Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Data: 24.03.2017
Clasa: a XI-a A
Profesor: Cutitoiu Mariana
Disciplina : Fizică
Unitatea scolara: Liceul Tehnologic Bilteni
Unitatea de continut: Circuitul RLC in curent alternativ
Unitatea de invatare:Oscilatii si unde electromagnetice
Titlul lectiei:CIRCUITUL RLC IN CURENT ALTERNATIV-REZOLVARE DE PROBLEME
Tipul lecţiei: Lecţie de consolidare şi evaluare

Competenţe generale:
1. Cunoaşterea şi înţelegerea termenilor şi a conceptelor specifice domeniului
fizicii;
2. Dezvoltarea capacită ţilor de explorare/investigare a realită ţii şi de
experimentare prin folosirea unor instrumente şi proceduri proprii fizicii;
3. Dezvoltarea capacită ţilor de analiză şi de rezolvare de probleme utilizâ nd
competenţe cognitive dobâ ndite prin studiul fizicii;
4. Dezvoltarea capacită ţii de comunicare, utilizâ nd limbajul specific fizicii;
5. Formarea unor valori şi atitudini referitoare la impactul fizicii asupra naturii şi
societă ţii;

Competente specifice:
1. Stabilirea formalismului adecvat si utilizarea acestuia in rezolvarea unor circuite de
curent alternativ(RLC serie, RLC paralel);
2. Aplicarea unor masuri de protectie a mediului si a propriei persoane in producerea si
utilizarea curentului alternativ;
Competente derivate:
La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili:
-sa specifice care sunt marimile caracteristice ale curentului alternativ;
-sa precizeze elementele de circuit prezente in circuitul de curent alternativ si sa precizeze
rolul lor;
-sa rezolve probleme specifice
Resurse:
● Umane : profesor, elevi

● Materiale(didactice) : tabla, creta, fişe de lucru, manual

Metode de învăţământ: explicaţia, problematizarea, conversaţia, exerciţiul

Moduri de activitate cu elevii:

● Frontal: pentru reactualizarea cunoştinţelor

● Individual: la rezolvarea problemelor.

Desfăşurarea lecţiei

Nr. Evenimentul Activitatea profesorului Activitatea elevilor


Crt. didactic
1. Momentul -salută clasa -salută profesorul
organizatoric -verifică rapid starea de curăţenie a clasei, -se pregătesc pentru
a tablei lecţie
-înregistrează elevii absenţi

2. Captarea atenţiei; -enumeră competentele şi scrie titlul


anunţarea lecţiei pe tablă -notează în caiete
obiectivelor -trezeşte interesul elevilor pentru lecţie
purtând cu aceştia discuţii

3. Verificarea Cere elevilor:


cunoştinţelor - să defineasca circuitele de curent
anterioare alternativ; - răspund întrebărilor
- să scrie expresiile reactantelor- adresate de profesor.
capacitiva si inductiva;
- să reprezinte un circuit RLC serie;
- sa scrie expresia impedantei si a
defazajului in circuitul RLC serie;
- sa spuna cum este φ cand efectul
capacitiv este compensat de cel
inductiv;
- care sunt expresiile frecventei de
rezonanta si a factorului de calitate;
- sa reprezinte un circuit RLC paralel
si sa scrie expresia impedantei;
- sa spuna cum este curentul total
prin circuit la rezonanta
intensitatilor;
- sa defineasca puterea aparenta,
activa si reactiva si sa precizeze
unitatile de masura ale acestora.

4. Rezolvare de -propune probleme spre rezolvare -rezolvă problemele


probleme sub supravegherea
profesorului

5. Realizarea -inventariază principalele momente ale -răspund întrebărilor


feed-back-ului lecţiei cerând elevilor să de răspunsuri adresate de profesor
clare şi rapide.
Numele si prenumele elevului:
Clasa:a XI-a

FISA DE LUCRU

1.Un circuit serie RLC contine elementele: rezistenta R=30Ω, reactanta inductiva X L=160Ω si
reactanta capacitiva XC=120Ω. Circuitul este alimentat cu o tensiune de valoare efectiva
U=120V.Calculati intensitatea curentului prin circuit.

2.Un rezistor de rezistenta R=6Ω, cuplat la o sursa de c.a. de frecventa ν=50Hz, este parcurs de
un curent I0=6A.Se leaga in paralel cu rezistorul, o bobina ideala de reactanta X L=8Ω. Aflati:
a)tensiunea de alimentare U a circuitului
b)intensitatile IR si IL ale curentilor
c)inductanta L
d)puterile activa,P, si reactiva,Pr, absorbite de circuit

3.Un circuit paralel RLC este alimentat la o tensiune alternativa U=100V.Cunoscand rezistenta
R=100Ω, reactanta inductiva XL=100πΩ si reactanta capacitiva X C=100/π Ω, determinati valorile
efective ale intensitatilor curentilor prin rezistor, bobina si condensator.

4.Un circuit serie RLC contine elementele: R=4Ω, X L=4Ω, XC=1Ω. El este alimentat cu o tensiune
de valoare efectiva U=120V. Sa se calculeze intensitatea curentului prin circuit.

5. Un circuit RLC serie, format dintr-un rezistor de rezistenta R=4Ω, o bobina de inductanta
L=6,37mH si un condensator de capacitate C=159µF, este alimentat la o sursa cu tensiunea
efectiva U=120V si frecventa ν=200Hz.
Aflati:
a)intensitatea curentului in circuit,I;
b)tensiunile maxime URm, ULm, UCm la bornele rezistorului,bobinei si condensatorului;
c)defazajul,φ, dintre tensiunea la bornele circuitului si curent.

6.O bobina cu rezistenta R=40Ω si inductanta L=287mH, un condensator cu capacitatea


C=26,5µF sunt legate in serie si sunt alimentate de la un generator de tensiune alternativa
sinusoidala cu frecventa de 50Hz. Calculati impedanta gruparii.

7.Un circuit RLC paralel, format dintr-un rezistor de rezistenta R=10Ω, o bobina de inductanta
L=(10π)-1H si un condensator de capacitate C=10 -3/2π F, este legat la o sursa de curent alternativ
cu tensiunea la borne U=220V si frecventa ν=50Hz.
Aflati:
a)intensitatile IR, IL, IC ale curentilor din circuit
b)defazajul,φ, dintre curent si tensiunea la bornele circuitului

8.La bornele unui circuit serie RLC de c.a. sinusoidal, alcatuit dintr-un rezistor de rezistenta
R=400Ω, o bobina de inductanta L=8/π H si un condensator cu capacitatea electrica C=20/π µF,
se aplica tensiunea u(t)=350sin(100πt)(V).
Determinati:
a)tensiunea maxima, tensiunea efectiva, pulsatia tensiunii si frecventa tensiunii;
b)reactanta inductiva a bobinei si reactanta capacitiva a condensatorului;
c)defazajul dintre tensiunea la bornele circuitului si intensitatea curentului care il strabate.

S-ar putea să vă placă și