Sunteți pe pagina 1din 20

Proiect didactic

PROPUNĂTOR: Gheorghiţă(Onuţan) Ionela-Veronica


CLASA: a IV a
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Elemente de geografie generală
DISCIPLINA: Geografie
SUBIECTUL: Apele României
TIPUL LECȚIEI: mixtă
SCOPUL ACTIVITĂȚII: însuşirea de noi cunoștințe si deprinderi referitoare la apele României

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.2 Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază.
1.3 Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute.
2.2 Aplicarea unor elemente și cunoștințe dobândite la alte discipline (științe ale naturii,
istorie, științe sociale) în descrierea și explicarea realității înconjurătoare
3.3 Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice.
3.4 Utilizarea unor reprezentări grafice simple.
4.1 Dezvoltarea curiozității de cunoaștere a elementelor geografice caracteristice orizontului
local, țării și lumii contemporane.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să localizeze pe hartă principalele ape curgătoare, inclusiv Dunărea;
O2- să numească unitatea de relief de unde izvorasc cele mai multe ape curgătoare;
O3- să localizeze pe hartă fluviul Dunărea;
O4- să localizeze pe hartă Marea Neagră;
O5- să completeze corect harta mută;
O5- să completeze corect texte lacunare;
O6- să definească corect noțiuni geografice.
 PSIHO-MOTRICE
- să păstreze poziţia corectă în bancă în timpul orei.
- să-şi coordoneze mişcările pentru manevrarea corectă a instrumentelor de lucru.
 AFECTIVE
- să manifeste interes pentru lecţie.
- să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar).
RESURSE:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observarea, munca independentă, lucrul cu harta,
metoda cadranelor.
b) Mijloace de învăţământ: manual digital, caiete, fişă de lucru, harta României cu rețeaua
hidrografică, lipici, instrumente de scris, laptop, videoproiector, tabla, ghicitori.
c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe gupre.
d) Forme de evaluare: observarea sistematică colectivă și individuală, aprecieri verbale,
autoevaluarea.
e) Resurse spaţiale: sala de clasă.
II. Temporale 50 de minute
III. Umane – clasa de elevi.
IV. Bibliografice:
1. Neacșu Marius-Cristian, Reh Veronica(2021) Geografie, manual pentru clasa a IV
a, editura Cd Ress
2. Programa școlară pentru disciplina geografie, clasa a IV a, București, 2014.
CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE
Forme
ETAPELE EVALUA
Activitatea Metode şi Material de RE
LECŢIEI Activitatea Propunătoarei
elevilor procedee didactic organiza-
re
Asigur un climat educational favorabil desfăşurării Se pregătesc
1. Moment orei de Geografie. pentru
organiza activitate.
toric

2. „Despre ce am vorbit ora trecută la Geografie?” „Ora trecută conversa- https:// frontal observa-
Reactualizarea am vorbit ția wordwall. rea
cunoştinţelor despre Clima exercițiul net/ro/ sistemati-
României.” resource/ că
Voi face reactualizarea cunoștințelor prin accesarea 9402443/ colectivă
unui joc de pe platforma wordwall. Elevii clima-
răspund romaniei-
corect la joc-roata-
întrebări. norocului

aprecieri
- „Foarte bine!” verbale

Captarea atenției o fac prin ghicitoarea: Elevii ascultă conversa- ghicitoare frontal observare
2. Captarea „N-are miros, nici culoare, ghicitoarea. ţia sistemati-
atenţiei E în râu, ocean şi mare, Elevii dau că
În fântâni, lac şi izvoare, răspunsul colectivă
Şi e veşnic curgătoare”. corect: apa
(Apa)
3. Anunţarea “Titlul lecției de azi este Apele României. Vom Elevii sunt conversa- frontal observare
temei şi a învăța despre apele curgătoare și stătătoare, vom atenți. ţia sistemati-
obiectivelor identifica principalele râuri ale Romaniei și vom că
lucra cu harta hidrografică a României.” colectivă

4. Desfăşura Propun elevilor să urmărească filmulețul: Elevii privesc conversa- tabla frontal observare
rea activităţii atenți filmul. ția https:// sistemati-
www.yout că
ube.com/ colectivă
watch?
v=v7c-
MKQVK6
M&ab_ch
annel=El
viraFrasi
neanu

laptop
video
proiector

După vizionare pun următoarele întrebări: conversa


„Despre ce este filmulețul?” „Filmulețul ția
este observa
despre rea
„Ce observați că se formează în urma circuitul apei explicația
precipitațiilor?” în natură”.
“În urma
precipitațiilor
se formează:
- râuri
„Foarte bine!” - lacuri”
Elevii manual observa-
„Deschideți manualele la pagina 48. Cu ce culoare deschid harta rea
sunt reprezentate apele pe hartă.” manualele. hidrografi sistema-
“Culoarea cu că tică
care sunt conversa- colectivă
reprezentate ția
apele este
culoarea
albastră.” observa
rea
„De unde izvorăsc majoritatea râurilor din „Majoritatea
România?” râurilor
izvorăsc din problema-
Munții tizarea
Carpați”.
„Unde se varsă majoritatea râurilor?” “Râurile se
varsă în
Dunăre”.
Numesc un elev să vină la tablă și să indice pe hartă Elevul iese la
cursul unui râu din partea de sud a României, de la hartă
conversa-
izvorâre până la vărsarea lui în Dunăre. identifică râul
ția
Jiu de la
demostra laptop
izvorâre până
ția video
la vărsarea în
proiector
Dunăre.
imagini cu
„Priviți imaginile:”
lacuri,
frontal
râuri și
Elevii privesc
conversa pârâuri
imaginile.
ția

„Ce fel de ape sunt în aceste imagini? Ape “Ape


curgătoare sau ape stătătoare?” stătătoare”.
„Cum se numesc aceste ape?” „Aceste ape conversa- laptop frontal observa-
se numesc ția video rea
lacuri.” proiector sistema-
imagini cu tică
lacuri, colectivă
râuri și
“Dar acestea? Ce fel de ape sunt?” “Acestea sunt pârâuri
ape
curgătoare.”

„Foarte bine!” conversa- aprecieri


„Apele curgătoare sunt ția verbale
pârâuri- apa formata din apele mai multor izvoare explicația
care se adună în văi și curg împreună
râuri-apa formată din mai multe pâraie, mai lată și
mai adancă
fluvii- apa cu albia mai largă și mai adâncă, formată
din apele mai multor râuri”
Explic diferența dintre lac și râu: lacul este o apă
stătătoare, iar râul este o apă curgătoare.
„Pe lângă acestea mai adăugăm izvoarele minerale.
izvor- este locul unde un firicel de apă iese la
suprafața pământului
Deci, apele pot fi curgătoare- râuri și stătătoare-
lacuri”.
„Cum se numește fluviul din țara noastră? Cine “Fluviul se
dorește să ne spună?” numește
Dunărea”.
„Unde se varsă fluviul Dunărea?” „Dunărea se
varsă în
Marea
Neagră.” laptop fontal observa-
Numesc un elev să vină la hartă și să identifice Elevul indică rea
fluviul Dunărea de la intrarea în țară și până la corect pe video sistema-
vărsarea în Marea Neagră. hartă fluviul proiector tică
Dunărea. harta colectivă
„Unde se află Dunărea?” „Dunărea se hidrografi
află în partea că
de sud a
țării.” conversa-
Numesc alt elev să vină și să identifice unde se află ția
situată Marea Neagră pe hartă.
„Unde se află Marea Neagră pe hartă?” “Marea
imagini cu
Neagră se
lacuri
află în sud-
est.”
„Țara noastră dispune de numărate lacuri, cele mai Elevii privesc
multe sunt naturale- arat elevilor imaginile:” imaginile.
• lacuri de acumulare

Lacul Vidra, județul Vâlcea, lac de acumulare


conversa- laptop frontal observa-
ția video rea
• lacuri de baraj natural proiector sistema-
imagini cu tică
lacuri colectivă
Elevii privesc
imaginile.

Lacul Roșu, județul Harghita- baraj natural

• lac vulcanic

individual
fișa
conversa
intrument
Lacul Sfânta Ana, județul Harghita, lac vulcanic ția pe grupe
de scris
Propun elevilor să localizeze și să noteze pe hartă explicația
harta
principalele râuri din România, folosind fișa de exercițiul
lucru. Anexa2

Elevii rezolvă
sarcina de
lucru
folosindu-se
de hartă.
Răspunsurile frontal
elevilor: conversa fișa
„În partea de vest ce râuri ați localizat?” Someșul ția intrument
Mare de scris
Someșul Mic exercițiul harta
Crișul Alb
Crișul Negru
Crișul
Repede autoevalu
„Foarte bine!” area
Vă rog să corectați dacă nu ați identificat corect! Jiul
Oltul
„În partea de sud ce râuri ați notat?” Argeș
Ialomița

Siret
„Foarte bine!” Prut
„Dar în partea de est?”

„Foarte bine!”

Elevii sunt frontal


laptop
„Să urmărim filmulețul!” urmăresc
video
filmulețul.
proiector
https://
www.yout
ube.com/
watch?
v=s176Dl
aCtg0&ab
Elevii
_channel
deschid
=Filmule
„Deschide-ți caietele. Vom nota în caiete schema caietele.
%C8%9B
lecției.” Elevii
elageogra
Scriu titlul lecției pe tablă: Apele Romaniei. notează în
fie.Profes
1. Ape curgătoare caiete.
- pâraie Elevii conversa orRusand frontal observa-
- râuri notează în ția aIsaicul rea
- fluviul Dunărea caiete. tabla sistema-
2. Ape stătătoare tică
- naturale - glaciare caiete colectivă
- vulcanice
- baraj natural instrument
- contruite de om- lacuri de acumulare de scris
3. Izvoare minerale
4. Marea Neagră
Elementele unui curs de apă izvorul, valea, gura de
vărsare.
Afluenți- râurile care se varsă în râuri mai mari. Elevii lipesc caiet
Cofluență- locul unde un râu se varsă în altul. fișa în caiete. fisă
„Vă rog, să lipiți pe foaia alăturată a caietului fișa cu lipici
harta pe care ați completat-o mai devreme.”
Împart elevilor o fișă de lucru. Anexa 3 Elevii rezolvă conversa- Fișe- observar
Le spun că pot lucra individual sau pe echipe de câte sarcina de ția cadrane individual ea
doi, iar informațiile pe care nu le cunosc încă le pot lucru. exercițiul pe grupe sistemati-
5. Obținerea descoperi din manual sau folosind harta. că
performan „Spor la lucru!” colectivă
ței Verificarea o fac frontal și selectiv. Elevii și
răspund la individu-
întrebări. ală

6. Obținerea Propun spre rezolvare exercițiul din manualul digital Elevii sunt conversa- tabla frontal observa
feedback-ului de la pagina 49. atenți. ția imaginea rea
Elevii dau exercițiul proiectata sistemati-
răspunsurile că
corecte. laptop colectivă
video și
proiector individu-
ală
aprecieri
„Foarte bine!” verbale
„Despre ce am discutat azi la ora de geografie?” -„Azi la ora conversa frontal observar
7. Încheierea de geografie ția ea
activității. am învățat sistemati-
despre apele că
României.” colectivă
„Ce fel de ape cunoașteți?” „Ape
stătătoare și
ape
curgătoare.”
„Care sunt elementele unui curs de apă?” „Elementele
unui curs de
apă sunt:
izvor
vale
gură de
vărsare.” aprecieri
- „ Foarte bine!” verbale
Fac aprecieri asupra modului în care elevii au
rezolvat sarcinile date.
ANEXA 1 Schema lecţiei

Apele României

1. Ape curgătoare
- pâraie-apa formata din apele mai multor izvoare care se adună în văi și curg împreună
- râuri- apa formată din mai multe pâraie, mai lată și mai adancă
- fluviul Dunărea- apa cu albia mai largă și mai adâncă, formată din apele mai multor râuri
2. Ape stătătoare
- naturale - glaciare
- vulcanice
- baraj natural
- contruite de om- lacuri de acumulare
3. Izvoare minerale
izvor- este locul unde un firicel de apă iese la suprafața pământului
4. Marea Neagră
Elementele unui curs de apă: izvorul, valea, gura de vărsare.
Afluenți- râurile care se varsă în râuri mai mari.
Cofluență- locul unde un râu se varsă în altul.
Anexa 2
ANEXA 3

Ghicitoare Alcătuiește o propoziție cu ajutorul cuvântului izvor.


Mai multe pâraie,
Adunându-şi apele,
Îşi croiesc o cale,
Şi pornesc la vale.

Scrie un râu din vestul țării. Scrie un râu din estul României.
Elementele unui curs de apă sunt izvorul, ......,
gura ...........
Alcătuiește o propoziție cu ajutorul cuvântului pârâu

Dunărea Scrie un râu din grupa sudică.

 izvorăşte din .......................................................


 traversează ................... şi se varsă în ........................
Locul de întâlnire a două ape curgătoare
se numeşte ................... .......... râurile care se varsă în râuri mai mari.

Cele mai multe ape curgătoare din ţara noastră izvorăsc Scrie trei lacuri din țara nostră.
din ............................................... .

S-ar putea să vă placă și