Sunteți pe pagina 1din 4

LICEUL TEHNOLOGIC CHIȘINEU-CRIȘ

Aria curriculară: Tehnologii


Disciplina: Mecanică
Modulul: M2 – Lăcătușărie generală
Subiectul lecţiei: Debitarea manuală a semifabricatelor
Durata lecţiei: 50 minute
Clasa: a IX-a B
Profesor: Sabou Alin Cristian
Data:
An școlar: 2023-2024

PROIECT DIDACTIC

Competențe specifice:
CS1- recunoaște operațiile de lăcăteșerie
CS2 - descrie tehnologia operației de debitare manuala
CS3 - utilizeaza cunoștințele dobândite în diferite situații reale

Obiective operationale : La sfârsitul orei elevii trebuie:


O1 - să definească operația de debitare
O2 - să enumere etapele tehnologiei folosite la debitare
O3 - să descrie tehnologia operației de debitare manuală
O4 - să enumere SDV-urile folosite la operația de debitare
O5 - să aleaga corect SDV-urile folosite la operația de debitare

Metode si procedee didactice: expunerea, explicația, dialogul, conversația euristică, observarea, problematizarea, descoperirea dirijată,
dezbaterea.
Mijloace didactice: manual, literatura de specialitate, tablă smart, SDV-uri si AMC-uri folosite la debitare, caietele elevilor, fișa de
lucru
Forme de organizare: frontal, individual
Scenariul activitătii didactice :

Nr. Momentele lecției Timpul Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode si Mijloace Forme de Evaluare
Crt. acordat procedee didactice organizare
didactice
1. Moment 2’ - salutul,verificarea - răspund la salut și la - dialogul - catalog, tablă, - frontal - observare
organizatoric prezentei, a mijloacelor apel caiete de notițe sistematică
didactice pregatite și instrumente
de scris
- propune o dezbatere cu - participă la dialogul
tema:operațiile pregătitoare organizat si condus de
ale semifabricatelor făcând profesor
2. Captarea atentiei 5’ apel la cunoștintele - dialogul, - caietele de - frontal, - observare
elevilor dobândite de către elevi - urmăresc cu atenție conversatia notițe individual sistematică
- precizează obiectivele prezentarea powerpoint euristică,
urmărite dezbaterea,
- expune prezentarea - răspund la întrebările explicația
powerpoint puse de profesor
- anunță tema noua de - sunt atenți la
discuție, scrie titlul pe tablă răspunsurile colegilor și - prezentare
si precizează obiectivele la completările powerpoint,
urmărite profesorului manual,
3. Comunicarea 25’ - definește, cu ajutorul - dialogul, imagini - frontal, - observare
noilor informații elevilor operația de debitare - notează eventualele conversația specifice individual sistematică,
- prezintă clasificarea informații lipsă, pun euristică, operatiei de evaluare
operațiilor de debitare diverse întrebări explicația, debitare, orală,
-prezentarea SDV-urilor - sintetizează si demonstrația, planse
specifice operației de sistematizează observarea, didactice,
debitare a semifabricatelor cunostințele dobândite descoperirea caiete de notițe
- prezentarea detaliată a dirijată,
principalelor operații de -observă prezentarea dezbaterea
tăiere, a foarfecei de mână, a realizată de profesor
foarfecei de banc și a
fierăstrăului de mână - formuleaza concluzii și
folosite la debitarea manuală aprecieri
a semifabricatelor
- pe baza structurii lecției se
trec în revistă informațiile - răspund la întrebările
prezentate elevilor puse de profesor,
folosindu-se de notițele - tabla,
- pune întrebări, completează din caiete prezentare
si corectează răspunsurile powerpoint - observare
primite (acolo unde e cazul) - sunt atenți la sistematică,
Obținerea răspunsurile colegilor și evaluare
4. performanței și 15’ - observă și dirijează la completările - dialogul, - frontal, orală,
asigurarea feed- activitatea elevilor, profesorului, notează conversația individual
back-ului răspunde la solicitările eventualele informații euristică,
acestora lipsa, pun întrebări demonstrația,
- formuleaza concluzii observarea,
- formulează concluzii și descoperirea - catalog,
aprecieri dirijată, carnete de note
dezbaterea
- evidentiază elevii care - sunt atenti la aprecierile - dialogul,
s-au remarcat prin si concluziile conversația
participarea la lecție și îi profesorului euristică,
notează - participa la actul notarii explicația
5. - apreciere
si notare
Încheierea
activității 3’ - frontal,
individual

S-ar putea să vă placă și