Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Şcoala: Colegiu Tehnic “Traian Vuia” Oradea


Disciplina : Informatică
Propunător: MANG Ioan-Alexandru
Profesor: Scurtu Rodica
Profesor metodist: Pater Mirela
Data: 28.04.2009
Tema lecţiei: Arbori Binari
Tipul lecţiei: mixtă (testare cunoştinţe, predare, însuşirea şi consolidarea noilor cunoştinţe)
Clasa: a XI-a
Competenţe specifice: -să identifice arborii binari
-să cunoască proprietăţile arborilor binari
-să înveţe şi să utilizeze modalităţi de reprezentare a arborilor binari
-să aplice cunoştinţele învăţate într-o aplicaţie
-să realizeze utilitatea arborilor binari
Metode utilizate: problematizare, exemplificare, observare dirijată, algoritmizare, exerciţiu, studiu de caz
Tipuri de evaluare:chestionare orală, exerciţiu
Desfăşurarea lecţiei: Activitatea de predare-învăţare

Momentele Interval Activitatea profesorului Activitatea elevilor


lecţiei de timp
1. Organizarea 5 min. -stabileşte disciplina la clasă -se pregătesc pentru oră (rechizite,
clasei -verifică aspectul clasei disciplină)
-notează în catalog eventualele absenţe
2. Verificarea 15 min. -verifică tema de casă -răspund la întrebările formulate de
cunoştinţelor -prezintă varianta corectă a temei, dacă este cazul profesor
predate -provoacă la răspuns elevii -iau cunoştinţă de răspunsurile corecte
anterior -intervine cu întrebări care să clarifice şi sedimenteze -trec în caiet rezolvările de la tablă
noţiunile -cer eventuale lămuriri
-cere completări din partea elevilor din clasă -prezintă variante proprii de rezolvare
3.Predarea 25 min. -anunţă titlul nou al lecţiei -îsi însuşesc obiectivele lecţiei
cunoştinţelor -trece titlul capitolului şi al lecţiei pe tablă -pun întrebări profesorului
noi -enumeră obiectivele lecţiei -se implică în predare
-face legături cu noţiunile anterior tratate (analiza unei -iau notiţe
probleme) -corectează eventualele greşeli personale
-face schiţa lecţiei pe tablă
-implică elevii în predare (scheme)
-oferă posibilitatea elevilor de a pune întrebări sau de a-
şi exprima opinii
-accentuează aplicaţiile concrete, prin lansarea de
probleme tratabile informatic.
4. Fixarea 3 min. -iniţiază conversaţie pe baza noţiunilor noi predate -răspund la întrebările profesorului
noţiunilor -subliniază principiile de bază -fac eventuale adnotări
predate -propune o temă de casă -îşi notează tema de casă
5. Evaluarea şi 2 min. -evaluează calitativ activitatea la oră motivând notele şi -prezintă, eventual carnetele de note
încheierea trecîndu-le în catalog -iau cunoştină de sfârşitul orei
lecţiei -remarcă elevii care s-au implicat în predarea lecţiei
Conţinutul specific al lecţiei :

Lecţia doreşte să instruiască elevii cu privire la noţiunea de arbore binar şi aplicaţiile în care se folosesc asemenea
structuri. Cronologic, etapele lecţiei sunt:

Iniţial se prezintă o definiţie generală a arborilor binari, apoi o variantă recursivă a acestei definiţii.

Se prezintă grafic un arbore binar şi se studiază proprietăţile lui.

Se prezintă două modalităţi de reprezentare a arborilor binari: cu ajutorul vectorilor şi în HEAP (cu structuri).

Se prezintă modalităţile de parcurgere ale arborilor binari: inordine, preordine şi postordine.

Parcurgerea unei aplicaţii concrete în limbajul C++ ce implementează modalităţile de parcurgere studiate.

S-ar putea să vă placă și