Sunteți pe pagina 1din 18

Proiect de activitate

Data: 13.11.2023
Unitatea de învățământ: GPP „Voinicel”
Grupa: mare
Educatoare: Gheorghe Alina
Propunător: Gheorghita( Onuțan) Ionela-Veronica
Profesor coordonator: Opre Mihaela
Tema anuală: Cine sunt/ suntem?
Tema săptămânii: Familia mea
Categoria de activitate: activități liber alese (ALA1)
Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi
Forma de realizare: activitate pe centre
Centre de interes: 1. Centrul Bibliotecă - „Familia”
2. Centrul Știință- „Găsește umbra”
3. Centrul Construcții- „Casa mea”

Mijloc de realizare: 1. Centrul Bibliotecă- exercițiu cu material individual (puzzle cu imagini


familia)
2. Centrul Știință- fișă de lucru
3. Centrul Construcții- joc de construcții

Scopul activitatii: consolidarea cunoștințelor referitoare la familie și compomenta familiei ,


dezvoltarea deprinderilor și priceperilor de lucru dobândite.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
Bibliotecă: C1. Curiozitate, interes şi iniţiativă în învăţare.
Știință: C1: Curiozitate, interes si initiativa in invatare
Construcții: A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;

COMPORTAMENTE VIZATE:
Bibliotecă: C1.1 Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea şi învăţarea în
situaţii noi.
Știință: C2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
Construcții: A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;

Obiective operaționale:
Bibliotecă - să asambleze corect piesele puzzle-ului pentru a obține imaginea cu familia.
Știință- să găsească umbra corespunzătoare membrilor familiei.
Construcții- să construiască din cuburi, prin îmbinare și/sau suprapunere casa.
Strategia didactică:
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici.
Metode: conversația, explicația, exercițiul.
Mijloace: fișă individuală de lucru, puzzle cu imagini, cuburi, creioane colorate.

Durata activității: 40-45 minute.


Eveniment Conținutul științific Strategia Evaluare
didactic didactică
Se asigură condițiile necesare desfășurării activității:
Moment -aerisirea sălii de clasă; frontal
organizatoric - aranjarea mobilierului pentru cele 3 centre;
- pregătirea materialelor.

Le spun o ghicitoare
Captarea ,,Sora, fratele, mămica, frontal
atenției Tata, bunicul, bunica, conversația aprecieri
Ce alcătuiesc cu toţi? ghicitoarea verbale
Hai ghiceşte dacă poţi!”- (Familia)

Azi vom vorbi despre familie. conversația


Anunțarea temei La centrul Bibliotecă au câteva imagini sub forma de explicatia
și a obiectivelor piese de puzzle. Dacă le vor îmbina corect, vor obține
imaginea unei familii. frontal
La centrul Știință vor găsi umbra corectă a membrilor
familiei.
La centrul Construcții vor construi o casa îmbinând
sau suprapunând cuburile.

Intuirea materialului: „Ce vedeți pe măsuțele voastre?”


Dirijarea Copiii numesc materialele (fișă cu umbre, creioane aprecieri
învățării colorate, cuburi, puzzle). verbale
Prezentarea și explicarea centrelor de interes: conversația
Centrul Bibliotecă: Le arat piesele de puzzle explicatia
cu imagini. Le spun să fie atenți și să aibă frontal
răbdare în a potrivi piesele, pentru ca în final să fișă cu umbre
obțină o imagine cu familia. creioane
Centrul Știință: Copiii au pe masă câte o fișă în colorate
care trebuie să găsească umbrele membrilor cuburi
familiei prin trasarea unei linii de la imaginea puzzle
unui membru la umbra sa.
Centrul Construcții: Le explic ca vor construi
din cuburi o casa, că pot să îmbine și să
suprapună mai multe cuburi, astfel încât la final
construcția să semene cât mai bine cu o casa.
Exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii:
„Eu strâng pumnii și desfac,
Degetelor fac pe plac,
1,2,3, 1,2, 3.
La pian acum cântăm,
Liniște, să ascultăm: exercitiul
Plic-plac, plic-plac,
Melodiile îmi plac!”
Copiii încep să lucreze. Le ofer informații
suplimentare și ajutor acolo unde este necesar.
Obținerea Fiecare copil finalizează în ritmul său activitatea, în cel individual
performanței puțin un centru. Incurajez fiecare copil să aducă pe grupe
elemente noi. Când un copil a terminat de realizat
sarcina de la un centru de interes, este îndrumat spre
un alt centru, astfel încât fiecare copil să realizeze
sarcina de la toate centrele de interes.
Asigurarea „Ce am descoperit noi astăzi la primul centru?” Copiii frontal aprecieri
retenției și răspund „Familia”. conversatia verbale
transferului „Ce am găsit la al doilea centru?” Copiii răspund am
găsit umbra membrilor familiei.
„Dar la al treilea centru? Ce am realizat?”, iar copiii
răspund casa.

Încheierea Se discută despre lucrările realizate, dacă au respectat frontal aprecieri


activității cerințele pentru realizarea lor. Se fac aprecieri generale conversatia verbale
și individuale. „Ați făcut o treabă foarte bună! Sunteți
foarte harnici și cuminți!”
Proiect de activitate

Data:13.11.2023
Unitatea de învățământ: GPP „Voinicel”
Grupa: mare
Educatoare: Gheorghe Alina
Propunătoare: Gheorghita( Onuțan) Ionela-Veronica
Profesor coordonator: Opre Mihaela
Tema anuală: „Cine sunt/ suntem?”
Tema săptămânii: Familia mea
Tema activității: Eu și familia mea
Categoria de activitate: activități pe domenii experiențiale (ADE)
Domeniul experiențial: DȘ- domeniul știință
Mijloc de realizare: observare
Tipul activității: dobândire de noi cunoştinţe
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
B2. Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității.
E3. Caracteristici structurale și funcționaleale lumii înconjurătoare.
COMPORTAMENTE VIZATE:
B2.2. Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale
în contexte familiare
E3.1. Evidențiază caracteristicile unor obiecte localizate în spațiul inconjurător
Scopul activitatii: Dobândirea și sitematizarea cunoștințelor cu privire la familie, la embrii
acesteia, dar și cu privire la rolul și sarcinile pe care fiecare le are de îndeplinit.

Obiective operaționale:
• - să denumească membrii care alcătuiesc familia în ansamblul său.
• - să definească familia, utilizând cuvintele proprii, raportându-se la definiția dată
(formă social de bază care unește părinții de copii, prin căsătoria părințiilor)
• - să enumere sarcini sau roluri pe care le are fiecare membru al familiei

Strategia didactică:
Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicația.
Materiale didactice: imagini-casa, imagine familia, jetoane cu membrii familiei.
Forme de organizare: frontal, individual.
Locul de desfăşurare: sala de grupa
Durata activității: 30 minute.

Bibliografie:
• Curriculum pentru educație timpurie, 2019 –Ministerul Educației Naționale
• „Laborator preşcolar „Ghid metodologic, Ed.V&Integral ,Bucureşti 2019
Desfășurarea activității

Strategii didactice
Evenimentul Conținutul științific
didactic METODE ŞI MATERIALE FORME Evaluare
PROCEDEE DIDACTICE DE
ORGANIZARE
Se asigură condițiile necesare
Momentul desfășurării activității:
organizatoric -aerisirea sălii de clasă; conversatia
-asigurarea unui spațiu
corespunzător de lucru;
-pregătirea materialelor
necesare desfășurării
activității.
Captarea Se realizeaza prin prezentarea conversația imagine- Observa-
atenției unei case și întreb copii: ,,Pe casa rea
comporta
cine întâlnim în casă?”. Pe mentului
baza răspunsurilor copiilor, voi copiilor
ghida discuția către tema
activității, anuntându-i pe copii
că toți acești membrii
formează o familie.
Azi vom observa familia,
Anunțarea iar tema este „Familia”, vom conversaţia
temei și a discuta despre componența frontal
obiectivelor unei familii, roluri și sarcini pe
explicaţia
care le are de îndeplinit fiecare
membru al unei familii.

Definirea familiei frontal


Dirijarea Observarea familiei începe de
învățării la planul general, astfel încât
copiii, alături de mine, observatia observa-
stabilesc o definiție comună a rea
familiei. comporta
imagine cu mentului
copiilor
familia

conversaţia

Adresez întrebarea: „Ce


reprezintă familia pentru tine?”
Apreciez și ma folosesc de
fiecare răspuns pentru a da o
definitia familiei pe înțelesul
lor.
Sinteza parţială: familia este frontal
alcătuită din mama, tata, frate,
sora.
,,Familia este o formă socială
de bază, realizată prin căsătorie conversaţia
sau nu, care unește un bărbat și
o femeie, precum și
descendenții acestora, anume
copiii.
Familia poate însemna multe observația
lucruri pentru fiecare, iar observa
aceasta ne definește ca rea
persoane”. comporta
Voi indrepta atenția asupra mentului
membrilor din care este copiilor
explicația
alcatuita familia.
Observarea membrilor
familiei.
Precizez fiecare membru al
familiei și se observă aceștia
cu ajutorul unei planșe model
în care este prezentată familia.

imagine cu
familia

Precizeaz că familia este


alcătuită, de obicei, din mamă,
tată, copii. Le spun că fiecare
familie diferă, deoarece unele
familii au 1 copil, altele doi
sau chiar mai mulți. Printre
copiii se identifică frați și
surori care pot fi mai mari sau
mai mici. Unii pot avea și frați
gemeni, asta însemnând că
sunt născuți în aceeași zi,
respectiv an.
Se observă că alături de
acești membri, sunt prezentați
și bunicii, aceștia fiind părinții
părinților.
Sinteza parțială: conversatia frontal observa
Se realizează sinteza rea
parțială de către 1-2 copii care comporta
vor preciza care sunt membrii mentului
care alcătuiesc familia în copiilor
ansamblul ei.
Observarea și identificarea
rolurilor și a sarcinilor pe
care le au de realizat imagini
membrii familiei.
După ce se discutăm
despre membrii familiei,
atenția copiilor este întreptată
spre sarcinile și rolurile
fiecărui membru.
Voi preciza pentru fiecare
membru câte un rol/ sarcină,
astfel:
-mama – sarcini: educația
copilului, sprijin familiar,
gospodină.
-tata – sarcini: educația
copilului, întreținerea familiei.
-fratele –sarcini: să se
joace, să învețe, să fie ordonat.
-sora – sarcini: să se
joace, să învețe, să fie
ordonata.
Explic copiilor ca în anumite
cazuri bunica și bunicul
locuiesc cu noi.
Întreb copiii dacă sunt
asemenea cazuri și la noi în
grupa.
Ce sarcina credeți ca au bunicii
noștri?
-bunicul –sarcini: sprijin
față de familie
-bunica - sarcini: sprijin
față de familie
Această listă va fi completată
cu ajutorul copiilor.
Sinteza finală
Vom concluziona enumerand
din cine este formata familia.
Obținerea Voi adresa câteva întrebări conversatia frontală aprecieri
performanței preșcolarilor pentru a sesiza individuală verbale
dacă cunoștințele au fost
fixate:
- Ce este familia?
- Care sunt membrii unei
familii?
- Ce sarcini pot avea aceștia?
Copiii răspund.
Încheierea Apreciez modul de participare conversaţia frontal aprecieri
activității la activitate. Felicit copii verbale
pentru participare.
Proiect de activitate

Data:13.11.2023
Unitatea de învățământ: GPP „Voinicel”
Grupa: mare
Educatoare: Gheorghe Alina
Propunătoare: Gheorghita( Onuțan) Ionela-Veronica
Profesor coordonator: Opre Mihaela
Tema anuală: „Cine sunt/ suntem?”
Tema săptămânii: Familia mea
Tema activității: „Casa noastra”
Categoria de activitate: activități pe domenii experiențiale (ADE)
Domeniul experiențial: D.O.S. -domeniul om și socitate- activitate practica
Mijloc de realizare: colorare, decupare, lipire, asamblare.
Tipul de activitate: formare de priceperi și deprinderi
Scopul activitatii: formarea și consolidarea unor abilități practice, specifice nivelului de
dezvoltare motrică.
Dimensiuni ale dezvoltării :
A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ.

Comportamente vizate:
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
C. 2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și
practice, înconversații și povestiri creative.
Obiective operaționale:
• să utilizeze materialele puse la dispoziție în scopul realizării lucrării;
• să coloreze în contur;
• să decupeze formele în contur;
• să lipească formele;
• să identifice materialele și instrumentele necesare realizării lucrării;
• să folosească tehnicile de lucru (tăiere, lipire), conform cu lucrarea model;
Strategia didactică:
Metode şi procedee: explicația , demonstrația, exercițiul , conversația, turul galeriei.
Materiale didactice: lucrarea model, creioane colorate, coli A4- cartonate, foarfeca, lipici,
fisa de lucru.
Forme de organizare: frontal, individual.
Locul de desfăşurare: sala de grupa
Durata activității: 30 minute.
Bibliografie:
• ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani”, MECT, 2019;
• „Laborator preşcolar „Ghid metodologic, Ed.V&Integral ,Bucureşti 2019
Desfășurarea activității

Strategii didactice
Evenimentul Conținutul științific
didactic METODE ŞI MATERIALE FORME Evaluare
PROCEDEE DIDACTICE DE
ORGANIZARE
Se asigură condițiile necesare
Momentul desfășurării activității:
organizatoric -aerisirea sălii de clasă; conversatia
-asigurarea unui spațiu
corespunzător de lucru;
-pregătirea materialelor
necesare desfășurării
activității.
Captarea Voi arata copiilor o imagine cu frontal observa-
atenției o casa și familia care locuiește rea
comporta
în ea. mentului
conversatia imagine
copiilor
familie

Azi vom realiza o lucrare


Anunțarea prin colorare, decupare și lipire conversaţia
temei și a ”Casa mea”. Vă rog sa fiți frontal
obiectivelor atenți la explicatiile mele
pentru ca voi sa puteți realiza
niște lucrări frumoase.

Reactualizare Voi întreba copiii: frontal


a Despre ce am discutat noi azi?-
cunoștințelor despre familie conversaţia orala
Unde locuiți?- în casa individual
Cine mai locuiește în casa?-
mama, tata, sora, fratele.

Intuirea materialului folosit: frontal


Dirijarea „- Ce aveți voi pe măsuțe? conversaţia fisa de
învățării (carton colorat, lipici, creioane lucru-anexa3
colorate, foarfeca, fisa de coli observa-
lucru) explicația cartonate rea
„- Ce activitate vom desfășura foarfeca comporta
cu aceste materiale? (activitate lipici mentului
de decupare, lipire)” exercițiul creioane copiilor
Prezentarea și analiza colorate
modelului:
Voi analiza împreună cu copiii
modelul pregătit.
Explicarea și demonstrarea demonstraţia
tehnicii de lucru:
„- Dragi copii, vă voi prezenta
modul în care veți realiza
lucrarea.”
Astfel că:
Veți colora casa si membrii
familiei, cu observarea ca vor
colora cati membri sunt in
familia fiecaruia.
Dupa aceea veti decupa casa si
membrii familiei.
Veti lipi casa pe coala
cartonata, apoi in casa membrii
familiei.
Exercițiile pentru încălzirea exercitiul
mușchilor mici ai mâinii:
Înainte de a ne apuca de
treabă, trebuie să ne încălzim
mâinile. Așadar, vom face
următorul exercițiu (de două
ori):
Batem palmele ușor: 1,2,3

Obținerea Executarea lucrarii de către fisa-anexa1 aprecieri


performanței copii coli individual verbale
La semnalul meu, copiii încep cartonate
să lucreze, exerciţiul foarfeca
realizând astfel lucrarea, după conversația lipici
indicațiile primite. În timp ce explicația creioane
copiii lucrează pe voi da colorate
explicaţii suplimentare şi
voi acorda sprijin celor care îl
solicită.
Li se atrage atenția asupra
poziției corpului. Se urmărește
executareacorectă a modului
de lucru.

Asigurarea Voi relua tema activități analiza


feed-back- desfășurate, adresând întrebări lucrărilor,
ului care să sintetizeze acțiunile: a modului
„- Care a fost tema zilei de în care au
astăzi? conversația fost
- Ce activităte am desfășurat? explicatia îndeplini
- Ce materiale didactice am turul galeriei te
folosit? instrucțiu
- Care a fost rezultatul muncii nile
noastre?”
Copiii vor porni în şir unul
după altul să privească
lucrările, să le prezinte şi să le
analizeze.

Evaluarea Se vor lua în considerare aprecieri


lucrarilor următoarele criterii: frontală verbale
- respectarea tehnicilor de
lucru;
- creativitatea şi originalitatea; conversația
- colaborarea cu ceilalţi copii;
-finalizarea lucrării.
Voi face aprecieri colective şi
individuale referitoare
la desfăşurarea întregii
activităţi.

Încheierea Se vor face aprecieri generale conversaţia frontal aprecieri


activității despre modul de lucru și verbale
comportamentele copiilor în
timpul activitățiilor.
PROIECT DIDACTIC

DATA: 13.11.2023
Unitatea de învățământ: G.P.P. ”Voinicel”
Educatoare: Gheorghe Alina
Propunătoare: Gheorghita( Onuțan) Ionela-Veronica
Profesor coordonator: Opre Mihaela
TEMA ANUALÃ: Cine sunt/ suntem?
TEMA SĂPTĂMÂNII: Familia mea
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA 2- jocuri şi activităţi didactice alese
TEMA ACTIVITĂŢII: “Ghici cine lipsește!” „1,2,3 la perete stai!”
FORMA DE REALIZARE: joc de atenţie, joc distractiv

SCOP: Dezvoltarea procesului psihic cognitiv- atenţia şi încurajarea învăţării independente în


oferirea de ocazii de învăţare situaţională pentru a-şi construi cunoaşterea;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Să se joace împreună cu colegii din grupă;
Să numeasca membrii familiei;
Să identifice membrul de familie care lipseste;
Să interacţioneze pozitiv cu copiii de vârstă apropiată;
Să respecte regulile aferente unor situaţii create;

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: jocul, conversaţia, explicaţia, exerciţiul , demonstraţia;
b) Resurse materiale: tabla magnetica, jetoane membrii familiei;
c)Forma de organizare: frontal, individual.
.

BIBLIOGRAFIE:
„Curriculum pentru învăţământ preşcolar”, M.E.C.T., 2
Eugenia Barcău Ticaliuc –„ 1001 jocuri pentru copii”

.
Proiect didactic

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice

Asigurarea condiţiilor necesare pentru


1. Moment buna desfăşurare a activităţii: aerisirea
orgaizatoric sălii de grupă, aşezarea mobilierului,
pregătirea materialului didactic.
Mutarea mobilierului în scopul obţinerii
unui spaţiu generos, propice desfăşurării
jocurilor.

2. Captarea Se face la vederea materialului didactic. conversația observarea


atenţiei Jetoanele și tabla magnetica. material interesului
didactic manifestat
frontal de copii

3. Anunţarea Astăzi ne vom juca două jocuri. Primul


temei și a joc se numește “Ghici cine lipsește”, iar explicatia
obiectivelor al doilea ”1,2,3 la perete stai!” obervarea
urmărite Vă rog să fiţi atenţi la explicaţii, pentru a conversatia comporta
cunoaşte regulile jocului. frontal mentului
nonverbal
al copiilor

Explicarea regulilor și demonstrarea frontal


4. Prezentarea jocului: „Ghici cine lipsește!” conversaţia
conținutului Înainte de a începe voi face o demontratie exerciţiul
și dirijarea a jocului. explicaţia
învățării observarea
Asez imaginile unei familii pe tabla
tabla copiilor
magnetica, vom indica fiecare membru
magnetica
din familie.
jetoane cu
Copiii închid ochii în acest timp ascund
membrii
de pe tabla un membru al familiei.
familiei
Când deschid ochii copiii trebuie sa
identifice corect membrul familiei care
individual
lipsește și sa își imagineze de ce acesta ar
recompense aprecieri
lipsi, indicand o activitate pe care
buline rosii verbale
persoana respectiva ar putea sa o
desfasoare. Răspunsurile corecte sunt
aplaudate și recompensate prin buline
rosii.
frontal
După finalizarea primului joc trecem la
jocul al doilea.

Explicarea regulilor și demonstrarea


jocului: „1,2,3 la perete stai!”
Înainte de a începe voi face o demontratie
a jocului.
observarea
- copiii se numara si se alege cel care va
jocul copiilor
sta primul cu fata la perete.
conversaţia
- restul copiilor se aliniaza în spatele
exerciţiul
celui care sta cu fata la perete la 2,3 metri
explicaţia
distanța.
- jocul incepe cand jucatorul de la perete
spune: “1,2,3 la perete stai!” (sau “la
perete, la perete, stop!”). In acest timp,
aprecieri
ceilalti jucatori incearca sa se apropie cat
verbale
mai mult de perete. Dupa cuvantul
“Stop!”, jucatorul de la perete se intoarce
cu fata la restul jucatorilor. Cine este
prins in miscare, este trimis inapoi la linia
de start.
- se repeta pana cand cineva ajunge la
perete.
- castiga primul care ajunge la perete.
Castigatorul va fi jucatorul de la perete in
runda următoare.
5.Asigurarea Cum s-au numit jocurile pe care le-am aprecierea
retentiei și a jucat astăzi? V-au plăcut aceste jocuri? conversatia verbală
transferului
6. Evaluarea Fac aprecieri individuale și colective conversația aprecierea
activității asupra modului în care s-au comportat frontal verbală
copiii la activități.
Anexa 3
Fisa de lucru - DOS
Anexa 1
Fisa de lucru centrul Biblioteca
Anexa 2- fisa cu umbrele

S-ar putea să vă placă și