Sunteți pe pagina 1din 5

Prof. înv.

primar Chivoiu Nusa - Steliana

Proiect de lecţie
CLASA PREGATITOARE
ARIA CURRICULARĂ: Arte şi tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Să ocrotim natura!
TEMA: Peştişorii – confecţii şi jucării
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată (AVAP, MM)
SCOP: Dezvoltarea simţului practic şi estetic

COMPETENŢE SPECIFICE AVAP:


2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct;
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;

COMPETENŢE VIZATE:
C1: să răspundă corect întrebărilor introductive;
C2: să descrie materialele folosite şi utilizarea lor;
C3: să respecte etapele de lucru şi tehnicile utilizate;
C4: să asambleze părţile componente ale lucrarii.

1
Prof. înv. primar Chivoiu Nusa - Steliana

COMPETENŢE SPECIFICE MM:


3.1. Mişcarea liberă pe cântec sugerată de text
COMPETENŢE VIZATE:
C1: să execute mişcări sugerate de text, prin joc

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observarea


organizată, exerciţiul, munca independentă, metoda Turul galeriei, jetoane, jocul de rol

 RESURSE MATERIALE: planşa model, laptop, videoproiector, coşuleţ cu 2 rotunduri


mari, colorate, două rotunduri mijlocii colorate, 4 rotunduri mici, colorate, foarfece, lipici,
scoici, carioca neagră.

FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică, observarea


comportamentului nonverbal, autoevaluarea, interevaluarea
ORGANIZAREA LECŢIEI: frontal, individual
LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de clasă
DURATA: 35 min. + 15 min.

BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, nr. 3418/19.03.2013

2
Prof. înv. primar Chivoiu Nusa - Steliana

Desfăşurarea lecţiei
Secvenţele Conţinutul instructiv-educativ Strategii Evaluare
lecţiei didactice
Moment Organizarea spaţiului şi a climatului observaţia
organizatoric educaţional într-un mod optim curentă
desfăşurării lecţiei.

Captarea Se realizează prin dirijarea conversaţiei conversaţia observaţia


atenţiei înspre descoperirea temei lecţiei. observaţia curentă

Anunţarea Se anunţă tema şi obiectivele într-o explicaţia observaţia


temelor şi a formă accesibilă elevilor. conversaţia curentă
obiectivelor
Dirijarea Se prezintă lucrarea model - Peştişorii observaţia
învăţării: (anexa 1). curentă
Se cere copiilor să precizeze ce materiale explicaţia
s-au folosit pentru realizarea acestei
-prin lucrări.
prezentarea şi Se cere copiilor sa identifice materialele observaţia observarea
intuirea pe care le au pe bancă. comportamentului
modelului Se prezintă imagini cu modelul de nonverbal
realizat şi împreună identificăm
materialele din care sunt alcătuite,
-prin explicarea precum şi principalele tehnici de lucru.
şi Se explică modul de execuţie al lucrării
demonstrarea şi se lasă afişate imaginile cu planul de
tehnicii de lucru necesar realizării lucrării (în demonstraţia
lucru format ppt).
Un elev va repeta etapele de lucru. observarea
-prin Se solicită elevilor să realizeze lucrarea comportamentului
executarea orientându-se după planul de lucru nonverbal
lucrării de proiectat, folosind corect tehnicile de
către elevi lucru (îndoire, lipire, decorare).
munca
3
Prof. înv. primar Chivoiu Nusa - Steliana
Se asigură pe parcursul orei că elevii independentă
urmăresc paşii înspre realizarea
produsului, se îndrumă, corectează,
atenţionează.

Analiza şi Se prezintă criteriile de evaluarea ale observaţia autoevaluarea


evaluarea lucrărilor: finalizarea lucrării,
lucrărilor corectitudinea execuţiei, aspectul
estetic, originalitatea lucrării. interevaluarea
Se realizează o expoziţie a lucrărilor.

Activitate în Joc de rol: De-a răţuştele explicaţia observaţia


completare Se audiază cântecul “Răţuştele mele” curentă
(anexa 2), elevii vor cânta şi executa demonstraţia
mişcările sugerate de textul cântecului. aprecieri verbale
Se cântă şi execută mişcările jocul de rol
alternative, pe grupe.

Încheierea Aprecierea efortului individual şi /sau conversaţia aprecieri verbale


activităţii colectiv depus de copii.
Elevii fac curăţenie pe bănci, adună
materialele rămase.

4
Prof. înv. primar Chivoiu Nusa - Steliana

Anexa 1

Anexa 2 Răţuştele mele pe apă s-au dus

(cântec)
Rățuștele mele pe apa s-au dus,-bis
Stau cu capu-n apa și codiță-n sus.- bis
Rățuștele mele înoată în iaz,-bis
Dau din aripioare și fac mare haz. -bis
După atâta joacă foamea a venit -bis
Și pornesc grăbite drept la pescuit. -bis
Au mâncat mult peşte și s-au săturat, -bis
Una după altă spre casă au plecat. -bis
Mergând către casă ele măcăiesc, -bis
Stau apoi la umbră și se odihnesc.-4x

S-ar putea să vă placă și