Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Voinea Ioana


Şcoala Gimnazială ”Tudor Mușatescu”, Pitești
Clasa a VI-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Rapoarte Proporții
Tema lecţiei:Determinarea unui termen necunoscut dintr-o proporţie
Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoștinte
Durata: 50 min.
Competente specifice:
1.Identificarea, citirea, scrierea şi exemplificarea de rapoarte;
2.Calcularea unei valori necunoscute dintr-o proporție;
3.Determinarea unui termen necunoscut dintr-o proporţie - Rezolvarea de probleme în care intervin
rapoarte, procente sau proporţii;
4.Transpunerea unei probleme într-o ecuație care se rezolvă în mulțimea numerelor raționale.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică , rezolvarea de exerciţii , explicaţia ,
rezolvarea de probleme .
 Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, Culegere de Probleme-Clubul Matematicienilor
clasa a VI a Editura Art, manual.
 Metode de evaluare: evaluare frontală , evaluare individuală , aprecieri verbale

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
Structura Conţinut şi sarcini de instruire Strategia Modalităţi
lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactică de evaluare
1 3 4 5 6
I. Moment Se creează condiţiile optime pentru buna desfăşurare a lecţiei. -Au pe bănci caietele, culegerea, Conversaţia
organizatoric manualul şi instrumentele de scris. euristică
II. Verificarea Se reactualizează cunoştinţele dobândite anterior.
cunoștințelor Verifică frontal temele scrise făcând, eventual, observaţii, iar Conversaţia Aprecieri
din lecțiile dacă există probleme nefinalizate sau nerezolvate, acestea se - Răspund la întrebările profesorului. euristică verbale
anterioare rezolvă la tablă sau le sugerez elevilor metoda de rezolvare.
Anunţă tema lecţiei.
III.Anunţarea - Sunt atenţi şi notează titlul lecţiei în
temei şi a Comunică elevilor obiectivele stabilite. caiete.
obiectivelor

Aprecieri
Se adresează elevilor întrebări privind noțiunea de ” - Răspund la întrebări. verbale
proporție”. Conversaţia
euristică
Profesorul notează pe tablă metoda de aflare a unui mez și a - Notează în caiete.
IV.
unui extrem.
Prezentarea
-Sunt antrenaţi în rezolvarea exercițiilor
conţinutului şi
Profesorul propune spre rezolvare o fișă de lucru cu exerciții și și problemelor. Explicația
dirijarea
probleme de la simplu la complex cuprinzând calcularea unei
învăţării
valori necunoscute dintr-o proporție . Aprecieri
verbale
Profesorul scoate în evidență și calculul necesar rezolvării de
probleme.

V. Se solicită elevilor să vină la tablă să rezolve exerciții conținute - Lucrează în caiete și la tablă sub Rezolvarea
Intensificarea în fișa de lucru. îndrumarea profesorului. de exerciții Aprecieri
reținerii și individuale
asigurarea - Participă activ la discutarea exercițiilor şi frontale
transferului prezentate la tablă, notând eventualele
2
observații sau idei
VI. Evaluarea Se fac aprecieri, recomandări, notarea elevilor care s-au - Fac corectarea folosind rezolvarea de la Conversaţia Aprecierea
performanțelor remarcat la lecție tablă sau din discuții. euristică verbala
VII.Tema Exercițiile rămase nerezolvate din fișa de lucru. - Noteaza tema. conversaţia
pentru acasa euristică

S-ar putea să vă placă și