal.

Material bibliografic:
1. Revista “Invăţământul preşcolar”,1-2/2008,cap.”Metode interactive de grup”; Ghid
metodic:”Metode interactive de grup”,Ed.Arves;
2. Revista “Invatamantul prescolar”,1-2/2010,cap. “Proiectare”;
E.Goncea,G.Reiu,S.Breban, “Activitati bazate pe inteligente multiple”;
3. “Curriculum pentru invatamant prescolar”,M.Ed.C.T.-2008.

5
ADP
Întâlnirea de dimineaţă va debuta cu următoarele versuri:
“ Dimineaţa a sosit
Copilaşii au venit
A-nceput o nouă zi
Bună dimineaţa, copii!”

Copiii au posibilitatea de a-şi împărtăşi opiniile, de a-şi manifesta starea de spirit.


Aceștia sunt aşezați în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toți membrii
grupului.
Salutul şi prezența– Educatoarea salută copiii şi spune cum se simte astăzi şi de ce.
Ex.: „Eu astăzi sunt fericită pentru că am venit la voi”. Copiii vor saluta şi vor spune pe
rând cum se simt ei astăzi .
După această etapă se va completa Calendarul naturii cu datele necesare. Se lucrează la
panou:
- În ce anotimp suntem?
- Ce zi este astăzi?
- Ce zi a fost ieri? Dar mâine?
- Cum este vremea? Cum v-ați îmbrăcat astăzi?
Noutatea zilei – Constă în captarea atenției prin citirea de către educatoare a unei scrisori
de la Zâna Primăvară prin care îi anunţă pe copii ce sarcini au de rezolvat. Anunțarea
temei - Se vor prezenta copiilor în termeni accesibili activitățile pe care le vor desfăşura
în această zi. Tranziția către activitatea comună se va realiza cu ajutorul unui cântec
„Acum e toamnă, da”, pe care copiii îl vor audia. Este momentul în care curiozitatea
copiilor este stârnită, spunându-le că le-am pregătit multe surprize şi motivându-i să
participe la activitatea frontală – DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE -,,Povestea
Narcisei’’- Povestirea Educatoarei. După ce se realizează activitatea, se face tranziția
6
către centrele de interes. Tranziția către sectoare se face prin intermediul jocului de
mişcare. “Bat din palme clap! Clap! Clap!/ Din picioare trap! trap! trap!/ Ne-nvârtim, ne
răsucim/ Şi la masă noi pornim .Înainte de începerea lucrului la centre se vor realiza
exerciţii de mişcare a muşchilor mici a mâinilor, pe versurile “ Mișcăm degețelele /
Batem tare palmele Pumnișorii uite-așa / Picioarele tot așa/ Mâna lebădă o fac/Care dă
mereu din cap Mâinile eu le rotesc/Lebedele –njur privesc“

Ştirea zilei 
- Eu am primit de dimineaţă o scrisoare. Cred că este pentru voi. Haideţi să vedem
ce scrie pe plic ! ,,Pentru copiii din grupa mică.”
Se dă citire scrisorii .

Scrisoare de la ,,PRIMĂVARĂ”:

”Dragi copii, eu sunt, Zâna Primăvară și vin pe pământ să vă aduc căldură, flori
parfumate și fluturi, câmpii înverzite și ciripit de păsărele. Într-o zi trecând pe lângă
grădinița voastră am auzit glasuri frumoase de copii. M-am apropiat de fereastră și v-am
văzut pe voi. Am observat că sunteți foarte isteți și cuminți. Tare mi-ar fi plăcut să stau și
eu cu voi să mă joc, să cânt și să lucrăm împreună. Și pentru că v-am auzit vorbind
despre florile de primăvară, aș fi vrut să vă spun o poveste, anume “Povestea narcisei”.
Dar pentru că am multă treabă, o rog pe doamna educatoare să v-o spună. Sunt sigură că
o să vă placă și dacă sunteți cuminți și atenți la sfârșitul activităților vă mai așteaptă și
alte surprize.
“Vă sărută Zâna Primăvară”.

7
Li se prezintă copiilor sectoarele la care urmează să-şi desfăşoare activităţile, apoi
sarcinile pe care le au de realizat; urmează intuirea materialelor de la fiecare sector.
Educatoarea supraveghează activitatea de la fiecare sector, apoi le spune să se mute la alt
sector.

1. Bibliotecă: ,,Flori de primăvară”- lectură după imagini


Obiective operaţionale:
- să recunoască diferite tipuri de flori de primăvară;
- să identifice asemănări şi caracteristici ale florilor de primăvară
- să precizeze mediile de viaţă ale florilor de primăvară;

2. Artă : ,,Fluturașul primăverii ,, - Caiet Creionul magic


- să mânuiască corect instrumentele de lucru ;
- să realizeze tema propusă , folosind tehnici de lucru cunoscute ;
- să manifeste implicare afectivă în realizarea sarcinilor de lucru.

3. Joc de masă: Puzzle ;


- să îmbine piesele de puzzle , recompunând imaginea de pe planșa suport;
- să așeze piesele de puzzle pe măsuța de lucru;
- să păstreze ordinea la masa de lucru

Tranziţie: „Trenul primăverii”

“ Hai, frumoase floricele


Fuga, fuga alergaţi
În vagoane v-aşezaţi
Spre sectoare vă-ndreptaţi
Şi bine voi să lucraţi!”

Copiii se îndreaptă spre sectoare unde se vor aşeza .


La centrul ,,Bibliotecă ,, , copiii vor primi diferite imagini cu flori pe care le vor
viziona și discuta cu colegii de sector despre ce asemănări și deosebiri au găsit între
acestea, după care vor transmite informațiile doamnei educatoare.

8
La centrul ,,Artă,, , preșcolarii vor primi caietul clasei ,,Creionul Magic,, , pe care
vor avea de desenat fluturașul în culori potrivite , ținând cont de tehnica de lucru cerută.

La centrul ,,Joc de masă,, , copiii vor primi puzzle-uri cu diferite insecte și flori .

Copiii primesc informații despre sarcinile pe care trebuie să le îndeplinească la


fiecare centru . După explicarea sarcinilor pe centre de interes, se face încălzirea
muşchilor mici ai mâinilor iar copiii sunt rugați să îşi aleagă locul unde vor să lucreze
mai întâi. Fiecare copil este îndrumat să treacă prin fiecare centru până la finalul
activității integrate. Educatoarea supraveghează şi antrenează copiii la fiecare centru de
interes, oferind explicații suplimentare acolo unde este nevoie. După finalizarea sarcinilor
la centre, acestea vor fi apreciate prin intermediul metodei“turul galeriei”

Rutină: pauza de masă

Până se întorc copiii de la baie educatoarea va aşeza mesele în careu, va pregăti


materialele pentru activitatea de modelare. ( DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV)

Copiii vor avea de modelat gâze și flori din plastilină , urmând exemplul model oferit de
doamna educatoare.

Tranziție
Joc cu cânt: „Albinuţa”

Albinuța zboară printre flori ,


Zboară printre flori ,
Ea zboară printre flori x2

Albinuța , hărnicuța
Zboară printre flori micuța
Și polenul îl adună
Și ne dă mierea cea bună

Albinuța zboară printre flori ,


Zboară printre flori ,
Ea zboară printre flori

Ala II

9
Jocul de mişcare: „Zboară la floare!”
Pentru acest joc avem nevoie de o floare – un copil ales va veni şi va ţine această
floare. Ceilalţi copii vor primi câte o insignă reprezentând fluturaşi, albinuţe sau
buburuze. Aceşti copii vor imita zborul în spaţiul de joacă. Când voi da semnalul
Fluturaşii zboară la floare! – cei care au insigne de fluturaşi vor zbura la floare. La fel şi
pentru buburuze şi albinuţe.”Va trebui să fiţi atenţi ce insigne purtaţi şi să ascultaţi cu
atenţie semnalul”.

10
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentele Conţinutul ştiinţific Strategie didactică Evaluare


activităţii metode mijloace
1. Moment - Asigur climatul adecvat desfăşurării
organizatoric activităţii.
- Pregătirea materialelor necesare
desfăşurării activităţii.

Conversaţia
Întâlnirea de dimineață
Copiii se vor aşeza în semicerc şi se vor Explicaţia
saluta, având posibilitatea de a-şi
împărtăşi ideile, de a-şi manifesta starea
de bună dispoziție.

Aprecieri verbale
Salutul şi prezența
Educatoarea salută copiii şi spune cum se
simte astăzi şi de ce. Exp.: „Eu astăzi mă
simt…. pentru că am venit la voi în
grupă”. Copiii vor saluta şi vor spune pe Zâna
rând cum se simt ei astăzi şi de ce . Explicaţia Primăverii
Scrisoare

2. Captarea Captarea atenției se va realiza prin


atenţiei intermediul scrisorii primite de la Zâna

11
Primăvară .

3. Anunţarea Se vor prezenta copiilor în termeni Explicaţia


temei şi a accesibili activitățile pe care le vor
obiectivelor desfășura astăzi .
Astăzi dragi copii vom afla Aprecieri verbale
împreună”Povestea narcisei”,veți cunoaște
personajele din această poveste și va
trebui să urmăriți cu atenție povestea
pentru a reuși să o povestiți și să Conversaţia
răspundeți corect la întrebări.

Apreciei verbale
Corectarea
Se prezintă copiilor povestea și pe măsură Imagini din eventualelor
4. Dirijarea ce se povestește simultan se vor prezenta poveste greşeli
învăţării imagini sugestive conținutul .Educatoarea intuitive
DLC - va reda cât mai expresiv conținutul Explicaţia Aprecieri
Povestirea poveștii, punându-se accentul, în relatarea generale
educatoarei întâmplărilor și a evenimentelor, pe
cuvintele noi,ce trebuiesc însușite de către
copii. Expunerea se realizează urmărind
succesiunea momentelor principale.

Expunerea poveștii: Se narează povestea


cât mai expresiv, folosind mimica și
12
gestica adecvată respectându-se
succesiunea momentelor ei principale.
Povestirea se va realiza pe un ton cald,
plăcut, atractiv. Explicarea cuvintelor se
va face pe parcursul povestirii,fără
întreruperi ci prin utilizarea imediată a
sinonimelor:
„veselă” - voioasă „spălăcită”- fără
culoare, ștearsă „gingașă”- delicată, fină,
fragilă „furioasă - mânioasă, furtunoasă,
nestăpânită „ briză” - suflarea, adierea
„stranie”- ciudată, neobișnuită „gigantic”-
mare, imens
Expunerea se face după următorul plan de
idei:
1.Narcisa era o zână frumoasă.
2. Pasiunea ei era pictarea florilor în Observaţia
culorile curcubeului. Explicaţia
3.Într-o seară a ajuns în grădina unei
vrăjitoare unde o floare suspina pentru că
nu era colorată. 4.Narcisa încercă să o
ajute, dat în acest timp apăru o vrăjitoare
care o aruncă departe de floare și răsturnă
vopselele.
5.Când stropii de vopsea au căzut pe
pământ au început să răsară flori aurii.
6.Vrăjitoarea cea rea nu a putut opri
minunea și a plecat în altă pădure.
7.Florile aurii care au răsărit erau
frumoase ca Narcisa .
8.De atunci ele se numesc Narcise.
13
În scopul fixării momentelor principale
ale povestirii, copiii vor fi solicitaţi să
precizeze titlul povestirii şi să redea
momentele principale ale poveștii pe baza
imaginilor de la tabla inteligentă și a
întrebărilor.
- Cum s-a numit povestea? Cine era Conversaţia
Narcisa? Ce îi plăcea ei să facă? Unde a Observarea
ajuns Narcisa? Ce s-a întâmplat în curtea comportamentulu
vrăjitoarei? Ce s-a întâmplat cu stropii de i
vopsea care au căzut pe pământ? Cum se
numesc aceste flori care au răsărit?

Observarea
comportamentulu
5. Obținerea Li se prezintă copiilor sectoarele la care i
performanței urmează să-şi desfăşoare activităţile, apoi
sarcinile pe care le au de realizat; urmează Explicaţia
intuirea materialelor de la fiecare sector.

Tranziția către sectoare se face prin Observaţia


intermediul jocului de mişcare “- Bat din Analiza
palme clap! Clap! clap!. Bat din palme Explicaţia răspunsurilor
clap! Clap! Clap! Din picioare trap! trap!
trap! Ne-nvârtim, ne răsucim Şi la masă Conversaţia
noi pornim .
După explicarea sarcinilor pe centre de
interes, se face încălzirea muşchilor mici
ai mâinilor iar copiii sunt rugați să îşi
aleagă locul unde vor să lucreze mai întâi.
14
Fiecare copil este îndrumat să treacă prin
fiecare centru până la finalul activității
integrate. Exerciţiul
Educatoarea supraveghează şi antrenează
copiii la fiecare centru de interes, oferind Problematizar
explicații suplimentare acolo unde este ea
nevoie. Aprecieri verbale

La centrul ,,Bibliotecă ,, , copiii vor Observarea


primi diferite imagini cu flori pe care le sistematică a
vor viziona și discuta cu colegii de sector comportamentul
despre ce asemănări și deosebiri au găsit ui
între acestea, după care vor transmite
informațiile doamnei educatoare.

Explicaţia
La centrul ,,Artă,, , preșcolarii vor
primi caietul clasei ,,Creionul Magic,, ,
pe care vor avea de desenat fluturașul în
culori potrivite , ținând cont de tehnica de Explicaţia
lucru cerută.

La centrul ,,Joc de masă,, , copiii vor


primi puzzle-uri cu diferite insecte și Observaţia
flori .

15
6. Evaluarea Copiii vor avea de modelat gâze și insecte Conversația
performanțelor în urma activității. Aceștia vor trebui să
DEC - modelaj urmeze modelele doamnei educatoare și Aprecieri verbale
indicațiile oferite de aceasta. Explicația
Observarea
sistematică a
comportamentulu
Demonstrația i

7. Încheierea
activității. La finalul activității copiii sunt invitați să Exercițiul,
participe la jocurile din cadrul JALA II ,,
Joc de mișcare – Zboară la floare - Copiii
sunt încurajați,susținuți şi felicitați pentru instructajul
fiecare reuşită. verbal

Voi face aprecieri globale şi individuale


asupra modului în care au participat la
activitate

16
17
18

S-ar putea să vă placă și