Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

I. PARTEA INTRODUCTIVĂ

a. PROPUNĂTOR : prof. Aaniţei Elisabeta-Alina


b. DATA: 29.11.2022
c. ŞCOALA: Şcoala Gimnazială ,,Ioan Ciurea " Fălticeni
d. CLASA : a V-a A
e. DISCIPLINA : Matematică
f. UNITATE DE ÎNVǍŢARE : Divizibilitatea numerelor naturale
g. SUBIECTUL LECŢIEI : Criterii de divizibilitate. Aplicații
h. TIPUL LECŢIEI: Consolidare şi formare de priceperi şi deprinderi
i. TIMP : 50 minute
j. SCOPUL LECŢIEI : Fixarea noţiunilor învăţate la divizibilitatea numerelor naturale şi
aplicarea lor în rezolvarea diferitelor exerciţii.

II. COMPETENŢE SPECIFICE:


CS 1.1. Identificarea numerelor naturale în contexte variate
CS 3.1. Utilizarea regulilor de calcul pentru efectuarea operaţiilor cu numere naturale şi pentru
divizibilitate

III. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:


La sfârşitul orei elevul va fi capabil :
O1 : Să folosească corect notaţiile relaţiei de divizibilitate

O2 : Să identifice numerele divizibile cu 2, 3 , 5, 9 sau 10 dintr-un şir de numere naturale

O3 : Să utilizeze criteriile de divizibilitate pentru determinarea numerelor scrise în baza 10 care

au în componenţa lor litere în loc de cifre

IV. STRATEGIA DIDACTICĂ

METODE ȘI PROCEDEE : conversația, exercițiul, problematizarea, explicația,


munca independentă.

1
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fișe de lucru, manual, marker, cretă, foaie flip-
chart, calculator, videoproiector
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
FORME DE EVALUARE: observarea sistematică, notarea, aprecieri verbale
RESURSE: - umane: 22 elevi;
- temporale: 50 minute;
- spațiale: sala de clasă.

V. BIBLIOGRAFIE:
Artur Bălăucă, Ioan Ţicalo, Gabriela Mirsanu- Algebră. Geometrie- clasa a V-a
Editura Taida, Iaşi,
Culegere ,, Mate” 2000 +; editura Paralela 45, Anton Negrilă ,Maria Negrilă
Esenţial Matematică, clasa a V– a,Grupul Editorial Art, Marius Perianu, Cătălin
Stănică, Daniela Stănică
Manualul clasa a V-a , Ed. Art Klett ,Marius Perianu , Ştefan Smărăndoiu , Cătălin
Stănică ;

2
VI. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Forme de Evaluare
procedee organizare
I . Moment organizatoric - asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea - elevul de serviciu anunţă elevii
lecţiei; care sunt absenţii; -conversația -frontal
- notează absenţii; - pregătesc materialele necesare
- verifică dacă există materialele necesare desfășurării activității;
desfãşurãrii lecţiei şi dacă toţi elevii au pe - elevii se pregătesc pentru
bancă cele necesare. lecţie.

II. Verificarea temei pentru - verifică tema elevilor prin sondaj, utilizând - compară răspunsurile din caiete -observația -frontal Aprecieri
acasă dialogul profesor-elev, elev-elev, prin și argumentează răspunsurile lor -conversația verbale
confruntarea rezultatelor ,corectând eventualele greşeli. -explicația

- anunţă şi scrie pe tablă titlului lecţiei:


III. Anunțarea temei și a - scriu titlul lecției în caiete. -conversația
Criterii de divizibilitate. Aplicații
obiectivelor
-informarea elevilor asupra obiectivelor principale
ale lecţiei.

- întreabă elevii despre noţiunile învăţate :


IV. Reactualizarea și fixarea -conversaţia Aprecieri
divizibilitate, divizor, multiplu, notaţii, criterii de - elevii răspund la întrebări
cunoştinţelor dobândite -frontal verbale
-problematizarea
anterior divizibilitate - rezolvă exercițiile de pe fișă, -individual Observarea
-exercițiul sistematică
- propune elevilor Fișa 1. I să rezolve individual, comunică rezultatele obținute
-explicaţia
apoi se confruntă rezultatele - ies la tablă pentru a rezolva
https://www.youtube.com/watch?v=CaLHff59uo0 problemele propuse
- Fișa 1. , ex. 1 şi 3 se prezintă pe o foaie de flip-
chart
Se prezintă un filmuleţ cu ciurul lui Eratostene.
- Se propune elevilor Fișa 2 spre rezolvare
3
- inventariază principalele momente ale lecţiei
V. Realizarea feedback- ului -explicaţia - frontal Aprecieri
cerând elevilor să dea răspunsuri clare şi rapide
- răspund întrebărilor adresate de - individual verbale
- elevii primesc Anexa 3 pentru a identifica stările
către profesor
trăite de aceștia pe parcursul orei

-apreciază modul în care elevii au participat la


VI. Evaluarea progresului - spun dacă au vreo nelămurire în -conversaţia -frontal Notarea
lecție
realizat privința notării
- notează în catalogul personal notele elevilor

VII. Concluzii şi enunţarea - anunță tema pentru acasă problemele rămase - notează tema în caiete -conversaţia -frontal Aprecieri
temei pentru acasă verbale
nerezolvate de pe fișa 2 de lucru şi jocul postate
-explicaţia -individual
pe classroom

https://wordwall.net/ro/resource/3677994/divizibil
itate

4
Anexa 1

Criterii de divizibilitate. Aplicații

1. Completaţi spaţiile libere cu unul din simbolurile : ⋮ , | , , , iar apoi citiţi propoziţiile:

a) 75.....5 b) 7......27 c) 9.....36 d) 26.....3


2. Stabiliţi valoarea de adevăr a propoziţiilor :

a) 2 |38 d) 7 este multiplul lui 28

b) 16⋮ 3 e) 9|162

c) 1 este divizor impropriu al lui 8 f) 315 ⋮ 5

3. Completaţi tabelul următor :

Numărul 6 11 24 19 30
Divizori
improprii
Divizori
proprii

4. Uniţi prin săgeţi fiecare enunţ din coloana A cu rezultatul corespunzător din coloana B :

A B
a) Un multiplu al lui 7 este 1. 25
b) Un divizor al lui 45 este 2. 20
c) Un divizor comun al numerelor 100 şi 250 este 3. 63
d) Un multiplu comun al numerelor 10 şi 15 este 4. 3
5. 60

5
Anexa 2

Criterii de divizibilitate. Aplicații

1. Fie şirul de numere: 24; 39; 48; 62; 105; 285; 684; 702; 3000. Alegeţi numerele divizibile cu:
a) 2; b) 5; c) 10; d) 3; e) 9 .

2. Scrieţi toate numerele naturale divizibile cu 2, de forma: a ) 27 x; b ) 542 x; c ) 4 xx , d ) xx.

3. Scrieţi toate numerele naturale divizibile cu 5, de forma: a ) 72 x, b ) 3 xx , c ) x 4 x.

4. Scrieţi toate numerele naturale divizibile cu 3, de forma: a ) 12 x; b ) 4 x1; c ) 5 xx; d ) xxx; e ) xx.

5. Scrieţi toate numerele naturale divizibile cu 9, de forma: a ) 17 x; b ) 6 x5; c ) 1xx; d ) 8 xx.

6. Scrieţi toate numerele naturale de forma 143 x , divizibile cu: a) 2; b) 3; c) 5; d) 9; e) 10.


7. Se consideră numărul n=1+2+3+ … + 123. Arătaţi că el este divizibil cu 31.

8. Arătaţi că numărul a= 2 +2 - 2 este divizibil cu 11.

Suplimentar :
1. Dintre numerele 250, 702, 903, 28, 15, 839, 600, identificați :
a) Multiplii lui 3 ;
b) Multiplii lui 9 .
2. Scrieți toate numerele divizibile cu 3, de forma :
a) 7 5; b) 98 ; c) 4 8
3. Scrieți toate numerele naturale divizibile cu 9 , de forma:
a) 15 ; b) 333 ; c) 12 0

6
Anexa 3
CUM TE-AI SIMŢIT ASTĂZI ?

Fericit Confuz Gânditor

Rușinat Plictisit Câştigător

Aprobat Obosit Distrat

S-ar putea să vă placă și