Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII „Miron Costin” Suceava


Clasa: a VII-a
Profesor: ing. Dumitru Ursulean
Disciplina: Educaţie tehnologică
Tema: Operaţii de prelucrare a pieselor metalice
Tipul lecţiei: de fixare şi sistematizare a cunoştinţelor
Obiectiv cadru: dezvoltarea capacităţii de proiectare, executare, evaluare şi
utilizare a produselor

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ

5.1. să testeze cunoştinţele asimilate


5.2. să corecteze unele confuzii
5.3. să sistematizeze cunoştinţele însuşite
5.4. să consolideze cunoştinţele însuşite
5.5. să constate nivelul de pregătire

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1. Să definească operaţiile de prelucrare a pieselor metalice


O2. Să numească şi să identifice sculele dispozitivele şi utilajele folosite la operaţiile de
prelucrare a pieselor metalice

CONŢINUTURI

1. Îndreptarea materialelor metalice


2. Trasarea conturului piesei
3. Tăierea materialelor metalice
4. Îndoirea materialelor metalice
5. Prelucrarea pieselor metalice prin pilire
6. Găurirea şi prelucrarea găurilor
7. Filetarea pieselor metalice

PLANUL DE RECAPITULARE

1. Îndreptarea materialelor metalice


 Definiţia operaţiei de îndreptare
 Accesorii, scule şi utilaje folosite la îndreptare
2. Trasarea conturului piesei
 Definiţia operaţiei de trasare
 Instrumente şi accesorii folosite la trasare
3. Tăierea materialelor metalice
 Definiţia operaţiei de tăiere
 Scule, accesorii şi utilaje folosite la tăiere
4. Îndoirea materialelor metalice
 Definiţia operaţiei de îndoire
 Accesorii, scule şi utilaje folosite la îndoire
5. Prelucrarea pieselor metalice prin pilire
 Definiţia operaţiei de pilire
 Clasificarea pilelor
6. Găurirea şi prelucrarea găurilor
 Definiţia operaţiei de găurire
 Sculele folosite la găurire şi prelucrarea găurilor
 Clasificarea maşinilor de găurit
7. Filetarea pieselor metalice
 Definiţia operaţiei de filetare
 Scule şi dispozitive folosite la filetare

STRUCTURA LECŢIEI

Nr.
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Timp
crt.
- face prezenţa; - elevii răspund la solicitările
1. Organizarea lecţiei 2 min.
- trece absenţele în catalog; profesorului;
Precizarea
obiectivelor
-prezintă obiectivele operaţionale - sunt atenţi, şi analizează
2. operaţionale şi a 10 min.
şi planul de recapitulare planul de recapitulare;
planului de
recapitulare
-realizează un dialog în vederea
Recapitularea clarificării şi eliminării - sunt atenţi şi răspund la
3. conţinutului pe baza confuziilor constatate şi solicitările profesorului 20 min.
planului stabilit punctarea esenţialului la nivelul
conţinutului analizat
Evaluarea -oferă testele de evaluare - completează testele de
4. 15 min.
cunoştinţelor - urmăreşte activitatea elevilor evaluare conform cerinţelor
-face aprecieri privind tema - sunt atenţi la concluziile
Aprecierea activităţii
5. abordată; profesorului şi notează tema 3 min.
elevilor
-anunţă tema pentru acasă; pentru acasă;
Numele şi prenumele ___________________________ , clasa a VII-a

Test de evaluare
I. Încercuiţi răspunsul corect. Total: 40 puncte

1. Sculele şi accesoriile folosite la operaţia de îndreptare a barelor metalice sunt:


a. ciocan de lemn b. nicovală c. prisme
2. Trasarea conturului piesei se realizează cu:
a. pila b. pânza de ferăstrău c. acul de trasat
3. Operaţia tehnologică care are scopul de a desprinde total sau parţial o parte din materialul de
prelucrat se numeşte:
a. tăiere b. îndoire c. pilire
4. În cazul îndoirii ţevilor, acestea sunt umplute cu:
a. aşchii metalice b. nisip uscat c. nisip umed
5. Pentru pilirea unei suprafeţe plane se folosesc:
a. pile late b. pile rotunde c. pile ovale
6. Găurirea se realizează cu ajutorul sculelor numite:
a. tarozi b. port-filiere c. burghie
7. Pentru prelucrarea filetelor interioare se utilizează:
a. alezoare b. tarozi c. filiere
8. Pilele se confecţionează din:
a. aluminiu b. cupru c. oţeluri speciale
II. În coloana A sunt enumerate scule şi accesorii utilizate la prelucrarea metalelor, iar în
coloana B sunt enumerate operaţii tehnologice de prelucrare a metalelor. Realizaţi
asocierea corectă dintre cifrele din coloana A şi literele corespunzătoare din coloana B.
Total: 25 puncte
A. Scule şi accesorii B. Operaţii tehnologice 1. ____
1. Punctatorul a. Filetarea 2. ____
2. Ferăstrăul manual b. Prelucrarea găurilor 3. ____
3. Filiera c. Trasarea 4. ____
4. Alezor d. Îndreptarea 5. ____
5. Placa de îndreptat e. Tăierea

III. Notaţi în dreptul fiecărei afirmaţii litera A, dacă apreciaţi că enunţul este adevărat sau
litera F dacă apreciaţi că enunţul este fals. Total: 25 puncte

1. ___ Accesoriile, sculele şi utilajele folosite la îndreptare sunt: placa de îndreptare,


ciocane, nicovale, prese manuale sau mecanice.
2. ___ Tăierea mecanică prin forfecare se poate realiza cu ferăstrăul manual.
3. ___ Îndoirea este operaţia tehnologică de deformare plastică prin care se modifică
forma materialului fără îndepărtare de material.
4. ___ La găurire burghiul trebuie să execute o mişcare combinată de rotaţie şi translaţie.
5. ___ Port-filiera este un dispozitiv pentru antrenarea tarodului.
Se acordă 10 puncte din oficiu.

S-ar putea să vă placă și