Sunteți pe pagina 1din 4

Unitatea scolară 

: Liceul Tehnologic,,Al. I. Cuza” Bârlad


Clasa : a IX – a M4
Maistru instructor: Bighiu Neculae
Domeniul : Mecanică
Modulul : M II – Lăcătușerie generală
Unitatea de învățare :Debitarea manuală a semifabricatelor
Titlul lectiei :Debitarea manuală
Tipul lectiei :Formare de priceperi și deprinderi practice
Timpul acordat : 50’
Data : 17.11.2020.
Ora : 830-920

PROIECT DIDACTIC

Competențespecifice:
CS1- recunoaște operațiile de lăcăteșerie
CS2 - descrie tehnologia operației de debitare manuala
CS3 -utilizeaza cunoștințele dobândite în diferite situații reale

Competențe derivate:
CD1 - definirea operatiei de debitare
CD2 - enumară procedee de debitare
CD3 - descrie tehnologia operației de debitare manuală
CD4 - enumeră SDV-urile folosite la operatia de debitare
CD5 - identifică corect SDV-urile folosite la operația de debitare
CD6 - respectă MTSM specifice operației de debitare

Obiective operationale : La sfârsitul orei elevii trebuie:


O1 - să definească operația de debitare
O2 - să enumere etapele tehnologiei folosite la debitare
O3 - să descrie tehnologia operației de debitare manuală
O4 - să enumere SDV-urile folosite la operația de debitare
O5 - să aleaga corect SDV-urile folosite la operația de debitare
O6 -să respecte MTSM specifice operației de debitare

Metode si procedee didactice: expunerea, explicatia, dialogul, conversatia euristica,


demonstratia, observarea, problematizarea, descoperirea dirijata, dezbaterea, exercițiul
Mijloacedidactice :semifabricate, literatura de specialitate, SDV-uri si AMC-uri
folosite la debitare, portofoliileelevilor, fișa de lucru
Locul de desfasurare : atelierulșcoală
Bibliografia :
 Gh. Zgură, N. Atanasiu, N. Arieşeanu, Gh. Peptea –
Utilajulşitehnologialucrărilormecanice, E.D.P., Bucureşti, 1987;
 G. S. Georgescu – Îndrumătorpentruatelierelemecanice, E.T., Bucureşti, 1978;

 Tonea A., Cârstea N. - Elemente de tehnologiegenerală, E.D.P., Bucureşti,


2000;
 Olguța Laura Spornic, Aurel Ciocîrlea-Vasilescu, Mariana Constantin,
IoanaCiocîrlea-Vasilescu – Tehnologiigeneralemecanice, Editura CD Press,
București, 2010 
Scenariulactivitătiididactice :

Nr. Momentele lecției Timpu Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode si Mijloace Forme de Evaluare
Crt. l procedee didactice organizare
acorda didactice
t
1. Moment 2’ - salutul,verificarea - răspund la salut și la - dialogul - catalog, tablă, - frontal - observare
organizatoric prezentei, a mijloacelor apel și își verifică caiete de notițe sistematică
didactice pregatite echipamentul de și instrumente
- verificarea echipamentului protecție de scris
de protecție

- propune o dezbatere cu
2. Captarea atentiei 5’ tema:operațiile pregătitoare - participă la dialogul - dialogul, - portofoliile - frontal, - observare
elevilor ale semifabricatelor făcând organizat si condus de conversatia elevilor si individual sistematică
apel la cunoștintele profesor euristică, caietele de
dobândite de către elevi dezbaterea, notițe
- precizează obiectivele explicația
urmărite

- anunță tema noua de


discuție, scrie titlul pe tablă
3. Comunicarea 25’ si precizează obiectivele - răspund la întrebările - dialogul, - diverse tipuri - frontal, - observare
noilor informații cu urmărite puse de profesor conversația de piese, individual sistematică,
demonstrație - definește, cu ajutorul - sunt atenți la euristică, semifabricate, evaluare
elevilor operația de debitare răspunsurile colegilor și explicația, SDV-uri si orală,
- prezintă clasificarea la completările demonstrația, AMC-uri evaluare
operațiilor de debitare profesorului observarea, specifice probă
-prezentarea SDV-urilor și a - notează eventualele descoperirea operatiei de practică
AMC-urilor specifice informații lipsă, pun dirijată, debitare,
operației de debitare a diverse întrebări dezbaterea planse
semifabricatelor - sintetizează si didactice,
- prezentarea detaliată a sistematizează portofolii,
fierăstrăului folosit la cunostințele dobândite caiete de notițe
debitarea manuală a -observă demonstrația
semifabricatelor urmat de o realizată de profesor
demonstrație de debitare a - formuleaza concluzii și
unui semifabricat aprecieri

- pe baza structurii lecției și a


demonstrației se trec în
revistă informațiile
prezentate elevilor
- pune întrebări, completează
si corectează răspunsurile
4. Obținerea 15’ primite (acolo unde e cazul) - răspund la întrebările - dialogul, - diverse tipuri - frontal, - observare
performanței și - observă și dirijează puse de profesor, conversația de piese, individual sistematică,
asigurarea feed- activitatea elevilor, folosindu-se de notițele euristică, semifabricate, evaluare
back-ului răspunde la solicitările din caiete demonstrația, SDV-uri si orală,
acestora - sunt atenți la observarea, AMC-uri
răspunsurile colegilor și descoperirea specifice
- formulează concluzii și la completările dirijată, operatiei de
aprecieri profesorului, notează dezbaterea debitare,
- evidentiază elevii care eventualele informații - dialogul,
s-au remarcat prin lipsa, pun întrebări conversația
participarea la lecție și îi - formuleaza concluzii euristică,
notează explicația
5.

Încheierea 3’ - sunt atenti la aprecierile - catalog, - frontal, - apreciere


activității si concluziile carnete de note individual si notare
profesorului
- participa la actul notarii

Întocmit,
m. i. Bighiu Neculae

S-ar putea să vă placă și