Sunteți pe pagina 1din 4

Unitatea școlară :

Clasa : a IX-a M 1
Profesor :
Domeniul : Mecanica
Modulul : M II – Lăcătușerie generala
Unitatea de învățare : Pilirea metalelor
Titlul lectiei : Tehnologia de execuție a operației de pilire
Tipul lectiei : Formare de priceperi şi deprinderi
Data : 17.03.2021
Ora : 1030 – 1120
Timpul acordat : 50’

PROIECT DIDACTIC

Competente specifice:
CS1 - descrie tehnologia operației de pilirea pieselor
CS2 - utilizează cunoștințele dobândite în diferite situații reale

Competente derivate:
CD1 – definește si clasifica polizoarele
CD2 - descrie tehnologia pilirii pieselor
CD3 - alege corectă a pilelor în conformitate cu suprafețele de prelucrat
CD4 – executarea corectă a operației de pilire
CD5 - precizează MTSM specifice operației de pilire

Obiective operationale : La sfârăitul orei elevii trebuie:


O1 - să defineasca si sa clasifice pilele
O2 - să descrie tehnologia pilirii pieselor
O3 - să aleagă corect pilele în funcție de suprafața ce trebuie prelucrată
O4 - să precizeze MTSM specifice operatiei de pilirii

Metode si procedee didactice : expunerea, explicatia, dialogul, conversatia euristica, demonstratia,


observarea, problematizarea, descoperirea dirijata, dezbaterea , exercițiu.

Mijloace didactice : diverse tipuri de pile, semifabricate, piese prelucrate prin pilire, planșe didactice, ,
SDV-uri si AMC-uri folosite la pilire

Locul de desfășurare : atelierul școală

Bibliografia :1. Gh. Zgură, N. Atanasiu, N. Arieşeanu, Gh. Peptea – Utilajul şi tehnologia lucrărilor
mecanice, E.D.P., Bucureşti, 1987;
2. G. S. Georgescu – Îndrumător pentru atelierele mecanice, E.T., Bucureşti, 1978;
3. Tonea A., Cârstea N. - Elemente de tehnologie generală, E.D.P., Bucureşti, 2000;

1
Scenariul activitatii didactice :

Nr. Momentele lectiei Timpul Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode si Mijloace Forme de Evaluare
Crt. acordat procedee didactice organizare
didactice
1. Moment 2’ - salutul, verificarea - raspund la salut si la - dialogul - catalog, - frontal
organizatoric prezentei, a mijloacelor apel tabla,
didactice pregatite, a calculator,
existentei caietelor de notite videoproiector,
si a instrumentelor de scris caiete de notite
si instrumente
de scris

2. Verificarea 10’ - provoaca o discutie pe - participa la dialogul - dialogul, - portofoliile - frontal, - observare
cunostintelor tema: pilirea pieselor, organizat si condus de conversatia elevilor si individual sistematica,
dobandite în lectia făcând apel la cunoștintele maistru instructor euristica, caietele de evaluare
anterioara anterioare ale elevilor - asculta cu atentie dezbaterea, notite orala
- pune o serie de întrebari: întrebarile puse de acesta explicatia
- cum definim operatia - sistematizeaza si
de pilire? sintetizeaza cunostintele
- cu ce scop se executa dobandite
această operatie? - raspund la întrebarile
- ce sunt pilele? maistrului instructor
- care sunt criteriile de - comenteaza
clasificare a pilelor? raspunsurile incorecte
- cum se aleg pilele? sau incomplete ale
- în ce consta verificarea colegilor
pilelor? - îsi completeaza
eventualele lacune
- anunta tema noua de - sunt atenti la
discutie, scrie titlul pe tabla comentariile maistrului
si precizeaza obiectivele instructor
urmarite
- definește si clasifică, cu
ajutorul elevilor, pilele

2
- precizeaza tipurile de
miscari de lucru specifice
pilirii
3. Comunicarea/ 25’ - precizeaza modalitatea de - noteaza în caiete titlul - expunerea, - filmulet - frontal, - observare
însusirea noilor alegere corecta a pilelor lectiei si obiectivele explicatia, didactic, individual sistematica,
informatii - explică tehnologia - asculta introducerea dialogul, calculator, evaluare
operației de pilire profesorului si participa conversatia videoproiector, orala
- precizeaza MTSM la dezbateri, euristica, diverse tipuri
specifice operației - consemneaza demonstratia, de pietre de
- observa si dirijeaza informatiile primite observarea, polizor,
activitatea elevilor - observa si analizeaza descoperirea semifabricate,
informatiile primite, pun dirijata, piese, planse
- pe baza structurii lectiei se diverse întrebari didactice,
trec în revista informatiile caiete de notite
prezentate elevilor si instrumente
- pune întrebari, de scris, tabla
completeaza si corecteaza
raspunsurile primite
- observa si dirijeaza
activitatea elevilor,
raspunde la solicitarile
acestora

4. Obtinerea 10’ - formuleaza concluzii si - raspund la întrebarile - dialogul, - filmulet - frontal, - observare
performantei si aprecieri puse de maistru conversatia didactic, individual sistematica,
asigurarea feed- - evidentiaza elevii care s- instructor, folosindu-se euristica, calculator, evaluare
back-ului au remarcat prin de notitele din caiete demonstratia, videoproiector, orala
participarea la lectie si îi - sunt atenti la observarea, diverse tipuri
noteaza raspunsurile colegilor si descoperirea de pietre de
la completarile dirijata, polizor,

3
profesorului, noteaza dezbaterea semifabricate,
eventualele informatii piese, planse
lipsa, pun întrebari didactice,
- formuleaza concluzii caiete de notite
- sunt atenti la aprecierile si instrumente
si concluziile de scris, tabla
profesorului
5. Încheierea 3’ -se așează sculele în dulap - participa la actul notarii - dialogul, - catalog, - frontal, - apreciere
activitatii și se face curățenie la locul conversatia carnete de note individual si notare
de muncă euristica,
explicatia

S-ar putea să vă placă și