Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Național ” Alexandru Ioan Cuza” Galați


Aria curriculară: Arte
Disciplina: Educaţie plastică
Profesor: Frențescu Iulia Elena
Clasa: a V-a
Data: ----------
Unitatea de învățare: Limbajul plastic
Tema plastică: Nonculorile
Subiectul aplicativ: Lumea între alb și negru, (cu temă la alegere – Peisaj cu copaci, Portretul din fotografie, Robotul de tinichea)
Tipul lecţiei: lecție mixtă de evaluare- predare
Scopul lecţiei: însuşirea noţiunii de nonculoare
Competenţe generale:
 Receptarea cu sensibilitate şi spirit critic a mesajelor artistic-vizualeîn scopul formării culturii artistice de bază
 Utilizarea de instrumente şi tehnici variate specifice artelor vizuale plastice şi decorative
 Exprimarea ideilor, sentimentelor şi mesajelor, utilizând limbajul artistic-vizual în contexte variate
Competențe specifice:
1.2 Observarea elementelor de limbaj în lucrări de artă și în compoziții proprii
2.1 Utilizarea adecvată a diferitelor instrumente, materiale și tehnici specifice artelor vizuale, plastice și decorative
2.2. Explorarea registrului expresiv al limbajului plastic utilizând tehnici specifice
3.1. Crearea de produse artistice, purtătoare de mesaj

Obiective operaționale derivate:


O1- să recunoască nonculorile în lucrări de artă și în compozițiile proprii;
O2- să folosească adecvat diferite instrumente, materiale și tehnici specifice artelor vizuale
O3- să realizeze amestecuri de nonculori pentru a reda anumite registre expresive în lucrări personale
O4- să realizeze compoziţii plastice cu ajutorul nonculorilor;
O5- să evalueze şi să-şi autoevalueze compoziţiile plastice.

1
STRATEGII DIDACTICE:
a) metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, gândirea critică, turul galeriei;
b) mijloace de invățământ: laptop, video proiector, tabla, tableta cu reproduceri de artă, planşe didactice, materiale, hârtie pentru desen,
acuarele, tempera, pensule, creioane, pensule, recipiente de apă;
c) forme de organizare: frontal, individual; grupuri de lucru
d) forme de evaluare: orală, practică, frontală, individuală, pe grupuri.
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă
DURATA: 40 minute
METODE DE EVALUARE: turul galeriei, observația sistematică, conversația, evaluare frontală, individuală și autoevaluare
BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară pentru Educaţie plastică – clasa a V-a;
 Manual pentru clasa a V-a, Editura Ars Libri;
 *** Album metodic, editat de Palatul Pionierilor și Șoimilor Patriei, Inspectoratul Școlar al Municipiului București, 1980
 Resurse internet:
https://www.wikidata.org/wiki/Q5598238
https://en.wikipedia.org/wiki/Guernica_(Picasso)
https://www.youtube.com/watch?v=zRHRAEQP3eM

2
STRATEGIE DIDACTICĂ

ETAPELE Conținutul activității instructiv-educative RESURSE


Com-
(SECVENŢELE Activitatea elevului EVALUARE
petențe Activitatea profesorului MATERIALE PROCEDURALE
) LECŢIEI
- - se pregătește pentru - își organizează locul de materiale - conversația -
activitate. muncă (nu vor avea pe necesare
- asigură disciplina mese decât materialele desfășurării
I. Moment colectivă, verifică locul de necesare activității artistice- orei: bloc de
organizatoric muncă al elevilor plastice). desen, apa,
(2 min.) - pune câteva întrebări - răspund la întrebările pensule, culori
spontane elevilor pentru a profesorului.
le capta atenția.

1.2, - menține în continuare - răspund la întrebările puse planșele - conversația - evaluare


2.1, dialogul cu elevii: propune de profesor: își expun realizate de euristică sistemică
2.2, 3.1 elevilor să-și amintească ce părerile despre tema elevi în ora
II.
au studiat în ora anterioară studiată în ora anterioară – anterioară
Reactualizarea
- solicită elevilor să CULORILE
conținuturilor
precizeze în ce a constat COMPLEMENTARE.
anterioare
activitatea din ora - prezintă informațiile
(5-7 min.)
anterioară și verifică asimilate în ora anterioară
lucrările finalizate acasă, analizând temele finalizate
dar și noțiunile asimilate de elevi

III. Captarea și 1.2, 2.2 -prezintă imagini si solicită - răspund întrebărilor - tableta - conversația sistemică
orientarea identificarea nonculorilor profesorului, expunându-și grafică cu euristică evaluare
atenției păreri și idei proprii, vizavi reproduceri de frontală și
(3-5 min.) de prezentarea profesorului. artă individuală
autoevaluare

3
IV. Anunțarea Prezentarea temei: - își notează tema plastică - tableta - conversația sistematică
temei și a Nonculorile și noțiunile prezentate de grafică cu euristică evaluare
obiectivelor profesor. reproduceri de - expunerea frontală și
operaționale -Obiective: elevii trebuie - dialoghează cu profesorul, artă (materialului individuală
(5-10min.) sa identifice cu ușurință urmăresc imaginile demonstrativ) autoevaluare
nonculorile prezentate de acesta, - explicația
-Să folosească completând cu observații și - observarea
instrumentele și materiale idei proprii. - demonstrația
de lucru pentru a realiza - problematizarea
lucrări de calitate - analiza
- să realizeze diferite
amestecuri între alb si
negru pentru a descoperi
cat mai multe tonuri de gri
și realizarea unei
compoziții pe tema data,
pentru a folosi griuri
neutru
- prezintă elevilor un
document PPT cu
informațiile cele mai
importante despre
nonculori
- propune elevilor - își expun părerile cu
realizarea unor compoziții privire la propunerile
ce folosesc noțiunile profesorului.
expuse anterior. Subiectele
aplicative la temă vor fi
mai multe, iar elevii vor
avea posibilitatea de a
alege ceea ce își doresc

4
Ex. Peisaje cu copaci,
Portretul din fotografie,
Robotul de tinichea

1.2, - dă ultimele indicații cu - încep să lucreze, ținând -hârtie, apa, conversația sistemică
2.1, privire la declanșarea cont de îndrumările pensule, - exercițiul plastic evaluare
V. Dirijarea
2.2, 3.1 activității practice, în profesorului. acuarele, - explicația frontală și
activității
funcție de întrebările -realizează schița în creion, creioane - observarea individuală
(învățării)
elevilor. apoi aplică culorile alese autoevaluare
- declanșarea
- îndrumă elevii individual
activității practice
și în grup, pe tot parcursul
și dirijarea
activității.
acesteia
- face corectura acolo unde
(consolidarea și
este cazul. - ascultă prezentarea făcută
fixarea
- păstrează dialogul cu de profesor
conținutului)
elevii, amintindu-le - dialoghează cu profesorul.
- derularea
obiectivele propuse.
activității
- prezintă noi informații
(15 min.)
despre culori și nonculori
sub forma unei povești
VI. Evaluarea 1.2, - solicită elevilor - își expun părerile în planșele - expunerea sistemică
- asigurarea feed- 2.1, prezentarea lucrărilor privința lucrărilor realizate realizate de (planșelor realizate evaluare
back-ului și a 2.2, 3.1 executate în clasă în această oră. elevi de elevi) frontală și
conexiunii inverse - numește câțiva elevi care - conversația individuală
(5min.) să analizeze, atât lucrările - analizează lucrările - observarea autoevaluare
proprii cât și pe cele ale urmărind dacă s-au atins - explicația
colegilor. obiectivele.
- se formează un dialog
profesor-elev vizavi de
obiectivele vizate.
- evaluează la rândul său
lucrările. - completează aprecierile

5
- se trag concluzii. asupra activității
- se fac aprecieri generale desfășurate.
asupra activității
desfășurate

EVALUARE – criterii de notare


1. Înțelegerea temei instructive – 1 pct
2. Realizarea sarcinii – 1 pct
3. Reflectarea subiectului – 1 pct
4. Utilizarea mijloacelor plastice și expresivitatea lucrării – 1 pct
5. Compoziția: așezarea în pagină 1 pct
- Echilibrul formelor și culorilor, proporții, ritm – 1 pct
- Centrul/centrele de interes al/ale compoziției – 1 pct
6. Posedarea tehnicilor de lucru cu diverse materiale de artă – 1 pct
7. Atitudinea individual- creativă a elevului față de îndeplinirea sarcinii – 1 pct
+ 1 pct din oficiu

S-ar putea să vă placă și