Sunteți pe pagina 1din 3

PLAN DE LECŢIE

Profesor: Petre Mirela


Data: 19-10-2009
Clasa: a-VII-a
Obiectul: Matematică
Subiectul: Ecuaţia de forma ax+b=0, cu a  q*, b  q
Tipul lecţiei: de însuşire/dobândire de noi cunoştinţe

Competenţe specifice:
C1: - Aplicarea regulilor de calcul cu numere raţionale, a estimărilor şi a aproximărilor
pentru rezolvarea unor ecuaţii
C2: - Utilizarea proprietăţilor operaţiilor în efectuarea calculelor cu numere raţionale
C3: - Rezolvarea de probleme

Strategii didactice:
a) Metode şi resurse:
Metode: conversaţia, explicaţia, exerciţiul
Resurse: manual, culegere de exerciţii, tablă, cretă
b) Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală

Sistemul de evaluare:
a) Forme de evaluare: evaluare formativă, se evaluează corectitudinea
rezolvării şi calitatea argumentării
b) Metode de evaluare: aprecieri verbale, observaţia curentă

Bibliografie: manual pentru clasa a-VII-a editura Radical, culegere de exerciţii


Mate2009/10, Editura Paralela 45
PLAN DE LECŢIE

Momentele/etapele Competenţe Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Evaluare


lecţiei specifice didactice
1.Moment organizatoric - notarea absenţilor - se pregătesc pentru conversaţia
- asigurarea condiţiilor necesare desfăşurarea orei
desfăşurării activităţii
2.Verificarea temei şi a C1 - Se verifică dacă elevii şi-au făcut - Elevii verifică rezolvarea Metode: Orală, frontală
cunoştinţelor tema temei, citesc enunţurile din conversaţia,
- Se rezolvă exerciţiile dificile de caiete explicaţia
la temă Resurse: tablă,
cretă
3.Captarea atenţiei - Se verifică noţiunile însuşite - Elevii sunt atenţi şi răspund Metode: Evaluare
anterior despre mulţimea la întrebări conversaţia, frontală
numerelor raţionale, operaţii cu explicaţia
nr raţionale

4.Anunţarea subiectului - Profesorul scrie pe tablă titlul - Elevii sunt atenţi şi notează conversaţia
şi a obiectivelor lecţiei:Ecuaţia de forma ax+b=0, titlul în caiete
cu a  q*, b  q
5.Dirijarea învăţării C1, C2, C3  Urmează definirea - Elevii notează definiţia în Metode: Orală, frontală,
noţiuni de ecuaţie, soluţie caiete conversaţia, formativă
 Profesorul dă exemple explicaţia,
 Profesorul propune - Elevii iau notiţe exerciţiul
rezolvarea unor exerciţii
din manual sau culegere - Elevii ies la tablă şi rezolvă Resurse: tablă,
exerciţiile cu ajutorul cretă, manual,
profesorului culegere
6.Asigurarea feed- C1, C2, C3 - Se rezolvă exerciţii din manual - Elevii deschid manualele şi Metode: Apreciere
backului şi din culegere culegerile conversaţia, verbală,
- Elevii rezolvă exerciţii la problematizarea, sumativă
tablă exerciţiul
Resurse: tablă,
cretă, manual,
culegere
7. Tema pentru acasă C1, C2, C3 Ex. 3,4 pag. 31 culegere

S-ar putea să vă placă și