Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară: Liceul Tehnologic „Costache Conachi” Pechea


Data: 16.11.2021
Clasa: a IX-a B
Profesor: ing. Cucoș Mihai
Modul 3: Organe de mașini
Unitatea de învățare: 2. Organe de mașini simple. Organe de asamblare
Tema lecției: Nituri ( clasificarea asamblărilor nituite, materiale utilizate, tehnologii de execuție, avantajele și dezavantajele nituirii).
Tipul lecției: mixtă
Durata: 80 min.
Scopul lecției: Dobândire de noi cunoștințe;
Locul de desfășurare: sala de clasă
Unitatea de rezultate ale învățării 3: Montarea organelor de mașini în subansambluri mecanice.
Rezultate ale învățării:
a) Cunoștințe:
Cn1 - să clasifice asamblările nituite.
Cn2-să identifice materialele utilizate pentru execuția niturilor.
Cn3-să exemplifice avantajele și dezavantajele asamblărilor nituite.

b) Abilitați:
Ab1 – să argumenteze tehnologia de execuție a asamblării prin nituire.
Ab2 – să identifice tipuri de asamblări prin nituire.
Ab3 – să identifice diferitele tipuri de nituri.
c) Atitudini
At1 – să participe activ și să accepte asimilarea noilor cunoștințe.
At2 – să manifeste cooperare în cadrul grupului clasei.

Strategii didactice:
- Metode didactice: conversația, explicația , problematizarea, expunerea, observarea sistematică;
- Mijloace de învățământ: fișe de documentare, fișe de lucru, nituri diferite, manual ,caietul, tabla.
- Moduri de activitate: individuală, frontală,

BIBLIOGRAFIE:
● Drobotă Victor, Atanasiu Mihail, Stere Nicolae: Rezistența materialelor și organe de mașini, manual pentru licee industriale, Editura Didactică și
Pedagogică, București, 1986.
● Moraru I., Bălăceanu E.: Organe de mașini, manual pentru Școala de Arte și Meserii, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2006
Etapele lecției Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice
(min) Metode Resurse
I . SECVENȚA 5
ORGANIZATORICĂ
1. Asigurarea •Salutul,conversatie de acomodare,verificarea prezenței,a •La locurile lor, raspund solicitarilor Dialogul Catalog
condițiilor necesare existenței caietului de notițe,anunță activitatea ce profesorului,nominalizează Conversați
bunei desfășurări a urmează a se desfășura. absenții,prezintă caietele,sunt pregătiți să a
lecției înceapă lecția.
II.VERIFICAREA ȘI 20
APRECIEREA NIVELULUI DE
CUNOȘTINȚE
1. Asigurarea •Prezintă pe scurt conținutul și competențele specifice •Urmăresc prezentarea și se concentrează Expunerea
continuității activității lecției trecute. asupra conținutului lecției trecute.
de instruire
2.Obținerea •Profesorul verifică nivelul cunoștințelor dobândite •Răspund întrebărilor profesorului: Conversați Tabla
performanței didactice anterior prin întrebări adresate frontal. 1. Nituirea este procedeul tehnologic de a
prin verificarea și Profesorul adreseză întrebări: imbinare nedemontabila a doua sau mai Chestionar
consolidarea multor piese cu ajutorul niturilor. e orală
cunoștințelor dobândite 1. Care este definitia unei asamblari nituite? 2. Elementele geometrice ale unui nit sunt:
anterior Capul initial, tija, capul de inchidere.
2. Care sunt elementele geometrice ale unui nit? 3. Elementele dimensionale: diametrul
capului nitului, diametrul tijei, lungimea
tijei, inaltimea capului nitului.
3. Care sunt elementele dimensionale ale unui nit?
4. Dupa forma capului: semi-rotund, bombat,
cilindric, semi-inecat, inecat.
4. Cum se clasifica niturile dupa forma capului si a tijei? Dupa forma tijei: plina, semi-tubulara,
tubulara
3. Evaluarea și notarea • Corectează dacă este cazul, răspunsurile eronate sau • Își însușesc răspunsurile corecte și Explicația
răspunsurilor face completările necesare; completările făcute. Observația
• Apreciază sau critică elevii verificați.
III. TRANSMITEREA NOILOR 40
CUNOȘTINȚE ȘI FORMAREA
DEPRINDERILOR

1. Captarea atenției •Captează curiozitatea și interesul elevilor pentru lecția •Devin interesați de tema propusă. Expunerea Docume
elevilor nouă prezentând diferite materiale didactice. n-te +
mat.
didactice
2. Comunicarea titlului • Anunță și scrie pe tablă titlul lecției: Clasificarea •Notează în caiete titlul lecției și rețin Expunerea Tabla
lecției și a asamblarilor nituite, materiale utilizate, tehnologii de competențele specifice urmărite. Caiete de
competențelor specifice executie, avantajele si dezavantajele nituirii notițe
ale acesteia • Clasificarea asamblarilor nituite
• Identificarea materialelor utilizate
3. Transmiterea noilor • Profesorul clasifica asamblarile nituite: • Răspund solicitărilor profesorului; Conversați Tabla
cunoștințe Dupa modul de executie a nituirii: • Elevii iau notițe. a Caiete de
Manuala si mecanica • Elevii pun si alte intrebari Explicaţia notițe
Dupa temperatura la care se executa nituirea: suplimentare. ştiinţifică
La rece si la cald
Dupa numarul de randuri:
Pe un rand, pe doua randuri paralele, pe doua randuri in
zig-zag
Dupa numarul de asezare a tablelor:
Nituire prin suprapunere, nituire cap la cap cu eclise
Dupa destinatia nituirii:
De rezistenta, de etansare, de etansare - rezistenta
• Tehnologia de executie:
Pregatirea nituirii
Trasarea gaurilor
Gaurirea tablelor
Montarea pieselor si centrarea
Nituirea propriu-zisa
Debavurarea capetelor niturilor
• Avantajele nituirii:
Siguranta mare in transmiterea sarcinilor
Se asambleaza materiale greu sudabile, nesudabile
diferite
Suporta functionarea in regim vibratoriu
• Dezavantejele nituirii:
Pret de cost ridicat (consum sporit de manopera si
materiale)
Zgomot (cauzeaza boli profesionale)
Rezistenta redusa a pieselor (datorita gaurilor de nit)
4. Asigurarea feedback- • Confirmă, completează și apreciază corectitudinea •Se autocorectează și rețin explicațiile Explicația
ului răspunsurilor și intervine cu explicații suplimentare suplimentare. științifică
IV.SECVENȚA FINALĂ 15
1.Apreciere asupra • Formulează aprecieri și dacă este cazul, observații și •Rețin aprecierile,raspunsurile colegilor, Conversați
desfășurarii lecției și recomandări. observațiile și recomandările. a Catalog
evaluare Notează elevii care au raspuns pe parcursul orelor.

Întocmit: ing. Cucoș Mihai

S-ar putea să vă placă și